Morawiecki: Jako państwo musimy w trybie natychmiastowym zwiększyć poziom obrony powietrznej RP

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela ponad 300 dronów i rakiet. Siły zbrojne Iranu przekazały, że atak jest odwetem za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku oficerów.
Izraelskie wojsko poinformowało, że 99 proc. dronów i rakiet zostało zestrzelonych.
CZYTAJ TAKŻE: Prof. Grzegorz Górski odpowiada Donaldowi Tuskowi: Unia Europejska jest karłem
"Ryzyko wojny wzrasta"
Do sytuacji na Bliskim Wschodzie odniósł się na platformie X (dawniej Twitter) były szef rządu Mateusz Morawiecki. Jak stwierdził, "doświadczenia historyczne wskazują, że aspirujące państwa – jak Polska – muszą szukać potężnych sojuszników, a jednocześnie budować własny potencjał obronny, pozwalający na konfrontację z agresorem".
"Zmasowany ostrzał Izraela przez Iran, regularne bombardowania UA przez RU i pozostałe współczesne wojny pokazują dziś jasno – to obrona powietrzna jest priorytetem" – zwrócił uwagę Morawiecki.
Podkreślił, że "ryzyko wojny wzrasta, sytuacja staje się coraz bardziej poważna, dlatego "jako państwo musimy w trybie natychmiastowym zwiększyć poziom obrony powietrznej RP, także na jej niższych piętrach, jak Narew czy Pilica".
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje mąż Elżbiety Witek. Zmagał się z chorobą
Morawiecki apeluje
"Rosjanie pokazali po 2022 r., że nie zawahają się masowo używać dronów i pocisków rakietowych aby uderzać nie tylko w wojsko, ale również ludność cywilną. Dla nich nie ma żadnych granic, musimy o tym pamiętać w każdym momencie" – podkreślił były premier.
"Zostawiliśmy budżet, który umożliwił wydatki na obronność Polski najwyższe w NATO (ok.4%). Nie zmarnujcie tego. Dość jałowych kłótni, dość kreowania tematów zastępczych! To nie czas na zabawę w piaskownicy, panie i panowie będący u władzy. Bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze! To dla was prawdziwy egzamin dojrzałości" – zakończył.
Sytuacja na arenie międzynarodowej staje się coraz bardziej dynamiczna. Widzimy to na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, a niedługo być może w rejonie Pacyfiku. Doświadczenia historyczne wskazują, że aspirujące państwa – jak Polska🇵🇱 – muszą szukać potężnych sojuszników, a jednocześnie…
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) April 14, 2024