Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Polacy decydują

Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024?
Wybory do Parlamentu Europejskiego wymagają zabrania dokumentu tożsamości. Na jego podstawie komisja znajdzie Cię w spisie wyborców i dopuści do głosowania. Jeśli posiadasz zaświadczenie o prawie do głosowania, komisja dopisze Cię do spisu wyborców.
Jak oddać ważny głos?
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Głos jest nieważny, jeśli nie postawisz X w żadnej kratce lub zaznaczysz więcej niż jedną osobę.
Uprawnieni do głosowania i lokale wyborcze
W Polsce uprawnionych do głosowania jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców. Wybory odbędą się w 31 830 obwodach głosowania. W tym 29 735 to obwody stałe, a 1 789 to obwody odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów, a na statkach 7.
Kandydaci w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024
W tegorocznych wyborach wybierzemy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. Wśród nich 53 proc. to mężczyźni, a 47 proc. to kobiety. Najstarszy kandydat ma 88 lat, a najmłodszy 21 lat. Średnia wieku kandydatów to 48 lat.
Komitety w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024
Łącznie listy wyborcze wystawiło 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach:
- Trzecia Droga (nr 1)
- Konfederacja (nr 2)
- Bezpartyjni Samorządowcy (nr 3)
- Polexit (nr 4)
- Koalicja Obywatelska (nr 5)
- Lewica (nr 6)
- Prawo i Sprawiedliwość (nr 7)
Konferencje prasowe i cisza wyborcza
Konferencje prasowe PKW
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) w niedzielę zorganizuje cztery konferencje prasowe:
- 10:00 – Pierwsza konferencja
- 13:30 – Dane o frekwencji z godz. 12:00
- 18:30 – Frekwencja według stanu na godz. 17:00
- 22:00 – Ostatnia konferencja
Cisza wyborcza
Do końca głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, organizować zgromadzeń ani rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli i znaków kojarzonych z kandydatami.
Złamanie ciszy wyborczej
Plakaty rozwieszone przed ciszą wyborczą nie muszą być zrywane, ale nie można jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi. W internecie niedopuszczalne jest aktualizowanie czy publikowanie nowych treści. Nie wolno także publikować sondaży przedwyborczych.
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.
Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po godz. 21 stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll.