Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej

Sekretarz Stanu przemawiał podczas 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kardynał wskazał na dialog, eliminację ubóstwa i regulację sztucznej inteligencji jako kroki do budowania przyszłości. Zgłosił zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej co do pojęć użytych w „Pakcie dla przyszłości” dotyczących aborcji i płci.
kard. Pietro Parolin na forum ONZ Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej
kard. Pietro Parolin na forum ONZ / EPA/SARAH YENESEL Dostawca: PAP/EPA

 

Pokój może zbudować tylko dialog, kwestia eliminacji ubóstwa, promowanie integralnego rozwoju człowieka, równości i suwerennej godności narodów, całkowita eliminacja broni nuklearnej i anulowanie długów, zagrożenia i możliwości związane ze sztuczną inteligencją, wspólna praca na rzecz sprawiedliwości i pokoju, odrzucenie aborcji, zastrzeżenia i wyjaśnienia dotyczące tzw. „praw reprodukcyjnych”, aborcji, płci i tożsamości seksualnej – to główne kwestie przemówienia kardynała Sekretarza Stanu Pietro Parolina, wygłoszonego 23 września, na Szczycie Przyszłości 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. 

Kardynał, przebywający w USA do przyszłego poniedziałku 30 września, bierze udział w Szczycie Przyszłości wraz z szefami państw i rządów zgromadzonymi w nowojorskiej siedzibie ONZ. Będzie celebrował Mszę Świętą z okazji 60. rocznicy Stolicy Apostolskiej w ONZ.

Kryzys multilateralizmu

Przemówienie Sekretarza Stanu opierało się na refleksji nad obecnym kontekstem światowym, który wydaje się stawiać system multilateralny w poważnym kryzysie. Dowodem na to jest „erozja zaufania między narodami”, o czym świadczy rosnąca intensywność konfliktów.

- Ten szczyt powinien być źródłem i powodem do nadziei - mówi kard. Parolin, cytując Papieża Franciszka

Mówiąc o przyszłości wskazuje, że musi ona być zbudowana na zasadach takich jak godność każdej osoby, „promowanie integralnego rozwoju człowieka”, „równość i suwerenna godność wszystkich narodów oraz ustanowienie zaufania między nimi”.

Czytaj także: Zdrowie psychiczne jako przesłanka dopuszczalności aborcji. Ekspert: Może prowadzić do licznych nadużyć

Eliminacja ubóstwa

Zasadom tym muszą towarzyszyć działania w kilku obszarach. Po pierwsze, eliminacja ubóstwa, cel, który powinien być priorytetem, ponieważ „rozwój jest imieniem pokoju”, podkreśla kard. Parolin. - Pokojowa i dostatnia przyszłość wymaga woli politycznej do wykorzystania wszelkich możliwych środków w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju - powiedział. Obejmuje to „reformę międzynarodowych instytucji finansowych, restrukturyzację zadłużenia i wdrożenie strategii umorzenia długów".

Aborcja, gender i tzw. „prawa reprodukcyjne”

W swoim przemówieniu kard. Parolin odniósł się do Paktu ONZ na rzecz przyszłości, który, jak powiedział, Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości, wyrażając jednocześnie zastrzeżenia co do niektórych użytych pojęć. 

Po pierwsze, terminy „zdrowie seksualne i reprodukcyjne” oraz „prawa reprodukcyjne”. Powiedział, że Stolica Apostolska uważa, że terminy te odnoszą się do holistycznej koncepcji zdrowia, które obejmuje, każdy na swój sposób, osobę w całości jej osobowości, umysłu i ciała, i które sprzyjają osiągnięciu osobistej dojrzałości w seksualności oraz wzajemnej miłości i podejmowaniu decyzji, które charakteryzują związek małżeński między mężczyzną i kobietą zgodnie z normami moralnymi.

Jak zaznaczył, Stolica Apostolska nie uważa aborcji lub dostępu do aborcji lub środków poronnych jako realizację tych pojęć. Jeśli chodzi o „płeć”, Stolica Apostolska rozumie ten termin „jako oparty na biologicznej tożsamości płciowej, która jest męska lub żeńska”.

Ogólne rozbrojenie

Po drugie, dążenie do pokoju: cel, który, jak podkreśla watykański Sekretarz Stanu, „wymaga wdrożenia ogólnego rozbrojenia, a w szczególności całkowitej eliminacji broni jądrowej”. Innymi słowy, konieczne jest odłożenie na bok wąskich rozważań geopolitycznych i potrzebna jest ekonomia w celu obrony ludzkiej godności i zagwarantowania przyszłości, w której wszyscy ludzie będą mogli cieszyć się integralnym rozwojem, zarówno jako jednostki, jak i jako społeczności.

Czytaj także: "Nie ugiął się i nie załamał". Abp Gądecki o szansach na beatyfikację abp. Antoniego Baraniaka

Zagrożenia i możliwości związane ze sztuczną inteligencją

Potrzebne są również działania na rzecz sztucznej inteligencji (AI), najnowszej w „ogromnej ekspansji działalności przemysłowej i wspaniałych odkryć naukowych”. Technologia ta jednak „pilnie wymaga uregulowania”, zauważył kardynał. Ze swojej strony Stolica Apostolska „chciałaby zobaczyć ramy regulacyjne dotyczące etyki sztucznej inteligencji”, które dotyczą między innymi „ochrony danych, odpowiedzialności, stronniczości i wpływu sztucznej inteligencji na zatrudnienie”. Przede wszystkim, kard. Parolin dodaje w odniesieniu do młodszych pokoleń, „imperatywem jest zapewnienie godnej przyszłości dla wszystkich, zapewnienie niezbędnych warunków - w tym przyjaznego środowiska rodzinnego - w celu ułatwienia dobrobytu, przy jednoczesnym stawieniu czoła niezliczonym wyzwaniom, które go utrudniają, w tym wynikającym z ubóstwa, konfliktów, wyzysku i zależności”.

Apel o dialog

Stąd wezwanie do integralnego rozwoju człowieka, którego „godność jest fundamentem”, a dialog „niezbędnym środkiem”.

- Dziś poczucie przynależności do jednej rodziny ludzkiej zanika, a marzenie o wspólnej pracy na rzecz sprawiedliwości i pokoju wydaje się przestarzałe i utopijne - podsumował kard. Parolin. - Nie musi tak być, jeśli istnieje wola zaangażowania się w autentyczny dialog - zaznaczył Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Salvatore Cernuzio, ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan


 

POLECANE
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje Wiadomości
Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje

W Wielką Sobotę w Warszawie przy ul. Korkowej 152 doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który potrącił dwie starsze osoby. 68-letni mężczyzna potrącony przez motocyklistę, zmarł na miejscu zdarzenia, z kolei 63-letnia kobieta i sprawca trafili do szpitala. W niedzielę, asp. Kamil Sobótka ze stołecznej policji przekazał, że zmarł 36-latek, który kierował motocyklem.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W poniedziałek 21 kwietnia ulicami Warszawy będą kursować zabytkowe tramwaje. Wielkanocną atrakcję dla mieszkańców stolicy przygotowały Tramwaje Warszawskie wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy Wiadomości
Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy

W sobotę w miejscowości Bad Nauheim w Hesji w zachodniej części Niemiec zostały zastrzelone dwie osoby. Policja prowadzi poszukiwania sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem. Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc Wiadomości
"Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem". Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc

- Niech ten świąteczny czas będzie wypełniony spokojem i radością. Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem, którą przynosi Chrystus - powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych. Para prezydencka złożyła także życzenia rodakom w Polsce i przebywającym za granicą.

Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni Wiadomości
Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił w niedzielę Rosji łamanie ogłoszonego dzień wcześniej przez Władimira Putina rozejmu wielkanocnego, który Ukraina zobowiązała się respektować.

IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

REKLAMA

Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej

Sekretarz Stanu przemawiał podczas 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kardynał wskazał na dialog, eliminację ubóstwa i regulację sztucznej inteligencji jako kroki do budowania przyszłości. Zgłosił zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej co do pojęć użytych w „Pakcie dla przyszłości” dotyczących aborcji i płci.
kard. Pietro Parolin na forum ONZ Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej
kard. Pietro Parolin na forum ONZ / EPA/SARAH YENESEL Dostawca: PAP/EPA

 

Pokój może zbudować tylko dialog, kwestia eliminacji ubóstwa, promowanie integralnego rozwoju człowieka, równości i suwerennej godności narodów, całkowita eliminacja broni nuklearnej i anulowanie długów, zagrożenia i możliwości związane ze sztuczną inteligencją, wspólna praca na rzecz sprawiedliwości i pokoju, odrzucenie aborcji, zastrzeżenia i wyjaśnienia dotyczące tzw. „praw reprodukcyjnych”, aborcji, płci i tożsamości seksualnej – to główne kwestie przemówienia kardynała Sekretarza Stanu Pietro Parolina, wygłoszonego 23 września, na Szczycie Przyszłości 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. 

Kardynał, przebywający w USA do przyszłego poniedziałku 30 września, bierze udział w Szczycie Przyszłości wraz z szefami państw i rządów zgromadzonymi w nowojorskiej siedzibie ONZ. Będzie celebrował Mszę Świętą z okazji 60. rocznicy Stolicy Apostolskiej w ONZ.

Kryzys multilateralizmu

Przemówienie Sekretarza Stanu opierało się na refleksji nad obecnym kontekstem światowym, który wydaje się stawiać system multilateralny w poważnym kryzysie. Dowodem na to jest „erozja zaufania między narodami”, o czym świadczy rosnąca intensywność konfliktów.

- Ten szczyt powinien być źródłem i powodem do nadziei - mówi kard. Parolin, cytując Papieża Franciszka

Mówiąc o przyszłości wskazuje, że musi ona być zbudowana na zasadach takich jak godność każdej osoby, „promowanie integralnego rozwoju człowieka”, „równość i suwerenna godność wszystkich narodów oraz ustanowienie zaufania między nimi”.

Czytaj także: Zdrowie psychiczne jako przesłanka dopuszczalności aborcji. Ekspert: Może prowadzić do licznych nadużyć

Eliminacja ubóstwa

Zasadom tym muszą towarzyszyć działania w kilku obszarach. Po pierwsze, eliminacja ubóstwa, cel, który powinien być priorytetem, ponieważ „rozwój jest imieniem pokoju”, podkreśla kard. Parolin. - Pokojowa i dostatnia przyszłość wymaga woli politycznej do wykorzystania wszelkich możliwych środków w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju - powiedział. Obejmuje to „reformę międzynarodowych instytucji finansowych, restrukturyzację zadłużenia i wdrożenie strategii umorzenia długów".

Aborcja, gender i tzw. „prawa reprodukcyjne”

W swoim przemówieniu kard. Parolin odniósł się do Paktu ONZ na rzecz przyszłości, który, jak powiedział, Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości, wyrażając jednocześnie zastrzeżenia co do niektórych użytych pojęć. 

Po pierwsze, terminy „zdrowie seksualne i reprodukcyjne” oraz „prawa reprodukcyjne”. Powiedział, że Stolica Apostolska uważa, że terminy te odnoszą się do holistycznej koncepcji zdrowia, które obejmuje, każdy na swój sposób, osobę w całości jej osobowości, umysłu i ciała, i które sprzyjają osiągnięciu osobistej dojrzałości w seksualności oraz wzajemnej miłości i podejmowaniu decyzji, które charakteryzują związek małżeński między mężczyzną i kobietą zgodnie z normami moralnymi.

Jak zaznaczył, Stolica Apostolska nie uważa aborcji lub dostępu do aborcji lub środków poronnych jako realizację tych pojęć. Jeśli chodzi o „płeć”, Stolica Apostolska rozumie ten termin „jako oparty na biologicznej tożsamości płciowej, która jest męska lub żeńska”.

Ogólne rozbrojenie

Po drugie, dążenie do pokoju: cel, który, jak podkreśla watykański Sekretarz Stanu, „wymaga wdrożenia ogólnego rozbrojenia, a w szczególności całkowitej eliminacji broni jądrowej”. Innymi słowy, konieczne jest odłożenie na bok wąskich rozważań geopolitycznych i potrzebna jest ekonomia w celu obrony ludzkiej godności i zagwarantowania przyszłości, w której wszyscy ludzie będą mogli cieszyć się integralnym rozwojem, zarówno jako jednostki, jak i jako społeczności.

Czytaj także: "Nie ugiął się i nie załamał". Abp Gądecki o szansach na beatyfikację abp. Antoniego Baraniaka

Zagrożenia i możliwości związane ze sztuczną inteligencją

Potrzebne są również działania na rzecz sztucznej inteligencji (AI), najnowszej w „ogromnej ekspansji działalności przemysłowej i wspaniałych odkryć naukowych”. Technologia ta jednak „pilnie wymaga uregulowania”, zauważył kardynał. Ze swojej strony Stolica Apostolska „chciałaby zobaczyć ramy regulacyjne dotyczące etyki sztucznej inteligencji”, które dotyczą między innymi „ochrony danych, odpowiedzialności, stronniczości i wpływu sztucznej inteligencji na zatrudnienie”. Przede wszystkim, kard. Parolin dodaje w odniesieniu do młodszych pokoleń, „imperatywem jest zapewnienie godnej przyszłości dla wszystkich, zapewnienie niezbędnych warunków - w tym przyjaznego środowiska rodzinnego - w celu ułatwienia dobrobytu, przy jednoczesnym stawieniu czoła niezliczonym wyzwaniom, które go utrudniają, w tym wynikającym z ubóstwa, konfliktów, wyzysku i zależności”.

Apel o dialog

Stąd wezwanie do integralnego rozwoju człowieka, którego „godność jest fundamentem”, a dialog „niezbędnym środkiem”.

- Dziś poczucie przynależności do jednej rodziny ludzkiej zanika, a marzenie o wspólnej pracy na rzecz sprawiedliwości i pokoju wydaje się przestarzałe i utopijne - podsumował kard. Parolin. - Nie musi tak być, jeśli istnieje wola zaangażowania się w autentyczny dialog - zaznaczył Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Salvatore Cernuzio, ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan



 

Polecane
Emerytury
Stażowe