Granice hipokryzji - Nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>
#MuremZaPolskimMundurem
Na wstępie Tygodnika redaktor naczelny Michał Ossowski przypomniał o zeszłorocznej nagrodzie „Człowieka Roku Tygodnika Solidarność” jaką nasza redakcja przyznała bohaterowi zbiorowemu, czyli właśnie służbom mundurowym.
Kiedy w ubiegłym roku przyznawaliśmy tytuł Człowieka Roku „Tygodnika Solidarność” polskim służbom mundurowym, nie mieliśmy wątpliwości, że funkcjonariusze broniący wschodniej granicy zasługują na naszą wdzięczność i największy szacunek. Że nosząc polski mundur, codziennie wykonują ciężką pracę, nierzadko z narażeniem zdrowia i życia, abyśmy wszyscy, każdego dnia, niezależnie od poglądów, preferencji politycznych, rasy czy wyznania mogli czuć się bezpiecznie we własnym kraju.
- pisze redaktor naczelny „TS”.
Polityczne dzieciuchy
Z kolei Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego wytyka „dziuciuchów” polskiej sceny debaty publicznej, którzy ewidentnie nie dorośli do życia publicznego.
Polityczny dzieciuch to ktoś, kto odmawia przyjęcia do wiadomości, że życie publiczne i polityczne ma swoje realne konsekwencje. Dzieciuch ma ochotę przyprawić wojsku, Straży Granicznej albo Policji gębę „tępego żołdaka”, więc to robi. Dzieciuch nie myśli o tym, że taka aktywność przyczyni się do niszczenia w społeczeństwie zaufania do tych instytucji. Akurat teraz nie ma zamiaru się nad tym zastanawiać. Może kiedyś się zastanowi. Kiedy na przykład będzie oczekiwał od tych samych instytucji obrony w sytuacji egzystencjalnego zagrożenia. Ale dzieciuch tych dwóch spraw nie łączy. Dzieciuch jest dzieciuchem.
- pisze w swoim felietonie wicenaczelny "TS".
Reportaż z granicy niemiecko-polskiej - Relokacja już się rozpoczęła
Aleksandra Fedorska prosto z granicy raportuje nam, jak wygląda sytuacja z imigrantami wydalanymi z Niemiec do Polski. Niemiecka policja federalna przyznała, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku wydaliła do Polski aż 3578 migrantów. Możliwe, że w lubuskim już tworzą się sieci przemytników ludzi. Cały obraz dziennikarka przedstawia w obszernym reportażu, który gorąco polecamy.
Z kolei Stanisław Żaryn pisze o serii błędów w zarządzaniu obroną granic RP. Jak odbudować zaufanie do naszych służb i samego państwa? O tym w jego tekście.
Czy Agnieszka Holland nakręci kolejny film?
Agnieszka Żurek w swoim artykule zadanie pytanie „Czy twórcy
Niech ten tekst będzie wyrzutem sumienia dla Agnieszki „dzieciucha” Holland.
Jakub Pacan w swoim tekście zauważa, że we Francji i Niemczech służby mają coraz mniej oporów by strzelać do agresywnych i niebezpiecznych migrantów dokonujących przestępstw. U nas tego nie wolno. Na jak długo? – pyta redaktor.
Rozchwiana koalicja rządowa
Mariusz Staniszewski w swoim artykule przewiduje serię kryzysów, które mają nawiedzić rząd Donalda Tuska.
Liderzy Trzeciej Drogi i Lewicy przekonali się, ile kosztuje pół roku koalicji z toksycznym sojusznikiem. Lider Platformy Obywatelskiej umocnił swoją władzę i będzie jeszcze bardziej brutalny i niebezpieczny.
- pisze autor.
Punks not fajnopolaks
Słyszeliście już piosenki mniej i bardziej znanych muzycznych buntowników (jak Muniek Staszczyk), którzy w swoim stylu sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi?
„Teraz karmią nas kłamstwami, europejski ekoład, zielony
marksizm mi nie pasi i ten nowoczesny świat”
- Muniek Staszczyk w utworze „Wolność”.
Gdy złodzieje i tyrani ten zielony wielbią
ład, myślą, że są tacy cwani, odbudują tu
Kraj Rad! Wezmą własność, wolność wezmą,
będziesz płacił gruby hajs, oni z okien
swych limuzyn machać będą, oh how nice!
- Maks O’Smiley w utworze „Kasy nie ma i nie będzie”.
Czy to ich walka z nowym totalitaryzmem? Zastanawia się Agnieszka Żurek w swoim artykule.
Stoimy za CPK
Jakub Pacan przedstawia akcję „Stoimy za CPK” oraz jej inicjatora. Podkreśla, że Nie tylko prezesi gigantów przemysłowych z Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych apelują w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był kontynuowany.
Wynaturzony Zielony Ład
Jan Muś pisze o genezie Zielonego Ładu, który z dobrej koncepcji przepoczwarzył się w zieloną terapię szokową.
Europejski Zielony Ład jest owocem inżynierii społecznej i politycznej mającej na celu utrzymanie lub przywrócenie przewagi gospodarczej Unii Europejskiej nad resztą świata. Sam koncept nie był zły. Kompletnie nie zadziałała za to społeczna i solidarnosciowa strona projektu.
- pisze redaktor.
Cyfryzacja rynku pracy
Konrad Wernicki relacjonuje seminarium eksperckie podsumowujące projekt EFAD prowadzony przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” wraz partnerami społecznymi z całej Europy.
Projekt dotyczy robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji świata pracy, który za sprawą AI (Sztucznej Inteligencji) przechodzi cyfrową rewolucję na naszych oczach. Warto zapoznawać się z raportami i ekspertyzami dotyczącymi tych zagadnień, bo możemy się z nimi mierzyć w pracy szybciej niż myślimy.
Felietony
Remigiusz Okraska w swoim felietonie przypomina o jednej z największych katastrof w kopalni z udziałem polskich górników, która miała miejsce jeszcze w XIX w.
Karol Gac opisuje krajobraz powyborczy po europejskiej batalii o Parlament Europejski.
Cezary Krysztopa wspomina Janusza Rewińskiego, który niedawno odszedł z tego świata, jako wybitnego satyryka.]
Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>