Wymiana szpiegów? Biden dał się ograć Putinowi

Okrzyknięta historyczną, bo największą od zimnej wojny, wymianą szpiegów, wymiana więźniów między Zachodem a Rosją była jedynie oddaniem Kremlowi kilerów, nielegałów i hakerów za gromadkę rosyjskich opozycjonistów (bez znaczenia w Rosji) i zachodnich dziennikarzy tudzież przypadkowych cywilów wziętych przez FSB za zakładników. W celu takiej właśnie wymiany. To kolejna na tym polu porażka administracji Joe Bidena, który idzie pod tym względem w ślady dawnego szefa, czyli Baracka Obamy.
Joe Biden Wymiana szpiegów? Biden dał się ograć Putinowi
Joe Biden / PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL

Co zyskała Rosja, a co zyskał Zachód?

Wymiana więźniów, która miała miejsce 1 sierpnia na lotnisku w Ankarze, to porażka Zachodu. A dokładniej administracji Bidena i dogadanego z nią kanclerza Scholza. Tak, wyciągnięto z rosyjskich i białoruskich więzień 16 osób w zamian za ośmioro Rosjan więzionych na Zachodzie. Pytanie, kto za kogo? Putin odzyskał oficera specnazu FSB, który zamordował w Berlinie czeczeńskiego weterana, czworo nielegałów (najcenniejsza kategoria szpiegów), dwóch hakerów, którzy potężne zaszkodzili USA oraz oficera wywiadu, który zajmowała się dostarczaniem do obłożonej sankcjami Rosji kluczowych dla zbrojeniówki podzespołów. Wszyscy z wyrokami i solidnie udowodnioną winą. Ludzie rosyjskich służb.

Co w zamian uzyskał Zachód? Do USA wróciła trójka obywateli tego kraju: dwoje dziennikarzy i były żołnierz marines. Wszyscy byli skazani za szpiegostwo na podstawie spreparowanych zarzutów. Wszyscy sami wręcz prosili się o trafienie do rosyjskiego łagru, pozostając w Rosji, mimo wybuchu wojny na Ukrainie i poważnego zaostrzenia relacji Moskwy z Waszyngtonem. Do tego piątka osób z obywatelstwem niemieckim (niektórzy z nich także z rosyjskim paszportem) – wsadzona do więzienia za byle co. Klasyczni zakładnicy. Politycznie i z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa: nikt. Wreszcie ósemka Rosjan. Głównie ludzie Nawalnego. Już widać, że będą robić dobrze Putinowi na Zachodzie. Najpierw Kara-Murza i Jaszin bredzili, że sankcje zachodnie są złe, bo uderzają w „zwyczajnych Rosjan”, a powinny tylko w Putina. Za chwilę ich kolega Piwowarow skrytykował Rosjan wspierających Ukrainę w wojnie z reżimem Putina.

Niewątpliwie na tej wymianie zyskał Putin. Ale swoje ugrali też Biden (Harris) i Scholz. Ci pierwsi pokazali elektoratowi, jak konsekwentnie walczą o wydostanie swoich z rosyjskich kazamatów. Ten drugi „odzyskał” pięciu obywateli Niemiec (oddając jednak skazanego na dożywocie mordercę Krasikowa), na dodatek buduje u siebie główny ośrodek politycznej emigracji rosyjskiej. Za to straciła Polska. Oddała najcenniejszego od wielu lat złapanego szpiega Rosji, nielegała Pawła Rubcowa vel Pablo Gonzalesa. Co dostała w zamian? Nic. Andrzej Poczobut, Marian Radzajewski i wielu innych siedzi wciąż w rosyjskich i białoruskich więzieniach.

Czytaj również: Amerykanie chcą się pozbyć TVN

Dokonania Demokratów

Ale wróćmy do samej wymiany, a zwłaszcza polityki, jaką prowadzą w tych sprawach kolejni prezydenci USA z ramienia Partii Demokratycznej. Otóż ta ostatnia wymiana, tak naprawdę porażka Waszyngtonu, nie jest czymś nowym. Wróćmy do 2022 roku, już po inwazji Rosji na Ukrainę. Najpierw, kwiecień 2022 roku. Biden oddał Rosji Konstantina Jaroszenkę, pilota zaangażowanego w przemyt narkotyków na dużą skalę (zapewne i agenta służb rosyjskich, skoro Moskwie tak zależało na jego zwolnieniu), za Trevora Reeda, teksańczyka wsadzonego do więzienia za rzekomą napaść po pijanemu na patrol policji. Jeszcze bardziej szokująca była jednak wymiana dokonana 8 grudnia 2022 roku. Amerykanie wyciągnęli z więzienia koszykarkę (Murzynkę i zadeklarowaną lesbijkę) Brittney Griner, skazaną na 8 lat więzienia za przemyt narkotyków. A chodziło o mniej niż gram olejku z haszyszem, który zażywała za zgodą lekarza jako środek przeciwbólowy. Rosyjskie służby na lotnisku wiedziały jednak, czego szukają i że gwiazda WNBA ma się stać kolejnym zakładnikiem. Za kogo Putin oddał ją Bidenowi? Ano za Wiktora Buta, słynnego Handlarza Śmiercią, legendę nielegalnego handlu bronią, człowieka służb sowieckich i rosyjskich (na podstawie jego historii nakręcono film z Nicolasem Cage’m w roli głównej). But wpadł w wyniku operacji amerykańskich służb w Bangkoku w 2008 roku, a po długiej prawnej batalii doszło do jego ekstradycji do USA (2010). Został skazany przez amerykański sąd na 25 lat więzienia. Odsiedział niecałą połowę. A że nie puścił pary z ust na temat mocodawców z góry, czyli z rosyjskich służb, Moskwa skutecznie wywalczyła jego powrót do ojczyzny.

Takie są dokonania administracji Bidena, jeśli mowa o wypuszczaniu na wolność rosyjskich kilerów, nielegałów, hakerów, handlarzy bronią i przemytników narkotyków. Czy należy się dziwić takiemu podejściu obecnej administracji amerykańskiej? Raczej nie. Cofnijmy się bowiem do 2010 roku. Do czasów, gdy rozkwitał reset, prezydentem był wychowany w marksistowskim duchu Barack Obama, a wiceprezydentem nie kto inny, jak Joe Biden. A dokładniej do czasu kilka miesięcy po katastrofie smoleńskiej. Otóż w tych czasach kwitnącej przyjaźni USA (ale też Niemiec i wasalnej Polski) z Rosją, FBI ważyło się wykryć groźną siatkę rosyjskich nielegałów. Jedna z agentek dotarła nawet do ścisłego otoczenia sekretarz stanu Hillary Clinton. 

Czytaj także: Otoka-Frąckiewicz: To było starcie ludzi kompletnie niekompetentnych z człowiekiem kompetentnym

Putin pamięta

Jak zareagowała administracja Obamy? Sprawę błyskawicznie wygaszono, zamieciono pod dywan. Dziesięcioro nielegałów (agentów wywiadu rosyjskiego z fałszywą tożsamością) szybko zawarło ugodę z oskarżeniem. Przyznali się do winy i niemal natychmiast polecieli do Europy, gdzie wymieniono ich na czterech więźniów reżimu Putina: trzech oficerów służb, których skazano za szpiegostwo na rzecz Zachodu oraz eksperta ds. wojskowych, który mimo że pracował na źródłach otwartych i pisał analizy dla odbiorców zachodnich, też został uznany za szpiega. W tym przypadku można więc choć powiedzieć, że faktycznie doszło do wymiany przynajmniej trzech szpiegów Zachodu na 10 rosyjskich. Za najlepszy epilog tamtej historii, i zarazem przestrogę dla uczestników tej najnowszej wymiany, może posłużyć los Igora Skripala. Był jednym z czterech zwolnionych w 2010 roku więźniów z Rosji. Rosja jednak o nim nie zapomniała. Cóż z tego, że ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew go ułaskawił? Niecałe osiem lat później agenci rosyjscy podjęli się próby jego zamordowania przy pomocy nowiczoka. Tamtą historię znamy doskonale. Cóż, czekiści nie zapominają. Putin też pamięta. I o wrogach, zdrajcach, i o swoich agentach, co było widać kilka dni temu.

Czytaj także: USA: Harris wybrała kandydata na wiceprezydenta USA


 

POLECANE
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie "X" dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu Wiadomości
Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu

Media obiegła informacja o śmierci celebrytki i modelki - Courtney Mills.

Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP. W sieci burza po happeningu Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP". W sieci burza po "happeningu" Trzaskowskiego

"Przecież gdybym w ramach wyborczego trollingu odwalił taki numer, że poszedłbym ze zniczem pod jakiś słupek, bo nie chciałoby mi się jechać na cmentarz i bym się tam przy słupku zadumał, a obok jeszcze przygrywałby facet na trąbce, to by mnie zjedzono w komentarzach" – pisze na platformie X twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski, komentując sposób, w jaki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski upamiętnił rocznicę śmierci Pawła Adamowicza.

Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany Wiadomości
Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany

Popularny teleturniej „Awantura o kasę” wraca na antenę Polsatu z premierowymi odcinkami. Po krótkiej przerwie program znów będzie gościł w weekendowe popołudnia. Wiadomo, że emisja rozpocznie się w sobotę, 1 marca, o godz. 17:30. Tym razem widzowie mogą liczyć na więcej odcinków niż jesienią, bo stacja zaplanowała ich aż 22.

REKLAMA

Wymiana szpiegów? Biden dał się ograć Putinowi

Okrzyknięta historyczną, bo największą od zimnej wojny, wymianą szpiegów, wymiana więźniów między Zachodem a Rosją była jedynie oddaniem Kremlowi kilerów, nielegałów i hakerów za gromadkę rosyjskich opozycjonistów (bez znaczenia w Rosji) i zachodnich dziennikarzy tudzież przypadkowych cywilów wziętych przez FSB za zakładników. W celu takiej właśnie wymiany. To kolejna na tym polu porażka administracji Joe Bidena, który idzie pod tym względem w ślady dawnego szefa, czyli Baracka Obamy.
Joe Biden Wymiana szpiegów? Biden dał się ograć Putinowi
Joe Biden / PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL

Co zyskała Rosja, a co zyskał Zachód?

Wymiana więźniów, która miała miejsce 1 sierpnia na lotnisku w Ankarze, to porażka Zachodu. A dokładniej administracji Bidena i dogadanego z nią kanclerza Scholza. Tak, wyciągnięto z rosyjskich i białoruskich więzień 16 osób w zamian za ośmioro Rosjan więzionych na Zachodzie. Pytanie, kto za kogo? Putin odzyskał oficera specnazu FSB, który zamordował w Berlinie czeczeńskiego weterana, czworo nielegałów (najcenniejsza kategoria szpiegów), dwóch hakerów, którzy potężne zaszkodzili USA oraz oficera wywiadu, który zajmowała się dostarczaniem do obłożonej sankcjami Rosji kluczowych dla zbrojeniówki podzespołów. Wszyscy z wyrokami i solidnie udowodnioną winą. Ludzie rosyjskich służb.

Co w zamian uzyskał Zachód? Do USA wróciła trójka obywateli tego kraju: dwoje dziennikarzy i były żołnierz marines. Wszyscy byli skazani za szpiegostwo na podstawie spreparowanych zarzutów. Wszyscy sami wręcz prosili się o trafienie do rosyjskiego łagru, pozostając w Rosji, mimo wybuchu wojny na Ukrainie i poważnego zaostrzenia relacji Moskwy z Waszyngtonem. Do tego piątka osób z obywatelstwem niemieckim (niektórzy z nich także z rosyjskim paszportem) – wsadzona do więzienia za byle co. Klasyczni zakładnicy. Politycznie i z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa: nikt. Wreszcie ósemka Rosjan. Głównie ludzie Nawalnego. Już widać, że będą robić dobrze Putinowi na Zachodzie. Najpierw Kara-Murza i Jaszin bredzili, że sankcje zachodnie są złe, bo uderzają w „zwyczajnych Rosjan”, a powinny tylko w Putina. Za chwilę ich kolega Piwowarow skrytykował Rosjan wspierających Ukrainę w wojnie z reżimem Putina.

Niewątpliwie na tej wymianie zyskał Putin. Ale swoje ugrali też Biden (Harris) i Scholz. Ci pierwsi pokazali elektoratowi, jak konsekwentnie walczą o wydostanie swoich z rosyjskich kazamatów. Ten drugi „odzyskał” pięciu obywateli Niemiec (oddając jednak skazanego na dożywocie mordercę Krasikowa), na dodatek buduje u siebie główny ośrodek politycznej emigracji rosyjskiej. Za to straciła Polska. Oddała najcenniejszego od wielu lat złapanego szpiega Rosji, nielegała Pawła Rubcowa vel Pablo Gonzalesa. Co dostała w zamian? Nic. Andrzej Poczobut, Marian Radzajewski i wielu innych siedzi wciąż w rosyjskich i białoruskich więzieniach.

Czytaj również: Amerykanie chcą się pozbyć TVN

Dokonania Demokratów

Ale wróćmy do samej wymiany, a zwłaszcza polityki, jaką prowadzą w tych sprawach kolejni prezydenci USA z ramienia Partii Demokratycznej. Otóż ta ostatnia wymiana, tak naprawdę porażka Waszyngtonu, nie jest czymś nowym. Wróćmy do 2022 roku, już po inwazji Rosji na Ukrainę. Najpierw, kwiecień 2022 roku. Biden oddał Rosji Konstantina Jaroszenkę, pilota zaangażowanego w przemyt narkotyków na dużą skalę (zapewne i agenta służb rosyjskich, skoro Moskwie tak zależało na jego zwolnieniu), za Trevora Reeda, teksańczyka wsadzonego do więzienia za rzekomą napaść po pijanemu na patrol policji. Jeszcze bardziej szokująca była jednak wymiana dokonana 8 grudnia 2022 roku. Amerykanie wyciągnęli z więzienia koszykarkę (Murzynkę i zadeklarowaną lesbijkę) Brittney Griner, skazaną na 8 lat więzienia za przemyt narkotyków. A chodziło o mniej niż gram olejku z haszyszem, który zażywała za zgodą lekarza jako środek przeciwbólowy. Rosyjskie służby na lotnisku wiedziały jednak, czego szukają i że gwiazda WNBA ma się stać kolejnym zakładnikiem. Za kogo Putin oddał ją Bidenowi? Ano za Wiktora Buta, słynnego Handlarza Śmiercią, legendę nielegalnego handlu bronią, człowieka służb sowieckich i rosyjskich (na podstawie jego historii nakręcono film z Nicolasem Cage’m w roli głównej). But wpadł w wyniku operacji amerykańskich służb w Bangkoku w 2008 roku, a po długiej prawnej batalii doszło do jego ekstradycji do USA (2010). Został skazany przez amerykański sąd na 25 lat więzienia. Odsiedział niecałą połowę. A że nie puścił pary z ust na temat mocodawców z góry, czyli z rosyjskich służb, Moskwa skutecznie wywalczyła jego powrót do ojczyzny.

Takie są dokonania administracji Bidena, jeśli mowa o wypuszczaniu na wolność rosyjskich kilerów, nielegałów, hakerów, handlarzy bronią i przemytników narkotyków. Czy należy się dziwić takiemu podejściu obecnej administracji amerykańskiej? Raczej nie. Cofnijmy się bowiem do 2010 roku. Do czasów, gdy rozkwitał reset, prezydentem był wychowany w marksistowskim duchu Barack Obama, a wiceprezydentem nie kto inny, jak Joe Biden. A dokładniej do czasu kilka miesięcy po katastrofie smoleńskiej. Otóż w tych czasach kwitnącej przyjaźni USA (ale też Niemiec i wasalnej Polski) z Rosją, FBI ważyło się wykryć groźną siatkę rosyjskich nielegałów. Jedna z agentek dotarła nawet do ścisłego otoczenia sekretarz stanu Hillary Clinton. 

Czytaj także: Otoka-Frąckiewicz: To było starcie ludzi kompletnie niekompetentnych z człowiekiem kompetentnym

Putin pamięta

Jak zareagowała administracja Obamy? Sprawę błyskawicznie wygaszono, zamieciono pod dywan. Dziesięcioro nielegałów (agentów wywiadu rosyjskiego z fałszywą tożsamością) szybko zawarło ugodę z oskarżeniem. Przyznali się do winy i niemal natychmiast polecieli do Europy, gdzie wymieniono ich na czterech więźniów reżimu Putina: trzech oficerów służb, których skazano za szpiegostwo na rzecz Zachodu oraz eksperta ds. wojskowych, który mimo że pracował na źródłach otwartych i pisał analizy dla odbiorców zachodnich, też został uznany za szpiega. W tym przypadku można więc choć powiedzieć, że faktycznie doszło do wymiany przynajmniej trzech szpiegów Zachodu na 10 rosyjskich. Za najlepszy epilog tamtej historii, i zarazem przestrogę dla uczestników tej najnowszej wymiany, może posłużyć los Igora Skripala. Był jednym z czterech zwolnionych w 2010 roku więźniów z Rosji. Rosja jednak o nim nie zapomniała. Cóż z tego, że ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew go ułaskawił? Niecałe osiem lat później agenci rosyjscy podjęli się próby jego zamordowania przy pomocy nowiczoka. Tamtą historię znamy doskonale. Cóż, czekiści nie zapominają. Putin też pamięta. I o wrogach, zdrajcach, i o swoich agentach, co było widać kilka dni temu.

Czytaj także: USA: Harris wybrała kandydata na wiceprezydenta USA



 

Polecane
Emerytury
Stażowe