Na co zwrócić uwagę przy wyborze efektywnej klimatyzacji do domu?
Klima do domu – mocna, czyli jaka?
Jeśli chcesz, aby klimatyzator (bez względu na wybrany rodzaj) działał efektywnie w każdych warunkach, podstawą jest dobór jego mocy do wielkości pomieszczenia. To jednak nie wszystko. Wpływ na prawidłowe działanie klimatyzacji do domu ma również stan okien i ich ekspozycja na słońce, liczba mieszkańców oraz obecność urządzeń emitujących ciepło, takich jak komputery czy telewizory.
Pamiętaj:
- Za mała jednostka nie będzie w stanie skutecznie schłodzić powietrza wewnątrz domu, co doprowadzi do ciągłej pracy urządzenia na najwyższych obrotach, a w konsekwencji do wyższego zużycia energii.
- Zbyt duża moc może natomiast doprowadzić do nieproporcjonalnie wysokich kosztów eksploatacyjnych.
Aby dokładnie określić wymaganą moc chłodzenia klimatyzacji domowej, najlepiej skonsultować się z doświadczonym doradcą. Specjalista pomoże obliczyć niezbędne zapotrzebowanie, biorąc pod uwagę nie tylko metraż pomieszczeń, ale również stan izolacji termicznej budynku oraz rozkład pomieszczeń.
Poziom energooszczędności klimatyzacji do domu
Obawiasz się, że założenie klimatyzatora będzie jednoznaczne z wysokimi rachunkami za prąd? Prawidłowo dobrana moc urządzenia oraz używanie go zgodnie z zaleceniami producenta są z pewnością istotne, lecz nie można w tym wszystkim zapomnieć o klasie energetycznej sprzętu, która powinna być co najmniej na poziomie A. Taka klima do domu zużywa mniej prądu, więc nie obciąża domowego budżetu.
Przy wyborze klimatyzatora warto również sprawdzić, czy jest wyposażony w funkcje wspomagające oszczędzanie energii. Automatyczne wyłączanie, programatory czasowe czy sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej to tylko niektóre z opcji, które pozwalają na optymalizację pracy sprzętu i dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb. Wbudowany moduł Wi-Fi w standardzie znajdziesz chociażby w klimatyzatorze ściennym KAISAI FLY.
Mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę dotyczącą klimatyzacji domowej, chociaż odnosi się ona raczej do korzystania z samego sprzętu aniżeli jego specyfikacji. Jeśli chcesz oszczędzać energię, pilnuj, aby w pokoju panowało 21-25°C przy wilgotności około 40-60% – na takie wartości wskazują aktualne badania. Utrzymanie różnicy temperatur między wnętrzem domu a otoczeniem zewnętrznym na poziomie nie większym niż 7°C pozwala uniknąć przeciążenia klimatyzatora.
Dodatkowe funkcje klimatyzacji domowej
Korzystanie z klimatyzatora w domu kojarzy nam się przede wszystkim z opcją chłodzenia. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne urządzenia potrafią znacznie więcej! Podczas weryfikacji specyfikacji sprzętów pojawiają się takie funkcje jak:
- grzanie,
- oczyszczanie powietrza,
- jonizacja powietrza,
- nawiew 3D.
Decydując się na klimatyzację do domu, która działa kompleksowo, sterujesz nie tylko temperaturą powietrza, ale jednocześnie dbasz o mikroklimat wewnątrz budynku. Przykładowo urządzenie KAISAI ICE za sprawą wbudowanego filtru Bio HEPA w połączeniu z jonizacją nawilża powietrze i oczyszcza je groźnych drobnoustrojów.
Wybierz swoją klimę do domu!
Wiesz już, na jakie elementy specyfikacji warto zwracać uwagę, aby czuć przyjemny chłód podczas upalnych dni. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jaki rodzaj klimatyzacji domowej wybrać, żeby odgrywała swoją rolę zgodnie z oczekiwaniami.
Najczęściej wybierana przez Polaków klimatyzacja ścienna to nowoczesne oraz eleganckie rozwiązanie, które świetnie komponuje się z wystrojem wnętrza – wcześniej wspominany KAISAI ICE dostępny jest w wersji białej lub czarnej. Urządzenia są zazwyczaj niewielkie i montuje się je wysoko na ścianie, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca i nie rzucają się w oczy. Optymalnie ochładzają powietrze w pojedynczych pomieszczeniach i charakteryzują cichą pracą. Instalacja wymaga jednak wsparcia specjalisty.
Jeśli nie wiesz, gdzie dokładnie chcesz zainstalować klimatyzację do domu lub zależy Ci na czymś mobilnym, wariant przenośny może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Urządzenie da się ustawić w dowolnym miejscu, w zależności od zapotrzebowania na przyjemnie chłodne powietrze w danym momencie. Przykładowo model KAISAI KPPH skutecznie obniży temperaturę w pomieszczeniach do 20 m2, a także osuszy oraz zapewni dobrą wentylację. Szczelna, metalowa obudowa sprawia, że sprzęt jest bezpieczny w użytkowaniu i może być stosowany również w pokoju dziecięcym. Taka klima w domu nie jest jednak tak wydajna, jak wersja ścienna.
Pamiętaj, że wszystko zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb, a wsparcie specjalisty pomoże Ci podjąć decyzję, która zapewni komfort termiczny w domu na najbliższe lata.