Europejski Filar Praw Socjalnych - Szczyt społeczny 17 listopada 2017
• równe szanse i dostęp do zatrudnienia
• uczciwe warunki pracy
• ochrona socjalna i integracja społeczna.
Kategoria I obejmuje cztery główne zasady: kształcenie, szkolenie i uczenie się przez całe życie; równouprawnienie płci; równe szanse oraz aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia.
Kategoria II to m. in. bezpieczne i elastyczne zatrudnienie; sprawiedliwe wynagrodzenie; dialog społeczny i społeczne zaangażowanie pracowników; równowaga między życiem zawodowym a prywatnym oraz zdrowe, bezpieczne i dobrze dostosowane środowisko pracy i ochrona danych. Kategoria III zawiera takie zagadnienia jak opieka nad dziećmi i wsparcie dla dzieci; ochrona socjalna czy dochód minimalny; służba zdrowia czy dostęp do usług publicznych.
W kampanię EKZZ doskonale wpisuje się zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” konferencja, która miała miejsce w Warszawie 17 października na temat branżowych, sektorowych i ponadnarodowych układów zbiorowych pracy. Będzie to swoista kontynuacja sierpniowej debaty konstytucyjnej, a punktem wyjścia do dyskusji był art. 20 ustawy brzmiący „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”.
– Cała zachodnia Europa wie, że układy zbiorowe pracy to pracownicza konstytucja. Tam układy zbiorowe to standard. Tylko u nas pracodawcy uważają, że układy zbiorowe to jest XIX-wieczny archaizm – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
Na konferencji obecny był Luca Visentini, Sekretarz Generalny EKZZ, którego wypowiedzi o konieczności przyjęcia Filaru Społecznego spotkały się z dużym poparciem. W tej m.in. kwestii Luca Visentini rozmawiał z wicepremierem Mateuszem Morawieckim.
rsz