Himalaje: Nie żyje polska turystka
Jak czytamy, do tragedii doszło na granicy dwóch dystryktów Nepalu – Rasuwa i Nuwakot. Polka miała zginąć w czasie marszu; choć przyczyna śmierci nie została jeszcze ustalona, pierwsze informacje wskazują na chorobę wysokościową.
Czytaj również: Tusk: Dziewięć ofiar śmiertelnych w związku z powodzią
Himalaje: Nie żyje turystka z Polski
Jej ciało zostało odzyskane przez wojskowych i policję Nepalu, przewiezione do Gosaikunda, a następnie przetransportowane samolotem do szpitala uniwersyteckiego Tribhuvan (TUTH) w Maharajganj w Katmandu. Tam ma zostać przeprowadzona sekcja zwłok. Ciało przetransportowano do Katmandu na prośbę Real Himalaya Trekking Office, we współpracy z lokalnymi funkcjonariuszami służb bezpieczeństwa
– donosi RMF FM za nepalskim serwisem Makalukhabar. O sprawie informuje także "The Himalayan Times".
Czytaj również: Gen. Kukula zabiera głos w sprawie swoich niepokojących słów o wojnie
Tragiczny tydzień w Himalajach
Ostatnie dni obfitowały w tragiczne doniesienia z najwyższych gór świata. We wtorek poinformowano, że na nepalskiej górze Dhaulagiri znaleziono ciała pięciu rosyjskich alpinistów. Kontakt z nimi urwał się w niedzielę wieczorem; podjęto decyzję o wysłaniu helikoptera w celach poszukiwawczo-ratunkowych. Ciała znaleziono na wysokości 7600 metrów. Alpiniści chcieli zdobyć górę Dhaulagiri o wysokości 8167 m n.p.m.
Najwyższe i najtrudniejsze góry świata
Himalaje to najwyższe góry świata, rozciągające się na długości około 2500 km przez terytoria Chin, Indii, Nepalu, Bhutanu i Pakistanu. Dla alpinistów stanowią one największe wyzwanie ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, ogromne wysokości oraz trudności techniczne. W Himalajach znajduje się 14 ośmiotysięczników, w tym najwyższy szczyt świata, Mount Everest (8848 m n.p.m.), czy stanowiący największe wyzwanie dla alpinistów szczyt K2.
W historii himalaizmu Polacy zapisali się złotymi zgłoskami, zwłaszcza w dziedzinie himalaizmu zimowego, gdzie ich sukcesy są legendarne. Pionierami byli tacy wspinacze jak Jerzy Kukuczka, który jako drugi człowiek na świecie zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, Krzysztof Wielicki, który jako pierwszy wszedł zimą na Mount Everest, czy Wanda Rutkiewicz, pierwsza kobieta na K2. Polacy należą do jednych z najwybitniejszych wspinaczy w historii Himalajów.