Nie żyje Emilio Gabaglio, były Sekretarz Generalny EKZZ

7 października 2024 roku odszedł Emilio Gabaglio, jedna z najważniejszych postaci kształtujących ruch związkowy w Europie, którego z żalem żegnają nie tylko liderzy z poziomu europejskiego, ale również przedstawiciele wielu związków zawodowych z całego świata.
Świeca Nie żyje Emilio Gabaglio, były Sekretarz Generalny EKZZ
Świeca / fot. pixabay.com

Ten wybitny działacz, urodzony w 1937 roku we Włoszech, poświęcił swoje życie walce o prawa pracownicze i budowaniu solidnych fundamentów społecznych Europy. Gabaglio był jednym z założycieli EKZZ i przez lata miał decydujący wpływ na jej rozwój i działalność na rzecz pracowników. Mądry, kompetentny menedżer, zawsze bliski potrzebom pracowników i najsłabszych.

Droga do Komitetu Wykonawczego EKZZ

Zaczynał jako nauczyciel w szkole średniej. Do związku zawodowego wstąpił w 1964 roku i przez prawie dekadę pracował we Włoskim Stowarzyszeniu Pracowników Chrześcijańskich (ACLI), którego przewodniczącym został w 1969 r. Od 1974 r. jego macierzystą organizacją było chrześcijańskie CISL, które już w 1977 roku wybrało go na członka Rady Generalnej. Od tego również czasu był członkiem zarządu Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych (ICTFU), przedstawicielem w TUAC i wielokrotnie członkiem włoskiej delegacji pracowniczej na Konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. W samym CISL początkowo zajmował się sprawami regionalnymi i ochrony środowiska, jak również organizowaniem członków związku, by następnie zostać sekretarzem konfederalnym, odpowiedzialnym m.in. za sprawy międzynarodowe. Od 1979 r., po kongresie w Monachium był członkiem Komitetu Wykonawczego EKZZ.

Gabaglio odegrał kluczową rolę w powstaniu w 1973 roku tej europejskiej organizacji przedstawicieli pracowników, jednak jego pomoc dla pracowników i związkowców nie ograniczała się jedynie do Europy Zachodniej. Uczestniczył w kongresach zakazanych związków zawodowych w Hiszpanii za czasów dyktatury Franco, wspierał Solidarność w Polsce podczas jej początków w 1980 roku, a także podróżował do Chile i Brazylii, by wyrazić poparcie dla pracowników w krajach przejętych przez reżimy wojskowe.

Wprowadzenie dialogu społecznego do traktatów europejskich

Jednym z kluczowych osiągnięć Gabaglio było podpisanie porozumienia, które wprowadziło dialog społeczny do traktatów europejskich. To dzięki jego zaangażowaniu udało się stworzyć tak ważne dla pracowników przepisy, jak na przykład Dyrektywa o czasie pracy. Jednak, kiedy sytuacja tego wymagała, nie ograniczał się do podpisywania dokumentów, był również gotów wyjść na ulice. W 1993 roku zorganizował ogromną eurodemonstrację na rzecz zatrudnienia i społecznej Europy, w której wzięło udział ponad milion pracowników w Brukseli i 150 innych miastach. Było to jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w historii EKZZ, pokazujące siłę i jedność europejskich związków zawodowych. Za jego przywództwa rodzina europejskiego ruchu związkowego powitała w swoim gronie wiele związków zawodowych z Europy Środkowej i Wschodniej, w tym w 1995 roku Solidarność jako pierwszy związek zawodowy z Polski.

„Emilio Gabaglio pozostanie w naszych wspomnieniach nie tylko jako lider, ale jako człowiek, który wierzył w sprawiedliwość społeczną, równość i wspólne działanie. Wielki przyjaciel «Solidarności», wspierał aktywnie jej działania od powstania, poprzez stan wojenny do dnia dzisiejszego. Cześć jego pamięci!” – napisali przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, żegnając Emilio Gabaglio.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Władysław Waluś, więzień polityczny, bohater podbeskidzkiej Solidarności


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada weekendowe utrudnienia w kursowaniu tramwajów. W dniach 12–13 kwietnia (sobota i niedziela) prowadzone będą prace remontowe torowiska na skrzyżowaniu al. Niepodległości i Nowowiejskiej. Wymienione zostaną dwie zwrotnice, co wiąże się z całkowitym wstrzymaniem ruchu tramwajów na tym odcinku.

Katastrofa helikoptera pod Nowym Jorkiem. Trump: Materiał filmowy jest wstrząsający z ostatniej chwili
Katastrofa helikoptera pod Nowym Jorkiem. Trump: Materiał filmowy jest wstrząsający

Sześć osób zginęło w katastrofie śmigłowca, który w czwartek wpadł do rzeki Hudson w pobliżu dolnego Manhattanu w Nowym Jorku. Według informacji CNN, powołującej się na funkcjonariusza organów ścigania, wśród ofiar jest Agustín Escobar, dyrektor wykonawczy Siemensa, jego żona i trójka dzieci, którzy przybyli do Ameryki z Hiszpanii.

Debata w Republice bez Trzaskowskiego. Hołownia: Chowa się w kokonie nagłówków prasowych polityka
Debata w Republice bez Trzaskowskiego. Hołownia: "Chowa się w kokonie nagłówków prasowych"

Telewizja Republika zdecydowała się zorganizować własną debatę przed wyborami prezydenckimi, która ma się odbyć w poniedziałek 14 kwietnia, i wezmą w niej udział "czołowi" kandydaci na urząd prezydenta RP. Zabraknie wśród nich Rafała Trzaskowskiego, który odrzucił zaproszenie. Szymon Hołownia na antenie Radia Zet ostro skomentował tę decyzję.

Awantura pod pomnikiem smoleńskim. Ostra reakcja Jarosława Kaczyńskiego na prowokację z ostatniej chwili
Awantura pod pomnikiem smoleńskim. Ostra reakcja Jarosława Kaczyńskiego na prowokację

Po wczorajszych obchodach 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej doszło do awantury pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a prowokatorami. Interweniowała policja.

Wpadka Trzaskowskiego na wiecu. Dowiedziałem się o waszym mieście od studenta   z ostatniej chwili
Wpadka Trzaskowskiego na wiecu. "Dowiedziałem się o waszym mieście od studenta"  

Rafał Trzaskowski spotkał się w czwartek ze swoimi wyborcami w Wieluniu. Tuż po powitaniu postanowił im opowiedzieć o swoich związkach z ich miastem. Pochwalił się przy tym wątpliwą znajomością historii, którą uzupełniał czerpiąc wiedzę na poziomie szkoły podstawowej od swoich studentów. Wytknął mu to europoseł PiS Michał Dworczyk.

Potężny spadek Mentzena, Nawrocki w górę. Zobacz najnowszy sondaż wyborczy polityka
Potężny spadek Mentzena, Nawrocki w górę. Zobacz najnowszy sondaż wyborczy

Z najnowszego sondażu Opinia24 dla RMF FM wynika, że to Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, nadal prowadzi w wyścigu z 31,5 proc. poparcia; drugie miejsce zajmuje obywatelski kandydat PiS Karol Nawrocki, a trzecie przedstawiciel Konfederacji Sławomir Mentzen, który odnotował potężny spadek.

Bardzo ciemna strona założyciela organizacji aktywistów gender tylko u nas
Bardzo ciemna strona założyciela organizacji aktywistów gender

W minionym roku światem wstrząsnęły informacje, które wyciekły z forum WPATH, organizacji lekarzy i aktywistów gender. Dzięki upublicznionym plikom dowiedzieliśmy się, że medycy razem z działaczami trans przez lata krzywdzili osoby niepełnosprawne, ofiary gwałtu i dzieci. Teraz, dowiadujemy się z mediów, że jeden z głównych ekspertów WPATH normalizował pedofilię i kontakty seksualne nieletnich z dorosłymi, a WPATH używało w swoich „badaniach” fantazji erotycznych z... forum dla krzywdzicieli dzieci.

Telewizja Republika zaprasza jutro na otwartą debatę prezydencką do Końskich Wiadomości
Telewizja Republika zaprasza jutro na otwartą debatę prezydencką do Końskich

Telewizja Republika wystosowała zaproszenie na jutrzejszą debatę prezydencką, która jest organizowana na rynku w Końskich. "Już jutro w Końskich o 18:50 pierwsza debata prezydencka w kampanii wyborczej 2025" – przekazał dyrektor programowy TV Republika Michał Rachoń.

Donald Trump uspokaja: Zawsze będą przejściowe trudności Wiadomości
Donald Trump uspokaja: Zawsze będą przejściowe trudności

- Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do sytuacji na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Zapewnił przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Niemcy importują na potęgę węgiel ze Stanów Zjednoczonych tylko u nas
Niemcy importują na potęgę węgiel ze Stanów Zjednoczonych

Prezydent USA Donald Trump wyraził oczekiwanie, aby Unia Europejska i w tym najważniejszy importer surowców energetycznych - Niemcy, importowali więcej takich materiałów z USA. Niemcy uważają jednak, że "lepiej jest się nie uzależniać od dostawców z Ameryki".

REKLAMA

Nie żyje Emilio Gabaglio, były Sekretarz Generalny EKZZ

7 października 2024 roku odszedł Emilio Gabaglio, jedna z najważniejszych postaci kształtujących ruch związkowy w Europie, którego z żalem żegnają nie tylko liderzy z poziomu europejskiego, ale również przedstawiciele wielu związków zawodowych z całego świata.
Świeca Nie żyje Emilio Gabaglio, były Sekretarz Generalny EKZZ
Świeca / fot. pixabay.com

Ten wybitny działacz, urodzony w 1937 roku we Włoszech, poświęcił swoje życie walce o prawa pracownicze i budowaniu solidnych fundamentów społecznych Europy. Gabaglio był jednym z założycieli EKZZ i przez lata miał decydujący wpływ na jej rozwój i działalność na rzecz pracowników. Mądry, kompetentny menedżer, zawsze bliski potrzebom pracowników i najsłabszych.

Droga do Komitetu Wykonawczego EKZZ

Zaczynał jako nauczyciel w szkole średniej. Do związku zawodowego wstąpił w 1964 roku i przez prawie dekadę pracował we Włoskim Stowarzyszeniu Pracowników Chrześcijańskich (ACLI), którego przewodniczącym został w 1969 r. Od 1974 r. jego macierzystą organizacją było chrześcijańskie CISL, które już w 1977 roku wybrało go na członka Rady Generalnej. Od tego również czasu był członkiem zarządu Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych (ICTFU), przedstawicielem w TUAC i wielokrotnie członkiem włoskiej delegacji pracowniczej na Konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. W samym CISL początkowo zajmował się sprawami regionalnymi i ochrony środowiska, jak również organizowaniem członków związku, by następnie zostać sekretarzem konfederalnym, odpowiedzialnym m.in. za sprawy międzynarodowe. Od 1979 r., po kongresie w Monachium był członkiem Komitetu Wykonawczego EKZZ.

Gabaglio odegrał kluczową rolę w powstaniu w 1973 roku tej europejskiej organizacji przedstawicieli pracowników, jednak jego pomoc dla pracowników i związkowców nie ograniczała się jedynie do Europy Zachodniej. Uczestniczył w kongresach zakazanych związków zawodowych w Hiszpanii za czasów dyktatury Franco, wspierał Solidarność w Polsce podczas jej początków w 1980 roku, a także podróżował do Chile i Brazylii, by wyrazić poparcie dla pracowników w krajach przejętych przez reżimy wojskowe.

Wprowadzenie dialogu społecznego do traktatów europejskich

Jednym z kluczowych osiągnięć Gabaglio było podpisanie porozumienia, które wprowadziło dialog społeczny do traktatów europejskich. To dzięki jego zaangażowaniu udało się stworzyć tak ważne dla pracowników przepisy, jak na przykład Dyrektywa o czasie pracy. Jednak, kiedy sytuacja tego wymagała, nie ograniczał się do podpisywania dokumentów, był również gotów wyjść na ulice. W 1993 roku zorganizował ogromną eurodemonstrację na rzecz zatrudnienia i społecznej Europy, w której wzięło udział ponad milion pracowników w Brukseli i 150 innych miastach. Było to jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w historii EKZZ, pokazujące siłę i jedność europejskich związków zawodowych. Za jego przywództwa rodzina europejskiego ruchu związkowego powitała w swoim gronie wiele związków zawodowych z Europy Środkowej i Wschodniej, w tym w 1995 roku Solidarność jako pierwszy związek zawodowy z Polski.

„Emilio Gabaglio pozostanie w naszych wspomnieniach nie tylko jako lider, ale jako człowiek, który wierzył w sprawiedliwość społeczną, równość i wspólne działanie. Wielki przyjaciel «Solidarności», wspierał aktywnie jej działania od powstania, poprzez stan wojenny do dnia dzisiejszego. Cześć jego pamięci!” – napisali przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, żegnając Emilio Gabaglio.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Władysław Waluś, więzień polityczny, bohater podbeskidzkiej Solidarności



 

Polecane
Emerytury
Stażowe