Z Odry wyłowiono setki kilogramów śniętych ryb

Śnięte ryby w Odrze
Pierwsze sygnały o śnięciu ryb pojawiły się na Kanale Gliwickim już 8 kwietnia 2025 roku. 14 kwietnia problem zauważono również w wodach Odry. Jak informuje rzecznik wojewody opolskiego Kinga Tokarz, do tej pory na terenie województwa opolskiego zebrano łącznie około 1,6 tony martwych ryb. Dokładnie było to 489,4 kg w Kanale Gliwickim oraz 1110 kg w Odrze. To nie pierwszy raz, kiedy z Odry wyciąga się wiele ton śniętych ryb - podobnie było we wrześniu 2024 roku.
Wirus CyHV-2 odpowiedzialny za masowe zgony ryb
Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził, że przyczyną śmierci ryb jest wirus CyHV-2, powodujący martwicę układu krwionośnego ryb, szczególnie z rodziny karpiowatych. Wyniki badań wykluczyły natomiast wcześniejsze podejrzenia dotyczące zatrucia tzw. "złotą algą". Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ), stan jakości wody pozostaje w normie.
Sytuacja monitorowana przez służby
Obecnie nie ma decyzji o zakazie korzystania z wód Odry oraz Kanału Gliwickiego. Służby wojewody opolskiego nie wykluczają jednak, że sytuacja ta może ulec zmianie, jeżeli pojawi się zagrożenie dla zdrowia mieszkańców czy środowiska.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- Nowy sondaż prezydencki. Poparcie dla Nawrockiego wystrzeliło
- Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba
- Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Justyna Dobrosz-Oracz zniknęła z ekranu TVP. Wiadomo, co się stało
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Bodnar pożegna się z marzeniami o międzynarodowej karierze?
Jak było za rządów PiS?
Warto przypomnieć, że masowe śnięcia ryb w Odrze nie są nowością. Za czasów rządów PiS temat ten był wykorzystywany politycznie przez ówczesną opozycję. Sprawa zyskała wtedy duży rozgłos medialny i była traktowana jako poważny zarzut wobec rządu. Aktualnie, mimo podobnej sytuacji, temat ten nie wzbudza aż takich emocji społecznych czy politycznych.
Szczególnie głośno komentował sprawę w ubiegłym roku wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który sam padł ofiarą własnych słów, krytykując sytuację za czasów PiS, a potem określając identyczną narrację jako "pisowską narrację zwiastującą koniec świata".
Co warto wiedzieć?
Jakie gatunki ucierpią najbardziej przez wirus CyHV-2?
Przede wszystkim karaś srebrzysty i płoć, pojedyncze przypadki okonia i sandacza.
Co zrobić, jeśli znajdę martwe ryby?
Zgłoś to do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Kontakt znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Jak długo wirus utrzymuje się w środowisku?
W temperaturze 15–20 °C kilkanaście dni. Spadek temperatury lub silny przepływ skraca jego aktywność.