Czarne chmury wokół von der Leyen ws. Pfizergate. Tymczasem Polska... wycofuje skargę

Jak donosi "Politico", Prokuratura Europejska przejmuje belgijskie śledztwo ws. tzw. afery Pfizergate. Sprawa bezpośrednio obciąża obecną przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, a śledczy mają badać jej korespondencję. Tymczasem Polska, która obok Węgier w 2023 roku złożyła w tej sprawie skargę, pracuje nad wycofaniem się z tego postępowania.
Ursula von der Leyen Czarne chmury wokół von der Leyen ws. Pfizergate. Tymczasem Polska... wycofuje skargę
Ursula von der Leyen / Wikipedia - CC BY-SA 2.0 / European People's Party

Czołowi europejscy prokuratorzy badają zarzuty popełnienia przestępstwa w związku z negocjacjami w sprawie szczepionek między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer

– informuje "Politico". 

Czytaj również: Ważna rozmowa Xi Jinping - Joe Biden. Biały Dom wydał komunikat

Czarne chmury nad von der Leyen

Jak czytamy w publikacji, śledczy z Prokuratury Europejskiej w ostatnich miesiącach przejęli od belgijskich prokuratorów śledztwo przeciwko von der Leyen w sprawie "ingerencji w funkcje publiczne, niszczenia SMS-ów, korupcji i konfliktu interesów". W sprawie nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów, ale Prokuratura bada domniemane przestępstwa.

Śledztwo zostało pierwotnie wszczęte przez belgijskie organy sądowe w mieście Liège na początku 2023 r. po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez lokalnego lobbystę Frédérica Baldana. Później dołączyły do niego rządy Węgier i Polski – choć ten ostatni jest w trakcie wycofywania skargi po wygranych wyborach przez prounijny rząd Donalda Tuska (...) Skarga Baldana koncentrowała się na rzekomej wymianie wiadomości tekstowych między von der Leyen a szefem Pfizera Albertem Bourlą w okresie poprzedzającym zawarcie największej umowy dotyczącej szczepionek w UE w szczytowym okresie pandemii Covid-19 (...) New York Times, który jako pierwszy ujawnił, że wymiana miała miejsce, gdy dwaj przywódcy ustalali warunki umowy, wszczął równoległy pozew przeciwko Komisji po tym, jak odmówiła ona ujawnienia treści wiadomości po złożeniu wniosku o dostęp do dokumentów

– czytamy. "Politico" przypomina, że transakcja dot. szczepionek była warta około 20 miliardów euro, a zmarnowano dawki szczepionek o wartości co najmniej 4 miliardów euro. Tymczasem moment, w którym afera nabiera tempa jest szczególnie "delikatny" dla von der Leyen – zbliżają się wybory do Europarlamentu, a von der Leyen na ten moment jest główną kandydatką do tego, aby objąć ponownie fotel szefowej KE. 

Jak dotąd Komisja odmówiła ujawnienia treści wiadomości tekstowych, a nawet potwierdzenia ich istnienia (...) Działacze na rzecz przejrzystości i niektórzy przeciwnicy polityczni starali się wywrzeć presję na Komisję, aby omówiła tę sprawę, ale von der Leyen jak dotąd unikała zajmowania się nią. W odpowiedzi na bezpośrednie pytanie zadane jej przez POLITICO o brakujące wiadomości tekstowe, von der Leyen powiedziała: "Wszystko, co niezbędne na ten temat zostało powiedziane i wymienione. I będziemy czekać na wyniki"

– podaje serwis. 

Czytaj także: Będzie strajk okupacyjny w Ministerstwie Rolnictwa. Jest decyzja Solidarności Rolników Indywidualnych

Polska wycofuje skargę

W ubiegłym roku Baldan, 36-letni belgijski lobbysta (...) złożył w Belgii skargę karną w związku z rolą von der Leyen w negocjacjach szczepionkowych z Pfizerem w związku z tym, co jego zdaniem było aktami "ingerencji w funkcje publiczne, niszczenia SMS-ów, korupcji i konfliktu interesów" 

– czytamy w publikacji. "Politico" przypomina, że Węgry, rządzone przez zaciekłego przeciwnika von der Leyen Wiktora Orbana, również złożyły skargę. Uczyniła to również Polska.

Polska złożyła własną skargę w listopadzie ubiegłego roku. Jednak po nominacji Donalda Tuska na premiera w grudniu nowy rząd pracuje nad wycofaniem Polski z tego postępowania

– informuje "Politico", powołując się na informacje od rzecznika polskiego rządu. 

Szczegóły sprawy nie są jawne, ale osoby wtajemniczone powiedziały, że chociaż skarga wniesiona przez Węgry różni się od skargi Baldana, koncentruje się na tej samej wymianie wiadomości tekstowych. Polska skarga jest podobna do tej złożonej przez Baldana, powiedziały dwie osoby zaznajomione ze szczegółami sprawy. Zarówno Węgry, jak i Polska zostały również pozwane przez Pfizer w związku z brakiem płatności za dawki szczepionek po wstrzymaniu dostaw, powołując się na nadpodaż i obciążenie finansowe związane z wojną na Ukrainie

– podsumowuje "Politico".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dyrektywa budynkowa to nie tylko zamach na własność. Czy naprawdę chcemy być niewolnikami? Wiadomości
Dyrektywa budynkowa to nie tylko zamach na własność. Czy naprawdę chcemy być niewolnikami?

Rada UE formalnie przyjęła w piątek zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, której oficjalnym celem jest pomoc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i ubóstwa energetycznego w UE. Problem w tym, że wygeneruje ona kryzys, jakiego Europa nie widziała chyba nigdy, prowadząc nie tylko do ubóstwa energetycznego, ale do masowej utraty własności przez obywateli UE, która przejdzie w ręce „inwestorów” z wielkich korporacji zgodnie z planem zapisanym w Manifeście z Ventotene Altiero Spinellego i Ernesta Rossiego.

Żona Macieja Wąsika z postępowaniem dyscyplinarnym w pracy z ostatniej chwili
Żona Macieja Wąsika z postępowaniem dyscyplinarnym w pracy

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Maciej Wąsik poinformował, że wobec jego żony Romy Wąsik wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Małżonka polityka pracuje w instytucji publicznej.

Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu

Media obiegły niepokojące informacje w sprawie znanego aktora. Konieczna operacja.

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy z ostatniej chwili
Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

MRPiPS poinformowało, że rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy. Wdraża on dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie

Reprezentantka Polski w piłce nożnej Ewa Pajor, występująca obecnie w VfL Wolfsburg, od nowego sezonu zagra w Barcelonie - informują niemieckie i hiszpańskie media. Transfer ma wynieść prawie pół miliona euro, co jest rekordem w historii kobiecej drużyny z Katalonii.

Nie żyje znany dziennikarz. Tuż przed śmiercią opublikował wpis z ostatniej chwili
Nie żyje znany dziennikarz. Tuż przed śmiercią opublikował wpis

We wtorek media poinformowały o śmierci Tomasza Świderka - doświadczonego dziennikarza, publicysty m.in dziennika "Rzeczpospolita", "Dzienniku Gazecie Prawnej" czy "Gazecie Wyborczej". Uwagę zwraca ostatni wpis dziennikarza opublikowany w mediach społecznościowych.

Spotkanie Duda–Trump w USA? Prezydent RP zabiera głos   z ostatniej chwili
Spotkanie Duda–Trump w USA? Prezydent RP zabiera głos

– Jeśli będzie możliwość, to tak, towarzysko się z nim (Donaldem Trumpem – red.) spotkam – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Według niemieckich mediów unijne termomodernizacje mają minimalny wpływ na zużycie energii z ostatniej chwili
Według niemieckich mediów unijne termomodernizacje mają minimalny wpływ na zużycie energii

Unia Europejska wyrażając potrzebę termomodernizacji starych budynków w ramach swoich ekologicznych założeń, całkowicie nie bierze pod uwagę tego, że ich wpływ na środowisko nie jest aż tak negatywny, jak może się wydawać. Niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” zwraca uwagę, że mieszkańcy starych, słabo ocieplonych budynków często zamiast mocno się dogrzewać, po prostu grubiej się ubierają i wcale nie zużywają więcej energii.

Wiadomości
Solidarność uczniowska - gdańscy licealiści pomagają młodszym kolegom

Solidarność uczniowska nie jedno ma imię. W Gdańsku jej przykładem jest projekt społeczny zrealizowany przez uczennice 1LO w Gdańsku. Licealistki pomagały swoim młodszym kolegom i koleżankom w nauce do pierwszego w ich życiu tak ważnego testu - egzaminu ósmoklasisty.

Morderstwo Polaka w Szwecji. Nowe informacje z ostatniej chwili
Morderstwo Polaka w Szwecji. Nowe informacje

Sąd rejonowy w Huddinge pod Sztokholmem aresztował we wtorek na dwa tygodnie 17-latka oraz 18-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura zarzuca nastolatkom ukrywanie osoby, która oddała strzał z broni palnej.

REKLAMA

Czarne chmury wokół von der Leyen ws. Pfizergate. Tymczasem Polska... wycofuje skargę

Jak donosi "Politico", Prokuratura Europejska przejmuje belgijskie śledztwo ws. tzw. afery Pfizergate. Sprawa bezpośrednio obciąża obecną przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, a śledczy mają badać jej korespondencję. Tymczasem Polska, która obok Węgier w 2023 roku złożyła w tej sprawie skargę, pracuje nad wycofaniem się z tego postępowania.
Ursula von der Leyen Czarne chmury wokół von der Leyen ws. Pfizergate. Tymczasem Polska... wycofuje skargę
Ursula von der Leyen / Wikipedia - CC BY-SA 2.0 / European People's Party

Czołowi europejscy prokuratorzy badają zarzuty popełnienia przestępstwa w związku z negocjacjami w sprawie szczepionek między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer

– informuje "Politico". 

Czytaj również: Ważna rozmowa Xi Jinping - Joe Biden. Biały Dom wydał komunikat

Czarne chmury nad von der Leyen

Jak czytamy w publikacji, śledczy z Prokuratury Europejskiej w ostatnich miesiącach przejęli od belgijskich prokuratorów śledztwo przeciwko von der Leyen w sprawie "ingerencji w funkcje publiczne, niszczenia SMS-ów, korupcji i konfliktu interesów". W sprawie nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów, ale Prokuratura bada domniemane przestępstwa.

Śledztwo zostało pierwotnie wszczęte przez belgijskie organy sądowe w mieście Liège na początku 2023 r. po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez lokalnego lobbystę Frédérica Baldana. Później dołączyły do niego rządy Węgier i Polski – choć ten ostatni jest w trakcie wycofywania skargi po wygranych wyborach przez prounijny rząd Donalda Tuska (...) Skarga Baldana koncentrowała się na rzekomej wymianie wiadomości tekstowych między von der Leyen a szefem Pfizera Albertem Bourlą w okresie poprzedzającym zawarcie największej umowy dotyczącej szczepionek w UE w szczytowym okresie pandemii Covid-19 (...) New York Times, który jako pierwszy ujawnił, że wymiana miała miejsce, gdy dwaj przywódcy ustalali warunki umowy, wszczął równoległy pozew przeciwko Komisji po tym, jak odmówiła ona ujawnienia treści wiadomości po złożeniu wniosku o dostęp do dokumentów

– czytamy. "Politico" przypomina, że transakcja dot. szczepionek była warta około 20 miliardów euro, a zmarnowano dawki szczepionek o wartości co najmniej 4 miliardów euro. Tymczasem moment, w którym afera nabiera tempa jest szczególnie "delikatny" dla von der Leyen – zbliżają się wybory do Europarlamentu, a von der Leyen na ten moment jest główną kandydatką do tego, aby objąć ponownie fotel szefowej KE. 

Jak dotąd Komisja odmówiła ujawnienia treści wiadomości tekstowych, a nawet potwierdzenia ich istnienia (...) Działacze na rzecz przejrzystości i niektórzy przeciwnicy polityczni starali się wywrzeć presję na Komisję, aby omówiła tę sprawę, ale von der Leyen jak dotąd unikała zajmowania się nią. W odpowiedzi na bezpośrednie pytanie zadane jej przez POLITICO o brakujące wiadomości tekstowe, von der Leyen powiedziała: "Wszystko, co niezbędne na ten temat zostało powiedziane i wymienione. I będziemy czekać na wyniki"

– podaje serwis. 

Czytaj także: Będzie strajk okupacyjny w Ministerstwie Rolnictwa. Jest decyzja Solidarności Rolników Indywidualnych

Polska wycofuje skargę

W ubiegłym roku Baldan, 36-letni belgijski lobbysta (...) złożył w Belgii skargę karną w związku z rolą von der Leyen w negocjacjach szczepionkowych z Pfizerem w związku z tym, co jego zdaniem było aktami "ingerencji w funkcje publiczne, niszczenia SMS-ów, korupcji i konfliktu interesów" 

– czytamy w publikacji. "Politico" przypomina, że Węgry, rządzone przez zaciekłego przeciwnika von der Leyen Wiktora Orbana, również złożyły skargę. Uczyniła to również Polska.

Polska złożyła własną skargę w listopadzie ubiegłego roku. Jednak po nominacji Donalda Tuska na premiera w grudniu nowy rząd pracuje nad wycofaniem Polski z tego postępowania

– informuje "Politico", powołując się na informacje od rzecznika polskiego rządu. 

Szczegóły sprawy nie są jawne, ale osoby wtajemniczone powiedziały, że chociaż skarga wniesiona przez Węgry różni się od skargi Baldana, koncentruje się na tej samej wymianie wiadomości tekstowych. Polska skarga jest podobna do tej złożonej przez Baldana, powiedziały dwie osoby zaznajomione ze szczegółami sprawy. Zarówno Węgry, jak i Polska zostały również pozwane przez Pfizer w związku z brakiem płatności za dawki szczepionek po wstrzymaniu dostaw, powołując się na nadpodaż i obciążenie finansowe związane z wojną na Ukrainie

– podsumowuje "Politico".Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe