Przeprowadzono sondę wśród sędziów i prokuratorów. Totalna porażka Iustitii i Adama Bodnara

Prawnicy obecni w mediach społecznościowych publikują fragmenty sondy, która miała być przeprowadzona pośród sędziów i prokuratorów zgromadzonych na wczorajszej konferencji Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" - "Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Wyniki sondy trudno zinterpretować inaczej niż jako totalną porażkę "nadzwyczajnej kasty".
Sędzia Przeprowadzono sondę wśród sędziów i prokuratorów. Totalna porażka Iustitii i Adama Bodnara
Sędzia / Screen z kanału YouTube

- Totalna porażka Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia", Stowarzyszenia Sędziów "Themis" i Adama Bodnara. Nawet osoby zgromadzone na wczorajszej Konferencji zorganizowanej przez "Iustitię" w 67% stwierdziły, że awanse sędziowskie po 2018 są ważne!

- komentuje sędzia Kamila Borszowska-Moszowska publikując fragment sondy "Iustitii" z zagadnieniem: "Uważam, że awanse sędziów po rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa są ważne" - W tym przypadku według załączonego screena zdecydowana większość, bo 67 uczestników sondy odpowiedziało "zdecydowanie tak", 26  uczestników "raczej tak (w poszczególnych przypadkach możliwa jest weryfikacja)", 0 uczestników - "nie wiem/ nie mam zdania", 3 uczestników - "raczej nie" i 18 uczestników - "zdecydowanie nie (np. postępowanie nominacyjne należy powtórzyć przed nową KRS)".

 

"Odklejone od realiów grupy bojowników"

- Odklejone od realiów grupy bojowników o "praworządność" zapytały uczestników konferencji - prawników- co zrobić z orzeczeniami sędziów po rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa? Wyniki musiały stanowić zaskoczenie! Wydaje im się, że stoją ponad Rządem RP, a Premier ma słuchać tylko ich obłąkanych postulatów i realizować. Brak pokory, brak szacunku do prawa...

Zobaczymy!

- komentuje przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka publikując fragment sondy z zagadnieniem: "Uważam, że orzeczenia wydane przez sędziów nominowanych z rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa powinny być uznane za legalne" - W tym przypadku według załączonego screena zdecydowana większość, bo 120 uczestników sondy odpowiedziało "zdecydowanie tak (np. "są legalne")", 16 uczestników "raczej tak (np. "należy je zalegalizować")", 0 uczestników - "nie wiem/ nie mam zdania", 6 uczestników - "raczej nie" (np. "można ustanowić tryb unieważnienia") i 1 uczestnik - "zdecydowanie nie (np. "są nieważne")".

 

"Porażka na całej linii"

- Uwaga‼️ Oto wyniki ankiety Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" przygotowanej dla sędziów i innych uczestników wczorajszej konferencji w Łodzi. Porażka na całej linii w mateczniku "obrońców praworządności"

- komentuje oficjalny profil stowarzyszenia "Prawnicy dla Polski", publikując szereg screenów z wynikami sondy, które wskazują na porażkę narracji najbardziej radykalnych grup prawników w zakresie losowego przydziału sędziów do referatów, kandydowania tzw. "neosędziów" do ew. "nowej KRS", czy tzw. "jednolitego statusu sędziego sądu powszechnego". - Widać, że sędziowie nie popierają pomysłów ekstremistów z "Iustitii" i "Themis". Sędziowie w zdecydowanej większości nie kwestionują nominacji innych sędziów, chcą utrzymania SLPS (System Losowego Przydziału Spraw - przyp. red.), duża część opowiada się za jednolitym statusem sędziego, co postulują też "Sędziowie RP" - skomentował wpis "Sędziów RP" sędzia Adam Jaworski

 

"Nie zadbali o właściwy skład uczestników"

- Jednolity status sędziego sądu powszechnego był w projekcie Zbigniewa Ziobry z 2022. Wiem bo pracowałam nad nim pro publico bono w 3 osobowej grupce. Oznacza że Prezydent raz powołuje na stanowisko sędziowskie w sądach powszechnych. Zmiana miejsca służbowego sędziego następuje na jego wniosek (oczywiście muszą być miejsca). Jednym słowem nie ma awansów. Oczywiście są odrębne powołania do WSA NSA i SN.

Jednym słowem nie zadbali o właściwy skład uczestników. I wyniki nie są zgodne z oczekiwaniami organizatorów.

Spłaszczenie i jednolity status to postulaty które konsekwentnie głoszę.

- komentuje dla Tysol.pl przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka.

 

Jedyny sukces Iustitii

- Iustitia osiągnęła sukces jedynie w zakresie wyboru prezesów sądu, tu zdecydowana większość opowiedziała się przeciwko temu, aby prezesów wskazywał minister.

Jednolity status oznacza, że nie byłoby już rozróżnienie między sędziami rejonowymi, okręgowymi i apelacyjnymi. Wszyscy byliby sędziami sądów powszechnych. Oznacza to w praktyce tyle, że aby przejść do sądu wyższego rzędu nie potrzebny byłby nowy konkurs przed KRS. Odpadłby również ten wyścig szczurów,  a tak nadal jest. Uposażenie sędziego byłoby bardziej sprawiedliwe, bo znalezienie się w wyższej stawce awansowej zależałoby od stażu pracy. Teraz jest tak, że sędzia rejonowy może się maksymalnie znaleźć w 5 stawce awansowej, a w sumie jest ich 9, nie ma więc szansy, aby zarabiać tyle, co sędzią apelacyjny, nawet jeżeli ma dłuższy czas pracy.

Co do wyborów do KRS, okazało się, że część sędziów uważa, wbrew temu, co głosi Iustitia, że obecny system wyboru wcale nie jest taki zły. Tu głosy rozłożyły się niemal po równo. Zdecydowana większość też opowiedziała się za tym, aby "neosedziowie" mogli być wybrani do KRS, to jest zdecydowana porażka Iustitii.

Głosy dotyczące spłaszczenia to również porażka, gdyż tu także rozkładają się one po połowie, a Iustitia spłaszczenia raczej nie chce popierać.

Co do systemu losowania, to większość uznała że jest to system dobry, bo sprawiedliwie rozkłada pracę. System też zresztą usunął jedną z większych patologii w sądownictwie, kiedy to młody sędzią przychodząc do sądu otrzymywał tzw. zrzut spraw od swoich kolegów, spraw starych, trudnych, rozgrzebanych, etc. Teraz sprawa po prostu przykleja się do sędziego a sędzią leń nie może się jej ot tak pozbyć.

- komentuje dla Tysol.pl sędzia Jarosław Dudzicz.

 

"Kompromitacja"

- Wyniki oznaczają całkowitą kompromitację pomysłów MS, Themis i IS zarówno co do postulatu natychmiastowej likwidacji KRS, gdyż większość ankietowanych opowiedziała się za dokończeniem kadencji przez obecną KRS jak i też postulatu weryfikacji statusu sędziów powołanych po 2018 roku. W tym zakresie znakomita większość biorących udział w ankiecie sędziów i prokuratorów wybrała 1 opcję tj stwierdziła, że osoby te są legalnymi sędziami. Przedstawiciele MS zrejterowali bo mimo zapowiedzi na konferencję nie przybyli Bodnar, Korneluk i Czeszkiewicz.  Ministerstwo przysłało drugi garnitur sędziów - urzędników w tym niejakiego Konopkę, który obraził sędziów biorących udział w konferencji nazywając ich neosędziami. Inny z panelistów sędzia w stanie spoczynku niejaki Tylewicz wyraził pogląd, że udział w konkursie przed KRS dowodzi, że kandydat nie posiada przymiotu nieskazitelnego charakteru

Byłem i słyszałem na własne uszy.

- komentuje dla Tysol.pl sędzia Przemysław Radzik Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych

 

Bodnar zapowiada represje wobec sędziów

Współpracujący z najbardziej radykalnymi grupami sędziowskich aktywistów minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił we wrześniu "projekt reformy sądownictwa", który sprowadza się głównie do realizacji postulatu represji wobec sędziów powołanych przez obecną Krajową Radę Sądownictwa. Planowane przez rząd regulacje w wymiarze sprawiedliwości wymierzone są w dwie grupy sędziów.

Pierwsza z nich, określona  –  jak podkreśla prezes Sądu Najwyższego Manowska – na podstawie nieznanych kryteriów, to sędziowie, którzy „brali udział w budowie porządku niedemokratycznego w Polsce”.

Druga grupa represjonowanych sędziów to ci, którzy zostali powołani lub awansowani na wyższe stanowiska sędziowskie po roku 2018. Tych minister sprawiedliwości Adam Bodnar uznaje za osoby, które „dostały ten awans tylko dlatego, że miały nieprzepartą wolę awansowania w strukturze sądownictwa”. Sędziowie z tej grupy mogą, zdaniem Bodnara, uniknąć odpowiedzialności dyscyplinarnej, jeżeli złożą „samokrytykę”, a swoją dotychczasową karierę zawodową uznają za „błąd życiowy”.

Jak podkreśla prezes Manowska, jeśli nie zdecydują się na ten krok, spotkają ich represje, prowadzone przez specjalny organ kolegialnego rzecznika dyscyplinarnego pod nazwą „Konsylium Dyscyplinarne”, które miałoby oceniać sędziów uznanych przez władze za „podejrzanych”.


 

POLECANE
Agresor na S7 i szokujący gest policjantki. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Agresor na S7 i szokujący gest policjantki. Sieć obiegło nagranie

Kierowca zajechał drogę na S7 i groził innemu kierującemu. Dodatkowo pasażerka pojazdu pokazała kierowcy wulgarny gest. Okazuje się, że to... policjantka.

Bodnar odwołał zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Ekspert: Akt bezskuteczny Wiadomości
Bodnar "odwołał" zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Ekspert: Akt bezskuteczny

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał sędziego Przemysława Radzika z funkcji Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Głos w tej sprawie zabrał sędzia Jakub Iwaniec.

Kto jest faworytem prezydenta Andrzeja Dudy? Padło nazwisko polityka
Kto jest faworytem prezydenta Andrzeja Dudy? Padło nazwisko

Prezydent Andrzej Duda do tej pory nie udzielił oficjalnego poparcia dla żadnego z kandydatów. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Paprocka wskazała, który z kandydatów jest zbieżny ideowo z obecną głową państwa.

Jarosław Kaczyński i Iwona Arent z PiS stracą połowę uposażenia na trzy miesiące pilne
Jarosław Kaczyński i Iwona Arent z PiS stracą połowę uposażenia na trzy miesiące

Jarosław Kaczyński i Iwona Arent z PiS stracą połowę uposażenia na trzy miesiące w związku ze środowym zajściem w Sejmie – przekazał wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL.

Kaczyński do Giertycha: Proszę się do mnie zwracać najjaśniejszy panie pośle z ostatniej chwili
Kaczyński do Giertycha: Proszę się do mnie zwracać "najjaśniejszy panie pośle"

– Niektórzy heraldycy twierdzą, że jestem bardzo dalekim krewnym rodziny królewskiej brytyjskiej, więc proszę się do mnie zwracać "najjaśniejszy panie pośle" – powiedział w piątek Romanowi Giertychowi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Niemcy po latach spełnili obietnicę daną Litwinom Wiadomości
Niemcy po latach spełnili obietnicę daną Litwinom

Jak podaje Wirtualna Polska, Niemcy po raz pierwszy od II wojny światowej zdecydowali o stacjonowaniu wojsk na Litwie. - Musimy zapewnić ochronę, wolność i bezpieczeństwo naszym litewskim sojusznikom - stwierdził gen. Christoph Huber, komentując włączenie do służby 45. brygady pancernej Bundeswehry. Przypomnijmy, że rozmowy w tej sprawie między Litwinami, a Niemcami trwały od 2022 r., gdy w obliczu wojny na Ukrainie, Berlin obiecał wzmocnić wschodnia flankę NATO.

Leszczyna grzmiała, że nie poprze obniżki składki zdrowotnej. Sprawdziliśmy, jak zagłosowała gorące
Leszczyna grzmiała, że nie poprze obniżki składki zdrowotnej. Sprawdziliśmy, jak zagłosowała

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poparła obniżkę składki zdrowotnej, choć wcześniej zapowiadała, że będzie przeciw. – Cały ubytek składki z Narodowego Funduszu Zdrowia będzie musiał być pokryty z budżetu państwa – mówiła jeszcze w marcu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł, wejdzie w życie od początku 2026 r. Według resortu finansów na reformie ma skorzystać ok. 2,5 mln przedsiębiorców. Ustawa wywołała sprzeciw części koalicji rządowej.

Załoga statku Oceania została uziemiona. Ministerstwo Nauki miało zmniejszyć finansowanie Wiadomości
Załoga statku Oceania została uziemiona. Ministerstwo Nauki miało zmniejszyć finansowanie

Statek badawczy Oceania nie wypłynął w rejs. Załoga postawiona przed wyborem: samozatrudnienie albo zwolnienie. Według doniesień medialnych Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do tej pory nie odpowiedziało na ten problem.

Niemcy niezadowoleni ze słów Kaczyńskiego. Piszą wprost Wiadomości
Niemcy niezadowoleni ze słów Kaczyńskiego. Piszą wprost

PiS buduje antyniemiecką narrację przed majowymi wyborami prezydenckimi. Politycy partii straszą utratą suwerenności i nielegalnymi migrantami z Niemiec – grzmi niemiecki Tagesschau.

REKLAMA

Przeprowadzono sondę wśród sędziów i prokuratorów. Totalna porażka Iustitii i Adama Bodnara

Prawnicy obecni w mediach społecznościowych publikują fragmenty sondy, która miała być przeprowadzona pośród sędziów i prokuratorów zgromadzonych na wczorajszej konferencji Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" - "Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Wyniki sondy trudno zinterpretować inaczej niż jako totalną porażkę "nadzwyczajnej kasty".
Sędzia Przeprowadzono sondę wśród sędziów i prokuratorów. Totalna porażka Iustitii i Adama Bodnara
Sędzia / Screen z kanału YouTube

- Totalna porażka Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia", Stowarzyszenia Sędziów "Themis" i Adama Bodnara. Nawet osoby zgromadzone na wczorajszej Konferencji zorganizowanej przez "Iustitię" w 67% stwierdziły, że awanse sędziowskie po 2018 są ważne!

- komentuje sędzia Kamila Borszowska-Moszowska publikując fragment sondy "Iustitii" z zagadnieniem: "Uważam, że awanse sędziów po rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa są ważne" - W tym przypadku według załączonego screena zdecydowana większość, bo 67 uczestników sondy odpowiedziało "zdecydowanie tak", 26  uczestników "raczej tak (w poszczególnych przypadkach możliwa jest weryfikacja)", 0 uczestników - "nie wiem/ nie mam zdania", 3 uczestników - "raczej nie" i 18 uczestników - "zdecydowanie nie (np. postępowanie nominacyjne należy powtórzyć przed nową KRS)".

 

"Odklejone od realiów grupy bojowników"

- Odklejone od realiów grupy bojowników o "praworządność" zapytały uczestników konferencji - prawników- co zrobić z orzeczeniami sędziów po rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa? Wyniki musiały stanowić zaskoczenie! Wydaje im się, że stoją ponad Rządem RP, a Premier ma słuchać tylko ich obłąkanych postulatów i realizować. Brak pokory, brak szacunku do prawa...

Zobaczymy!

- komentuje przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka publikując fragment sondy z zagadnieniem: "Uważam, że orzeczenia wydane przez sędziów nominowanych z rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa powinny być uznane za legalne" - W tym przypadku według załączonego screena zdecydowana większość, bo 120 uczestników sondy odpowiedziało "zdecydowanie tak (np. "są legalne")", 16 uczestników "raczej tak (np. "należy je zalegalizować")", 0 uczestników - "nie wiem/ nie mam zdania", 6 uczestników - "raczej nie" (np. "można ustanowić tryb unieważnienia") i 1 uczestnik - "zdecydowanie nie (np. "są nieważne")".

 

"Porażka na całej linii"

- Uwaga‼️ Oto wyniki ankiety Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" przygotowanej dla sędziów i innych uczestników wczorajszej konferencji w Łodzi. Porażka na całej linii w mateczniku "obrońców praworządności"

- komentuje oficjalny profil stowarzyszenia "Prawnicy dla Polski", publikując szereg screenów z wynikami sondy, które wskazują na porażkę narracji najbardziej radykalnych grup prawników w zakresie losowego przydziału sędziów do referatów, kandydowania tzw. "neosędziów" do ew. "nowej KRS", czy tzw. "jednolitego statusu sędziego sądu powszechnego". - Widać, że sędziowie nie popierają pomysłów ekstremistów z "Iustitii" i "Themis". Sędziowie w zdecydowanej większości nie kwestionują nominacji innych sędziów, chcą utrzymania SLPS (System Losowego Przydziału Spraw - przyp. red.), duża część opowiada się za jednolitym statusem sędziego, co postulują też "Sędziowie RP" - skomentował wpis "Sędziów RP" sędzia Adam Jaworski

 

"Nie zadbali o właściwy skład uczestników"

- Jednolity status sędziego sądu powszechnego był w projekcie Zbigniewa Ziobry z 2022. Wiem bo pracowałam nad nim pro publico bono w 3 osobowej grupce. Oznacza że Prezydent raz powołuje na stanowisko sędziowskie w sądach powszechnych. Zmiana miejsca służbowego sędziego następuje na jego wniosek (oczywiście muszą być miejsca). Jednym słowem nie ma awansów. Oczywiście są odrębne powołania do WSA NSA i SN.

Jednym słowem nie zadbali o właściwy skład uczestników. I wyniki nie są zgodne z oczekiwaniami organizatorów.

Spłaszczenie i jednolity status to postulaty które konsekwentnie głoszę.

- komentuje dla Tysol.pl przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka.

 

Jedyny sukces Iustitii

- Iustitia osiągnęła sukces jedynie w zakresie wyboru prezesów sądu, tu zdecydowana większość opowiedziała się przeciwko temu, aby prezesów wskazywał minister.

Jednolity status oznacza, że nie byłoby już rozróżnienie między sędziami rejonowymi, okręgowymi i apelacyjnymi. Wszyscy byliby sędziami sądów powszechnych. Oznacza to w praktyce tyle, że aby przejść do sądu wyższego rzędu nie potrzebny byłby nowy konkurs przed KRS. Odpadłby również ten wyścig szczurów,  a tak nadal jest. Uposażenie sędziego byłoby bardziej sprawiedliwe, bo znalezienie się w wyższej stawce awansowej zależałoby od stażu pracy. Teraz jest tak, że sędzia rejonowy może się maksymalnie znaleźć w 5 stawce awansowej, a w sumie jest ich 9, nie ma więc szansy, aby zarabiać tyle, co sędzią apelacyjny, nawet jeżeli ma dłuższy czas pracy.

Co do wyborów do KRS, okazało się, że część sędziów uważa, wbrew temu, co głosi Iustitia, że obecny system wyboru wcale nie jest taki zły. Tu głosy rozłożyły się niemal po równo. Zdecydowana większość też opowiedziała się za tym, aby "neosedziowie" mogli być wybrani do KRS, to jest zdecydowana porażka Iustitii.

Głosy dotyczące spłaszczenia to również porażka, gdyż tu także rozkładają się one po połowie, a Iustitia spłaszczenia raczej nie chce popierać.

Co do systemu losowania, to większość uznała że jest to system dobry, bo sprawiedliwie rozkłada pracę. System też zresztą usunął jedną z większych patologii w sądownictwie, kiedy to młody sędzią przychodząc do sądu otrzymywał tzw. zrzut spraw od swoich kolegów, spraw starych, trudnych, rozgrzebanych, etc. Teraz sprawa po prostu przykleja się do sędziego a sędzią leń nie może się jej ot tak pozbyć.

- komentuje dla Tysol.pl sędzia Jarosław Dudzicz.

 

"Kompromitacja"

- Wyniki oznaczają całkowitą kompromitację pomysłów MS, Themis i IS zarówno co do postulatu natychmiastowej likwidacji KRS, gdyż większość ankietowanych opowiedziała się za dokończeniem kadencji przez obecną KRS jak i też postulatu weryfikacji statusu sędziów powołanych po 2018 roku. W tym zakresie znakomita większość biorących udział w ankiecie sędziów i prokuratorów wybrała 1 opcję tj stwierdziła, że osoby te są legalnymi sędziami. Przedstawiciele MS zrejterowali bo mimo zapowiedzi na konferencję nie przybyli Bodnar, Korneluk i Czeszkiewicz.  Ministerstwo przysłało drugi garnitur sędziów - urzędników w tym niejakiego Konopkę, który obraził sędziów biorących udział w konferencji nazywając ich neosędziami. Inny z panelistów sędzia w stanie spoczynku niejaki Tylewicz wyraził pogląd, że udział w konkursie przed KRS dowodzi, że kandydat nie posiada przymiotu nieskazitelnego charakteru

Byłem i słyszałem na własne uszy.

- komentuje dla Tysol.pl sędzia Przemysław Radzik Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych

 

Bodnar zapowiada represje wobec sędziów

Współpracujący z najbardziej radykalnymi grupami sędziowskich aktywistów minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił we wrześniu "projekt reformy sądownictwa", który sprowadza się głównie do realizacji postulatu represji wobec sędziów powołanych przez obecną Krajową Radę Sądownictwa. Planowane przez rząd regulacje w wymiarze sprawiedliwości wymierzone są w dwie grupy sędziów.

Pierwsza z nich, określona  –  jak podkreśla prezes Sądu Najwyższego Manowska – na podstawie nieznanych kryteriów, to sędziowie, którzy „brali udział w budowie porządku niedemokratycznego w Polsce”.

Druga grupa represjonowanych sędziów to ci, którzy zostali powołani lub awansowani na wyższe stanowiska sędziowskie po roku 2018. Tych minister sprawiedliwości Adam Bodnar uznaje za osoby, które „dostały ten awans tylko dlatego, że miały nieprzepartą wolę awansowania w strukturze sądownictwa”. Sędziowie z tej grupy mogą, zdaniem Bodnara, uniknąć odpowiedzialności dyscyplinarnej, jeżeli złożą „samokrytykę”, a swoją dotychczasową karierę zawodową uznają za „błąd życiowy”.

Jak podkreśla prezes Manowska, jeśli nie zdecydują się na ten krok, spotkają ich represje, prowadzone przez specjalny organ kolegialnego rzecznika dyscyplinarnego pod nazwą „Konsylium Dyscyplinarne”, które miałoby oceniać sędziów uznanych przez władze za „podejrzanych”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe