Solidarność nie zawiodła. Trwa akcja pomocy powodzianom

Historia lubi się powtarzać, a w pamięci zapadają nam przede wszystkim te najtragiczniejsze daty i obrazy. W tym roku będą to zalane ulice i zniszczone domy m.in. w Głuchołazach, Kłodzku czy Stroniu Śląskim. W tym wielkim nieszczęściu trudno nie dostrzec zgoła odmiennej fali – fali pomocy, która ruszyła z wielu regionów kraju, w tym również od członków największego w Polsce związku zawodowego Solidarność.
Usuwanie szkód po powodzi - zdjęcie poglądowe Solidarność nie zawiodła. Trwa akcja pomocy powodzianom
Usuwanie szkód po powodzi - zdjęcie poglądowe / fot. PAP/Krzysztof Świderski

Czy tej powodzi można było uniknąć? Czy można było lepiej zabezpieczyć mieszkańców przed niszczycielskim żywiołem? Czy za kilka lat, gdy domy i drogi zostaną odbudowane, ten koszmar znów się nie powtórzy? – to pytania, które stawiało sobie wielu Polaków widzących zniszczone miasta i wsie na południu Polski.

Już 11 września IMGW alarmowało, że nadchodzą ulewne opady deszczu, szczególnie w południowej Polsce, które spowodują powodzie i zalania. Wszystko za sprawą niżu genueńskiego o nazwie Boris.

– Te niże genueńskie są bardzo niebezpieczne. W zeszłych latach powodowały powodzie – w 1997, 2010 czy 2014. Oczywiście wtedy opadów było zdecydowanie więcej, ale prognozowane 200 litrów na metr kwadratowy może spowodować wiele szkód – ostrzegał wtedy rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, cytowany przez Polskie Radio 24.

Jednak takiego rozwoju wypadków, jaki nastąpił w Głuchołazach w Opolskim czy w Kłodzku na Dolnym Śląsku – mało kto się spodziewał. Niemal 300 litrów wody na metr kwadratowy, które spadły w niektórym miejscach na południu Polski, to przecież półroczna suma opadów. Powódź swoją skalą i zniszczeniem, jakie pozostawiła, przekroczyła wyobrażenia mieszkańców, samorządowców i rządu w Warszawie.

Utracony dobytek, samochody, świeżo wyremontowane domy, niezbędne lekarstwa. Cały czas trwa liczenie strat, również po stronie ludzkich istnień. Pierwsze szacunki mówią o zniszczeniach na sumę 4,2 mld zł, ale z pewnością ta kwota jeszcze wzrośnie. Gdy w lipcu 1997 roku przez nasz kraj przeszła powódź tysiąclecia, zginęło 56 osób, a straty oszacowano na 3,5 mld dolarów. Ostateczny bilans to jednak kwestia drugorzędna. Najważniejsza jest pomoc, tu i teraz.

„Widoki jak po wojnie”

Na Dolnym Śląsku wśród najbardziej dotkniętych zniszczeniami miejscowości wskazać można Kłodzko, zalane przez rzekę Nysę Kłodzką, a także Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój – najstarsze uzdrowisko w naszym kraju, gdzie przebywali cesarzowie, królowie, niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe czy prezydent USA John Quincy Adams.

Miasto zostało zalane po przerwaniu wałów przy tamie w Stroniu Śląskim. Przez obie te miejscowości przepłynęła niszczycielska fala. Rwące potoki niszczyły wszystko na swojej drodze. Konieczna była ewakuacja części mieszkańców Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. W tej drugiej miejscowości rzeka Biała Lądecka porwała budynek, gdzie mieścił się posterunek policji, a niektórzy mieszkańcy czekali na pomoc na dachach swoich domów.

W pomoc dla powodzian natychmiast zaangażowała się dolnośląska Solidarność. Związkowcy w pierwszym etapie skupili się na dostarczaniu żywności, napojów i pomocy rzeczowej dla najbardziej poszkodowanych.

– Dary dla powodzian dowoziliśmy naszym busem do hubu we Wrocławiu. To była instytucjonalna i skoordynowana z miastem pomoc, dzięki czemu mieliśmy pewność, że to, co zbierzemy, trafi bezpośrednio do potrzebujących. Równolegle rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy, którą kontynuujemy. Na ten moment zebraliśmy już ponad 200 tysięcy złotych. Te środki zostaną przekazane tym członkom Solidarności i ich rodzinom, którzy ucierpieli w trakcie powodzi. Pieniądze spływały do nas z różnych regionów Solidarności oraz zakładów pracy. Osoby prywatne i fizyczne zachęcaliśmy natomiast do wpłacania środków na konto Stowarzyszenia Charytatywnego im. Kazimierza Michalczyka, dzięki czemu przekazane darowizny można odliczyć od podatku – przekazał nam przewodniczący Kazimierz Kimso.
Szef dolnośląskiej Solidarności osobiście udał się na zalane tereny, by na własne oczy zobaczyć skalę zniszczeń.

– Wszystko zaczęło się od przerwania tamy w Stroniu Śląskim. To miasto wygląda, jakby tam pług przeszedł. Widoki są jak po wojnie, z tą różnicą, że mamy jeszcze hałdy mułu, błota i kamieni. Stoi tam most, tylko że nie ma przyczółka po drugiej stronie. Gdyby ten zbiornik nie pękł, to straty byłyby nieporównywanie mniejsze – stwierdził przewodniczący Kimso.

Związkowiec zaapelował także, by nie zrażać się „niedobrą reklamą związaną z powodzią” i przyjeżdżać na Dolny Śląsk, by wspierać lokalną turystykę.

– Powódź dotknęła głównie miejscowości położone wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej, ale miasta ościenne, jak na przykład Kudowa-Zdrój, są absolutnie nienaruszone przez żywioł. Jeśli chodzi o Lądek-Zdrój, to hotele, pensjonaty i domy przy rzece zostały zrujnowane, ale sam kurort nie ucierpiał i cały czas funkcjonuje – zwracał uwagę szef dolnośląskich struktur Związku.

Zdaniem Kazimierza Kimso, skutki powodzi mogłyby być mniejsze, gdyby dyrektor dolnośląskich Lasów Państwowych nie obciął środków przeznaczonych na inwestycje w budowę małych zbiorników retencyjnych oraz przepustów, które kierowałyby wodę w stronę lasów.

CZYTAJ TAKŻE: Lasy w Polsce stały się poligonem wojen kulturowych

Pomoc od pierwszych godzin

W wojewódzkie opolskim symbolem powodzi stały się Głuchołazy. Niemal połowa miasta została odcięta od wody i prądu, a stan wody był wyższy o metr w porównaniu do powodzi z 1997 roku.

Na pomoc błyskawicznie pospieszyła Solidarność. Związkowcy z Namysłowa zorganizowali zbiórkę żywności i tekstyliów dla powodzian, a zrzeszeni w Solidarności strażacy przetransportowali dary do Głuchołazów.

– Nasz region już od pierwszych godzin rozpoczął akcję pomocową, szczególnie w Głuchołazach, bo ta miejscowość została najszybciej i najdotkliwiej zniszczona przez powódź. Mamy tam na rynku swój oddział, więc zakupiliśmy wodę i pieczywo, a potem rozdysponowaliśmy je wśród mieszkańców. Nasz apel o pomoc finansową również nie pozostał bez echa. Otrzymaliśmy środki od organizacji zakładowych i regionów z całego kraju. Zakupiliśmy dzięki temu osuszacze, myjki ciśnieniowe, środki higieniczne i zawieźliśmy do takich miejscowości jak wspomniane Głuchołazy, Nysa, Paczków czy Otmuchów – relacjonował przewodniczący Dariusz Brzęczek, dodając, że mocno ucierpiał także Lewin Brzeski, powiat głubczycki i pobliskie miejscowości.

– We wszystkich tych powiatach i miejscowościach jest po kilkaset członków Związku, a wielu z nich może potrzebować wsparcia. O ile na początku pomagaliśmy wszystkim, o tyle w drugiej fazie pomoc będzie spływała do członków Solidarności ich rodzin. Będziemy wypłacać poszkodowanym zapomogi losowe – dodał.

Mobilizacja i obrona

Do odparcia wielkiej wody przygotowywali się także mieszkańcy województwa lubuskiego. Fala powodziowa na Odrze miała bowiem długość około 100 kilometrów. Gdy dotarła do Nowej Soli, wodowskaz pokazywał poziom 646 cm, podobnie było w Cigacicach czy Nietkowie. Ludzie żyjący w miejscowościach położonych nad rzeką układali tymczasowe wały z piasku i umacniali już istniejące obiekty. Dzięki temu, że fala kulminacyjna dotarła tam później, mobilizacja mieszkańców i służb przyniosła pozytywne efekty. Nie doszło do sytuacji kryzysowych, ewakuacji mieszkańców i wielkich zniszczeń, choć były wyjątki.

Trzy miejscowości w Lubuskiem nie były niestety chronione wałami przeciwpowodziowymi – to Radnica, Stary Raduszec i Osiecznica, gdzie łącznie zalanych zostało ponad 100 domów. Najmocniej ucierpiała licząca niemal tysiąc mieszkańców Osiecznica w powiecie krośnieńskim. Ludzie, mając w pamięci powodzie z 1997 i 2010 roku, gromadzili piasek, zabezpieczali mieszkania, wywozili swój dobytek. Woda podtopiła tam ponad 70 budynków, ale ze względu na ukształtowanie terenu może opadać nawet przez 2–4 tygodnie. Potem rozpocznie się sprzątanie i odbudowa.

Do podtopień doszło także w Szprotawie w powiecie żagańskim, gdzie fala kulminacyjna na rzece Bóbr osiągnęła taki sam poziom, jak w czasie powodzi z 1997 roku.

– Jako Region Zielonogórski byliśmy w kontakcie z organizacjami związkowymi na naszym terenie. W Szprotawie, która była zalewana przez rzekę Bóbr, mamy trzy organizacje związkowe, ale jak do tej pory nie dotarły do nas informacje o poszkodowanych członkach Związku. Stały kontakt utrzymywaliśmy także z przewodniczącymi z Krosna, Żagania i Sulechowa. Bezpośredni bój członkowie Solidarności stoczyli w Pomorsku przy umacnianiu wałów oraz przy obronie szkoły w Żaganiu – przekazał nam przewodniczący Bogusław Motowidełko.

Wspomniana szkoła to Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Żaganiu, który leży nieopodal rzeki Bóbr. 15 września, gdy zaczęły pojawiać się informacje o zagrożeniu powodziowym, dyrektor placówki postanowiła ją zabezpieczyć. Na apel odpowiedzieli nauczyciele i pracownicy szkoły, w tym członkowie Solidarności, którzy zakasali rękawy i przystąpili do pracy. Po napełnieniu worków z piaskiem wznieśli barykady i zabezpieczyli okna oraz drzwi budynku. Ostatecznie zarówno szkoła, jak i sam Żagań udało się obronić. W zabezpieczeniu miasta pomagali mieszkańcy, ochotnicy, a także amerykańscy żołnierze. Do budowy wałów użyto ponad 40 tys. worków z piaskiem.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa świecka ekoreligia – nowy numer "Tygodnika Solidarność"


 

POLECANE
Zginął na miejscu. Dramatyczny wypadek w Tatrach Wiadomości
"Zginął na miejscu". Dramatyczny wypadek w Tatrach

Mimo trudnych warunków pogodowych tatrzańskie szlaki są pełne turystów. Niestety, w sobotę 22 lutego doszło do kolejnego tragicznego wypadku. Mężczyzna przemierzający szlak między Zawratem a Świnicą spadł z dużej wysokości i zginął na miejscu.

Pałac Buckingham ma plan. Chodzi o króla Karola III Wiadomości
Pałac Buckingham ma plan. Chodzi o króla Karola III

Choć król Karol III nadal pełni swoje obowiązki, Pałac Buckingham od dawna posiada gotowy plan na wypadek jego śmierci. Procedura nosi kryptonim "Operacja Menai Bridge", a jej nazwa nawiązuje do mostu w Walii – regionu, z którym monarcha był związany jako książę Walii przez ponad 64 lata.

Trump pochwalił Muska, ale chce więcej: „Mamy kraj do uratowania” polityka
Trump pochwalił Muska, ale chce więcej: „Mamy kraj do uratowania”

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że chciałby, aby miliarder Elon Musk, którego postawił na czele Departamentu Wydajności Państwa (DOGE) "bardziej agresywnie" wdrażał program reform i cięcia wydatków.

Rosja zaatakowała. Prezydent USA zmienił zdanie ws. Ukrainy polityka
"Rosja zaatakowała". Prezydent USA zmienił zdanie ws. Ukrainy

- Rosja zaatakowała, ale Ukraińcy nie powinni byli pozwolić Putinowi na ten atak  - stwierdził prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy z dziennikarzami. Dodał także, że Rosja i Ukraina powinny wspólnie wypracować porozumienie.

Popularna aplikacja przestanie działać. Ważny komunikat dla użytkowników Wiadomości
Popularna aplikacja przestanie działać. Ważny komunikat dla użytkowników

Popularna aplikacja rządowa mObywatel wkrótce otrzyma ważną aktualizację, bez której dalsze korzystanie z niej nie będzie możliwe. Od 25 lutego 2025 r. użytkownicy starszych wersji aplikacji stracą do niej dostęp. Powodem jest konieczność odnowienia certyfikatu, co wiąże się z wymogiem posiadania najnowszej wersji oprogramowania.

Celem gry Trumpa nie jest Moskwa a Berlin gorące
Celem gry Trumpa nie jest Moskwa a Berlin

- Dochodzę do wniosku, że powinniśmy się jeszcze chwilę wstrzymać z ostatecznymi komentarzami dotyczącymi postępowania Trumpa i USA pod jego przywództwem - pisze prof. Radosław Żurawski vel Grajewski, historyk i brat znanego politologa Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego. Historyk prosi żeby nie traktować jego opinii jako opinii eksperta.

Wybory do Bundestagu. Niemieckie partie walczą o niezdecydowanych wyborców polityka
Wybory do Bundestagu. Niemieckie partie walczą o niezdecydowanych wyborców

Ostatniego dnia przed wyborami w Niemczech partie i ich czołowi kandydaci wciąż zabiegają o głosy niezdecydowanych wyborców. Najnowsze sondaże wykazały, że około jedna piąta wyborców nadal nie zdecydowała, czy i na kogo zagłosuje.

Odcięcie od smartfona. Zaskakujące efekty już po dwóch tygodniach z ostatniej chwili
Odcięcie od smartfona. Zaskakujące efekty już po dwóch tygodniach

Koncentracja uwagi, zdrowie psychiczne i samopoczucie poprawiają się po dwóch tygodniach odcięcia od mobilnego internetu – informuje pismo „PNAS Nexus”.

Jest naprawdę do przodu. Gwiazdor TVN przekazał radosne wieści Wiadomości
"Jest naprawdę do przodu". Gwiazdor TVN przekazał radosne wieści

Popularny polski kucharz Tomasz Jakubiak przyznał niedawno, że cierpi na nowotwór jelita i dwunastnicy. Teraz podzielił się informacjami o swoim stanie zdrowia.

Stara się oszukać Polaków. Karol Nawrocki skrytykował premiera Tuska ws. ograniczenia prawa do azylu polityka
"Stara się oszukać Polaków". Karol Nawrocki skrytykował premiera Tuska ws. ograniczenia prawa do azylu

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, posłowie uchwalili ustawę dotyczącą ograniczenia prawa do azylu. Premier Donald Tusk stwierdził, że to "pomoże w odzyskaniu kontroli na naszej granicy". Do wypowiedzi szefa polskiego rządu odniósł się w sobotę kandydat na Prezydenta RP Karol Nawrocki.

REKLAMA

Solidarność nie zawiodła. Trwa akcja pomocy powodzianom

Historia lubi się powtarzać, a w pamięci zapadają nam przede wszystkim te najtragiczniejsze daty i obrazy. W tym roku będą to zalane ulice i zniszczone domy m.in. w Głuchołazach, Kłodzku czy Stroniu Śląskim. W tym wielkim nieszczęściu trudno nie dostrzec zgoła odmiennej fali – fali pomocy, która ruszyła z wielu regionów kraju, w tym również od członków największego w Polsce związku zawodowego Solidarność.
Usuwanie szkód po powodzi - zdjęcie poglądowe Solidarność nie zawiodła. Trwa akcja pomocy powodzianom
Usuwanie szkód po powodzi - zdjęcie poglądowe / fot. PAP/Krzysztof Świderski

Czy tej powodzi można było uniknąć? Czy można było lepiej zabezpieczyć mieszkańców przed niszczycielskim żywiołem? Czy za kilka lat, gdy domy i drogi zostaną odbudowane, ten koszmar znów się nie powtórzy? – to pytania, które stawiało sobie wielu Polaków widzących zniszczone miasta i wsie na południu Polski.

Już 11 września IMGW alarmowało, że nadchodzą ulewne opady deszczu, szczególnie w południowej Polsce, które spowodują powodzie i zalania. Wszystko za sprawą niżu genueńskiego o nazwie Boris.

– Te niże genueńskie są bardzo niebezpieczne. W zeszłych latach powodowały powodzie – w 1997, 2010 czy 2014. Oczywiście wtedy opadów było zdecydowanie więcej, ale prognozowane 200 litrów na metr kwadratowy może spowodować wiele szkód – ostrzegał wtedy rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, cytowany przez Polskie Radio 24.

Jednak takiego rozwoju wypadków, jaki nastąpił w Głuchołazach w Opolskim czy w Kłodzku na Dolnym Śląsku – mało kto się spodziewał. Niemal 300 litrów wody na metr kwadratowy, które spadły w niektórym miejscach na południu Polski, to przecież półroczna suma opadów. Powódź swoją skalą i zniszczeniem, jakie pozostawiła, przekroczyła wyobrażenia mieszkańców, samorządowców i rządu w Warszawie.

Utracony dobytek, samochody, świeżo wyremontowane domy, niezbędne lekarstwa. Cały czas trwa liczenie strat, również po stronie ludzkich istnień. Pierwsze szacunki mówią o zniszczeniach na sumę 4,2 mld zł, ale z pewnością ta kwota jeszcze wzrośnie. Gdy w lipcu 1997 roku przez nasz kraj przeszła powódź tysiąclecia, zginęło 56 osób, a straty oszacowano na 3,5 mld dolarów. Ostateczny bilans to jednak kwestia drugorzędna. Najważniejsza jest pomoc, tu i teraz.

„Widoki jak po wojnie”

Na Dolnym Śląsku wśród najbardziej dotkniętych zniszczeniami miejscowości wskazać można Kłodzko, zalane przez rzekę Nysę Kłodzką, a także Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój – najstarsze uzdrowisko w naszym kraju, gdzie przebywali cesarzowie, królowie, niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe czy prezydent USA John Quincy Adams.

Miasto zostało zalane po przerwaniu wałów przy tamie w Stroniu Śląskim. Przez obie te miejscowości przepłynęła niszczycielska fala. Rwące potoki niszczyły wszystko na swojej drodze. Konieczna była ewakuacja części mieszkańców Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. W tej drugiej miejscowości rzeka Biała Lądecka porwała budynek, gdzie mieścił się posterunek policji, a niektórzy mieszkańcy czekali na pomoc na dachach swoich domów.

W pomoc dla powodzian natychmiast zaangażowała się dolnośląska Solidarność. Związkowcy w pierwszym etapie skupili się na dostarczaniu żywności, napojów i pomocy rzeczowej dla najbardziej poszkodowanych.

– Dary dla powodzian dowoziliśmy naszym busem do hubu we Wrocławiu. To była instytucjonalna i skoordynowana z miastem pomoc, dzięki czemu mieliśmy pewność, że to, co zbierzemy, trafi bezpośrednio do potrzebujących. Równolegle rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy, którą kontynuujemy. Na ten moment zebraliśmy już ponad 200 tysięcy złotych. Te środki zostaną przekazane tym członkom Solidarności i ich rodzinom, którzy ucierpieli w trakcie powodzi. Pieniądze spływały do nas z różnych regionów Solidarności oraz zakładów pracy. Osoby prywatne i fizyczne zachęcaliśmy natomiast do wpłacania środków na konto Stowarzyszenia Charytatywnego im. Kazimierza Michalczyka, dzięki czemu przekazane darowizny można odliczyć od podatku – przekazał nam przewodniczący Kazimierz Kimso.
Szef dolnośląskiej Solidarności osobiście udał się na zalane tereny, by na własne oczy zobaczyć skalę zniszczeń.

– Wszystko zaczęło się od przerwania tamy w Stroniu Śląskim. To miasto wygląda, jakby tam pług przeszedł. Widoki są jak po wojnie, z tą różnicą, że mamy jeszcze hałdy mułu, błota i kamieni. Stoi tam most, tylko że nie ma przyczółka po drugiej stronie. Gdyby ten zbiornik nie pękł, to straty byłyby nieporównywanie mniejsze – stwierdził przewodniczący Kimso.

Związkowiec zaapelował także, by nie zrażać się „niedobrą reklamą związaną z powodzią” i przyjeżdżać na Dolny Śląsk, by wspierać lokalną turystykę.

– Powódź dotknęła głównie miejscowości położone wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej, ale miasta ościenne, jak na przykład Kudowa-Zdrój, są absolutnie nienaruszone przez żywioł. Jeśli chodzi o Lądek-Zdrój, to hotele, pensjonaty i domy przy rzece zostały zrujnowane, ale sam kurort nie ucierpiał i cały czas funkcjonuje – zwracał uwagę szef dolnośląskich struktur Związku.

Zdaniem Kazimierza Kimso, skutki powodzi mogłyby być mniejsze, gdyby dyrektor dolnośląskich Lasów Państwowych nie obciął środków przeznaczonych na inwestycje w budowę małych zbiorników retencyjnych oraz przepustów, które kierowałyby wodę w stronę lasów.

CZYTAJ TAKŻE: Lasy w Polsce stały się poligonem wojen kulturowych

Pomoc od pierwszych godzin

W wojewódzkie opolskim symbolem powodzi stały się Głuchołazy. Niemal połowa miasta została odcięta od wody i prądu, a stan wody był wyższy o metr w porównaniu do powodzi z 1997 roku.

Na pomoc błyskawicznie pospieszyła Solidarność. Związkowcy z Namysłowa zorganizowali zbiórkę żywności i tekstyliów dla powodzian, a zrzeszeni w Solidarności strażacy przetransportowali dary do Głuchołazów.

– Nasz region już od pierwszych godzin rozpoczął akcję pomocową, szczególnie w Głuchołazach, bo ta miejscowość została najszybciej i najdotkliwiej zniszczona przez powódź. Mamy tam na rynku swój oddział, więc zakupiliśmy wodę i pieczywo, a potem rozdysponowaliśmy je wśród mieszkańców. Nasz apel o pomoc finansową również nie pozostał bez echa. Otrzymaliśmy środki od organizacji zakładowych i regionów z całego kraju. Zakupiliśmy dzięki temu osuszacze, myjki ciśnieniowe, środki higieniczne i zawieźliśmy do takich miejscowości jak wspomniane Głuchołazy, Nysa, Paczków czy Otmuchów – relacjonował przewodniczący Dariusz Brzęczek, dodając, że mocno ucierpiał także Lewin Brzeski, powiat głubczycki i pobliskie miejscowości.

– We wszystkich tych powiatach i miejscowościach jest po kilkaset członków Związku, a wielu z nich może potrzebować wsparcia. O ile na początku pomagaliśmy wszystkim, o tyle w drugiej fazie pomoc będzie spływała do członków Solidarności ich rodzin. Będziemy wypłacać poszkodowanym zapomogi losowe – dodał.

Mobilizacja i obrona

Do odparcia wielkiej wody przygotowywali się także mieszkańcy województwa lubuskiego. Fala powodziowa na Odrze miała bowiem długość około 100 kilometrów. Gdy dotarła do Nowej Soli, wodowskaz pokazywał poziom 646 cm, podobnie było w Cigacicach czy Nietkowie. Ludzie żyjący w miejscowościach położonych nad rzeką układali tymczasowe wały z piasku i umacniali już istniejące obiekty. Dzięki temu, że fala kulminacyjna dotarła tam później, mobilizacja mieszkańców i służb przyniosła pozytywne efekty. Nie doszło do sytuacji kryzysowych, ewakuacji mieszkańców i wielkich zniszczeń, choć były wyjątki.

Trzy miejscowości w Lubuskiem nie były niestety chronione wałami przeciwpowodziowymi – to Radnica, Stary Raduszec i Osiecznica, gdzie łącznie zalanych zostało ponad 100 domów. Najmocniej ucierpiała licząca niemal tysiąc mieszkańców Osiecznica w powiecie krośnieńskim. Ludzie, mając w pamięci powodzie z 1997 i 2010 roku, gromadzili piasek, zabezpieczali mieszkania, wywozili swój dobytek. Woda podtopiła tam ponad 70 budynków, ale ze względu na ukształtowanie terenu może opadać nawet przez 2–4 tygodnie. Potem rozpocznie się sprzątanie i odbudowa.

Do podtopień doszło także w Szprotawie w powiecie żagańskim, gdzie fala kulminacyjna na rzece Bóbr osiągnęła taki sam poziom, jak w czasie powodzi z 1997 roku.

– Jako Region Zielonogórski byliśmy w kontakcie z organizacjami związkowymi na naszym terenie. W Szprotawie, która była zalewana przez rzekę Bóbr, mamy trzy organizacje związkowe, ale jak do tej pory nie dotarły do nas informacje o poszkodowanych członkach Związku. Stały kontakt utrzymywaliśmy także z przewodniczącymi z Krosna, Żagania i Sulechowa. Bezpośredni bój członkowie Solidarności stoczyli w Pomorsku przy umacnianiu wałów oraz przy obronie szkoły w Żaganiu – przekazał nam przewodniczący Bogusław Motowidełko.

Wspomniana szkoła to Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Żaganiu, który leży nieopodal rzeki Bóbr. 15 września, gdy zaczęły pojawiać się informacje o zagrożeniu powodziowym, dyrektor placówki postanowiła ją zabezpieczyć. Na apel odpowiedzieli nauczyciele i pracownicy szkoły, w tym członkowie Solidarności, którzy zakasali rękawy i przystąpili do pracy. Po napełnieniu worków z piaskiem wznieśli barykady i zabezpieczyli okna oraz drzwi budynku. Ostatecznie zarówno szkoła, jak i sam Żagań udało się obronić. W zabezpieczeniu miasta pomagali mieszkańcy, ochotnicy, a także amerykańscy żołnierze. Do budowy wałów użyto ponad 40 tys. worków z piaskiem.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa świecka ekoreligia – nowy numer "Tygodnika Solidarność"



 

Polecane
Emerytury
Stażowe