Religia w szkołach. Oświatowa „S” skrytykowała propozycje MEN
Obniżenie rangi nauczania religii
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” negatywnie zaopiniowała propozycję rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach.
„Zmiany, przedstawione w projekcie rozporządzenia, obniżają rangę nauczania religii, dyskryminują nauczycieli – katechetów i utrudniają uczniom nabywanie kompetencji niezbędnych dla każdego Europejczyka oraz naruszają prawo oświatowe” – napisali przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w piśmie do minister Barbary Nowackiej.
W ocenie związkowców projektowane zmiany zniechęcą uczniów do uczęszczania na religię, a ograniczenie tych lekcji „przełoży się negatywnie na socjalizację młodzieży oraz poczucie narodowej i europejskiej tożsamości”.
Co z katechetami?
Solidarność podkreśliła, że jeśli nowe rozporządzenie wejdzie w życie, to pracę może stracić wielu świeckich katechetów. Natomiast nauczyciele religii, którzy nie stracą zatrudnienia, znajdą się w trudnej sytuacji.
Zdaniem Solidarność propozycje resortu edukacji naruszają rozporządzenie MEN z 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
Umieszczanie lekcji religii na pierwszych i ostatnich godzinach lekcyjnych spowoduje, że nauczyciele tego przedmiotu będą mieli bardzo niekorzystne plany lekcji z wieloma „okienkami”, co „uderza w tzw. higienę pracy danego nauczyciela”. Spowoduje to także ogromne trudności dla dyrektorów szkół odpowiedzialnych za organizację planu nauczania. Przy wielu klasach i jednym katechecie w szkole będzie to wręcz niemożliwe – ocenili związkowcy.
Zwrócili także uwagę na brak porozumienia z władzami Kościoła katolickiego i innych wyznań w sprawie nowelizacji rozporządzenia.
„Ministerstwo Edukacji Narodowej ogranicza się zatem jedynie do konsultacji rozporządzenia, a to nie jest tożsame z porozumieniem” – podkreślili.
Przedstawiciele KSOiW NSZZ „S” przytoczyli także list gratulacyjny, który minister Nowacka skierowała do finalistów Olimpiady Teologii Katolickiej w kwietniu tego roku.
„Udział w tych szlachetnych konkursowych zmaganiach wymaga zdolności wykraczających poza wymagania stawiane uczniom i uczennicom szkół ponadpodstawowych. Zakłada bowiem nie tylko szeroką wiedzę, lecz także sprawność analizy oraz interpretacji nauki Kościoła Katolickiego. Miano finalisty bądź laureata Olimpiady Teologii Katolickiej, którą jako Minister Edukacji Wspieram, stanowi więc prawdziwy powód do dumy” – pisała minister edukacji.
Wobec tego światowa Solidarność zażądała od MEN wycofania się z planowanych zmian i wyraziła swoje niezrozumienie z tego powodu, że „do tak niekorzystnych zmian chcą przyczynić się osoby z Ministerstwa Edukacji Narodowej, które często odwołują się do poszanowania każdego światopoglądu, głoszą hasła tolerancji, otwartości oraz równości”.
ZOBACZ TAKŻE: 40 lat temu odbył się pogrzeb bł. ks. Jerzego Popiełuszki
ZOBACZ TAKŻE: Ludzie Solidarności, którzy odeszli w minionym roku