Nie żyje Władysław Waluś, więzień polityczny, bohater podbeskidzkiej Solidarności
Władysław Waluś urodził się 4 czerwca 1953 roku w Międzybrodziu Bialskim.
"Jeden z najdzielniejszych ludzi podbeskidzkiej Solidarności"
We wrześniu 1980 roku był jednym z założycieli Solidarności w Przedsiębiorstwie Hurtu Spożywczego Bielsko-Biała, od października tego samego roku pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej, był też członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego podczas strajku generalnego „S” Regionu Podbeskidzie w styczniu i lutym 1981 r. oraz delegatem na I i II Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie.
Tuż po wprowadzeniu stanu wojennego był uczestnikiem pierwszych konspiracyjnych spotkań w Bielsku-Białej i współtwórcą podziemnych regionalnych struktur „S”.
Aresztowany 17 grudnia 1981 roku, już 7 stycznia 1982 r. został skazany przez Sąd Wojewódzki w Bielsku-Białej w trybie doraźnym na 4 lata pozbawienia wolności. Karę odbywał w Zakładach Karnych w Raciborzu, Strzelcach Opolskich i Kłodzku. W dniach 29 VII – 1 IX 1982 r. był uczestnikiem głodówki w ZK Strzelce Opolskie z żądaniem poprawy warunków odbywania kary i przyznania statusu więźnia politycznego. 18 marca 1983 r. Sąd Wojewódzki w Wałbrzychu udzielił mu 6-miesięcznej przerwy w odbywaniu kary, a 26 marca 1983 r. został warunkowo zwolniony.
W latach 1983–1989 był kolporter książek i prasy podziemnej, m.in. „Solidarności Podbeskidzia”, „Solidarnych” i „Tygodnika Mazowsze”, był wielokrotnie zatrzymywany przez SB. W latach 1988-1989 był współorganizatorem demonstracji w Bielsku-Białej z żądaniem legalizacji NSZZ „Solidarność”.
W 1989 r. był współzałożycielem Solidarności w Przedsiębiorstwie Zagranicznym Marbet w Bielsku-Białej.
Zasłużony
W latach 1990-1994 pracował jako magazynier w PHS Bielsko-Biała, gdzie był też przewodniczącym zakładowej Solidarności. Później pracował m.in. w Bielskiej Fabryce Wyrobów Śrubowych Bispol, Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowym Prefabet Bielsko-Biała oraz w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym Julex w Mazańcowicach k. Bielska-Białej. Od 1 czerwca 2006 roku był rencistą, a od czerwca 2018 przebywał na emeryturze.
Od 1992 roku był członkiem ogólnopolskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego z siedzibą w Katowicach. Za swą działalność został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a także uhonorowany przez WZD Regionu Podbeskidzie tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia”.
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Jerzy Woźniak, zasłużony działacz opolskiej Solidarności