Nieznane przemyślenia papieża Franciszka z wizyty w Polsce

W Rzymie została zaprezentowana książka pt. „Sii tenere, sii coraggioso” („Bądź czuły, bądź odważny”), na którą składa się zbiór rozmów Ojca Świętego z jezuitami, przeprowadzonych podczas kolejnych podróży apostolskich. Otwiera ją zapis spotkania z polskimi jezuitami, które odbyło się w Krakowie w 2016 r. przy okazji papieskiej pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży.
Papież Franciszek Nieznane przemyślenia papieża Franciszka z wizyty w Polsce
Papież Franciszek / EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA

„Młodzi ludzie chcą prawdy”

W rozmowie z polskimi jezuitami Papież odwołał się do kameralnego spotkania z młodymi ludźmi, którzy towarzyszyli mu podczas obiadu 30 lipca 2016 r. w Krakowie. Ojciec Święty podkreślił duże wrażenie, jakie zrobiła na nim odwaga młodzieży, zadającej bezpośrednie pytania („Zapytali mnie nawet o to, jak się spowiadam!” – wyznał Papież) i oczekującej szczerych odpowiedzi. „Jeśli odpowiesz teorią, będą rozczarowani. Młodzi ludzie są hojni. Ale praca z nimi wymaga również cierpliwości, dużo cierpliwości – mówił Franciszek do współbraci. Przestrzegł ich także przed udzielaniem młodzieży „gotowych” odpowiedzi – Widać, że czasami młodzi ludzie oczekują «recept». Trzeba więc być gotowym na korygowanie tej postawy proszenia o recepty i gotowe odpowiedzi.” Spontaniczne odwołanie się do jednego z najbardziej dyskretnych punktów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – obiadu z udziałem kilkunastu reprezentantów młodzieży z różnych kontynentów – pokazuje po latach, jak ważne były dla Ojca Świętego momenty bezpośredniego i, jak to określił: „pozbawionego wstydu” przepytywania go przez młodych ludzi.

Czytaj także: Diakonat kobiet? Kard. Fernández: Kobiety mogą mieć realną władzę

„Wzrastać w rozeznawaniu”

Wśród innych tematów poruszonych podczas czterdziestominutowego spotkania, było m.in. zaproszenie do takiej formacji seminarzystów, która przyczyni się do wzrastania Kościoła w zdolności do rozeznawania duchowego. „Trzeba formować przyszłych kapłanów nie w ogólnych i abstrakcyjnych ideach, które są jasne i wyraźne, ale w subtelnym rozeznawaniu duchów, aby mogli naprawdę pomagać ludziom w ich konkretnych sytuacjach życiowych. Naprawdę należy to zrozumieć: w życiu nie wszystko jest czarne na białym lub białe na czarnym. Nie! W życiu przeważają odcienie szarości. Trzeba więc nauczyć się rozróżniać w tej szarości” – mówił Ojciec Święty.

Na marginesie spotkań ze współbraćmi

Redaktor książki – ks. Antonio Spadaro SJ, podkreśla, że „rozmowy z jezuitami”, to nowa forma literacka. Na początku były one publikowane w czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”, a teraz zostały zebrane w postaci książki. Od czasu swojej pierwszej podróży do Brazylii, Papież Franciszek postanowił spotykać się, gdy tylko jest to możliwe, z jezuitami z kraju, który odwiedza. Spotkania te przybierają różne formy: Mszy św., osobistego pozdrowienia grupy, dialogu. W książce zebrano rozmowy, które Ojciec Święty przeprowadził w swobodny sposób, poświęcając swój czas. Forma dyskursu jest nieskrępowana, braterska, spontaniczna. Rozmowy te są zawsze echem bieżącej wizyty, i czasami stanowią one również klucz do interpretacji konkretnej podróży apostolskiej z perspektywy papieskich doświadczeń.

Czytaj także: Sekretarz generalny Synodu: Chcemy reform, ale celem są zamysły Ducha Świętego

Odzwierciedlenie dynamicznego pontyfikatu

Zawarte w książce wypowiedzi Papieża mają charakter prywatny i początkowo nie były przeznaczone do publikacji. Redaktor spisał je na podstawie zrealizowanych nagrań, zaś Ojciec Święty, zatwierdzając je ostatecznie do publikacji, dokonał pewnych uzupełnień, aby zapewnić spójność przemówienia w formie pisemnej. Ks. Spadaro wskazuje, że słowo Papieża ma szczególną wartość i pozwala odbiorcom lepiej zrozumieć coś, co wyłania się również z innych aspektów jego pontyfikatu. „Bergoglio musi być rozumiany w drodze. Trzeba brać pod uwagę ścieżkę, którą podąża. A piękno wywiadów i rozmów polega na tym, że są one dokumentami w toku. Nie mają sztywności gotowego tekstu. W tym sensie są formą ekspresji szczególnie dostosowaną do dynamicznego stylu tego pontyfikatu” – wskazał ks. Spadaro.

Redaktorem książki jest podsekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz bliski współpracownik Papieża Franciszka jezuita ks. Antonio Spadaro, obecny redaktor naczelny czasopisma „La Civiltà Cattolica”. Redagował włoskie wydania pism obecnego Papieża z czasów, gdy był on przełożonym jezuitów i arcybiskupem Buenos Aires. Zredagował również m.in. dwie międzynarodowe publikacje, poświęcone dialogom Ojca Świętego z dziećmi („Miłość przed światem” 2016) i z osobami starszymi („Mądrość czasu” 2018).

Ks. Marek Weresa, Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Terytorialsi służą Polsce, jak „Mścisław” tylko u nas
Tadeusz Płużański: Terytorialsi służą Polsce, jak „Mścisław”

23 listopada 1897 r. we wsi Małachowice-Gustawów w powiecie włoszczowskim guberni kieleckiej urodził się Władysław Liniarski, późniejszy pułkownik Wojska Polskiego, ps. „Mścisław”. We współczesnej Polsce został patronem Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Było trudno funkcjonować. Znany restaurator przeszedł zabieg z ostatniej chwili
"Było trudno funkcjonować". Znany restaurator przeszedł zabieg

Michel Moran, uwielbiany przez widzów juror programu "MasterChef" oraz mistrz kuchni, podzielił się ostatnio osobistym doświadczeniem. Na swoim Instagramie opublikował zdjęcia, ujawniając, że przeszedł zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki. Dla restauratora, który spędza długie godziny w kuchni, była to istotna decyzja, związana z poprawą komfortu życia.

Może uderzyć w całej Europie. Putin zapowiedział testy nowej broni z ostatniej chwili
"Może uderzyć w całej Europie". Putin zapowiedział testy nowej broni

Rosja będzie nadal testować nową rakietę Oriesznik, którą w czwartek zaatakowała Ukrainę, i rozpocznie jej seryjną produkcję - zapowiedział w piątek Władimir Putin. Zaznaczył, że pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych.

Straszę wyglądem. Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie z ostatniej chwili
"Straszę wyglądem". Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie

Była polityk SLD Joanna Senyszyn zaniepokoiła fanów opublikowanym postem.

Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej z ostatniej chwili
Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia kampanii prezydenckiej.

 'Zagrożenie poważne i realne. Tusk mówi o globalnej wojnie z ostatniej chwili
'Zagrożenie poważne i realne". Tusk mówi o globalnej wojnie

Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane". Jego zdaniem zagrożenie konfliktem globalnym jest poważne i realne.

Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek z ostatniej chwili
Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek

Polski Związek Tenisowy (PZT) pragnie zorganizować w Polsce, jeden z turniejów kwalifikacyjnych do Billie Jean King Cup. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w kwietniu 2025 roku zobaczymy Igę Świątek grającą na polskich kortach.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka

Nowy komunikat IMGW.

Nie żyje znany polski biznesmen z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski biznesmen

W wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła, twórca i prezes Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten. Był jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorców w branży handlu detalicznego, który przez ponad trzy dekady budował swoją wizję silnego, rodzimego handlu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

Wiedziałem, że to jest ten moment. Poruszające wyznanie uczestnika Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Wiedziałem, że to jest ten moment". Poruszające wyznanie uczestnika "Tańca z gwiazdami"

Znany aktor Maciej Zakościelny, właśnie zakończył taneczną przygodę w programie „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z partnerką, Sarą Janicką, zajął trzecie miejsce, a widzowie byli oczarowani ich występami. Aktor w rozmowie w programie „halo tu Polsat” zdradził kulisy tego wyzwania, które okazało się dla niego wyjątkowo wymagające.

REKLAMA

Nieznane przemyślenia papieża Franciszka z wizyty w Polsce

W Rzymie została zaprezentowana książka pt. „Sii tenere, sii coraggioso” („Bądź czuły, bądź odważny”), na którą składa się zbiór rozmów Ojca Świętego z jezuitami, przeprowadzonych podczas kolejnych podróży apostolskich. Otwiera ją zapis spotkania z polskimi jezuitami, które odbyło się w Krakowie w 2016 r. przy okazji papieskiej pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży.
Papież Franciszek Nieznane przemyślenia papieża Franciszka z wizyty w Polsce
Papież Franciszek / EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA

„Młodzi ludzie chcą prawdy”

W rozmowie z polskimi jezuitami Papież odwołał się do kameralnego spotkania z młodymi ludźmi, którzy towarzyszyli mu podczas obiadu 30 lipca 2016 r. w Krakowie. Ojciec Święty podkreślił duże wrażenie, jakie zrobiła na nim odwaga młodzieży, zadającej bezpośrednie pytania („Zapytali mnie nawet o to, jak się spowiadam!” – wyznał Papież) i oczekującej szczerych odpowiedzi. „Jeśli odpowiesz teorią, będą rozczarowani. Młodzi ludzie są hojni. Ale praca z nimi wymaga również cierpliwości, dużo cierpliwości – mówił Franciszek do współbraci. Przestrzegł ich także przed udzielaniem młodzieży „gotowych” odpowiedzi – Widać, że czasami młodzi ludzie oczekują «recept». Trzeba więc być gotowym na korygowanie tej postawy proszenia o recepty i gotowe odpowiedzi.” Spontaniczne odwołanie się do jednego z najbardziej dyskretnych punktów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – obiadu z udziałem kilkunastu reprezentantów młodzieży z różnych kontynentów – pokazuje po latach, jak ważne były dla Ojca Świętego momenty bezpośredniego i, jak to określił: „pozbawionego wstydu” przepytywania go przez młodych ludzi.

Czytaj także: Diakonat kobiet? Kard. Fernández: Kobiety mogą mieć realną władzę

„Wzrastać w rozeznawaniu”

Wśród innych tematów poruszonych podczas czterdziestominutowego spotkania, było m.in. zaproszenie do takiej formacji seminarzystów, która przyczyni się do wzrastania Kościoła w zdolności do rozeznawania duchowego. „Trzeba formować przyszłych kapłanów nie w ogólnych i abstrakcyjnych ideach, które są jasne i wyraźne, ale w subtelnym rozeznawaniu duchów, aby mogli naprawdę pomagać ludziom w ich konkretnych sytuacjach życiowych. Naprawdę należy to zrozumieć: w życiu nie wszystko jest czarne na białym lub białe na czarnym. Nie! W życiu przeważają odcienie szarości. Trzeba więc nauczyć się rozróżniać w tej szarości” – mówił Ojciec Święty.

Na marginesie spotkań ze współbraćmi

Redaktor książki – ks. Antonio Spadaro SJ, podkreśla, że „rozmowy z jezuitami”, to nowa forma literacka. Na początku były one publikowane w czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”, a teraz zostały zebrane w postaci książki. Od czasu swojej pierwszej podróży do Brazylii, Papież Franciszek postanowił spotykać się, gdy tylko jest to możliwe, z jezuitami z kraju, który odwiedza. Spotkania te przybierają różne formy: Mszy św., osobistego pozdrowienia grupy, dialogu. W książce zebrano rozmowy, które Ojciec Święty przeprowadził w swobodny sposób, poświęcając swój czas. Forma dyskursu jest nieskrępowana, braterska, spontaniczna. Rozmowy te są zawsze echem bieżącej wizyty, i czasami stanowią one również klucz do interpretacji konkretnej podróży apostolskiej z perspektywy papieskich doświadczeń.

Czytaj także: Sekretarz generalny Synodu: Chcemy reform, ale celem są zamysły Ducha Świętego

Odzwierciedlenie dynamicznego pontyfikatu

Zawarte w książce wypowiedzi Papieża mają charakter prywatny i początkowo nie były przeznaczone do publikacji. Redaktor spisał je na podstawie zrealizowanych nagrań, zaś Ojciec Święty, zatwierdzając je ostatecznie do publikacji, dokonał pewnych uzupełnień, aby zapewnić spójność przemówienia w formie pisemnej. Ks. Spadaro wskazuje, że słowo Papieża ma szczególną wartość i pozwala odbiorcom lepiej zrozumieć coś, co wyłania się również z innych aspektów jego pontyfikatu. „Bergoglio musi być rozumiany w drodze. Trzeba brać pod uwagę ścieżkę, którą podąża. A piękno wywiadów i rozmów polega na tym, że są one dokumentami w toku. Nie mają sztywności gotowego tekstu. W tym sensie są formą ekspresji szczególnie dostosowaną do dynamicznego stylu tego pontyfikatu” – wskazał ks. Spadaro.

Redaktorem książki jest podsekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz bliski współpracownik Papieża Franciszka jezuita ks. Antonio Spadaro, obecny redaktor naczelny czasopisma „La Civiltà Cattolica”. Redagował włoskie wydania pism obecnego Papieża z czasów, gdy był on przełożonym jezuitów i arcybiskupem Buenos Aires. Zredagował również m.in. dwie międzynarodowe publikacje, poświęcone dialogom Ojca Świętego z dziećmi („Miłość przed światem” 2016) i z osobami starszymi („Mądrość czasu” 2018).

Ks. Marek Weresa, Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL



 

Polecane
Emerytury
Stażowe