Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. Brak kontaktu z kilkunastoma górnikami
15 górników służby wydobyły już na powierzchnię, ale z dwunastoma nie ma kontaktu. Trwa akcja ratunkowa. Jeden górnik trafił do szpitala z urazem głowy.
Aktualizacja g. 12
Jak podają media, pod ziemią może przebywać jeszcze nawet 40 górników.
Do tej pory na powierzchnię udało się wydostać 17 osób, a 11 z nich w stanie stabilnym trafiło do szpitala. Cierpią głównie na potłuczenia głowy oraz obtarcia.
Na miejscu intensywnie pracują służby. Wezwano 11 karetek, 3 śmigłowce LPR, a także lekarzy, ratowników górniczych i straż pożarną.
W chwili wstrząsu w rejonie zagrożenia było 68 osób.
Część tych ludzi jest wyciągana, część jest wydobyta, do części jeszcze nie dotarły służby
– przekazała rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.
Kopalnia Rydułtowy
Kopalnia Węgla Kamiennego Rydułtowy została wybudowana w 1806 r. Pierwotnie nosiła nazwę „Charlotte”, a po II wojnie światowej została przemianowana na „Rydułtowy”. Jako kopalnia funkcjonowała samodzielnie do marca 2004 r., jako KWK Rydułtowy-Anna – „Ruch Rydułtowy” działała do 30 VI 2016. Po przekazaniu do PGG działa jako jeden z 4 oddziałów zespolonych KWK ROW.
Obszar górniczy kopalni Rydułtowy wynosi 46,0 km². Złoże kopalni Rydułtowy pod względem administracyjnym leży w południowej części województwa śląskiego, na terenach miast Rydułtowy, Pszów, Radlin w powiecie wodzisławskim i Rybnika oraz gmin Gaszowice i Jejkowice. Najgłębsze czynne wyrobiska kopalni znajdują się na głębokości 1210 m, co czyni kopalnię Rydułtowy jednym z najgłębszych zakładów w Polsce.
Kopalnię zabezpiecza Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim.