PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.
Stanisław Karczewski  PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl
Stanisław Karczewski / PAP Piotr Polak

- Jesteśmy już po drugiej turze wyborów samorządowych, więc czas na podsumowania. Panie senatorze, jak pan ocenia wyniki Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach? 

- Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyników, chociaż nie osiągnęliśmy sukcesów w wielu miejscach, na które po cicho liczyliśmy - myślę tutaj o Poznaniu,  o innych dużych miastach. Widać jednak zdecydowaną poprawę naszych wyników. To bardzo cieszy. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma silnego poparcia w dużych miastach, ale widać pewne zmiany i to napawa optymizmem. 

 - Co PiS musiałby zmienić, aby te duże miasta zdobyć? Czy jest to dla was w ogóle możliwe? 

- Dobre wyniki otrzymali rzutcy, młodzi kandydaci. Myślę, że jest właściwy kierunek, żeby stawiać na młodszych ludzi, a my starsi politycy, już z nieco większym doświadczeniem, będziemy stali z tyłu i będziemy im doradzać. 

- No właśnie, według analiz przeprowadzonych podczas pierwszej tury wyborów, mocno wzrosło poparcie dla PiS-u wśród tej najmłodszej grupy wyborców - 18-29. Z czego to wynika? 

- Oczywiście ta grupa nie została jeszcze odzyskana, ale widać pewne zmiany. Myślę, że ta grupa wyborców przede wszystkim zawiodła się Trzecią Drogą, do której to wielu młodych ludzi odeszło. Poza tym uważam, że młodych ludzi odstrasza ta bardzo agresywna polityka Donalda Tuska i koalicji 13 grudnia. No i ostatnia rzecz, a być może najważniejsza - młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał

- Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego? Na czym chcecie się skupić w kampanii? 

- Jesteśmy partią pragmatyczną i wiarygodną. Będziemy prowadzili kampanię, w której będziemy mówili o walorach Unii Europejskiej, ale także będzie przestrzegać przed tym, że są zamysły, aby państwa Unii Europejskiej przedstawić w jedno państwo. Temu będziemy się sprzeciwiali. Oczywiście mówię tak bardzo ogólnie, bo będziemy zwracali także uwagę na problemy związane z narzucaniem przyjmowania uchodźców. Ale także na kwestie przyjmowania euro, z czym Prawo i Sprawiedliwość się oczywiście nie zgadza, bo bardzo mocno negatywne skutki takiej decyzji, a szczególnie właśnie młodzi ludzie. 

- Jakie są wasze oczekiwania, jeżeli chodzi o wynik? Czy macie jakiś taki pułap procentowy, który jest dla was celem minimum? 

- Naszym celem jest to, aby po raz jedenasty z rzędu zwyciężyć z Platformą Obywatelską. 


Kontekst: kim jest Stanisław Karczewski? 

Stanisław Karczewski urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, następnie uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego. W 1989 r. był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w tym mieście. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 r. sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W Senacie VI i VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. Od 2010 r. pełnił funkcję przewodniczącego części senackiej Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W Senacie X kadencji jest: - członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w Komitecie Politycznym i jest członkiem Komisji ds. Etyki. Był szefem sztabu wyborczego PiS w zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Czytaj także: 

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS


 

POLECANE
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji tylko u nas
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji

Ukraiński parlament przyjął dziś ustawę likwidującą niezależność antykorupcyjnych instytucji, budowanych przez lata pod presją Zachodu. Dzień wcześniej SBU, czyli tradycyjnie polityczna policja kolejnych prezydentów, dokonała masowego najazdu na NABU (odpowiednik polskiego CBA), pod hasłem polowania na rosyjskich szpiegów. Jak widać, Wołodymyr Zełenski ostatecznie określił się w największym od lat problemie ukraińskim, czyli korupcji. Jak na to zareaguje Zachód?

MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat Wiadomości
MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało pilny apel do obywateli Polski przebywających na terytorium Federacji Rosyjskiej. Powodem są trwająca wojna Rosji z Ukrainą oraz rosnące napięcia polityczne.

Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu z ostatniej chwili
Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Szczecinie we wtorek wymierzył karę łączną siedmiu lat i miesiąca pozbawienia wolności 64-letniemu mężczyźnie, który rok temu w szpitalu wojskowym dźgnął nożem ratownika medycznego i groził personelowi. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath Wiadomości
Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath

W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath - podaje we wtorek brytyjska telewizja Sky News, powołując się na oświadczenie rodziny.Wiadomo, że gwiazdor zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona.

 Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia z ostatniej chwili
Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia

Bruce Willis od dwóch lat mierzy się z ciężką chorobą - demencją czołowo-skroniową. Znany aktor zrezygnował z życia publicznego i kariery filmowej, by skupić się na walce z postępującym schorzeniem. Codzienność gwiazdora wypełniona jest teraz opieką najbliższych i walką o zachowanie jakości życia.

Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował z ostatniej chwili
Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował

21 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel – poinformowało we wtorek biuro prasowe KPRP. Nowela wprowadza nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta.

Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych Wiadomości
Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych

Robert Lewandowski, choć być może zbliża się do końca swojej piłkarskiej kariery w Barcelonie, nie zwalnia tempa - zwłaszcza w świecie biznesu. Jego firma Monting Development zainwestowała aż 96 milionów złotych w projekt, który ma całkowicie odmienić fragment warszawskiej Woli.

Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki z ostatniej chwili
Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje wymierzone w gangi przemytników ludzi. Londyn chce w ten sposób ograniczyć nielegalną migrację przez kanał La Manche i rozbić międzynarodowe siatki przestępcze.

TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu z ostatniej chwili
TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu

Adam Bodnar straci stanowisko ministra sprawiedliwości – ustaliła we wtorek dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Ludobójstwo w Strefie Gazy. Pozwana Belgia z ostatniej chwili
"Ludobójstwo" w Strefie Gazy. Pozwana Belgia

Belgia została pozwana przez koalicję organizacji społecznych i prawników przed brukselski sąd w związku z zarzucanym jej niewywiązywaniem się z międzynarodowych zobowiązań wynikających z Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Pozew dotyczy „ludobójstwa” w Strefie Gazy.

REKLAMA

PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.
Stanisław Karczewski  PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl
Stanisław Karczewski / PAP Piotr Polak

- Jesteśmy już po drugiej turze wyborów samorządowych, więc czas na podsumowania. Panie senatorze, jak pan ocenia wyniki Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach? 

- Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyników, chociaż nie osiągnęliśmy sukcesów w wielu miejscach, na które po cicho liczyliśmy - myślę tutaj o Poznaniu,  o innych dużych miastach. Widać jednak zdecydowaną poprawę naszych wyników. To bardzo cieszy. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma silnego poparcia w dużych miastach, ale widać pewne zmiany i to napawa optymizmem. 

 - Co PiS musiałby zmienić, aby te duże miasta zdobyć? Czy jest to dla was w ogóle możliwe? 

- Dobre wyniki otrzymali rzutcy, młodzi kandydaci. Myślę, że jest właściwy kierunek, żeby stawiać na młodszych ludzi, a my starsi politycy, już z nieco większym doświadczeniem, będziemy stali z tyłu i będziemy im doradzać. 

- No właśnie, według analiz przeprowadzonych podczas pierwszej tury wyborów, mocno wzrosło poparcie dla PiS-u wśród tej najmłodszej grupy wyborców - 18-29. Z czego to wynika? 

- Oczywiście ta grupa nie została jeszcze odzyskana, ale widać pewne zmiany. Myślę, że ta grupa wyborców przede wszystkim zawiodła się Trzecią Drogą, do której to wielu młodych ludzi odeszło. Poza tym uważam, że młodych ludzi odstrasza ta bardzo agresywna polityka Donalda Tuska i koalicji 13 grudnia. No i ostatnia rzecz, a być może najważniejsza - młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał

- Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego? Na czym chcecie się skupić w kampanii? 

- Jesteśmy partią pragmatyczną i wiarygodną. Będziemy prowadzili kampanię, w której będziemy mówili o walorach Unii Europejskiej, ale także będzie przestrzegać przed tym, że są zamysły, aby państwa Unii Europejskiej przedstawić w jedno państwo. Temu będziemy się sprzeciwiali. Oczywiście mówię tak bardzo ogólnie, bo będziemy zwracali także uwagę na problemy związane z narzucaniem przyjmowania uchodźców. Ale także na kwestie przyjmowania euro, z czym Prawo i Sprawiedliwość się oczywiście nie zgadza, bo bardzo mocno negatywne skutki takiej decyzji, a szczególnie właśnie młodzi ludzie. 

- Jakie są wasze oczekiwania, jeżeli chodzi o wynik? Czy macie jakiś taki pułap procentowy, który jest dla was celem minimum? 

- Naszym celem jest to, aby po raz jedenasty z rzędu zwyciężyć z Platformą Obywatelską. 


Kontekst: kim jest Stanisław Karczewski? 

Stanisław Karczewski urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, następnie uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego. W 1989 r. był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w tym mieście. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 r. sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W Senacie VI i VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. Od 2010 r. pełnił funkcję przewodniczącego części senackiej Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W Senacie X kadencji jest: - członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w Komitecie Politycznym i jest członkiem Komisji ds. Etyki. Był szefem sztabu wyborczego PiS w zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Czytaj także: 

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS



 

Polecane
Emerytury
Stażowe