Skutkiem bezdechu sennego może być nagła śmierć

Skutkiem bezdechu sennego może być nagła śmierć. Ludzie chorujący na ciężki zespół bezdechu sennego są trzykrotnie bardziej zagrożeni śmiercią niż pozostali. Szczególnie prawdopodobny jest wzrost zagrożenia nagłą śmiercią wskutek zatrzymania akcji serca.
Śpiąca kobieta – ilustracja poglądowa Skutkiem bezdechu sennego może być nagła śmierć
Śpiąca kobieta – ilustracja poglądowa / Freepik.com

Nie zawsze sen przynosi ukojenie i wypoczynek. Są choroby, które dają o sobie znać właśnie w nocy. Należy do nich między innymi zespół niespokojnych nóg oraz bezdech senny.

Co to jest bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny – bo taka jest pełna nazwa schorzenia – to choroba, której mechanizm działania uaktywnia się w nocy, podczas snu pacjenta. Polega ona na pojawianiu się bezdechów, czyli epizodów zatrzymania oddychania, niekiedy połączonych lub zastąpionych przez momenty spłycenia oddechu, nazywane hipowentylacją.

Bezpośrednią przyczyną takiego zjawiska jest zamykanie się górnych dróg oddechowych w obrębie gardła. Powietrze nie może wówczas swobodnie przepływać, a organizm odczuwa przejściowy stan niedotlenienia. Wszystko to dzieje się pomimo prawidłowego funkcjonowania mięśni oddechowych, a czasem nawet mimo ich wzmożonej pracy.

Choć pacjent, śpiąc, nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, na trop choroby może naprowadzić go stałe uczucie niewyspania, drażliwość, apatia, niemożność skupienia się na codziennych zadaniach, zmienność nastroju, zaburzenia pamięci, poranny ból głowy, nadmierna senność, a także zaburzenia erekcji u mężczyzn, spadek libido u obu płci, depresja i zaburzenia emocjonalne. Wśród nocnych objawów obturacyjnego bezdechu sennego pojawiają się również mikrowybudzenia, których pacjent nie jest świadomy, a które wpływają zdecydowanie na jakość jego snu, ale też chrapanie, wiercenie się, nadmierne pocenie się w nocy, zwiększona częstotliwość oddawania moczu w porze nocnej, uczucie duszności i dławienia się podczas snu, bezsenność, niemożność szybkiego zaśnięcia nawet pomimo odczuwanego zmęczenia, suchość w jamie ustnej, kołatanie serca i uczucie niepokoju.

Przyczyny bezdechu sennego

Przyczyny schorzenia mogą być rozmaite, ale łączy je upośledzenie pracy mięśni oddechowych w obrębie gardła. Do najczęstszych należy otyłość i zwiększona ilość tkanki tłuszczowej na odcinku szyi. Podczas snu, zwłaszcza w leżeniu na plecach, tkanka tłuszczowa uciska gardło, powodując mechaniczne zamknięcie się światła dróg oddechowych. Kiedy nadwaga jest niepokojąca? Lekarze mówią o tzw. kryterium kołnierzyka, uznając rozmiar powyżej 40 za alarmujący. Do zjawiska bezdechu może dojść z powodu skrzywionej przegrody nosowej oraz innych nieprawidłowości anatomicznych w obrębie dróg oddechowych. Tu również zalicza się wady w budowie twarzoczaszki, a zwłaszcza cofnięcie żuchwy, tyłozgryz i zgryz głęboki. Do bezdechu mogą doprowadzić choroby powodujące niedrożność nosa, takie jak alergiczny nieżyt nosa, a także przerośnięcie podniebiennych migdałków.

Okresowo bezdech podczas snu mogą odczuć kobiety w ciąży, gdyż ich masa ciała zwiększa się, a ponadto w trzecim trymestrze i tuż przed porodem nasila się oddziaływanie hormonu rozluźniającego mięśnie – relaksyny.
Doprowadzić do bezdechu może palenie papierosów, a także picie alkoholu, szczególnie wieczorem, co zmniejsza napięcie mięśni w obrębie gardła. Efekt nadmiernego rozluźnienia mięśni w górnych drogach oddechowych może wywołać także stałe stosowanie środków nasennych i uspokajających. Przyczyny bezdechu sennego, a w efekcie – sam bezdech, dotykają w większości mężczyzn już po 40. roku życia i kobiet po 50. roku życia. Ryzyko to wzrasta ze względu na otyłość, ale również z powodu naturalnego zmniejszenia elastyczności mięśni, które postępuje wraz z wiekiem.

Nocne badanie nocnej dolegliwości

Diagnostykę bezdechu sennego przeprowadza się podczas całonocnego badania, zwanego polisomnografią. Polega ono na mierzeniu różnych parametrów życiowych pacjenta za pomocą specjalistycznej aparatury. Istotne są pomiary zawartości tlenu we krwi, wykonywane przy użyciu pulsoksymetru, oraz poziomu przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe – nos i usta. Pomiar dokonywany jest za pomocą specjalnych czujników ciśnienia i temperatury. Z wykorzystaniem elektroencefalogramu oraz elektrookulogramu (badania EEG i EOG) bada się także długość poszczególnych faz snu, badanie EKG monitoruje tętno, a mikrofon i kamera rejestrują chrapanie i ruchy kończyn. W niektórych sytuacjach pacjenci poddawani są poligrafii, czyli badaniu, w trakcie którego monitorowane są wszystkie wymienione parametry oprócz czynności mózgu (EEG i EOG).

Jakie konsekwencje może mieć nieleczony bezdech senny?

Powikłania niestety są bardzo poważne. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim zaburzenia układu krążenia i pracy serca, a więc nadciśnienie, zwiększenie ryzyka zawału serca i choroby niedokrwiennej, niewydolność serca, zaburzenia jego rytmu, przemijające epizody niedokrwienia mózgu, a nawet udar. Oprócz tego do powikłań obturacyjnego bezdechu sennego zalicza się także refluks żołądkowo-przełykowy, zgagę, zespół metaboliczny, cukrzycę typu II, a także nieprawidłową tolerancję glukozy. Do tego dochodzi zwiększone ryzyko nadciśnienia płucnego, zaburzeń psychicznych, depresji, poważnych zaburzeń koncentracji, a nawet nagłego zgonu. Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny, ze względu na powikłania dotyczące koncentracji i samopoczucia, mogą częściej powodować wypadki drogowe.

Zadbaj o higienę snu

Dobra wiadomość jest taka, że bezdech można wyleczyć. Leczenie każdorazowo powinno rozpocząć się od zmiany nawyków i prowadzenia zdrowego trybu życia – zwłaszcza w kontekście higieny snu. Pacjentom otyłym i z nadwagą zaleca się redukcję wagi ciała, palaczom i pijącym – bezwzględne odstawienie alkoholu i papierosów, a przynajmniej wieczorem. Wszyscy powinni zadbać o właściwy poziom aktywności fizycznej oraz o uregulowanie cyklu snu. Dotknięci schorzeniem powinni starać się spać w pozycji bocznej lub na brzuchu. Leżącym na boku pomoże wszycie piłki tenisowej w piżamę na wysokości łopatek, co zapobiega bezwiednemu przewracaniu się na plecy w trakcie snu. U osób z wadami anatomicznymi twarzoczaszki oraz górnych dróg oddechowych zaleca się stosowne zabiegi, takie jak operacja przegrody nosowej czy wycięcie migdałków, a także leczenie ortodontyczne, polegające na założeniu aparatu stałego lub czasowego na noc, powodującego wysunięcie żuchwy i usprawnienie toru oddechowego. W leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego wykorzystywane są także aparaty CPAC (Continuous Positive Airway Pressure). Są to zakładane w nocy na twarz maski, które wytwarzają stałe, dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, całkowicie likwidując ryzyko powstawania bezdechów.

Praktyczne wskazówki dotyczące snu

Dla zmniejszenia dolegliwości warto zastosować się do kilku praktycznych wskazówek. Trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni, od 18 do 21°C. Należy unikać spania na wznak; objawy bezdechu sennego są mniej dokuczliwe w pozycji leżącej na boku i brzuchu. Od ostatniego posiłku powinno minąć przynajmniej dwie, trzy godziny i nie powinien on być zbyt obfity. Warto zachować regularny harmonogram snu: kłaść się spać i wstawać o tych samych porach, nawet na urlopie i w weekendy. Sprawdzonym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych jest też wdychanie aromatów roślinnych, takich jak eukaliptus, mięta czy mentol, które pomogą zadbać o spokojny sen. I nie wolno bagatelizować chrapania! Może to być ostatni dzwonek, by uniknąć dramatycznego finału.

 

 

 


 

POLECANE
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek gorące
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek

Czy Elon Musk zdecyduje się na zakup historycznego zamku w Głogówku? Burmistrz miasta liczy na sukces i pisze list do amerykańskiego miliardera.

Kliko Sutryka, idź precz. Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta z ostatniej chwili
"Kliko Sutryka, idź precz". Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta

Wrocławianie stracili cierpliwość do prezydenta miasta Jacka Sutryka. Powstało Stowarzyszenie - SOS Wrocław - którego celem jest przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta. Aktywiści na zwołanej w środę konferencji prasowej podkreślali, że Sutryk nie spełnia deklarowanych obietnic, a ponadto ciążą na nim prokuratorskie zarzuty ws. Collegium Humanum.

Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli tylko u nas
Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli

Niemcy w obliczu zbliżających się przedwczesnych wyborów do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego, chętnie trąbią o sukcesie, który polega na bardzo znaczącym spadku wniosków o azyl w Niemczech. Mniej azylantów w Niemczech oznacza mniejsze koszty zjawiska niekontrolowanej migracji dla Niemiec. Ten sukces realizowany jest jednak kosztem krajów sąsiedzkich takich jak Polska, ale także Francja, Luksemburg i Belgia.

Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół pilne
Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół

– Jak mi wrócił kolejny obraz do pamięci, to wywnioskowałem z tego, że w tym jest element wschodni, bo w tym jest błąd składniowy... – mówił na antenie Polsat News prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który w grudniu 2024 roku został brutalnie pobity.

Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS pilne
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS

Planowane przeniesienie 10 sędziów warszawskiego sądu okręgowego, powołanych po 2017 r., ma na celu przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko naszej formacji politycznej - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że kontekstem tego działania jest tegoroczna kapania wyborcza.

Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy z ostatniej chwili
Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy

– Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i pomoc, podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie – powiedział w środę w Warszawie premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł

Rozpoczął się już drugi rok rządów Donalda Tuska, niestety rezultaty tego rządzenia są więcej niż skromne, bowiem większość koalicyjna pobudzana jest ciągle przez szefa rządu nie do pracy na rzecz rozwoju naszego kraju, ale do zemsty na Prawie i Sprawiedliwości. Widać to zarówno po braku reakcji rządu na najważniejsze problemy Polaków, narastającą drożyznę, a także gwałtowny wzrost kosztów użytkowania mieszkań i domów (duży wzrost kosztów prądu, gazu i ciepła), a także ze względu na coraz większe problemy w gospodarce i finansach publicznych.

To już koniec Milionerów? Bo nad TVN krąży widmo sprzedaży Wiadomości
To już koniec "Milionerów"? Bo "nad TVN krąży widmo sprzedaży"

Nad "Milionerami" gromadzą się czarne chmury. Jak ustalił portal Shownews.pl, popularny program TVN jest wygaszany. Jak przebąkuje się po kątach, wszystko przez krążące widmo sprzedaży. Niepewny jest też los prowadzącego teleturniej – Huberta Urbańskiego.

Tak tną podmorskie kable – chiński patent Wiadomości
Tak tną podmorskie kable – chiński patent

Inżynierowie z Chin opracowali urządzenia specjalnie zaprojektowane do szybkiego i taniego przecinania kabli podmorskich — informuje amerykański "Newsweek".

Domański napisał nowe pismo do PKW z ostatniej chwili
Domański napisał nowe pismo do PKW

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w mediach społecznościowych, że wysłał do Państwowej Komisji Wyborczej kolejne pismo. Uzasadnia w nim swój wcześniejszy wniosek do tej instytucji, w którym domaga się wykładni uchwały dotyczącej wypłaty pieniędzy dla PiS.

REKLAMA

Skutkiem bezdechu sennego może być nagła śmierć

Skutkiem bezdechu sennego może być nagła śmierć. Ludzie chorujący na ciężki zespół bezdechu sennego są trzykrotnie bardziej zagrożeni śmiercią niż pozostali. Szczególnie prawdopodobny jest wzrost zagrożenia nagłą śmiercią wskutek zatrzymania akcji serca.
Śpiąca kobieta – ilustracja poglądowa Skutkiem bezdechu sennego może być nagła śmierć
Śpiąca kobieta – ilustracja poglądowa / Freepik.com

Nie zawsze sen przynosi ukojenie i wypoczynek. Są choroby, które dają o sobie znać właśnie w nocy. Należy do nich między innymi zespół niespokojnych nóg oraz bezdech senny.

Co to jest bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny – bo taka jest pełna nazwa schorzenia – to choroba, której mechanizm działania uaktywnia się w nocy, podczas snu pacjenta. Polega ona na pojawianiu się bezdechów, czyli epizodów zatrzymania oddychania, niekiedy połączonych lub zastąpionych przez momenty spłycenia oddechu, nazywane hipowentylacją.

Bezpośrednią przyczyną takiego zjawiska jest zamykanie się górnych dróg oddechowych w obrębie gardła. Powietrze nie może wówczas swobodnie przepływać, a organizm odczuwa przejściowy stan niedotlenienia. Wszystko to dzieje się pomimo prawidłowego funkcjonowania mięśni oddechowych, a czasem nawet mimo ich wzmożonej pracy.

Choć pacjent, śpiąc, nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, na trop choroby może naprowadzić go stałe uczucie niewyspania, drażliwość, apatia, niemożność skupienia się na codziennych zadaniach, zmienność nastroju, zaburzenia pamięci, poranny ból głowy, nadmierna senność, a także zaburzenia erekcji u mężczyzn, spadek libido u obu płci, depresja i zaburzenia emocjonalne. Wśród nocnych objawów obturacyjnego bezdechu sennego pojawiają się również mikrowybudzenia, których pacjent nie jest świadomy, a które wpływają zdecydowanie na jakość jego snu, ale też chrapanie, wiercenie się, nadmierne pocenie się w nocy, zwiększona częstotliwość oddawania moczu w porze nocnej, uczucie duszności i dławienia się podczas snu, bezsenność, niemożność szybkiego zaśnięcia nawet pomimo odczuwanego zmęczenia, suchość w jamie ustnej, kołatanie serca i uczucie niepokoju.

Przyczyny bezdechu sennego

Przyczyny schorzenia mogą być rozmaite, ale łączy je upośledzenie pracy mięśni oddechowych w obrębie gardła. Do najczęstszych należy otyłość i zwiększona ilość tkanki tłuszczowej na odcinku szyi. Podczas snu, zwłaszcza w leżeniu na plecach, tkanka tłuszczowa uciska gardło, powodując mechaniczne zamknięcie się światła dróg oddechowych. Kiedy nadwaga jest niepokojąca? Lekarze mówią o tzw. kryterium kołnierzyka, uznając rozmiar powyżej 40 za alarmujący. Do zjawiska bezdechu może dojść z powodu skrzywionej przegrody nosowej oraz innych nieprawidłowości anatomicznych w obrębie dróg oddechowych. Tu również zalicza się wady w budowie twarzoczaszki, a zwłaszcza cofnięcie żuchwy, tyłozgryz i zgryz głęboki. Do bezdechu mogą doprowadzić choroby powodujące niedrożność nosa, takie jak alergiczny nieżyt nosa, a także przerośnięcie podniebiennych migdałków.

Okresowo bezdech podczas snu mogą odczuć kobiety w ciąży, gdyż ich masa ciała zwiększa się, a ponadto w trzecim trymestrze i tuż przed porodem nasila się oddziaływanie hormonu rozluźniającego mięśnie – relaksyny.
Doprowadzić do bezdechu może palenie papierosów, a także picie alkoholu, szczególnie wieczorem, co zmniejsza napięcie mięśni w obrębie gardła. Efekt nadmiernego rozluźnienia mięśni w górnych drogach oddechowych może wywołać także stałe stosowanie środków nasennych i uspokajających. Przyczyny bezdechu sennego, a w efekcie – sam bezdech, dotykają w większości mężczyzn już po 40. roku życia i kobiet po 50. roku życia. Ryzyko to wzrasta ze względu na otyłość, ale również z powodu naturalnego zmniejszenia elastyczności mięśni, które postępuje wraz z wiekiem.

Nocne badanie nocnej dolegliwości

Diagnostykę bezdechu sennego przeprowadza się podczas całonocnego badania, zwanego polisomnografią. Polega ono na mierzeniu różnych parametrów życiowych pacjenta za pomocą specjalistycznej aparatury. Istotne są pomiary zawartości tlenu we krwi, wykonywane przy użyciu pulsoksymetru, oraz poziomu przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe – nos i usta. Pomiar dokonywany jest za pomocą specjalnych czujników ciśnienia i temperatury. Z wykorzystaniem elektroencefalogramu oraz elektrookulogramu (badania EEG i EOG) bada się także długość poszczególnych faz snu, badanie EKG monitoruje tętno, a mikrofon i kamera rejestrują chrapanie i ruchy kończyn. W niektórych sytuacjach pacjenci poddawani są poligrafii, czyli badaniu, w trakcie którego monitorowane są wszystkie wymienione parametry oprócz czynności mózgu (EEG i EOG).

Jakie konsekwencje może mieć nieleczony bezdech senny?

Powikłania niestety są bardzo poważne. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim zaburzenia układu krążenia i pracy serca, a więc nadciśnienie, zwiększenie ryzyka zawału serca i choroby niedokrwiennej, niewydolność serca, zaburzenia jego rytmu, przemijające epizody niedokrwienia mózgu, a nawet udar. Oprócz tego do powikłań obturacyjnego bezdechu sennego zalicza się także refluks żołądkowo-przełykowy, zgagę, zespół metaboliczny, cukrzycę typu II, a także nieprawidłową tolerancję glukozy. Do tego dochodzi zwiększone ryzyko nadciśnienia płucnego, zaburzeń psychicznych, depresji, poważnych zaburzeń koncentracji, a nawet nagłego zgonu. Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny, ze względu na powikłania dotyczące koncentracji i samopoczucia, mogą częściej powodować wypadki drogowe.

Zadbaj o higienę snu

Dobra wiadomość jest taka, że bezdech można wyleczyć. Leczenie każdorazowo powinno rozpocząć się od zmiany nawyków i prowadzenia zdrowego trybu życia – zwłaszcza w kontekście higieny snu. Pacjentom otyłym i z nadwagą zaleca się redukcję wagi ciała, palaczom i pijącym – bezwzględne odstawienie alkoholu i papierosów, a przynajmniej wieczorem. Wszyscy powinni zadbać o właściwy poziom aktywności fizycznej oraz o uregulowanie cyklu snu. Dotknięci schorzeniem powinni starać się spać w pozycji bocznej lub na brzuchu. Leżącym na boku pomoże wszycie piłki tenisowej w piżamę na wysokości łopatek, co zapobiega bezwiednemu przewracaniu się na plecy w trakcie snu. U osób z wadami anatomicznymi twarzoczaszki oraz górnych dróg oddechowych zaleca się stosowne zabiegi, takie jak operacja przegrody nosowej czy wycięcie migdałków, a także leczenie ortodontyczne, polegające na założeniu aparatu stałego lub czasowego na noc, powodującego wysunięcie żuchwy i usprawnienie toru oddechowego. W leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego wykorzystywane są także aparaty CPAC (Continuous Positive Airway Pressure). Są to zakładane w nocy na twarz maski, które wytwarzają stałe, dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, całkowicie likwidując ryzyko powstawania bezdechów.

Praktyczne wskazówki dotyczące snu

Dla zmniejszenia dolegliwości warto zastosować się do kilku praktycznych wskazówek. Trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni, od 18 do 21°C. Należy unikać spania na wznak; objawy bezdechu sennego są mniej dokuczliwe w pozycji leżącej na boku i brzuchu. Od ostatniego posiłku powinno minąć przynajmniej dwie, trzy godziny i nie powinien on być zbyt obfity. Warto zachować regularny harmonogram snu: kłaść się spać i wstawać o tych samych porach, nawet na urlopie i w weekendy. Sprawdzonym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych jest też wdychanie aromatów roślinnych, takich jak eukaliptus, mięta czy mentol, które pomogą zadbać o spokojny sen. I nie wolno bagatelizować chrapania! Może to być ostatni dzwonek, by uniknąć dramatycznego finału.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe