Aleksandra Fedorska: Fentanyl sieje spustoszenie w Europie

W 2022 roku w państwach członkowskich doszło do 6392 zgonów związanych z przedawkowaniem narkotyków. Odpowiada to wskaźnikowi zgonów w całej UE wynoszącemu 22,5 zgonów na milion mieszkańców w wieku od 15 do 64 lat. W samych Niemczech zmarło 1631 osób, a 83 proc. z nich stanowili mężczyźni. Powodem tych zgonów jest oraz częściej fentanyl oraz środek nazywany nitazenem.
Estonia walczy od ponad dwóch lat
Północny kraj bałtycki Estonia cierpi od lat na wysokie wskaźniki narkomanii. Na przykład średni poziom pozostałości kokainy w ściekach na 1000 osób w Tallinie był w ubiegłym roku o 40 procent wyższy niż w 2022 roku. W Tartu stężenie kokainy w ściekach również wzrosło 2,6-krotnie w ciągu roku.
Zdaniem ekspertów kokaina jest w Estonii łatwo dostępna i w ostatnim czasie wyjątkowo czysta.
Kiedy policja przeprowadza te testy, czasem trafia nawet na absolutnie 90 proc. czystej substancji, której cena nawet spada. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków twierdzi, że Europa jest zalewana bardzo czystą i niestety coraz bardziej dostępną kokainą
– przedstawiła szefowa jednostki ds. narkotyków w Narodowym Instytucie Zdrowia i Opieki Społecznej w Estonii Katri Abel-Ollo.
Najnowszy test ścieków w Tallinie i innych dużych miastach ujawnił wiele nowych substancji psychoaktywnych, w tym bardzo silny syntetyczny opioid znany potocznie jako nitazen. Koncentracja nitazenu w ściekach jest bardzo niepokojąca.
Nitazen jest substancją, która spowodowała ponowny gwałtowny wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem w Estonii od 2022 roku. To właśnie potwierdziło pogotowie ratunkowe, że pacjenci zażywają coraz to większych dawek
– tłumaczy Abel-Ollo.
W Niemczech problem narasta
Fentanyl już dawno dotarł do Niemiec, gdzie z reguły jest dodawany do heroiny. Śledczy zrobili 1401 testów na heroinę i w 50 przypadkach wynik był także pozytywny na obecność fentanylu. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Hamburgu, tam wyłapano 27 z 50 pozytywnych testów na fentanyl.
Unia Europejska zamierza teraz zintensyfikować walkę z mafią narkotykową, której roczne obroty wynoszą ponad 31 mld euro, zgodnie z niedawnym raportem Europolu i European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA). Od początku lipca Centrum Monitorowania zostanie przekształcone w Agencję Antynarkotykową UE oraz otrzyma więcej uprawnień i większe pole manewru.
[Aleksandra Fedorska – dziennikarka pisząca dla polskich i niemieckich mediów, ekspert ds. gospodarki i Niemiec]