Związkowcy z „S” i inne organizacje apelują do premiera o pilne wdrożenie zmian w przepisach regulujących system kaucyjny
Autorzy apelu przekonują, że przepisy regulujące wprowadzenie systemu kaucyjnego po napojach w Polsce zostały opracowane i przyjęte z pominięciem wielu kluczowych rozwiązań proponowanych przez przedsiębiorców. Ponadto, jak twierdzą, „system kaucyjny jest całkowicie bezbronny na wszelkiego rodzaju malwersacje finansowe przy rozliczaniu kaucji i zebranych odpadów opakowaniowych i opakowań”.
Apelują o przesunięcie daty obowiązku zbiórki opakowań w systemie kaucyjnym
„Przepisy naruszają zasadę równości podmiotów gospodarczych i tworzą bariery w dostępie do rynku, co jest sprzeczne z: Konstytucją RP, ustawą o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji” – czytamy w liście.
„Apelujemy do Pana Premiera Donalda Tuska, w imieniu podpisanych pod apelem organizacji reprezentujących rolnictwo, branżę napojową i handel detaliczny, o wsparcie przedsiębiorców w ich działaniach na rzecz pilnego wprowadzenia kompleksowych zmian do przepisów, łącznie z przesunięciem daty obowiązku zbiórki opakowań w systemie kaucyjnym na 1 stycznia 2026 r. Zmiany te zapobiegną chaosowi finansowemu i organizacyjnemu, obciążeniu polskich konsumentów kuriozalnym podatkiem VAT od kaucji w wysokości około 3 miliardów złotych oraz wielomiliardowym stratom całej branży napojowej i sektora handlu detalicznego” – piszą autorzy apelu.
Podpisali się pod nim przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, a także m.in. Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, Polskiej Izby Handlu, Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw, Związku Sadowników RP czy Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Spożywczego i Opakowań.
CZYTAJ TAKŻE: Pikieta pod Levi Strauss zawieszona