Wiceszefowa KE: Wojna toczy się przy granicy całej Unii Europejskiej

Mamy przed sobą trudne czasy - przy granicy całej Unii Europejskiej toczy się wojna; wspólnie - jako UE - możemy w tej wojnie odegrać bardzo ważną rolę - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
Margrethe Vestager Wiceszefowa KE: Wojna toczy się przy granicy całej Unii Europejskiej
Margrethe Vestager / PAP/Radek Pietruszka

Margrethe Vestager, która jest wiceprzewodniczącą KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, we wtorek wzięła udział we wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji ds. Unii Europejskiej oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Czytaj również: Płonie wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu

"Mamy przed sobą trudne czasy"

"Mamy przed sobą trudne czasy. Nie tylko za polskimi granicami toczy się wojna, trzeba powiedzieć, że toczy się ona przy granicy całej Unii Europejskiej. Wszyscy w Unii myślimy teraz o kwestiach bezpieczeństwa. Myślę, że wspólnie - jako UE - możemy odegrać bardzo ważną rolę w wojnie toczącej się w Ukrainie" - powiedziała Margrethe Vestager.

Jednocześnie podkreśliła znaczenie wspólnych inwestycji i rynku Unii Europejskiej. "Nie powinniśmy nigdy rezygnować z konkurencji między państwami członkowskimi, ale jest wiele pól, na których nasza współpraca może nam pomóc" - powiedziała, wymieniając potencjalne korzyści mogące płynąć z inwestycji całej wspólnoty w zakresie obronności. "Jeżeli razem, jako cała Unia będziemy wykonywać inwestycje w sprzęt obronny, nie tylko wzmocnimy przemysł, ale też będziemy w stanie lepiej poprowadzić negocjacje" - zauważyła.

Nawiązała także do spodziewanego zamknięcia procedury wytoczonej Polsce z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dot. praworządności. "Procedura z art. 7 Traktatu o UE przeciw Polsce niedługo zostanie zakończona. Nie ma już ryzyka związanego z prawodawstwem w Polsce. Uchylenie procedury z artykułu 7 odblokuje środki, które będą służyć inwestycjom, ale także wzmocnieniu odporności państw członkowskich, w tym Polski na zewnętrzne zagrożenia" - powiedziała Vestager.

We wtorek wiceszefowa KE Viera Jourova poinformowała w Brukseli, że w nadchodzących dniach zaproponuje, by Komisji Europejska wycofała wniosek dotyczący procedury z art. 7 wobec Polski, ponieważ - jak mówiła - w Polsce nie mamy już do czynienia z naruszeniem praworządności.

Czytaj także: Tusk zakpił z rolników głodujących w Sejmie. "Życzę dobrej kondycji"

"Polski biznes nie wykorzystuje w pełni nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji"

W trakcie dyskusji z uczestnikami komisji Vestager podkreśliła znaczenie szybkiej legislacji w przyswajaniu nowych technologii do życia społeczeństw Europy. Zaznaczyła, że zdaniem Komisji Europejskiej polski biznes nie wykorzystuje w pełni nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Omawiając problem wielkich firm technologicznych wpływających na codzienność ludzi na kontynencie, zaznaczyła, że w Komisji Europejskiej prowadzone są rozmowy o działaniach przeciwko Tik-Tokowi, Twitterowi i Instagramowi. Jak mówiła, działania te mają dotyczyć głównie braku mechanizmu weryfikującego wiek użytkowników tych platform.

Zapytana o wciąż niskie zatrudnienie kobiet w dziedzinie IT, a zwłaszcza cyberbezpieczeństwa, zauważyła, że państwa nie wykorzystują ogromnego potencjału, jakim dysponują. "W dziedzinie cyfrowej dochodzi do kształtowania naszego społeczeństwa, dlatego nie powinniśmy zostawiać tego jednej płci ani jednemu pokoleniu, bo taki jest dziś profil specjalisty informatycznego" - powiedziała. Dodała, że Unia chce większego zaangażowania kobiet w branży i zachęca do tego rynek pracy, uczelnie i organizacje zajmujące się szkoleniem w dziedzinie cyfrowej. Zauważyła, że obecnie mężczyźni stanowią około 70 proc. specjalistów w dziedzinie technicznej, co oznacza, że potencjał kobiet w tym zakresie jest marnowany.

Vestager podkreśliła, że niezbędne jest inwestowanie w bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, bo koszt "chronienia jest znacznie niższy niż koszt niechronienia". Stwierdziła, że Europa szykuje system automatycznego wykrywania zagrożeń przed cyberwłamaniem. Zakłada on, że jeżeli nastąpiłby atak, możliwe byłoby natychmiastowe uzyskanie wsparcia z innego kraju.

Pytana o ewentualne plany wprowadzenia opcji europejskiego głosowania internetowego powiedziała, że przed dekadą była zwolenniczką takiego rozwiązania i usiłowała wprowadzić krajowy pilotaż w tej dziedzinie. Jednak jej propozycje okazały się "całkowitą klapą", przy czym zostały odrzucone z powodu braku przekonania, że internetowe głosowanie zapewniałoby odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Obecnie, powiedziała Vestager, doszła jednak do wniosku, że rację mieli jej przeciwnicy. "Zaufanie do demokracji wymaga, aby była karta do głosowania i długopis". Akt fizycznego głosowania jest niezwykle cenny. W przypadku fundamentalnych wyborów politycznych "wierzę w tę starą technologię" - zadeklarowała.

Przed posiedzeniem komisji wiceszefowa KE spotkała się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Na wspólnym briefingu z marszałkiem Vestager podkreśliła rolę Polski we wspólnocie europejskiej, która jej zdaniem będzie coraz większa. Politycy rozmawiali również o zamykaniu procedury wytoczonej Polsce z art. 7 o Unii Europejskiej.(PAP)


 

POLECANE
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz z ostatniej chwili
Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz

Dziennikarz i publicysta "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius obejmie stanowisko rzecznika nowego, chadecko-socjaldemokratycznego rządu Niemiec – poinformował portal dziennika.

Nowości Netflix – maj 2025. Morderstwo, obława i polityczne intrygi z ostatniej chwili
Nowości Netflix – maj 2025. Morderstwo, obława i polityczne intrygi

Netflix w maju 2025 kusi miniserialem true crime, docuserią o Bin Ladenie, komediami i odważnym serialem animowanym.

Zabójstwo lekarza w Krakowie. Jest decyzja sądu ws. nożownika z ostatniej chwili
Zabójstwo lekarza w Krakowie. Jest decyzja sądu ws. nożownika

Krakowski sąd rejonowy aresztował w środę na trzy miesiące 35-latka podejrzanego o zabójstwo lekarza w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – poinformował sędzia Maciej Czajka, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie ds. karnych.

REKLAMA

Wiceszefowa KE: Wojna toczy się przy granicy całej Unii Europejskiej

Mamy przed sobą trudne czasy - przy granicy całej Unii Europejskiej toczy się wojna; wspólnie - jako UE - możemy w tej wojnie odegrać bardzo ważną rolę - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
Margrethe Vestager Wiceszefowa KE: Wojna toczy się przy granicy całej Unii Europejskiej
Margrethe Vestager / PAP/Radek Pietruszka

Margrethe Vestager, która jest wiceprzewodniczącą KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, we wtorek wzięła udział we wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji ds. Unii Europejskiej oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Czytaj również: Płonie wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu

"Mamy przed sobą trudne czasy"

"Mamy przed sobą trudne czasy. Nie tylko za polskimi granicami toczy się wojna, trzeba powiedzieć, że toczy się ona przy granicy całej Unii Europejskiej. Wszyscy w Unii myślimy teraz o kwestiach bezpieczeństwa. Myślę, że wspólnie - jako UE - możemy odegrać bardzo ważną rolę w wojnie toczącej się w Ukrainie" - powiedziała Margrethe Vestager.

Jednocześnie podkreśliła znaczenie wspólnych inwestycji i rynku Unii Europejskiej. "Nie powinniśmy nigdy rezygnować z konkurencji między państwami członkowskimi, ale jest wiele pól, na których nasza współpraca może nam pomóc" - powiedziała, wymieniając potencjalne korzyści mogące płynąć z inwestycji całej wspólnoty w zakresie obronności. "Jeżeli razem, jako cała Unia będziemy wykonywać inwestycje w sprzęt obronny, nie tylko wzmocnimy przemysł, ale też będziemy w stanie lepiej poprowadzić negocjacje" - zauważyła.

Nawiązała także do spodziewanego zamknięcia procedury wytoczonej Polsce z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dot. praworządności. "Procedura z art. 7 Traktatu o UE przeciw Polsce niedługo zostanie zakończona. Nie ma już ryzyka związanego z prawodawstwem w Polsce. Uchylenie procedury z artykułu 7 odblokuje środki, które będą służyć inwestycjom, ale także wzmocnieniu odporności państw członkowskich, w tym Polski na zewnętrzne zagrożenia" - powiedziała Vestager.

We wtorek wiceszefowa KE Viera Jourova poinformowała w Brukseli, że w nadchodzących dniach zaproponuje, by Komisji Europejska wycofała wniosek dotyczący procedury z art. 7 wobec Polski, ponieważ - jak mówiła - w Polsce nie mamy już do czynienia z naruszeniem praworządności.

Czytaj także: Tusk zakpił z rolników głodujących w Sejmie. "Życzę dobrej kondycji"

"Polski biznes nie wykorzystuje w pełni nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji"

W trakcie dyskusji z uczestnikami komisji Vestager podkreśliła znaczenie szybkiej legislacji w przyswajaniu nowych technologii do życia społeczeństw Europy. Zaznaczyła, że zdaniem Komisji Europejskiej polski biznes nie wykorzystuje w pełni nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Omawiając problem wielkich firm technologicznych wpływających na codzienność ludzi na kontynencie, zaznaczyła, że w Komisji Europejskiej prowadzone są rozmowy o działaniach przeciwko Tik-Tokowi, Twitterowi i Instagramowi. Jak mówiła, działania te mają dotyczyć głównie braku mechanizmu weryfikującego wiek użytkowników tych platform.

Zapytana o wciąż niskie zatrudnienie kobiet w dziedzinie IT, a zwłaszcza cyberbezpieczeństwa, zauważyła, że państwa nie wykorzystują ogromnego potencjału, jakim dysponują. "W dziedzinie cyfrowej dochodzi do kształtowania naszego społeczeństwa, dlatego nie powinniśmy zostawiać tego jednej płci ani jednemu pokoleniu, bo taki jest dziś profil specjalisty informatycznego" - powiedziała. Dodała, że Unia chce większego zaangażowania kobiet w branży i zachęca do tego rynek pracy, uczelnie i organizacje zajmujące się szkoleniem w dziedzinie cyfrowej. Zauważyła, że obecnie mężczyźni stanowią około 70 proc. specjalistów w dziedzinie technicznej, co oznacza, że potencjał kobiet w tym zakresie jest marnowany.

Vestager podkreśliła, że niezbędne jest inwestowanie w bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, bo koszt "chronienia jest znacznie niższy niż koszt niechronienia". Stwierdziła, że Europa szykuje system automatycznego wykrywania zagrożeń przed cyberwłamaniem. Zakłada on, że jeżeli nastąpiłby atak, możliwe byłoby natychmiastowe uzyskanie wsparcia z innego kraju.

Pytana o ewentualne plany wprowadzenia opcji europejskiego głosowania internetowego powiedziała, że przed dekadą była zwolenniczką takiego rozwiązania i usiłowała wprowadzić krajowy pilotaż w tej dziedzinie. Jednak jej propozycje okazały się "całkowitą klapą", przy czym zostały odrzucone z powodu braku przekonania, że internetowe głosowanie zapewniałoby odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Obecnie, powiedziała Vestager, doszła jednak do wniosku, że rację mieli jej przeciwnicy. "Zaufanie do demokracji wymaga, aby była karta do głosowania i długopis". Akt fizycznego głosowania jest niezwykle cenny. W przypadku fundamentalnych wyborów politycznych "wierzę w tę starą technologię" - zadeklarowała.

Przed posiedzeniem komisji wiceszefowa KE spotkała się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Na wspólnym briefingu z marszałkiem Vestager podkreśliła rolę Polski we wspólnocie europejskiej, która jej zdaniem będzie coraz większa. Politycy rozmawiali również o zamykaniu procedury wytoczonej Polsce z art. 7 o Unii Europejskiej.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe