Niemieckie pushbacki do Polski. Co powie niemiecka MSW Nancy Faeser
Niemcy od października 2023 roku całkowicie przeorganizowały kontrolę granic z Polską i Czechami prowadzając jednostronne stacjonarne kontrole graniczne wbrew uzgodnieniom Schengen. Na początku była mowa o kontrolach krótkoterminowych, które miały zostać cofnięte po dwóch tygodniach. Tygodnie i miesiące mijają, a Niemczy uskuteczniają, uszczelnianie swoich granic na Wschodzie. Szczególnie interesujące jest, jak stronie niemieckiej udaje się zdobyć tylu funkcjonariuszy do kontroli tych granic nie tylko na samych punktach kontrolnych, ale w szczególności na tyłach, bo bardzo wzmożone kontrole mają miejsce jeszcze 10, 20 i nawet 30 kilometrów od granicy.
Czytaj również: Nadchodzi nowe, potężne uderzenie Unii Europejskiej w kieszenie Polaków
Młodzi i zmotywowani funkcjonariusze policji federalnej
W przypadku regionu Forst / Niska / Rietschen /Görlitz można zliczyć nawet kilkadziesiąt radiowozów kontrolujących te regiony na terenie Niemiec. Po polskiej stronie, na autostradzie 4, można zauważyć także niemieckie radiowozy policyjne, które mogą być także elementem tzn. kontroli mobilnych. Mieszkańcy Görlitz zwracają jednak uwagę na to, że ich zdaniem polskie radiowozy policyjne mimo tego, że mają one w ramach parytetu kontrolować odcinek autostrady po niemieckiej stronie, nie są widoczne.
Kontrole w punktach kontrolnych w Klein Bademeusel i Görlitz przeprowadzane są głównie przez bardzo młodych funkcjonariuszy Policję Federalną. Są to bardzo sprawni fizycznie ludzie, którzy radzą sobie bardzo dobrze z upałami i warunkami kontroli granicznych na wolnych powietrzu. W samym tunelu kontrolnym w Klein Bademeusel obecnych jest 5 - 7 funkcjonariuszy. W większości są to bardzo młode kobiety, których wiek nie przekracza 20 lat. W punkcie kontrolnym w Görlitz kontrole wjazdu do Niemiec przeprowadzają także młodzi męscy funkcjonariusze o wyglądzie świadczącym o pochodzeniu z regionu Bliskiego Wschodu.
— W sytuacjach szczególnych, gdy doszło do przestępstwa, kontrolujemy także samochody wjeżdżające do Polski
- opowiada młody funkcjonariusz autorce tego tekstu.
W odległości 100 - 200 m od mostu granicznego położony jest czterogwiazdkowy hotel, przed którym stoi 8 - 10 radiowozów. W tym hotelu nocują funkcjonariusze zatrudnieni na tym odcinku granicy.
Nancy Faeser i trudne pytania na granicy
Spotkanie z mieszkańcami Görlitz, Zgorzelca, prasą oraz swoimi funkcjonariuszami w Görlitz nie będzie dla Pani Minister łatwe. Sytuacja na tym odcinku jest trudna, bo nie tylko polskie media, ale także niemieckie gazety relacjonują o pushbackach, które są tu przeprowadzane przez Niemców. Lokalna gazeta Sächsische Zeitung jest także zaniepokojona urządzeniami, zamontowanymi na moście polsko - niemieckim. Tymi kamerami, rejestrowane są podobno tabliczki rejestracyjne, ale równie dobrze ta sama droga mogą być przekazywane dane osobowe, na których przekazanie skanowani bez swojej wiedzy obywatele, się nie zgadzają. Na takie i inne trudne pytania będzie musiała odpowiedzieć Nancy Faeser w Görlitz.