Brytyjscy naukowcy odkryli nową planetę. Czy byłby w stanie przeżyć na niej człowiek?
Portal zwraca uwagę, że planeta podobna do Ziemi odkryta przez brytyjskich naukowców znajduje się "relatywnie niedaleko". Według naukowców temperatura na Gliese 12b wynosi około 42 stopni C, co pozwolałoby na życie na niej.
Planeta ta okrąża swoje słońce co 12,8 dnia. Słońce, zwane Gliese 12, jest chłodnym czerwonym karłem znajdującym się w gwiazdozbiorze Ryb.
Co o niej wiemy?
Znajduje się ona "zaledwie 40 lat świetlnych". Oznacza to, że dotarcie tam naszym najszybszym statkom kosmicznym zajęłoby obecnie około 300 000 lat.
„Byłoby to niewygodne dla człowieka, ale sposób, w jaki definiujemy„ zdatność do zamieszkania ”, zakłada, że na powierzchni planety może istnieć woda w stanie ciekłym, co w tym przypadku może mieć miejsce”
- powiedziała Larissa Palethorpe z Uniwersytetu w Edynburgu.
„Planety takie jak Gliese 12b są nieliczne i bardzo odległe, więc możliwość zbadania jednej z nich z tak bliska i poznania jej atmosfery i temperatury jest bardzo rzadka”
- zaznaczyła.
Naukowiec wyjaśniła, ze następnym krokiem zespołu będzie zbadanie atmosfery planety i sprawdzenie, czy jest ona podobna do ziemskiej. - „W rzeczywistości mogłaby to być planeta pozbawiona atmosfery, co oznaczałoby, że nie nadaje się do zamieszkania” - wskazała.
Czytaj także: Premier czy namiestnik - czyje interesy tak naprawdę realizuje Donald Tusk?
Jak dokonano odkrycia?
Odkrycie dokonane zostało przez zespół złożony z naukowców z całego świata przy wykorzystaniu satelity należącego do NASA o nazwie Transiting Exoplanet Survey Satellite, znanym jako TESS.