Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Po latach programowego zamilczania historii o żołnierzach podziemia antykomunistycznego lat 1944–1963, a następnie latach oddolnej, społecznej pracy na rzecz przywracania pamięci o nich szerszemu gronu społecznemu, przyszedł czas, kiedy uroczystości upamiętniające Niezłomnych gromadziły przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Wydawało się, że tak będzie już zawsze, że okres „partyzantki” w tym obszarze jest już za nami. Tak się jednak nie stało i wygląda na to, że Wyklęci zaczęli znowu być niewygodni. Dlaczego? O tym piszemy w bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Wyklęci znów wyklęci Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Wyklęci znów wyklęci / okładka: Krzysztof Brynecki

Wyklęci znów wyklęci

„Pod koniec stycznia 2024 roku oburzenie środowisk niepodległościowych wywołało zerwanie znaku Polski Walczącej i tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym z gmachu historycznego budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Trudno nie uznać tego gestu za symboliczny w świetle działań nowego rządu w różnych aspektach polityki historycznej i edukacji, a także zapowiedzi likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, decyzji o zaprzestaniu organizowania przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uroczystości upamiętniających Józefa Kurasia «Ognia» oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz odwołania szefa samego urzędu Jana Józefa Kasprzyka”

– pisze na naszych łamach Agnieszka Żurek, przypominając, że do ideałów reprezentowanych przez Żołnierzy Niezłomnych sięgali także kapelani Solidarności – bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak i wielu innych.

Wymazywanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych idzie w parze z przywracaniem na ważne państwowe stanowiska mentalnych spadkobierców ich prześladowców. Teresa Wójcik w teście pt. „Nowe-stare kadry” zauważa, że na stanowiskach ważnych ze względu na bezpieczeństwo państwa pojawiają się funkcjonariusze wywodzący się z kręgu dawnej WSW i mniej dawnej WSI.

„Wojskowe służby specjalne komunistycznego państwa nie zostały w Polsce radykalnie wymienione. Przeszły z PRL-u niemal nietknięte do III RP, co jest groźne zwłaszcza wobec rosyjskiego sąsiedztwa. Po 35 latach wciąż są obecne problemy z tym niebezpiecznym dziedzictwem”

– podkreśla nasza autorka.

Niemodni, niewygodni, znienawidzeni

Do mentalnych (a często także materialnych) spadkobierców beneficjentów systemu komunistycznego nawiązuje w swoim tekście także Jakub Pacan. W tekście pt. „Niemodni, niewygodni, znienawidzeni” pisze:

„1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tysiące resortowych rodzin przeżywa złość. Przypomina im się, że na zwalczaniu «leśnych band» i «faszystów» uszyte są ich rodzinne awanse, kariery i dobrobyt na pokolenia. Takiego wypominania nikt nie lubi”.

Odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska opisuje sukces Solidarności, odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

„Wiadomo już, że odpis na ZFŚS wyniesie w tym roku 2417,14 zł na jednego pracownika. To o 502,80 zł więcej niż w ubiegłym półroczu, a zarazem największy wzrost od wielu lat”

– zaznacza w swoim tekście.

Solidarność z rolnikami

Na łamach „Tygodnika Solidarność” wspieramy polskich rolników walczących w imieniu nas wszystkich z absurdami unijnej polityki rolnej.

„Zielony Ład miał powstrzymać katastrofę klimatyczną. Ale prawdziwą katastrofą – społeczną i ekonomiczną – jest sam Zielony Ład. Właśnie zapewne dlatego za rolnikami wkrótce pójdą następni. Tego tematu nie ma zamiaru odpuszczać także Solidarność, która czuje, że ze względu na rolę, którą już nieraz odgrywała w historii Polski i Europy, a także przez poczucie obowiązku wobec polskich pracowników, musi znów stanąć w ich obronie”

– podkreśla redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Ale najgorsze dla establishmentu jest to, że rolnicy pokazują, że można mówić «nie». To ich «nie» może się stać już niedługo zaraźliwym przykładem dla tych wszystkich, których polityka klimatyczna ugryzie w następnej kolejności. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych, użytkowników aut, pracowników branży chemicznej czy samochodowej. Nie dla bogatych, których stać na zapłacenie swoistego «ekopodatku», ale dla normalsów, bo to w imieniu normalsa mówi dziś rolnik. Nawet jeśli normals tego jeszcze nie pojmuje”

– zauważa w swoim felietonie pt. „Dziś rolnik mówi w imieniu normalsa” zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś.

Rząd zacofania i zastoju

O „rządzie zacofania i zastoju” pisze na naszych łamach Mariusz Staniszewski.

„Lewicowo-liberalna koalicja wygrała wybory, proponując skok w nowoczesność. Nie zauważyła jednak, że dla Polaków oznacza to raczej budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego niż pigułkę «dzień po» i aborcję na życzenie”

– wskazuje publicysta.

 

W bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność” znajdą Państwo także m.in. wywiad Jakuba Pacana z dr. Jackiem Sokołowskim o magicznym myśleniu polskiej prawicy oraz rozmowę z Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie o „Sztuce neutralnej klimatycznie”, czyli m.in. o tym, jak artyści przy pomocy cenzury finansowej są wprzęgani w machinę lewicowo-liberalnego szaleństwa ideologicznego.

Serdecznie zachęcamy do lektury!


 

POLECANE
Rzecznik MSZ Iranu o czerwonych liniach. Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego Wiadomości
Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei przypomniał o "czerwonych liniach" Teheranu w kwestii rozmów z USA ws. programu nuklearnego. Podkreślił, że negocjacje muszą odbywać się "uzgodnionych wcześniej ramach".

Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. Czemu kazał pan to kobietom? z ostatniej chwili
Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. "Czemu kazał pan to kobietom?"

Podczas debaty "Super Expressu" Karol Nawrocki przypomniał Rafałowi Trzaskowskiemu, że głosował przeciwko ustawie, która obniżała wiek emerytalny dla kobiet. W odpowiedzi Trzaskowski wymieniał inicjatywy skierowane dla kobiet, realizowane podczas jego rządów w Warszawie.

Rafał Trzaskowski się zaplątał tylko u nas
Rafał Trzaskowski się zaplątał

"Najgorsze, co może być, to ten sam rząd, ten sam prezydent - z jednej partii, którzy tylko słuchają jednej osoby w trudnych czasach." Który polityk jest autorem tych słów?

Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował Wiadomości
Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował

– Stan wyjątkowy zostanie zastosowany w regionach, które o to poproszą – przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Decyzja rządu w Madrycie jest spowodowana ogromną awarią prądu, która dotknęła Hiszpanię i Portugalię.

Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości

Najnowszy sondaż CBOS: Rafał Trzaskowski 31 proc. poparcia, Karol Nawrocki 27 proc., Sławomir Mentzen 16 proc. Frekwencja na poziomie 73 proc.

Ja nie będę tego słuchał. Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna z ostatniej chwili
"Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna

– To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii! Ja tego nie będę słuchał – odpowiedział Grzegorzowi Braunowi kandydat KO Rafał Trzaskowski, po czym odszedł od pulpitu.

Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków Wiadomości
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków

Przywrócenie do stanu pierwotnego pomnika żołnierzy UPA w Monasterzu (Podkarpackie) nakazał właścicielowi terenu - Nadleśnictwu Lubaczów - wojewódzki konserwator zabytków. Na zbiorowej mogile nielegalnie umieszczono dwie tablice. Jedna z nich trafi do policyjnego depozytu.

Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska

Podczas debaty "Super Expressu" kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki oświadczył, że pobór do wojska powinien się odbywać na zasadzie dobrowolności i on nie chce tego zmieniać. Dodał, że należy przyspieszyć system rekrutacji do Wojska Polskiego.

Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci Wiadomości
Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. "Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci"

W zeszły czwartek w dawnej wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Głos w tej sprawie zabrał były ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki.

Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: Sprawdziłem pana wypowiedzi z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"

– Sprawdziłem pana wypowiedzi w Google. Nie ma żadnej pana wypowiedzi sprzed wyborów parlamentarnych, która zawiera "wojna hybrydowa". Wymyślił pan to hasło dopiero, gdy PO doszła do władzy i ten "zły PiS" przestał być odpowiedzialny za sytuację na granicy – mówił do Rafała Trzaskowskiego w debacie prezydenckiej "Super Expressu" twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

REKLAMA

Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Po latach programowego zamilczania historii o żołnierzach podziemia antykomunistycznego lat 1944–1963, a następnie latach oddolnej, społecznej pracy na rzecz przywracania pamięci o nich szerszemu gronu społecznemu, przyszedł czas, kiedy uroczystości upamiętniające Niezłomnych gromadziły przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Wydawało się, że tak będzie już zawsze, że okres „partyzantki” w tym obszarze jest już za nami. Tak się jednak nie stało i wygląda na to, że Wyklęci zaczęli znowu być niewygodni. Dlaczego? O tym piszemy w bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Wyklęci znów wyklęci Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Wyklęci znów wyklęci / okładka: Krzysztof Brynecki

Wyklęci znów wyklęci

„Pod koniec stycznia 2024 roku oburzenie środowisk niepodległościowych wywołało zerwanie znaku Polski Walczącej i tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym z gmachu historycznego budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Trudno nie uznać tego gestu za symboliczny w świetle działań nowego rządu w różnych aspektach polityki historycznej i edukacji, a także zapowiedzi likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, decyzji o zaprzestaniu organizowania przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uroczystości upamiętniających Józefa Kurasia «Ognia» oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz odwołania szefa samego urzędu Jana Józefa Kasprzyka”

– pisze na naszych łamach Agnieszka Żurek, przypominając, że do ideałów reprezentowanych przez Żołnierzy Niezłomnych sięgali także kapelani Solidarności – bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak i wielu innych.

Wymazywanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych idzie w parze z przywracaniem na ważne państwowe stanowiska mentalnych spadkobierców ich prześladowców. Teresa Wójcik w teście pt. „Nowe-stare kadry” zauważa, że na stanowiskach ważnych ze względu na bezpieczeństwo państwa pojawiają się funkcjonariusze wywodzący się z kręgu dawnej WSW i mniej dawnej WSI.

„Wojskowe służby specjalne komunistycznego państwa nie zostały w Polsce radykalnie wymienione. Przeszły z PRL-u niemal nietknięte do III RP, co jest groźne zwłaszcza wobec rosyjskiego sąsiedztwa. Po 35 latach wciąż są obecne problemy z tym niebezpiecznym dziedzictwem”

– podkreśla nasza autorka.

Niemodni, niewygodni, znienawidzeni

Do mentalnych (a często także materialnych) spadkobierców beneficjentów systemu komunistycznego nawiązuje w swoim tekście także Jakub Pacan. W tekście pt. „Niemodni, niewygodni, znienawidzeni” pisze:

„1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tysiące resortowych rodzin przeżywa złość. Przypomina im się, że na zwalczaniu «leśnych band» i «faszystów» uszyte są ich rodzinne awanse, kariery i dobrobyt na pokolenia. Takiego wypominania nikt nie lubi”.

Odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska opisuje sukces Solidarności, odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

„Wiadomo już, że odpis na ZFŚS wyniesie w tym roku 2417,14 zł na jednego pracownika. To o 502,80 zł więcej niż w ubiegłym półroczu, a zarazem największy wzrost od wielu lat”

– zaznacza w swoim tekście.

Solidarność z rolnikami

Na łamach „Tygodnika Solidarność” wspieramy polskich rolników walczących w imieniu nas wszystkich z absurdami unijnej polityki rolnej.

„Zielony Ład miał powstrzymać katastrofę klimatyczną. Ale prawdziwą katastrofą – społeczną i ekonomiczną – jest sam Zielony Ład. Właśnie zapewne dlatego za rolnikami wkrótce pójdą następni. Tego tematu nie ma zamiaru odpuszczać także Solidarność, która czuje, że ze względu na rolę, którą już nieraz odgrywała w historii Polski i Europy, a także przez poczucie obowiązku wobec polskich pracowników, musi znów stanąć w ich obronie”

– podkreśla redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Ale najgorsze dla establishmentu jest to, że rolnicy pokazują, że można mówić «nie». To ich «nie» może się stać już niedługo zaraźliwym przykładem dla tych wszystkich, których polityka klimatyczna ugryzie w następnej kolejności. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych, użytkowników aut, pracowników branży chemicznej czy samochodowej. Nie dla bogatych, których stać na zapłacenie swoistego «ekopodatku», ale dla normalsów, bo to w imieniu normalsa mówi dziś rolnik. Nawet jeśli normals tego jeszcze nie pojmuje”

– zauważa w swoim felietonie pt. „Dziś rolnik mówi w imieniu normalsa” zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś.

Rząd zacofania i zastoju

O „rządzie zacofania i zastoju” pisze na naszych łamach Mariusz Staniszewski.

„Lewicowo-liberalna koalicja wygrała wybory, proponując skok w nowoczesność. Nie zauważyła jednak, że dla Polaków oznacza to raczej budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego niż pigułkę «dzień po» i aborcję na życzenie”

– wskazuje publicysta.

 

W bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność” znajdą Państwo także m.in. wywiad Jakuba Pacana z dr. Jackiem Sokołowskim o magicznym myśleniu polskiej prawicy oraz rozmowę z Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie o „Sztuce neutralnej klimatycznie”, czyli m.in. o tym, jak artyści przy pomocy cenzury finansowej są wprzęgani w machinę lewicowo-liberalnego szaleństwa ideologicznego.

Serdecznie zachęcamy do lektury!



 

Polecane
Emerytury
Stażowe