Do sądu trafił wniosek o natychmiastowe zwolnienie Marcina Romanowskiego
We wtorek wieczorem Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w odpowiedzi na skargę pełnomocnika posła Marcina Romanowskiego oficjalnie przekazał, że poseł Romanowski jest objęty immunitetem i powinien być natychmiast wypuszczony z uwagi na ewentualną konieczność przeprowadzenia procedury uchylenia mu immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
Składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności posła i przekroczenie uprawnień. To jest KOMPROMITACJA na skalę międzynarodową!
– ostro skomentował mec. Lewandowski.
Czytaj również: Krytyka Polityczna: Koalicji nie ma
Do sądu wpłynął już wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego
Okazuje się, że Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos zadziałał bardzo szybko i jeszcze we wtorek do sądu trafił wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego.
Pismo od Przewodniczącego Parlamentu trafiło do Sądu wraz z wnioskiem o natychmiastowe zwolnienie osoby zatrzymanej
– informuje mec. Lewandowski. Pełnomocnik posła Romanowskiego dodał, że "czynność przedstawienia zarzutów jest prawnie bezskuteczna, zatrzymanie było nielegalne, a wobec osób odpowiedzialnych za przekroczenie uprawnień i bezprawne pozbawienie wolności zostaną podjęte kroki prawne po zwolnieniu mojego Klienta".
Potwierdzam, że właśnie pismo od Przewodniczącego Parlamentu trafiło do Sądu wraz z wnioskiem o natychmiastowe zwolnienie osoby zatrzymanej. Czynność przedstawienia zarzutów jest prawnie bezskuteczna, zatrzymanie było nielegalne, a wobec osób odpowiedzialnych za przekroczenie…
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) July 16, 2024
Pismo przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Szymona Hołowni
Pragnę niniejszym potwierdzić, że jako członek Zgromadzenia Pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Porozumieniu ogólnym w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym do niego z dnia 6 listopada 1952 r., które zostały ratyfikowane przez Polskę w dniu 16 marca 1993 r.
– pisze do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Theodoros Rousopoulos.
Przewodniczący informuje, że "każdy organ krajowy składający wniosek o uchylenie immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego w odniesieniu do własnego parlamentu krajowego, musi również złożyć wniosek do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy". Dodaje, że w przypadku złożenia takiego wniosku, Zgromadzenie rozpatrzy taki wniosek na najbliższym posiedzeniu plenarnym.
W związku z powyższym byłbym niezmiernie wdzięczny za pilne zwrócenie uwagi właściwych organów krajowych na immunitet przyznany Panu Romanowskiemu w trakcie trwania sesji Zgromadzenia Parlamentarnego. W przypadku, gdy władze krajowe zostaną poinformowane o fakcie korzystania przez posła z immunitetu, powinny zawiesić postępowanie sądowe do czasu uchylenia immunitetu przez Zgromadzenie
– pisze Theodoros Rousopoulos.
Będę wdzięczny za informowanie mnie na bieżąco o sytuacji i pozostaję do Państwa dyspozycji w celu uzyskania ewentualnych wyjaśnień
– podsumował przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Sprawa Marcina Romanowskiego
W poniedziałek poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej. Chodzi o śledztwo prokuratury dot. rzekomo nieprawidłowego dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk został dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty 11 przestępstw, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Sęk jednak w tym, że mimo, iż Sejm uchylił Romanowskiemu poselski immunitet przysługujący mu na mocy bycia polskim parlamentarzystą, Romanowski jest również członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, zatem także z tytułu pełnienia tej funkcji przysługuje mu immunitet. Zdaniem pełnomocnika Romanowskiego, mec. Bartosza Lewandowskiego, w związku z powyższym zatrzymanie i przedstawienie zarzutów Romanowskiemu było nielegalne i prawnie bezskuteczne.