Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego z nas. W związku małżeńskim istnieje możliwość rozliczenia wspólnego. Na czym polega rozliczenie PIT z małżonkiem i kiedy jest ono korzystne? Jaki PIT należy złożyć? Podpowiadamy!
 Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega wspólne rozliczenie małżonków?

Wprowadzenie Nowego Ładu zmieniło nieco sposób wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Do tej pory wspólne rozliczenie było możliwe po pełnym roku trwania związku małżeńskiego. Jeżeli dana osoba wstąpiła wzięła ślub w styczniu, na wspólne rozliczenie musiała czekać aż do następnego roku. Obecnie ta zasada nie ma już zastosowania, a małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie bez względu na czas trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa może trwać przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Istnienie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem wspólnego rozliczenia. Konieczne jest także rozliczanie się według skali podatkowej 12% lub 32%. 

Rozliczenie z małżonkiem - jaki PIT należy wybrać?

Wspólne rozliczenie polega na złożeniu jednego, wspólnego PIT-36 lub PIT-37. PIT-37 składa się wówczas, gdy oboje z małżonków pracują w oparciu o umowę o pracę, dzieło bądź zlecenie. PIT-36 natomiast składają małżonkowie wówczas, gdy choć jeden z nich rozlicza dochody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe zawiera w sobie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów. Taki wniosek może też złożyć jeden z małżonków. W tym wypadku wniosek jest jednoznaczny z upoważnieniem przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. 

Wspólne rozliczenie - kiedy się opłaca, a kiedy niekoniecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Najwięcej korzyści ze wspólnego rozliczenia mają małżeństwa, w których jeden z małżonków ma bardzo niewielkie dochody lub nie ma ich wcale, a drugi z małżonków po odliczeniu wszystkich należnych ulg osiąga roczny dochód powyżej 120 000zł, a więc wchodzi w drugi próg podatkowy. Główna korzyść polega na tym, że po zsumowaniu dochodów obu małżonków i podzieleniu ich przez dwa uzyskuje się kwotę, która jest opodatkowana według niższego progu. W przypadku rozliczenia się osobno, osoba zarabiająca powyżej 120 000 zł rocznie musiałaby rozliczyć się według skali podatkowej 32%. 

Wspólne rozliczenie PIT jest korzystne również wówczas, gdy jeden z małżonków wykazał stratę z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. O stracie mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższyły zysk. W tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że straty nie odejmuje się od wysokości dochodu drugiego małżonka, a traktuje jako zerowy przychód. Korzyścią ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem jest niższy podatek. Łatwo można więc zrozumieć, że wspólne rozliczenie PIT nie będzie korzystne, jeśli oboje małżonków mają wysokie dochody- wówczas po ich zsumowaniu zapewne obejmie ich już wyższy próg podatkowy, czyli wyższa kwota podatku. W takim wypadku zdecydowanie lepiej będzie rozliczyć się indywidualnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wspólnego rozliczenia? 

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe także w sytuacji, w której jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego za poprzedni rok, w którym między małżonkami była wspólność majątkowa, a także wówczas, gdy w roku, którego dotyczy rozliczenie małżonkowie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, np. w przypadku rezydentów polskich bądź w przypadku, gdy jeden z nich podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w państwie UE, EG bądź w Szwajcarii. Rozliczyć się wspólnie można również wtedy, gdy przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce osiągnęły wysokość łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu łącznego osiągniętego w danym roku podatkowym. Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest zaistnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów ratyfikowanych, których stroną jest Polska.

Warto wiedzieć, że wszelkie zeznania podatkowe składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Osoby, które nie są pewne swojej wiedzy z zakresu rozliczania PIT 37, cenne informacje na ten temat znajdą tutaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. 

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Aby łatwo rozliczyć się z małżonkiem, wystarczy dochody małżonków dodać do siebie, następnie podzielić przez dwa i ustalić od uzyskanej kwoty podatek, który oblicza się od połowy łącznych dochodów małżonków. Warto wiedzieć, że ewentualne ulgi od dochodu odlicza się osobno dla każdego małżonka, któremu przysługują. Najłatwiejszym sposobem na szybkie wspólne rozliczenie małżonków jest skorzystanie z bezpłatnego programu do PIT - PIT PRO od Podatnik.info, dostępnego pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit. Korzystanie z takiego narzędzia jest łatwe i intuicyjne. Pozwala na zniwelowanie ryzyka błędu do minimum. Wystarczy podać niezbędne informacje, a system sam wyliczy wysokość podatku czy np. przysługujące ulgi. Bez wątpienia program jest ogromną oszczędnością czasu i niepotrzebnego stresu. 


 

POLECANE
Transseksualista, który udusił małe dziecko, pozywa Trumpa za transfobię tylko u nas
Transseksualista, który udusił małe dziecko, pozywa Trumpa za "transfobię"

Autumn Cordellioné, transseksualista z USA, zamordował 11-miesięczne dziecko. Odsiadujący swój wyrok zwyrodnialec domaga się jednak obecnie odszkodowania od Trumpa! Mężczyzna ma być dyskryminowany i napadany w więzieniu, za co obwinia prezydenta Ameryki.

Nakaz aresztowania Netanjahu. Trybunał w Hadze zmienia decyzję pilne
Nakaz aresztowania Netanjahu. Trybunał w Hadze zmienia decyzję

zba Apelacyjna Międzynarodowego Trybunału Karnego unieważniła nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu – podaje "Jerusalem Post".

Polski gigant odzieżowy szykuje inwazję Wiadomości
Polski gigant odzieżowy szykuje inwazję

LPP pokazało nową strategię, w której centrum znalazł się Sinsay, która jest najmłodszą marką LPP. Pojawiła się na rynku w 2013 r. a teraz ma się stać w kolejnych trzech latach lokomotywą całej odzieżowej grupy, do której należą także takie brandy, jak Reserved, House, Cropp, Mohito.

Nagi aktywista LGBT, aktywiści klimatyczni i imamka. Wielkopiątkowa procesja w Niemczech Wiadomości
Nagi aktywista LGBT, aktywiści klimatyczni i "imamka". Wielkopiątkowa procesja w Niemczech

Nagi, zakuty w kajdany aktywista uczestniczył w wielkopiątkowej procesji w centrum Berlina. Akcja miała zwrócić uwagę na "problemy osób queer w Ghanie" – pisze Berliner Zeitung.

Uczeń zaatakował kolegów nożem. Tragedia w Nantes Wiadomości
Uczeń zaatakował kolegów nożem. Tragedia w Nantes

W wyniku ataku nożownika, do którego doszło w czwartek w Nantes na zachodzie Francji, zginął licealista, a co najmniej trzy osoby zostały ranne. Zabójcą jest uczeń szkoły. 15-latek przed atakiem rozesłał swój "manifest".

Będą dotacje na ratowanie niszczejących gdańskich zabytków Wiadomości
Będą dotacje na ratowanie niszczejących gdańskich zabytków

Miejski konserwator zabytków w Gdańsku Janusz Tarnacki poinformował podczas czwartkowej sesji rady miasta, że pieniądze dostanie 17 beneficjentów, a łączna pula dotacji wyniosła 3,9 mln zł.

Żywioł przetacza się przez Polskę. Zalane i podtopione miasta pilne
Żywioł przetacza się przez Polskę. Zalane i podtopione miasta

Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej, strażacy interweniowali już ponad 120 razy, najczęściej na Śląsku, w powiecie cieszyńskim, i w Małopolsce, w powiecie oświęcimskim. Służby wciąż usuwają skutki burz i silnego wiatru, które przechodzą nad południową Polską.

Znany dziennikarz odchodzi z telewizji. Wróci do projektu Stanowskiego? z ostatniej chwili
Znany dziennikarz odchodzi z telewizji. Wróci do projektu Stanowskiego?

Popularny komentator Canal+ Sport Mateusz Rokuszewski ogłosił zakończenie współpracy ze stacją. Jego wpis wywołał ogromne poruszenie.

Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło gorące
Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło

Karol Nawrocki notuje ogromny wzrost poparcia - aż o 4 punkty procentowe – wynika z nowego sondażu prezydenckiego pracowni Opinia24 dla TVN24.

Nasze firmy bankrutują, śmiejecie się nam w twarz!. Gorąco na posiedzeniu komisji ws. Czystego Powietrza pilne
"Nasze firmy bankrutują, śmiejecie się nam w twarz!". Gorąco na posiedzeniu komisji ws. "Czystego Powietrza"

"Ja nie śpię po nocach!" krzyczała w kierunku min. Henning Kloski przedstawicielka przedsiębiorców, dodając, że wielu z nich znajduje się obecnie na skraju bankructwa. "To są oszczerstwa, które po raz kolejny rzucacie nam w twarz" - dodała w odpowiedzi na zarzut, że przedsiębiorcy biorący udział w programie "Czyste Powietrze" dopuszczali się nieprawidłowości i dlatego program został zawieszony, a wypłaty wstrzymane.

REKLAMA

Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego z nas. W związku małżeńskim istnieje możliwość rozliczenia wspólnego. Na czym polega rozliczenie PIT z małżonkiem i kiedy jest ono korzystne? Jaki PIT należy złożyć? Podpowiadamy!
 Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega wspólne rozliczenie małżonków?

Wprowadzenie Nowego Ładu zmieniło nieco sposób wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Do tej pory wspólne rozliczenie było możliwe po pełnym roku trwania związku małżeńskiego. Jeżeli dana osoba wstąpiła wzięła ślub w styczniu, na wspólne rozliczenie musiała czekać aż do następnego roku. Obecnie ta zasada nie ma już zastosowania, a małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie bez względu na czas trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa może trwać przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Istnienie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem wspólnego rozliczenia. Konieczne jest także rozliczanie się według skali podatkowej 12% lub 32%. 

Rozliczenie z małżonkiem - jaki PIT należy wybrać?

Wspólne rozliczenie polega na złożeniu jednego, wspólnego PIT-36 lub PIT-37. PIT-37 składa się wówczas, gdy oboje z małżonków pracują w oparciu o umowę o pracę, dzieło bądź zlecenie. PIT-36 natomiast składają małżonkowie wówczas, gdy choć jeden z nich rozlicza dochody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe zawiera w sobie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów. Taki wniosek może też złożyć jeden z małżonków. W tym wypadku wniosek jest jednoznaczny z upoważnieniem przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. 

Wspólne rozliczenie - kiedy się opłaca, a kiedy niekoniecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Najwięcej korzyści ze wspólnego rozliczenia mają małżeństwa, w których jeden z małżonków ma bardzo niewielkie dochody lub nie ma ich wcale, a drugi z małżonków po odliczeniu wszystkich należnych ulg osiąga roczny dochód powyżej 120 000zł, a więc wchodzi w drugi próg podatkowy. Główna korzyść polega na tym, że po zsumowaniu dochodów obu małżonków i podzieleniu ich przez dwa uzyskuje się kwotę, która jest opodatkowana według niższego progu. W przypadku rozliczenia się osobno, osoba zarabiająca powyżej 120 000 zł rocznie musiałaby rozliczyć się według skali podatkowej 32%. 

Wspólne rozliczenie PIT jest korzystne również wówczas, gdy jeden z małżonków wykazał stratę z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. O stracie mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższyły zysk. W tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że straty nie odejmuje się od wysokości dochodu drugiego małżonka, a traktuje jako zerowy przychód. Korzyścią ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem jest niższy podatek. Łatwo można więc zrozumieć, że wspólne rozliczenie PIT nie będzie korzystne, jeśli oboje małżonków mają wysokie dochody- wówczas po ich zsumowaniu zapewne obejmie ich już wyższy próg podatkowy, czyli wyższa kwota podatku. W takim wypadku zdecydowanie lepiej będzie rozliczyć się indywidualnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wspólnego rozliczenia? 

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe także w sytuacji, w której jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego za poprzedni rok, w którym między małżonkami była wspólność majątkowa, a także wówczas, gdy w roku, którego dotyczy rozliczenie małżonkowie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, np. w przypadku rezydentów polskich bądź w przypadku, gdy jeden z nich podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w państwie UE, EG bądź w Szwajcarii. Rozliczyć się wspólnie można również wtedy, gdy przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce osiągnęły wysokość łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu łącznego osiągniętego w danym roku podatkowym. Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest zaistnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów ratyfikowanych, których stroną jest Polska.

Warto wiedzieć, że wszelkie zeznania podatkowe składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Osoby, które nie są pewne swojej wiedzy z zakresu rozliczania PIT 37, cenne informacje na ten temat znajdą tutaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. 

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Aby łatwo rozliczyć się z małżonkiem, wystarczy dochody małżonków dodać do siebie, następnie podzielić przez dwa i ustalić od uzyskanej kwoty podatek, który oblicza się od połowy łącznych dochodów małżonków. Warto wiedzieć, że ewentualne ulgi od dochodu odlicza się osobno dla każdego małżonka, któremu przysługują. Najłatwiejszym sposobem na szybkie wspólne rozliczenie małżonków jest skorzystanie z bezpłatnego programu do PIT - PIT PRO od Podatnik.info, dostępnego pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit. Korzystanie z takiego narzędzia jest łatwe i intuicyjne. Pozwala na zniwelowanie ryzyka błędu do minimum. Wystarczy podać niezbędne informacje, a system sam wyliczy wysokość podatku czy np. przysługujące ulgi. Bez wątpienia program jest ogromną oszczędnością czasu i niepotrzebnego stresu. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe