Po rozmowie szefa polskiej Straży Granicznej i niemieckiej policji ws. migrantów. Jest komunikat
Jak czytamy w komunikacie prasowym wystosowanym przez Straż Graniczną, szefowie obu służb potwierdzili, że „działania funkcjonariuszy niemieckiej Policji Federalnej nie odpowiadały przyjętym procedurom dotyczącym przyjmowania i przekazywania osób przez kraje sąsiednie, a sytuacja miała charakter incydentalny”.
Czytaj również: „Sieje niezgodę”. Chiny atakują szefa NATO
Strona niemiecka wyraża ubolewanie
Jak czytamy w komunikacie prasowym, „strona niemiecka wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia”.
Jak zapewnił Prezydent Policji Federalnej, wszyscy kierownicy inspekcji Policji Federalnej w Niemczech zostali pouczeni o tym, że takie postępowanie nie ma prawa się powtórzyć. Dodatkowo polska Straż Graniczna i Policja Federalna Niemiec będą współpracowały nad rozwiązaniami w obszarze wzajemnej komunikacji
– przekazano.
Straż Graniczna wskazuje, że swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił również prezydent Dyrekcji Policji Federalnej Niemiec w Berlinie Carsten Glade, który „wskazał na niedochowanie ustanowionych procedur przez podległych mu funkcjonariuszy”.
Czytaj także: Czy twórcy „Zielonej granicy” nadal są z siebie dumni?
Niemiecka policja „podrzuca” Polsce imigrantów
W piątek portal Chojna24.pl, opierając się na doniesieniach czytelnika, poinformował, że radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne w Osinowie Dolnym i po polskiej stronie pozostawił… rodzinę migrantów z Bliskiego Wschodu – parę dorosłych i trójkę dzieci.
Według relacji świadków radiowóz odjechał, a pozostawione osoby zaczepiały przechodniów i udały się w kierunku jednego z dużych dyskontów
– przekazał portal Chojna24.
Kontekst – niemieckie pushbacki
Na portalu Tysol.pl informowaliśmy, że już od lat na granicy polsko-niemieckiej przekazywane są na stronę polską osoby z krajów trzecich, które wcześniej przekroczyły tę granicę w celu stałego pobytu w Niemczech. W ostatnich miesiącach skala tego zjawiska przekroczyła wszystkie dotychczasowe normy.
Niemiecka policja federalna, która pełni w tym kraju obowiązki straży granicznej, podała, że liczba osób wydalanych przez Niemcy do Polski wyniosła od 1 stycznia do 30 kwietnia 3578 osób.
Ponadto w powyżej wymienionym okresie czasu policja federalna deportowała do Polski łącznie 178 osób i wypchnęła za granicę wschodniego sąsiada (czyli dokonała pushbacków) 86 osób.