W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego Popiełuszkę.
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach / fot. Stowarzyszenie Jednostka Sokołów

„Tylko naród wolny duchowo i miłujący prawdę może trwać i tworzyć dla przyszłości”. Rok 2024 został ogłoszony rokiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji na terenie całego kraju odbywają się różnego rodzaju inicjatywy upamiętniające osobę kapłana.

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego. Stowarzyszenie Patriotyczne Jednostka Sokołów pomagało w przygotowaniach oraz opracowało główny temat sympozjum.

Dzień rozpoczął się od Mszy Świętej koncelebrowanej przez dziekana dekanatu ks. mgr. Janusza Nowickiego oraz przez wikariusza ks. Krzysztofa Wojtasia przy relikwiach bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Po Mszy Świętej w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach odbyło się odsłonięcie wystawy pt. „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Minuta ciszy

Następnie sekretarz Solidarności powiatu oławskiego Łukasz Dyczyński przywitał wszystkich przybyłych gości i uczestników sympozjum i otworzył wystawę. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przewodniczący Regionu Dolnego Śląska Solidarności Kazimierz Kimso, burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice pan Piotr Stajszczyk, europoseł Beata Kempa, Tadeusz Świerczewski, działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Solidarności Walczącej, Stanisław Sakwa, działacz opozycji antykomunistycznej Solidarność Zagłębia Miedziowego, Waldemar Wiązowski, Solidarność Jelczańska, wiceprzewodniczący Solidarności Powiatu Oławskiego Daniel Wituszyński, przewodnicząca Solidarności Oświaty Zespół Szkół Kasprowicza w Jelczu Laskowicach pani Wioletta Maciejewska-Żymańczyk, członkowie Komisji Zakładowej Solidarności Powiatu Oławskiego, przedstawiciele Fundacji Ku Korzeniom, rodziny działaczy Grupy Jelczańskiej Solidarności, Tadeusz Kochnowicz Sybirak z Koła Sybiraków Powiatu Oławskiego, związkowcy, działacze opozycji antykomunistycznej, emerytowani członkowie Solidarności, mieszkańcy Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

Minutą ciszy uczestnicy spotkania uczcili pamięć Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w dniu ich ogólnopolskiego święta.

Następnie dr Stanisław Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu przeprowadził rozmowę z przyjacielem księdza Jerzego – Tadeuszem Świerczewskim.

W świadectwie usłyszano o początkach działalności wrocławskiego RKS-u, druku i kolportażu prasy. Przechytrzenia funkcjonariuszy UB i MO pod planowane manifestacje na ulicach Wrocławia plus kilka nieznanych faktów z relacji między Kornelem Morawieckim a Władysławem Frasyniukiem.

Nieznanym tematem podczas konferencji była przyjaźń między Tadeuszem Świerczewskim oraz ks. Jerzym Popiełuszko. Warto zaznaczyć, iż temat został przedstawiony pierwszy raz po tylu latach dzięki tej konferencji.

Nie zabrakło także ciekawych pytań z sali od uczestników spotkania.

Całość spotkania dopełniła projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej pt. „ Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Dzięki Regionowi Dolnego Śląska NSZZ „Solidarność” każdy z uczestników prelekcji dostał publikację na temat błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz biografie ludzi Solidarności Regionu Dolnego Śląska.

„Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki zintensyfikowała działania duchowieństwa”

Słowa wstępu wygłosił Łukasz Dyczyński. – Wystawa i zbliżająca się rocznica męczeństwa jest okazją do przedstawienia niezłomnej postawy kapłana w obronie wartości chrześcijańskich – mówił przedstawiciel Jednostki Sokołów. – Słowa pod fotografiami dotyczące jego kazań nie straciły swej mocy przekazu mimo upływu lat. Fragmenty jego nauczania wydają się jeszcze bardziej aktualne niż w latach, kiedy ksiądz Jerzy je głosił. Na początku lat 80. podczas nocy stanu wojennego słowo homilii księdza Jerzego głoszone co miesiąc w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie podczas Mszy za Ojczyznę było umocnieniem nadziei i zachętą, aby na fundamencie ewangelicznych prawdy budować w sercach siłę do życia godnego chrześcijanina.

Dr Stanisław Bogaczewicz zaś powiedział do zebranych: – Dzięki temu zaproszeniu mogłem poznać osobiście pana Tadeusza, z którym odbyłem bardzo długą rozmowę, i okazuje się, że pewne wątki podjęte przez pana Tadeusza znane mi były tylko z literatury, opracowań i archiwaliów. Jestem zaszczycony, bo to jest pierwsza taka inicjatywa w Polsce 40. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Inicjatywa jest o tyle cenna, bo bardzo często zapominamy również o fakcie, że jest to 35. rocznica śmierci trzech kapłanów. Dwóch zamordowanych w styczniu 1989 roku – ksiądz Stefan Niedzielak i ksiądz Stanisław Suchowolec – oraz ksiądz Sylwester Zych. Śmierć tych kapłanów legła u podstaw transformacji ustrojowej, która zainicjowana była rozmowami w Magdalence i rozmowami Okrągłego Stołu. To też jest bardzo istotny element. Sądzę, że warto przypominać o tym, że śmierć księdza Jerzego Popiełuszki później w jakiś sposób zintensyfikowała działania wobec duchowieństwa katolickiego Polsce, które było zaangażowane bardzo szeroko w ruch Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrzymaj Zielony Ład! Solidarność w Gdańsku zachęca do zbiórki podpisów pod referendum


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To skandal. Znany pięściarz wyprowadzony z samolotu z ostatniej chwili
"To skandal". Znany pięściarz wyprowadzony z samolotu

Były zawodowy mistrz świata wagi ciężkiej Tomasz Adamek opowiedział, co spotkało go w samolocie. Znany pięściarz zaplanował powrót do domu w Stanach Zjednoczonych, kiedy spotkała go niemiła przygoda.

Zamach na premiera Słowacji. Nowy trop śledczych z ostatniej chwili
Zamach na premiera Słowacji. Nowy trop śledczych

Ministrowie spraw wewnętrznych i obrony Słowacji Matusz Szutaj Esztok i Robert Kaliniak powiedzieli w niedzielę, że policja zaczęła pracować nad nową wersją śledczą.

Katastrofa lotnicza w Iranie. Na pokładzie prezydent Ebrahim Raisi z ostatniej chwili
Katastrofa lotnicza w Iranie. Na pokładzie prezydent Ebrahim Raisi

Trwają poszukiwania śmigłowca z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim na pokładzie po wypadku w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - przekazała telewizja Al_Dżazira, powołując się na irańskie media państwowe.

Dobrze, że umiem karate. Dramat Anny Lewandowskiej na lotnisku z ostatniej chwili
"Dobrze, że umiem karate". Dramat Anny Lewandowskiej na lotnisku

Anna Lewandowska, żona słynnego piłkarza opowiedziała, co niedawno spotkało ją na lotnisku w Barcelonie. Wystarczyła chwila nieuwagi, by trenerka padła ofiarą ataku.

Uderzenie w całą gospodarkę. Prezes PiS ostrzega przed euro w Polsce z ostatniej chwili
"Uderzenie w całą gospodarkę". Prezes PiS ostrzega przed euro w Polsce

Wprowadzenie euro w Polsce będzie uderzeniem w stopę życiową i w popyt, czyli uderzeniem w całą gospodarkę – ocenił w niedzielę w Tomaszowie Mazowieckim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tak dla polskiej złotówki, to jest część polskiej racji stanu – powiedział.

Nie żyje dziennikarka CNN. Miała 58 lat z ostatniej chwili
Nie żyje dziennikarka CNN. Miała 58 lat

Media obiegły wieści o śmierci znanej prezenterki i dziennikarki CNN. Alicia Steward odeszła w wieku 58 lat. Okoliczności jej śmierci badają służby.

Czarnek ostro odpowiada Tuskowi: Niech Pan nie robi z siebie klauna z ostatniej chwili
Czarnek ostro odpowiada Tuskowi: "Niech Pan nie robi z siebie klauna"

Nie milkną echa niedzielnej awantury, która miała miejsce na antenie Polsat News. Były minister edukacji i poseł PiS Przemysław Czarnek w ostrych słowach odniósł się do wpisu Donalda Tuska.

Jarosław Kaczyński ogłosił plan Siedem razy tak z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński ogłosił plan "Siedem razy tak"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w niedzielę na konwencji PiS plan "Siedem razy tak", wymieniając na pierwszym miejscu potrzebę działań na rzecz rozwoju Polski. Podkreślił, że to konieczność realizowania wielkich inwestycji, takich jak Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Gorąco w Izraelu. Demonstranci blokują wjazd do Jerozolimy z ostatniej chwili
Gorąco w Izraelu. Demonstranci blokują wjazd do Jerozolimy

Grupa demonstrantów zablokowała w niedzielę główny wjazd do Jerozolimy, domagając się przeprowadzenia w Izraelu ogólnokrajowych wyborów - poinformował dziennik "Harec".

Burza w Barcelonie. Niepokojące doniesienia ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Niepokojące doniesienia ws. Lewandowskiego

W ostatnich miesiącach nie ustają niepokojące doniesienia ws. Roberta Lewandowskiego. Chodzi o jego ewentualny transfer do innego klubu. O skomplikowanej sytuacji piłkarza donosi kataloński "Sport", a także madrycki "AS".

REKLAMA

W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego Popiełuszkę.
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę
Sympozjum w Jelczu-Laskowicach / fot. Stowarzyszenie Jednostka Sokołów

„Tylko naród wolny duchowo i miłujący prawdę może trwać i tworzyć dla przyszłości”. Rok 2024 został ogłoszony rokiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji na terenie całego kraju odbywają się różnego rodzaju inicjatywy upamiętniające osobę kapłana.

12 maja w Jelczu-Laskowicach NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk oraz Solidarność Powiatu Oławskiego zorganizowały sympozjum upamiętniające księdza Jerzego. Stowarzyszenie Patriotyczne Jednostka Sokołów pomagało w przygotowaniach oraz opracowało główny temat sympozjum.

Dzień rozpoczął się od Mszy Świętej koncelebrowanej przez dziekana dekanatu ks. mgr. Janusza Nowickiego oraz przez wikariusza ks. Krzysztofa Wojtasia przy relikwiach bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Po Mszy Świętej w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach odbyło się odsłonięcie wystawy pt. „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Minuta ciszy

Następnie sekretarz Solidarności powiatu oławskiego Łukasz Dyczyński przywitał wszystkich przybyłych gości i uczestników sympozjum i otworzył wystawę. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: przewodniczący Regionu Dolnego Śląska Solidarności Kazimierz Kimso, burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice pan Piotr Stajszczyk, europoseł Beata Kempa, Tadeusz Świerczewski, działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Solidarności Walczącej, Stanisław Sakwa, działacz opozycji antykomunistycznej Solidarność Zagłębia Miedziowego, Waldemar Wiązowski, Solidarność Jelczańska, wiceprzewodniczący Solidarności Powiatu Oławskiego Daniel Wituszyński, przewodnicząca Solidarności Oświaty Zespół Szkół Kasprowicza w Jelczu Laskowicach pani Wioletta Maciejewska-Żymańczyk, członkowie Komisji Zakładowej Solidarności Powiatu Oławskiego, przedstawiciele Fundacji Ku Korzeniom, rodziny działaczy Grupy Jelczańskiej Solidarności, Tadeusz Kochnowicz Sybirak z Koła Sybiraków Powiatu Oławskiego, związkowcy, działacze opozycji antykomunistycznej, emerytowani członkowie Solidarności, mieszkańcy Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

Minutą ciszy uczestnicy spotkania uczcili pamięć Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w dniu ich ogólnopolskiego święta.

Następnie dr Stanisław Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu przeprowadził rozmowę z przyjacielem księdza Jerzego – Tadeuszem Świerczewskim.

W świadectwie usłyszano o początkach działalności wrocławskiego RKS-u, druku i kolportażu prasy. Przechytrzenia funkcjonariuszy UB i MO pod planowane manifestacje na ulicach Wrocławia plus kilka nieznanych faktów z relacji między Kornelem Morawieckim a Władysławem Frasyniukiem.

Nieznanym tematem podczas konferencji była przyjaźń między Tadeuszem Świerczewskim oraz ks. Jerzym Popiełuszko. Warto zaznaczyć, iż temat został przedstawiony pierwszy raz po tylu latach dzięki tej konferencji.

Nie zabrakło także ciekawych pytań z sali od uczestników spotkania.

Całość spotkania dopełniła projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej pt. „ Jerzy Popiełuszko – Kapłan i Męczennik”.

Dzięki Regionowi Dolnego Śląska NSZZ „Solidarność” każdy z uczestników prelekcji dostał publikację na temat błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz biografie ludzi Solidarności Regionu Dolnego Śląska.

„Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki zintensyfikowała działania duchowieństwa”

Słowa wstępu wygłosił Łukasz Dyczyński. – Wystawa i zbliżająca się rocznica męczeństwa jest okazją do przedstawienia niezłomnej postawy kapłana w obronie wartości chrześcijańskich – mówił przedstawiciel Jednostki Sokołów. – Słowa pod fotografiami dotyczące jego kazań nie straciły swej mocy przekazu mimo upływu lat. Fragmenty jego nauczania wydają się jeszcze bardziej aktualne niż w latach, kiedy ksiądz Jerzy je głosił. Na początku lat 80. podczas nocy stanu wojennego słowo homilii księdza Jerzego głoszone co miesiąc w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie podczas Mszy za Ojczyznę było umocnieniem nadziei i zachętą, aby na fundamencie ewangelicznych prawdy budować w sercach siłę do życia godnego chrześcijanina.

Dr Stanisław Bogaczewicz zaś powiedział do zebranych: – Dzięki temu zaproszeniu mogłem poznać osobiście pana Tadeusza, z którym odbyłem bardzo długą rozmowę, i okazuje się, że pewne wątki podjęte przez pana Tadeusza znane mi były tylko z literatury, opracowań i archiwaliów. Jestem zaszczycony, bo to jest pierwsza taka inicjatywa w Polsce 40. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Inicjatywa jest o tyle cenna, bo bardzo często zapominamy również o fakcie, że jest to 35. rocznica śmierci trzech kapłanów. Dwóch zamordowanych w styczniu 1989 roku – ksiądz Stefan Niedzielak i ksiądz Stanisław Suchowolec – oraz ksiądz Sylwester Zych. Śmierć tych kapłanów legła u podstaw transformacji ustrojowej, która zainicjowana była rozmowami w Magdalence i rozmowami Okrągłego Stołu. To też jest bardzo istotny element. Sądzę, że warto przypominać o tym, że śmierć księdza Jerzego Popiełuszki później w jakiś sposób zintensyfikowała działania wobec duchowieństwa katolickiego Polsce, które było zaangażowane bardzo szeroko w ruch Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrzymaj Zielony Ład! Solidarność w Gdańsku zachęca do zbiórki podpisów pod referendumOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe