Papież beatyfikował s. Annę od Jezusa

Na początku Mszy św. na Stadionie Króla Baudouina w Brukseli Franciszek ogłosił błogosławioną Annę od Jezusa de Lobera y Torres, żyjącą na przełomie XVI i XVII wieku hiszpańską karmelitankę bosą, która prawie 20 lat spędziła w Belgii. Założyła tam kilka klasztorów swego zakonu w duchu reform, wprowadzonych do Karmelu przez św. Teresę od Jezusa, z którą łączyła ją głęboka przyjaźń.
Bł. Ana de Jesus Papież beatyfikował s. Annę od Jezusa
Bł. Ana de Jesus / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Anonymous - https://books.google.be/books?id=8TQdQMQoEgMC

Prośbę o beatyfikację wypowiedział arcybiskup Malines-Brukseli Luc Terlinden w towarzystwie postulatora, który  przedstawił krótki życiorys nowej błogosławionej. W odpowiedzi Franciszek wygłosił po łacinie formułę beatyfikacji, co przyjęte zostało przez zgromadzonych gromkimi brawami. Odśpiewano pieśń Laudate Dominum. Abp Terlinden i postulator podziękowali papieżowi za beatyfikację.

Młodość


Anna (Ana) de Lobera y Torres urodziła się 25 listopada 1545 w Medina del Campo na terenie dzisiejszej hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Kastylia i León. Ponieważ przyszła na świat jako głuchoniema i obawiano się o jej życie, ochrzczono ją tuż po urodzeniu. Zaczęła mówić dopiero w wieku 7 lat. Gdy miała kilka miesięcy, zmarł jej ojciec, którego nie zdążyła poznać. Miała starszego brata Cristobala (Krzysztofa), który został jezuitą. Gdy dziewczynka miała 9 lat, zmarła jej matka i dwojgiem dzieci zaopiekowała się babcia ze strony matki. W rok później, w 1555 Anna złożyła ślub czystości, wbrew oczekiwaniom swej opiekunki, która chciała wydać ją za mąż. Po dalszych 4 latach wraz ze swym bratem przeniosła się do Plasencii w dzisiejszej prowincji Cáceres w zachodniej Hiszpanii, do babci ze strony ojca i tam spędziła 10 lat.

W wieku 18 lat trafiła pod kierownictwo duchowe jezuity ks. Pedro Rodrigueza, którego w 1569 przełożeni wysłali do Toledo, dokąd wyjechała również Anna i tam poznała innego jezuitę ks. Pablo Hernandeza, który zapoznał ją ze św. Teresą od Jezusa (1515-82). W tym samym roku młoda dziewczyna zapadła na ciężką chorobę, która ustąpiła po 3 miesiącach, pozostawiając jednak trwałe ślady w postaci tzw. gorączki kwartanowej (pojawiającej się średnio co trzy dni), czyli malarii.

Czytaj także: Pomino ataków rakietowych benedyktyni pozostaną w Ziemi Świętej

Powołanie

W rok później ks. Pedro zasugerował Annie rozmowę ze św. Teresą, prosząc ją, aby rozeznała się, czy nie chciałaby wstąpić do zakonu karmelitańskiego. Przyszła święta nie miała wątpliwości co do szczerości powołania dziewczyny i 2 kwietnia 1569 wysłała ją na leczenie do Ávili. Tam też po wyzdrowieniu 1 sierpnia Anna rozpoczęła nowicjat w Karmelu. W listopadzie 1570 święta wysłała ją do nowej fundacji w Salamance i tam 22 grudnia dziewczyna złożyła śluby zakonne, przyjmując imię Anna od Jezusa. Pozostała tam do stycznia 1575 r.

Od czasu, gdy św. Teresa poznała Annę, dostrzegła w niej liczne cnoty, czyniąc ją swoją „umiłowaną córką”, która wraz z Marią od św. Józefa stały się filarami reformatorki zakonu w jej życiu i spuścizny po niej. Święta powierzała jej liczne zadania i  misje, m.in. zakładanie nowych klasztorów, zgodnych z planami Teresy. Z tego też powodu, tzn. wyjazdów do nowych placówek, obie zakonnice widziały się po raz ostatni 18 maja 1575 r.

Działalność

Anna założyła lub współzałożyła szereg klasztorów w Hiszpanii, we Francji i w Belgii, poznając przy tym wiele wybitnych postaci ówczesnego życia kościelnego, m.in. św. Jana od Krzyża (1542-91) w październiku 1578 w nowej fundacji w mieście Beas. Stał się on niebawem jej kierownikiem duchowym. W styczniu 1582, za jego radą utworzyła nowy klasztor, tym razem w Grenadzie. Jednocześnie śledziła na bieżąco sytuację w nowych, ale i starszych fundacjach. W 1586 podczas pobytu w nowej placówce w Madrycie poznała córkę króla Filipa II – Izabelę (Elżbietę) Klarę Eugenię, z którą się zaprzyjaźniła. W tymże roku wróciła do Salamanki na stanowisko przeoryszy.

Na początku XVII w. Anna rozpoczęła działalność we Francji, wysłana tam przez św. Teresę na miejsce innej siostry, która zmarła nagle, nie doczekawszy się rozwinięcia działalności. Poznała tam kard. Pierre’a de Bérulle’a (1575-1629), który w 1603 sprowadził do swego kraju pierwszy zakon karmelitański zgodny z reformą św. Teresy. Wprawdzie nie od razu władze zakonne zgodziły się na Annę, ostatecznie jednak przybyła ona 15 października 1604 do Paryża, zyskując sobie szybko miano „mężnej Hiszpanki”. Została też pierwszą przeoryszą nowo powstałego klasztoru. Niespełna rok później, 14 stycznia 1605 założyła drugi klasztor – w Pontoise i 21 września w Dijon.

W 1606 roku Izabela Klara Eugenia, którą Anna poznała jeszcze w Madrycie i która przebywała wówczas we Flandrii jako gubernatorka Niderlandów, poprosiła swoją przyjaciółkę o przyjazd do dzisiejszej Belgii i założenie tam klasztoru. Nastąpiło to 25 stycznia 1607, po czym 7 listopada tegoż roku powstał drugi konwent – w Lowanium i 7 lutego 1608 jeszcze jeden – w Mons.

Po śmierci św. Teresy dwie gałęzie zakonu: karmelici bosi (owoc reformy terezjańskiej) i trzewiczkowi oraz ich żeńskie odpowiedniki coraz bardziej oddalały się od siebie i poznany wcześniej o. Mikołaj Doria (1539-94), gdy został wizytatorem generalnym karmelitów bosych, wykorzystując swą władzę i wpływy, doprowadził ostatecznie do podziału w łonie Karmelu, próbując przekreślić reformę świętej z Ávili. Nie udało mu się to i jej dzieło przetrwało, a wraz z nim także dokonania Anny od Jezusa.

Czytaj także: [wywiad] Bp Ważny o uzdrawianiu diecezji sosnowieckiej: Kościół został zraniony

Śmierć

Zmarła w opinii świętości w Brukseli 4 marca 1621 po kilku latach cierpień fizycznych i duchowych i niemal natychmiast rozpoczęto jej proces beatyfikacyjny, który jednak z różnych powodów kilkakrotnie był przerywany. Toczył się on w belgijskich miastach Malines (Mechelen), Tournai, Cambrais, Arras i Antwerpii. W 1642 go wstrzymano, po czym wznowiono w 1872 i odtąd powoli się rozwijał. Franciszek podpisał dekret, zezwalający na beatyfikację hiszpańsko-belgijskiej karmelitanki bosej 14 grudnia 2023  r.

tom, kg


 

POLECANE
Wiadomości
Ławka do ćwiczeń w warunkach domowych – jaką wybrać?

Trening siłowy pozwala rozbudować masę mięśniową, ale także spalić tkankę tłuszczową. Takie ćwiczenia można zaplanować w domu, ale trzeba mieć do tego odpowiedni sprzęt. Wśród nich powinna znaleźć się ławka do ćwiczeń, która nie zajmuje dużo miejsca. Wystarczy kawałek podłogi do jej ustawienia, aby móc zaplanować solidny trening.

Skandaliczne zachowanie senatora Lewicy. Kidawa-Błońska reaguje gorące
Skandaliczne zachowanie senatora Lewicy. Kidawa-Błońska reaguje

Nie milkną echa nagrania przedstawiającego senatora Lewicy Macieja Kopca, który w wulgarny sposób odnosi się do nagrywającego. – Śpij ku**a, przestępco je**ny – grzmiał. Co na to marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska?

Zdobycie kontraktu to powód do dumy. Właściciel TVN Warner Bros. Discovery dokonał wyboru z ostatniej chwili
"Zdobycie kontraktu to powód do dumy". Właściciel TVN Warner Bros. Discovery dokonał wyboru

Nie opadają emocje wywołane spekulacjami na temat sprzedaży jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w Polsce – TVN. Warner Bros. Discovery, właściciel spółki, podejmuje kolejne decyzje, które mają ratować jej pozycję.

Chcą aresztu dla kolejnego posła PiS. Bodnar przekazał wniosek Wiadomości
Chcą aresztu dla kolejnego posła PiS. Bodnar przekazał wniosek

Adam Bodnar przekazał dzisiaj do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie przez Sejm RP zgody na pociągnięcie posła Dariusza Mateckiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Belgijski dziennik: Spektakl fałszu w Waszyngtonie. Francuskie starania wydają się być śmieszne polityka
Belgijski dziennik: Spektakl fałszu w Waszyngtonie. Francuskie starania wydają się być śmieszne

Prezydenci USA i Francji, Donald Trump i Emmanuel Macron, odegrali w Waszyngtonie spektakl o fałszywej przyjaźni; nie zabrakło szerokich uśmiechów i poklepywania się po plecach, ale francuskie starania dyplomatyczne wydają się być śmieszne w porównaniu z walcem amerykańskiej administracji - ocenił belgijski dziennik "Le Soir".

Wiadomości
Jakich błędów unikać przy zarządzaniu magazynem w małej firmie?

Nieuporządkowany magazyn prowadzi do chaosu, generuje opóźnienia i niepotrzebne koszty. Zwłaszcza w małych firmach każdy błąd w zarządzaniu towarami może odbić się na rentowności i satysfakcji klientów. Jak więc uniknąć większości typowych błędów?

Zwierzę uciekło z zoo. Wydano komunikat gorące
Zwierzę uciekło z zoo. Wydano komunikat

W poznańskim ogrodzie zoologicznym pracownicy przeżyli chwile grozy po tym, jak okazało się, że jedno ze zwierząt uciekło ze swojego wybiegu.

Rosja płaciła za osiem gwiazdek? Pokazano dowody gorące
Rosja płaciła za "osiem gwiazdek"? Pokazano dowody

"TVN24 i Prokuratura wspólnie obnażają olbrzymią skalę manipulacji Rządu Donalda Tuska i pokazują, że Polska za poprzednich rządów skutecznie poradziła sobie z nowymi zagrożeniami ze strony Rosji. Wraca również sprawa finansowania przez rosyjski wywiad hasła «j…ć PiS», czy jak kto woli tzw. Ośmiu Gwiazdek" – pisze Stanisław Żaryn, doradca prezydenta.

Jest nowy komunikat Watykanu ws. papieża Franciszka z ostatniej chwili
Jest nowy komunikat Watykanu ws. papieża Franciszka

We wtorek rano służby prasowe Watykanu przekazały najnowsze informacje nt. zdrowia papieża Franciszka. Głowa Kościoła katolickiego zmaga się z obustronnym zapaleniem płuc.

Byli dyrektorzy Lasów Państwowych zatrzymani przez CBA Wiadomości
Byli dyrektorzy Lasów Państwowych zatrzymani przez CBA

Rzecznik prasowy MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował we wtorek rano, że na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech byłych dyrektorów Lasów Państwowych: dyrektora generalnego, dyrektora centrum informacyjnego oraz byłego dyrektora regionalnej dyrekcji w Szczecinie.

REKLAMA

Papież beatyfikował s. Annę od Jezusa

Na początku Mszy św. na Stadionie Króla Baudouina w Brukseli Franciszek ogłosił błogosławioną Annę od Jezusa de Lobera y Torres, żyjącą na przełomie XVI i XVII wieku hiszpańską karmelitankę bosą, która prawie 20 lat spędziła w Belgii. Założyła tam kilka klasztorów swego zakonu w duchu reform, wprowadzonych do Karmelu przez św. Teresę od Jezusa, z którą łączyła ją głęboka przyjaźń.
Bł. Ana de Jesus Papież beatyfikował s. Annę od Jezusa
Bł. Ana de Jesus / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Anonymous - https://books.google.be/books?id=8TQdQMQoEgMC

Prośbę o beatyfikację wypowiedział arcybiskup Malines-Brukseli Luc Terlinden w towarzystwie postulatora, który  przedstawił krótki życiorys nowej błogosławionej. W odpowiedzi Franciszek wygłosił po łacinie formułę beatyfikacji, co przyjęte zostało przez zgromadzonych gromkimi brawami. Odśpiewano pieśń Laudate Dominum. Abp Terlinden i postulator podziękowali papieżowi za beatyfikację.

Młodość


Anna (Ana) de Lobera y Torres urodziła się 25 listopada 1545 w Medina del Campo na terenie dzisiejszej hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Kastylia i León. Ponieważ przyszła na świat jako głuchoniema i obawiano się o jej życie, ochrzczono ją tuż po urodzeniu. Zaczęła mówić dopiero w wieku 7 lat. Gdy miała kilka miesięcy, zmarł jej ojciec, którego nie zdążyła poznać. Miała starszego brata Cristobala (Krzysztofa), który został jezuitą. Gdy dziewczynka miała 9 lat, zmarła jej matka i dwojgiem dzieci zaopiekowała się babcia ze strony matki. W rok później, w 1555 Anna złożyła ślub czystości, wbrew oczekiwaniom swej opiekunki, która chciała wydać ją za mąż. Po dalszych 4 latach wraz ze swym bratem przeniosła się do Plasencii w dzisiejszej prowincji Cáceres w zachodniej Hiszpanii, do babci ze strony ojca i tam spędziła 10 lat.

W wieku 18 lat trafiła pod kierownictwo duchowe jezuity ks. Pedro Rodrigueza, którego w 1569 przełożeni wysłali do Toledo, dokąd wyjechała również Anna i tam poznała innego jezuitę ks. Pablo Hernandeza, który zapoznał ją ze św. Teresą od Jezusa (1515-82). W tym samym roku młoda dziewczyna zapadła na ciężką chorobę, która ustąpiła po 3 miesiącach, pozostawiając jednak trwałe ślady w postaci tzw. gorączki kwartanowej (pojawiającej się średnio co trzy dni), czyli malarii.

Czytaj także: Pomino ataków rakietowych benedyktyni pozostaną w Ziemi Świętej

Powołanie

W rok później ks. Pedro zasugerował Annie rozmowę ze św. Teresą, prosząc ją, aby rozeznała się, czy nie chciałaby wstąpić do zakonu karmelitańskiego. Przyszła święta nie miała wątpliwości co do szczerości powołania dziewczyny i 2 kwietnia 1569 wysłała ją na leczenie do Ávili. Tam też po wyzdrowieniu 1 sierpnia Anna rozpoczęła nowicjat w Karmelu. W listopadzie 1570 święta wysłała ją do nowej fundacji w Salamance i tam 22 grudnia dziewczyna złożyła śluby zakonne, przyjmując imię Anna od Jezusa. Pozostała tam do stycznia 1575 r.

Od czasu, gdy św. Teresa poznała Annę, dostrzegła w niej liczne cnoty, czyniąc ją swoją „umiłowaną córką”, która wraz z Marią od św. Józefa stały się filarami reformatorki zakonu w jej życiu i spuścizny po niej. Święta powierzała jej liczne zadania i  misje, m.in. zakładanie nowych klasztorów, zgodnych z planami Teresy. Z tego też powodu, tzn. wyjazdów do nowych placówek, obie zakonnice widziały się po raz ostatni 18 maja 1575 r.

Działalność

Anna założyła lub współzałożyła szereg klasztorów w Hiszpanii, we Francji i w Belgii, poznając przy tym wiele wybitnych postaci ówczesnego życia kościelnego, m.in. św. Jana od Krzyża (1542-91) w październiku 1578 w nowej fundacji w mieście Beas. Stał się on niebawem jej kierownikiem duchowym. W styczniu 1582, za jego radą utworzyła nowy klasztor, tym razem w Grenadzie. Jednocześnie śledziła na bieżąco sytuację w nowych, ale i starszych fundacjach. W 1586 podczas pobytu w nowej placówce w Madrycie poznała córkę króla Filipa II – Izabelę (Elżbietę) Klarę Eugenię, z którą się zaprzyjaźniła. W tymże roku wróciła do Salamanki na stanowisko przeoryszy.

Na początku XVII w. Anna rozpoczęła działalność we Francji, wysłana tam przez św. Teresę na miejsce innej siostry, która zmarła nagle, nie doczekawszy się rozwinięcia działalności. Poznała tam kard. Pierre’a de Bérulle’a (1575-1629), który w 1603 sprowadził do swego kraju pierwszy zakon karmelitański zgodny z reformą św. Teresy. Wprawdzie nie od razu władze zakonne zgodziły się na Annę, ostatecznie jednak przybyła ona 15 października 1604 do Paryża, zyskując sobie szybko miano „mężnej Hiszpanki”. Została też pierwszą przeoryszą nowo powstałego klasztoru. Niespełna rok później, 14 stycznia 1605 założyła drugi klasztor – w Pontoise i 21 września w Dijon.

W 1606 roku Izabela Klara Eugenia, którą Anna poznała jeszcze w Madrycie i która przebywała wówczas we Flandrii jako gubernatorka Niderlandów, poprosiła swoją przyjaciółkę o przyjazd do dzisiejszej Belgii i założenie tam klasztoru. Nastąpiło to 25 stycznia 1607, po czym 7 listopada tegoż roku powstał drugi konwent – w Lowanium i 7 lutego 1608 jeszcze jeden – w Mons.

Po śmierci św. Teresy dwie gałęzie zakonu: karmelici bosi (owoc reformy terezjańskiej) i trzewiczkowi oraz ich żeńskie odpowiedniki coraz bardziej oddalały się od siebie i poznany wcześniej o. Mikołaj Doria (1539-94), gdy został wizytatorem generalnym karmelitów bosych, wykorzystując swą władzę i wpływy, doprowadził ostatecznie do podziału w łonie Karmelu, próbując przekreślić reformę świętej z Ávili. Nie udało mu się to i jej dzieło przetrwało, a wraz z nim także dokonania Anny od Jezusa.

Czytaj także: [wywiad] Bp Ważny o uzdrawianiu diecezji sosnowieckiej: Kościół został zraniony

Śmierć

Zmarła w opinii świętości w Brukseli 4 marca 1621 po kilku latach cierpień fizycznych i duchowych i niemal natychmiast rozpoczęto jej proces beatyfikacyjny, który jednak z różnych powodów kilkakrotnie był przerywany. Toczył się on w belgijskich miastach Malines (Mechelen), Tournai, Cambrais, Arras i Antwerpii. W 1642 go wstrzymano, po czym wznowiono w 1872 i odtąd powoli się rozwijał. Franciszek podpisał dekret, zezwalający na beatyfikację hiszpańsko-belgijskiej karmelitanki bosej 14 grudnia 2023  r.

tom, kg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe