Komisja Wenecka zaniepokojona sytuacją w Polsce? Jutro wizyta w Warszawie
Otóż, jak ustalił TVN24, w najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neosędziów. Biorąc pod uwagę to, że pomysły Donalda Tuska i Adama Bodnara na ich – pozbawioną podstawy prawnej i uderzającą w konstytucyjną niezawisłość sędziowską oraz konstytucyjne prerogatywy Prezydenta RP – segregację zostały przedstawione niedawno, trudno tych spraw nie wiązać. Kwestię tzw. neosędziów poruszał również w korespondencji z Komisją Wenecką Adam Bodnar.
Od środy do piątku spotkają się z przedstawicielami prokuratorów, władzy ustawodawczej, organizacji pozarządowych. Na piątek zaplanowano rozmowę z ministrem sprawiedliwości. Dokładnego harmonogramu spotkań Komisja nie ujawnia, bo jej członkowie zazwyczaj wolą pracować bez udziału mediów
– pisze TVN24.
Czytaj również: Niemiecki gigant oszukiwał klientów w Korei Południowej? Jest pozew zbiorowy
Festiwal techno w Polsce „tylko dla Niemców”. Mamy oświadczenie organizatorów
Dantejskie sceny pod pomnikiem smoleńskim [WIDEO]
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
Niekonstytucyjna propozycja Tuska i Bodnara
W piątek Donald Tusk i minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkali się z przedstawicielami środowisk prawniczych. Po spotkaniu ogłoszono koncepcję całego systemu poniżania tzw. neosędziów, w ramach której ci musieliby składać nie wiadomo przed kim i w jakim trybie „akt czynnego żalu”. Odbierane byłyby im również stanowiska.
Małgorzata Paprocka, komentując te plany, wyraziła oburzenie: – Sędziowie mają wyrażać czynny żal, jakby byli przestępcami? Mamy tworzyć nowe stanowiska dla sędziów, których już nie ma? Zwróciła uwagę, że taki „czynny żal” składa się w przypadku popełnienia przestępstwa, co nie ma tu zastosowania. Porównała też sytuację z okresem przejścia od PRL do demokracji, kiedy podobnych procedur nie wprowadzano.
Te propozycje są nie tylko niekonstytucyjne, ale również obrażają rozum. Na jakie stanowiska mają ci sędziowie wrócić, skoro już ich nie ma? Nagle utworzymy kilka tysięcy dodatkowych stanowisk sądowych? A gdzie mają wrócić prokuratorzy, radcy prawni?
– zastanawiała się Paprocka w rozmowie z Polsat News.
Podkreśliła także, że na konferencji nie wyjaśniono kluczowej kwestii – kto miałby przeprowadzać tę weryfikację. – Minister sprawiedliwości, który jest jednocześnie prokuratorem generalnym? To budzi ogromny niepokój – dodała.
Igor Tuleya: To absolutnie niepotrzebne
Zmiany zaproponowane przez ministra krytycznie skomentował warszawski sędzia Igor Tuleya.
Nigdy nie przypuszczałem, że Iustitia może bronić neosędziów, ale jeśli wymagano by od kogokolwiek składanie tego rodzaju oświadczeń, to myślę, że stowarzyszenia sędziowskie stanęłyby w ich obronie
– wskazał sędzia Igor Tuleya i jak podkreślił, „nigdy nie złożyłby takiego oświadczenia”. Dodał także, iż tzw. czynny żal nie jest pomysłem środowiska sędziowskiego zgromadzonego w Iustitii czy Themis.
Jestem ciekaw, skąd wzięła się taka wrzutka w projektach zmian. Nie wyobrażam sobie, aby w XXI wieku, w środku Europy, wymagano od kogokolwiek, aby upokarzał się i składał tego rodzaju oświadczenia. To absolutnie niepotrzebne.
Komisja Wenecka
Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo (ang. European Commission for Democracy through Law, fr. Commission européenne pour la démocratie par le droit) – organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. Komisja zwana jest również, niekiedy także w dokumentach oficjalnych, „Komisją Wenecką”.