PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.
Stanisław Karczewski  PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl
Stanisław Karczewski / PAP Piotr Polak

- Jesteśmy już po drugiej turze wyborów samorządowych, więc czas na podsumowania. Panie senatorze, jak pan ocenia wyniki Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach? 

- Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyników, chociaż nie osiągnęliśmy sukcesów w wielu miejscach, na które po cicho liczyliśmy - myślę tutaj o Poznaniu,  o innych dużych miastach. Widać jednak zdecydowaną poprawę naszych wyników. To bardzo cieszy. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma silnego poparcia w dużych miastach, ale widać pewne zmiany i to napawa optymizmem. 

 - Co PiS musiałby zmienić, aby te duże miasta zdobyć? Czy jest to dla was w ogóle możliwe? 

- Dobre wyniki otrzymali rzutcy, młodzi kandydaci. Myślę, że jest właściwy kierunek, żeby stawiać na młodszych ludzi, a my starsi politycy, już z nieco większym doświadczeniem, będziemy stali z tyłu i będziemy im doradzać. 

- No właśnie, według analiz przeprowadzonych podczas pierwszej tury wyborów, mocno wzrosło poparcie dla PiS-u wśród tej najmłodszej grupy wyborców - 18-29. Z czego to wynika? 

- Oczywiście ta grupa nie została jeszcze odzyskana, ale widać pewne zmiany. Myślę, że ta grupa wyborców przede wszystkim zawiodła się Trzecią Drogą, do której to wielu młodych ludzi odeszło. Poza tym uważam, że młodych ludzi odstrasza ta bardzo agresywna polityka Donalda Tuska i koalicji 13 grudnia. No i ostatnia rzecz, a być może najważniejsza - młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał

- Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego? Na czym chcecie się skupić w kampanii? 

- Jesteśmy partią pragmatyczną i wiarygodną. Będziemy prowadzili kampanię, w której będziemy mówili o walorach Unii Europejskiej, ale także będzie przestrzegać przed tym, że są zamysły, aby państwa Unii Europejskiej przedstawić w jedno państwo. Temu będziemy się sprzeciwiali. Oczywiście mówię tak bardzo ogólnie, bo będziemy zwracali także uwagę na problemy związane z narzucaniem przyjmowania uchodźców. Ale także na kwestie przyjmowania euro, z czym Prawo i Sprawiedliwość się oczywiście nie zgadza, bo bardzo mocno negatywne skutki takiej decyzji, a szczególnie właśnie młodzi ludzie. 

- Jakie są wasze oczekiwania, jeżeli chodzi o wynik? Czy macie jakiś taki pułap procentowy, który jest dla was celem minimum? 

- Naszym celem jest to, aby po raz jedenasty z rzędu zwyciężyć z Platformą Obywatelską. 


Kontekst: kim jest Stanisław Karczewski? 

Stanisław Karczewski urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, następnie uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego. W 1989 r. był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w tym mieście. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 r. sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W Senacie VI i VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. Od 2010 r. pełnił funkcję przewodniczącego części senackiej Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W Senacie X kadencji jest: - członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w Komitecie Politycznym i jest członkiem Komisji ds. Etyki. Był szefem sztabu wyborczego PiS w zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Czytaj także: 

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS


 

POLECANE
Kanadyjczycy są zmęczeni imigracją. Opublikowano nowe dane statystyczne Wiadomości
Kanadyjczycy są zmęczeni imigracją. Opublikowano nowe dane statystyczne

Ponad 80 proc. imigrantów w Kanadzie uważa, że Ottawa zezwala na zbyt dużą imigrację. To więcej niż zmęczenie imigracją wśród ogółu mieszkańców Kanady, z których 57 proc. uważa, że imigrantów jest za dużo.

Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP gorące
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP

Na adres Redakcji otrzymaliśmy list prof. Zbigniewa Krysiaka, który w imieniu Instytutu Myśli Schumana wyraża poparcie dla kandydatury prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. List publikujemy w całości.

Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor Wiadomości
Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor

32-letni Rory Callum Sykes, dawny australijski aktor dziecięcy i motywacyjny mówca, jest jedną z ofiar niszczycielskich pożarów, które od 7 stycznia trawią Los Angeles. Informację o jego śmierci podała jego matka, Shelley Sykes, we wzruszającym wpisie zamieszczonym 9 stycznia na platformie X.

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem na nadchodzącą noc na północy kraju. IMGW nadal ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w całym kraju: intensywnymi opadami śniegu, zamieciami i wezbraniem wody na Bałtyku.

Nie chciałby tego. Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna polityka
"Nie chciałby tego". Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna

To ludzie nieżyczliwi Grzegorzowi Braunowi rozpuszczają takie plotki - powiedział PAP kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen komentując informacje o możliwym starcie w wyborach Brauna, również polityka tej formacji.

Burza w Pałacu Buckingham. To już właściwie przesądzone Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. "To już właściwie przesądzone"

Rodzina księżnej Kate Middleton i księcia Williama przeżywa znaczący moment. Najstarszy syn pary, książę George, przygotowuje się właśnie do nowego etapu w swoim życiu - zmiany szkoły. Decyzja o jego edukacji zaskoczyła wielu, ale eksperci twierdzą, że wybór jest już niemal pewny.

Potwierdził to. Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza Wiadomości
"Potwierdził to". Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza

Gruziński piłkarz Napoli Chwicza Kwaracchelia chce jak najszybciej opuścić klub - poinformował na konferencji prasowej trener lidera włoskiej ekstraklasy Antonio Conte. Według doniesień medialnych 23-letni napastnik może przenieść się do Liverpoolu lub Paris Saint-Germain.

O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. Udziału Polski nie przewidziano gorące
O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. "Udziału Polski nie przewidziano"

Ja donosi Deutsche Welle w Niemczech ma zostać utworzony specjalny specjalny trybunał arbitrażowy, który ma decydować o zwrocie zagrabionych przez Niemców podczas II Wojny Światowej dzieł sztuki. Zostanie również zreformowana procedura zwrotu.

Ostrzegam wszystkich. Znany aktor trafił do szpitala Wiadomości
"Ostrzegam wszystkich". Znany aktor trafił do szpitala

Znany aktor Jacek Borkowski, który od lat wciela się w postać Piotra Rafalskiego w serialu "Klan", przeszedł niedawno poważną operację biodra. Problemy zdrowotne zmusiły go do przerwania dotychczasowego trybu życia. W mediach społecznościowych opowiedział o swoich doświadczeniach, apelując jednocześnie do fanów.

Portugalia odrzuca liberalizację aborcji gorące
Portugalia odrzuca liberalizację aborcji

W piątek portugalski parlament odrzucił propozycje ustaw mających na celu złagodzenie przepisów dotyczących aborcji. Jednym z nich był projekt skrajnie lewicowej partii Livre, zakładający wydłużenie dopuszczalnego terminu przerwania ciąży z 10 do 14 tygodni. Inne odrzucone inicjatywy pochodziły m.in. od Partii Socjalistycznej (PS), Bloku Lewicy (BE) oraz Inicjatywy Liberalnej (IL).

REKLAMA

PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.
Stanisław Karczewski  PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl
Stanisław Karczewski / PAP Piotr Polak

- Jesteśmy już po drugiej turze wyborów samorządowych, więc czas na podsumowania. Panie senatorze, jak pan ocenia wyniki Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach? 

- Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyników, chociaż nie osiągnęliśmy sukcesów w wielu miejscach, na które po cicho liczyliśmy - myślę tutaj o Poznaniu,  o innych dużych miastach. Widać jednak zdecydowaną poprawę naszych wyników. To bardzo cieszy. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma silnego poparcia w dużych miastach, ale widać pewne zmiany i to napawa optymizmem. 

 - Co PiS musiałby zmienić, aby te duże miasta zdobyć? Czy jest to dla was w ogóle możliwe? 

- Dobre wyniki otrzymali rzutcy, młodzi kandydaci. Myślę, że jest właściwy kierunek, żeby stawiać na młodszych ludzi, a my starsi politycy, już z nieco większym doświadczeniem, będziemy stali z tyłu i będziemy im doradzać. 

- No właśnie, według analiz przeprowadzonych podczas pierwszej tury wyborów, mocno wzrosło poparcie dla PiS-u wśród tej najmłodszej grupy wyborców - 18-29. Z czego to wynika? 

- Oczywiście ta grupa nie została jeszcze odzyskana, ale widać pewne zmiany. Myślę, że ta grupa wyborców przede wszystkim zawiodła się Trzecią Drogą, do której to wielu młodych ludzi odeszło. Poza tym uważam, że młodych ludzi odstrasza ta bardzo agresywna polityka Donalda Tuska i koalicji 13 grudnia. No i ostatnia rzecz, a być może najważniejsza - młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał

- Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego? Na czym chcecie się skupić w kampanii? 

- Jesteśmy partią pragmatyczną i wiarygodną. Będziemy prowadzili kampanię, w której będziemy mówili o walorach Unii Europejskiej, ale także będzie przestrzegać przed tym, że są zamysły, aby państwa Unii Europejskiej przedstawić w jedno państwo. Temu będziemy się sprzeciwiali. Oczywiście mówię tak bardzo ogólnie, bo będziemy zwracali także uwagę na problemy związane z narzucaniem przyjmowania uchodźców. Ale także na kwestie przyjmowania euro, z czym Prawo i Sprawiedliwość się oczywiście nie zgadza, bo bardzo mocno negatywne skutki takiej decyzji, a szczególnie właśnie młodzi ludzie. 

- Jakie są wasze oczekiwania, jeżeli chodzi o wynik? Czy macie jakiś taki pułap procentowy, który jest dla was celem minimum? 

- Naszym celem jest to, aby po raz jedenasty z rzędu zwyciężyć z Platformą Obywatelską. 


Kontekst: kim jest Stanisław Karczewski? 

Stanisław Karczewski urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, następnie uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego. W 1989 r. był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w tym mieście. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 r. sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W Senacie VI i VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. Od 2010 r. pełnił funkcję przewodniczącego części senackiej Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W Senacie X kadencji jest: - członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w Komitecie Politycznym i jest członkiem Komisji ds. Etyki. Był szefem sztabu wyborczego PiS w zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Czytaj także: 

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS



 

Polecane
Emerytury
Stażowe