Polka pierwszą kobietą na stanowisku profesora wydziału nauk komputerowych w historii Uniwersytetu Oksfordzkiego
Prof. Marta Kwiatkowska jest pierwszą kobietą w historii, która nie tylko lata temu jako pierwsza w historii objęła tytuł profesorski na wydziale nauk komputerowych, ale jako pierwsza kobieta w historii Wielkiej Brytanii za swoje wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju informatyki została uhonorowana nagrodą brytyjskiego Royal Society – Nagrodą Milnera. Była pierwszą, która otrzymała najważniejsze brytyjskie wyróżnienie z zakresu informatyki. Jej prace naukowe doczekały się dziś ponad 10 000 cytowań w recenzowanych publikacjach. Rozmowa, którą udostępniam poniżej pod linkiem w komentarzu, jest dla mnie jedną z najważniejszych, jakie miałem zaszczyt przeprowadzać w życiu. Warto wsłuchać się w słowa Pani Profesor.
AI jest dziś TYLKO maszynką statystyczną. Nie osiąga żadnej świadomości. Termin Sztucznej Inteligencji jest dziś też źle rozumiany. Czy ludzkość była na nią gotowa? Nie.
Czytaj również: Donald Tusk zabrał głos na temat swojego startu w wyborach prezydenckich
Niemcy: Drastycznie spadają ceny używanych aut elektrycznych
PRISM
Drodzy Państwo, efektem 20 lat prac naukowo-badawczych Pani Profesor jest system PRISM. PRISM, jak wskazuje Oxford, „to oprogramowanie typu open source, które jest najczęściej używanym na świecie narzędziem tego typu do modelowania i analizowania zachowania systemów w świecie rzeczywistym, których zachowanie charakteryzuje się niepewnością lub losowością”. Wykorzystuje się go do protokołów bezpieczeństwa Internetu, przez kryptografię kwantową, ocenę niezawodności działań poduszek powietrznych, po interakcje białek w komórce ludzkiej! PRISM opiera się na rygorystycznych podstawach matematycznych. Stosuje się go w projektach przemysłowych i laboratoriach, od przetwarzania w chmurze w Fujitsu po architektury odporne na awarie w Honeywell i bezpieczeństwo poduszek powietrznych w TRW Automotive. Ma zastosowanie nawet dla Bluetooth. Ten produkt stał się de facto standardem dla modeli probabilistycznych na świecie, a jego wpływ na rzeczywistość ma wymiar fundamentalny. Całym projektem PRISM kierowała i cały czas kieruje Polka, będąca absolwentką jednego z pierwszych na UJ roczników informatyki. Profesor Marta Kwiatkowska kilka dni temu za swoją pracę wraz z Davem Parkerem otrzymała główną nagrodę ETAPS – nagrodę głównego europejskiego forum skupiającego od 25 lat badaczy akademickich i przemysłowych pracujących nad tematami związanymi z nauką o oprogramowaniu.
Pionierka rozwoju informatyki
Polka jest, drodzy Państwo, jedną z pionierek rozwoju systemów informatycznych na świecie. Mamy taką rodaczkę. Udostępnianie tu słów takich autorytetów jest ogromnym zaszczytem i odpowiedzialnością. Wywiad rozpoczyna cykl dyskusji z wybitnymi polskimi i zagranicznymi naukowcami. Będziemy je udostępniać dzięki uprzejmości Uniwersytetu Oksfordzkiego, by wspólnie szukać odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia współczesnej nauki. Głęboko wierzę, że obejrzenie tej rozmowy zmienia, uspokaja i daje oddech w kontekście AI. Udostępniam tu wspólne zdjęcie, bo jest dla mnie ważne. Pani Profesor, rozpiera duma, patrząc na te lata Pani pracy i Pani skromność.