Przełomowe badania Całunu Turyńskiego
Jak czytamy, włoscy naukowcy po analizach z zastosowaniem nowoczesnej technologii stwierdzili, że Całun Turyński ma 2000 lat i nie jest średniowiecznym fałszerstwem, jak sądzili niektórzy po ogłoszeniu wyników badań z 1988 roku. Naukowcy badali osiem próbek tkaniny pobranej z Całunu Turyńskiego.
Warunki przechowywania kluczowe
Wywnioskowali, że całun był przechowywany przez 13 wieków w warunkach zachowujących temperaturę około 22,5 stopni Celsjusza i względną wilgotność około 55 procent, nim został sprowadzony do Chambery we Francji w latach 50. XIV wieku
- czytamy.
Oznacza to, że w przeciwieństwie do wyników z 1988 r. cofa to datowanie tego płótna pogrzebowego do czasów z I wieku.
Podano także, że naukowcy porównali próbkę lnu pochodzącej z Izraela, której powstanie datuje się na lata 55-74, a pomiary w porównaniu z Całunem Turyńskim wyszły podobne.
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje legendarny trener
CZYTAJ TAKŻE: Jednak rozwód? Wcześniej Meghan Markle obrączkę odesłała pocztą
Całun Turyński to lniane płótno zawierające obraz dwustronnego (od przodu i od tyłu) odwzorowania postaci ludzkiej. Na materiale widoczne są liczne czerwone ślady. Przechowywany jest w Turynie, w kaplicy Świętego Całunu (la cappella della Sacra Sindone) katedry pw. św. Jana Chrzciciela. Według tradycji chrześcijańskiej w płótno to został po śmierci owinięty Jezus Chrystus, a charakter i umiejscowienie śladów odpowiada opisowi jego ran w Ewangelii.