Niemcy kombinują ws. emisji szkodliwych substancji przez rafinerię przy granicy z Polską

Sprawa dotyczy położonej zaledwie 10 km od granicy z Polską niemieckiej Rafinerii Schwedt, która wciąż należy w 54 proc. do rosyjskiego koncernu Rosnieft. Jak alarmował portal BiznesAlert.pl, rafineria emituje w skali roku prawie sześć razy więcej SO2 od Rafinerii Gdańskiej.
Niemcy nie dotrzymali zobowiązania
Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl ws. wysokich emisji dwutlenku siarki w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt odpowiedziało, że „nie dysponuje danymi odnośnie emisji dwutlenku siarki (SO2) z instalacji zlokalizowanych poza terytorium Polski”.
Poinformowano jednak, że podczas spotkania, które odbyło się 8 lutego 2024 roku z sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu Udo Phlilippem, partnerzy z Niemiec zobowiązali się do przekazania polskiej stronie stosownej korespondencji w przedmiotowej sprawie do 12 kwietnia.
Dziś już wiemy, że Niemcy nie dotrzymali swojego zobowiązania i nie poinformowali polskiego resortu o emisji SO2 przez rafinerię PCK Schwedt.
Strona niemiecka do 12 kwietnia 2024 r., pomimo zobowiązania Sekretarza Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu Niemiec na spotkaniu, które odbyło się 8 lutego 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, nie przekazała stronie polskiej stosownej informacji w zakresie zwiększonej emisyjności dwutlenku siarki z rafinerii PCK Schwedt
– informuje Ministerstwo Klimatu.
Czytaj także: Szydło: Zielony Ład zarzyna europejski przemysł
😡😡😡 Niemcy znów nie dotrzymali słowa w sprawie przekazania danych o emisjach dwutlenku siarki (SO2) w rafinerii #PCK
— Aleksandra Fedorska (@a_fedorska) April 18, 2024
- Strona niemiecka do 12 kwietnia 2024 r., pomimo zobowiązania Sekretarza Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu Niemiec na spotkaniu,…