Znasz jedyne w Polsce sanktuarium św. Trójcy i miejsce objawień św. Anny?
Sanktuarium
"W roku 1510, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej miejscowa wieśniaczka, Małgorzata Błażkowa miała widzenie św. Anny, która wyraziła życzenie, aby na wzgórzu wybudowano kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, a w miejscu jej objawienia kapliczkę" - czytamy w opisie wydarzeń. Ostatecznie budowa sanktuarium rozpoczęła się rok później, a jego konsekracja nastąpiła w roku 1543.
Encyklopedia Prostyni
Historia jedynego w Polsce sanktuarium Trójcy Świętej, opis objawień św. Anny w Prostyni, związki z tym miejscem trzech Papieży, ok. 5000 nazwisk i miejscowości na ponad 900 stronach – to opis książki ks. Pawła Rytel-Andrianika, która została umieszczona w całości online do bezpłatnego pobrania poprzez link: https://bit.ly/sanktuariumtrojcy
Książka jest nazywana encyklopedią Prostyni. Wykorzystano w niej dokumenty z ok. 50 archiwów m.in. z Polski, Watykanu, Litwy, Izraela i Białorusi. Ukazane są liczne dokumenty archiwalne i ok. 500 zdjęć, z których znaczna część nigdy wcześniej nie była publikowana. Dzięki indeksowi na końcu publikacji można łatwo odszukać interesujące miejscowości lub nazwiska.
Publikacja cieszy się wielkim zainteresowaniem. Ukazała się z okazji 500-lecia objawień św. Anny w 2010 roku. Pierwszy nakład został wyczerpany w trzy tygodnie. W związku z tym, że w dalszym ciągu wiele osób pyta o tę książkę została ona opublikowana w całości online z okazji odpustu św. Anny w Prostyni i Diecezjalnej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin do tego sanktuarium 28 lipca.
Family News Service; Aleksandra Jakubiak