Krajowa Administracja Skarbowa na Forum Młodych NSZZ "Solidarność"
W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego poruszono historyczną rewolucję, jaką dla celników było wejście do UE.
W 2004 r. wszystko się zmieniło. Weszły nowe programy związane z UE i musieliśmy się tego wszystkiego nauczyć. Kiedyś mieliśmy tylko przywóz, wywóz i ruch tranzytowy. Po akcesji do Unii musieliśmy drastycznie zwiększyć zatrudnienie, bo zaczęło przybywać wiele innych zajęć.
- mówił Krzysztof Małaszewski
Wcześniej Adam Lach opowiadał o początkach służby celno-skarbowej.
Celem było stworzenie z nas policji finansowej. Już w 1918 r. były idee powołania takich służb, jakimi dzisiaj jesteśmy. Tak jak Straż Graniczna zabezpiecza granicę przed różnymi granicami, tak my zabezpieczamy granicę przed niekontrolowanym przepływem towarów.
- mówił przedstawiciel Krajowej Administracji Skarbowej.
Adam Obrycki natomiast przedstawił ostatnie wydarzenia działalności związkowej w KAS.
Ostatnie lata to dla nas etap ciągłych zmian. W 2015 r. nastąpiła konsolidacja urzędów skarbowych. Już wtedy w tych podmiotach działały organizacje NSZZ „Solidarność”, które musieliśmy łączyć. Nasza sekcja aktywnie działała w całym procesie legislacyjnym zawiązywania się Krajowej Administracji Skarbowej.
- relacjonował Obrycki.
Barbara Michałowska podjęła temat niezwykle ważnej ochrony granicy, której kluczowym elementem jest służba celno-skarbowa. Choćby w tym aspekcie, by sankcje gospodarcze na przepływ i wypływ towarów do i z Rosji były respektowane i realizowane.
Mało kto wie, że sankcje są też w drugą stronę np. Rosji i Białorusi. Nieraz przy jednej odprawie trzeba spędzić kilka rzeczy, bo jest tam miks towarów, a nie wszystkie mogą wyjechać. Są też takie państwa jak Kazachstan, które są blisko powiązane z Rosją, ale formalnie nie ma tam sankcji.
- mówił Krzysztof Małaszewski.
Duch Puszczy
Nie zabrakło też ciekawostek i zabawnych anegdot dotyczących chociażby pędzenia i przemytu podlaskiego bimbru. To wszystko w całości nagrania video.