Dopilnujmy Polski – Rafał Woś poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”

„Jest już nowy numer «Tygodnika Solidarność»! Numer 8. w tym roku. I już 1829. w całej historii «Tygodnika Solidarność». Dla nas jest to numer wyjątkowy i fundamentalny. Taki, w którym mówimy, gdzie jako «Tysol» stoimy i jakie sprawy uważamy za filary dobrej przyszłości dla Polski. Niezależnie od tego, kto będzie Polską w najbliższych latach rządził” – pisze Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.
Cztery filary dobrej przyszłości Polski Dopilnujmy Polski – Rafał Woś poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Cztery filary dobrej przyszłości Polski / grafika: Tygodnik Solidarność nr 08/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

 

I filar – Infrastruktura strategiczna

Te filary są cztery. Pierwszy to duże projekty infrastrukturalne o znaczeniu strategicznym. To projekty zwiększające niezależność Polski i jej obywateli od obcych wpływów, humorów i interesów. Ale także projekty dające szanse na przesuwanie się Polski w górę globalnych łańcuchów tworzenia wartości dodanej w gospodarce. Piszą o tym – na przykładzie CPK oraz terminala w Świnoujściu – nasi autorzy Agnieszka Żurek i Marcin Krzeszowiec.

 

II filar – Energetyka

Drugim filarem pozostaje energetyka. Taka, która uniezależni polskie gospodarstwa domowe od kaprysów, szantaży i wymysłów ośrodków władzy leżących poza naszymi granicami. Żeby żaden Kreml nie mógł więcej „kręcić nam kurkiem”. Ale nie chcemy też przecież bać się ciągle wymysłów bratniej – ale tak często niestety niewidzącej niczego poza czubkiem własnego nosa – Komisji Europejskiej. Dziś owładniętej ideą zielonej rewolucji i gotowej realizować ją wbrew oporom i ewidentnemu interesowi krajów Europy Środkowej. Tutaj hasłem jest atom i trzeba zrobić wszystko, by tego projektu nie utrąciły nam ani kolejne audyty czy zmiany koncepcji. Ani żadne paluszki podejrzanych lobbystów kręcących się już wokół nowego rządu. O tym wszystkim przeczytacie u niezawodnej Teresy Wójcik, naszej redakcyjnej ekspertki od energetyki.

 

III filar – Obronność

Trzeci filar to obronność. Czy jesteśmy gotowi, by stanąć – gdyby przyszło do najgorszego – w obronie swojej wolności i suwerenności? Nad tym pytaniem zastanawia się Jakub Pacan. Dlaczego nie jest optymistą? Przeczytacie sami.

 

IV filar – Solidarność

I wreszcie po czwarte – Solidarność. I ta pisana przez duże „S” i ta z małej litery. Przez pierwsze trzy dekady III RP z solidarnością było u nas różnie. Głównie kiepsko. Triumfowało liberalne przeświadczenie, że nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo. Przed silnymi i bogatymi rozwijano czerwone dywany. Słabym mówiono, że sami sobie winni. To była droga zła i niszcząca. Doprowadziła do głębokich pęknięć. Te rany od paru lat leczymy, prowadząc w Polsce politykę już bardziej solidarną. Wielka w tym rola NSZZ „Solidarność”. Inicjatora szeregu najważniejszych socjalnych zdobyczy ostatnich lat. Podwyżek płacy minimalnej, wolnych niedziel, emerytur, których da się dożyć, i presji na to, by płace nadążały za inflacją. Ale przecież ta walka musi trwać ciągle. By liberalna wańka-wstańka nie sprawiła, żeby „było tak, jak było”. Więcej na ten temat w świetnym tekście naszej redakcyjnej znawczyni spraw pracowniczych Barbary Michałowskiej.   

 

A przecież to dopiero początek tego numeru „Tysola”. Znajdziecie w nim również:

 

Rozmowę Jakuba Pacana z prof. Antonim Dudkiem na temat kondycji polskiego konserwatyzmu.

Publicystyczny debiut Mariusza Staniszewskiego na naszych łamach, w którym autor zapowiada, że „Polska silnych ludzi” i mobbowanie demokracji przez ministrów Sienkiewicza i Bodnara prędko się nie skończą.

Chwytające za serce „requiemMarcina Krzeszowca o tym, jak w 25 miesięcy można zniszczyć 160 lat legendy i tradycji. Chodzi oczywiście o – opisywaną już u nas – sprawę jaworzyńskich Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina”.

O co walczą rolnicy? Wywiad Barbary Michałowskiej z Tomaszem Obszańskim, liderem Solidarności Rolników Indywidualnych.

 

Mamy też dwie nowe kolumny:

Kawał Historii „Tygodnika Solidarność” – w której zaglądać będziemy do naszego własnego redakcyjnego archiwum. A jest przecież do czego zaglądać. W pierwszym odcinku wędrujemy do lutego 1990, gdy Adam Michnik pod rękę z generałem Jaruzelskim jadą na Forum Ekonomiczne do Davos.

A także „Z archiwum Tomasza Gutrego”, gdzie nasz legendarny fotograf pokaże zdjęcie zrobione 13 grudnia 1981 roku pod siedzibą Regionu Mazowsze. Oczywiście zrobione bez pytania milicji o zgodę.

 

Prenumerata

„Tygodnik Solidarność” do kupienia w dobrych salonach prasowych. Ale jeszcze lepiej zamówić go sobie w prenumeracie. To proste. Sami zobaczcie. TU LINK DO PRENUMERATY


 

POLECANE
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70. z ostatniej chwili
Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70.

W wieku 88 lat zmarł Kenneth Washington - aktor znany z wielu popularnych seriali lat 60. i 70., m.in. „Star Trek”, „Dragnet 1967” i „Hogan’s Heroes”. O jego śmierci poinformował serwis Variety. Zmarł 18 lipca we śnie, w swoim domu. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni Wiadomości
Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni

Na podróżnych korzystających z lotniska w Rzeszowie czeka świetna wiadomość - po przerwie znów można korzystać z tarasu widokowego, z którego doskonale widać startujące i lądujące samoloty.

Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski z ostatniej chwili
Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski

Były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prognoza pogody na weekend. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Prognoza pogody na weekend. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na północy i wschodzie oraz częściowo w centrum i na południu Europy występować będą niże z pofalowanymi frontami atmosferycznymi. Nad resztą kontynentu oddziaływać będą wyże. Polska pozostanie w zasięgu wieloośrodkowego układu niżowego. Na krańcach południowych zaznaczy się jeszcze wpływ ciepłego frontu atmosferycznego, a od północnego zachodu przemieszczać się będzie front chłodny poprzedzony linią zbieżności. Napływać będzie dość ciepłe powietrze polarne morskie, jedynie na zachodzie chłodniejsze.

REKLAMA

Dopilnujmy Polski – Rafał Woś poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”

„Jest już nowy numer «Tygodnika Solidarność»! Numer 8. w tym roku. I już 1829. w całej historii «Tygodnika Solidarność». Dla nas jest to numer wyjątkowy i fundamentalny. Taki, w którym mówimy, gdzie jako «Tysol» stoimy i jakie sprawy uważamy za filary dobrej przyszłości dla Polski. Niezależnie od tego, kto będzie Polską w najbliższych latach rządził” – pisze Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.
Cztery filary dobrej przyszłości Polski Dopilnujmy Polski – Rafał Woś poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Cztery filary dobrej przyszłości Polski / grafika: Tygodnik Solidarność nr 08/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

 

I filar – Infrastruktura strategiczna

Te filary są cztery. Pierwszy to duże projekty infrastrukturalne o znaczeniu strategicznym. To projekty zwiększające niezależność Polski i jej obywateli od obcych wpływów, humorów i interesów. Ale także projekty dające szanse na przesuwanie się Polski w górę globalnych łańcuchów tworzenia wartości dodanej w gospodarce. Piszą o tym – na przykładzie CPK oraz terminala w Świnoujściu – nasi autorzy Agnieszka Żurek i Marcin Krzeszowiec.

 

II filar – Energetyka

Drugim filarem pozostaje energetyka. Taka, która uniezależni polskie gospodarstwa domowe od kaprysów, szantaży i wymysłów ośrodków władzy leżących poza naszymi granicami. Żeby żaden Kreml nie mógł więcej „kręcić nam kurkiem”. Ale nie chcemy też przecież bać się ciągle wymysłów bratniej – ale tak często niestety niewidzącej niczego poza czubkiem własnego nosa – Komisji Europejskiej. Dziś owładniętej ideą zielonej rewolucji i gotowej realizować ją wbrew oporom i ewidentnemu interesowi krajów Europy Środkowej. Tutaj hasłem jest atom i trzeba zrobić wszystko, by tego projektu nie utrąciły nam ani kolejne audyty czy zmiany koncepcji. Ani żadne paluszki podejrzanych lobbystów kręcących się już wokół nowego rządu. O tym wszystkim przeczytacie u niezawodnej Teresy Wójcik, naszej redakcyjnej ekspertki od energetyki.

 

III filar – Obronność

Trzeci filar to obronność. Czy jesteśmy gotowi, by stanąć – gdyby przyszło do najgorszego – w obronie swojej wolności i suwerenności? Nad tym pytaniem zastanawia się Jakub Pacan. Dlaczego nie jest optymistą? Przeczytacie sami.

 

IV filar – Solidarność

I wreszcie po czwarte – Solidarność. I ta pisana przez duże „S” i ta z małej litery. Przez pierwsze trzy dekady III RP z solidarnością było u nas różnie. Głównie kiepsko. Triumfowało liberalne przeświadczenie, że nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo. Przed silnymi i bogatymi rozwijano czerwone dywany. Słabym mówiono, że sami sobie winni. To była droga zła i niszcząca. Doprowadziła do głębokich pęknięć. Te rany od paru lat leczymy, prowadząc w Polsce politykę już bardziej solidarną. Wielka w tym rola NSZZ „Solidarność”. Inicjatora szeregu najważniejszych socjalnych zdobyczy ostatnich lat. Podwyżek płacy minimalnej, wolnych niedziel, emerytur, których da się dożyć, i presji na to, by płace nadążały za inflacją. Ale przecież ta walka musi trwać ciągle. By liberalna wańka-wstańka nie sprawiła, żeby „było tak, jak było”. Więcej na ten temat w świetnym tekście naszej redakcyjnej znawczyni spraw pracowniczych Barbary Michałowskiej.   

 

A przecież to dopiero początek tego numeru „Tysola”. Znajdziecie w nim również:

 

Rozmowę Jakuba Pacana z prof. Antonim Dudkiem na temat kondycji polskiego konserwatyzmu.

Publicystyczny debiut Mariusza Staniszewskiego na naszych łamach, w którym autor zapowiada, że „Polska silnych ludzi” i mobbowanie demokracji przez ministrów Sienkiewicza i Bodnara prędko się nie skończą.

Chwytające za serce „requiemMarcina Krzeszowca o tym, jak w 25 miesięcy można zniszczyć 160 lat legendy i tradycji. Chodzi oczywiście o – opisywaną już u nas – sprawę jaworzyńskich Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina”.

O co walczą rolnicy? Wywiad Barbary Michałowskiej z Tomaszem Obszańskim, liderem Solidarności Rolników Indywidualnych.

 

Mamy też dwie nowe kolumny:

Kawał Historii „Tygodnika Solidarność” – w której zaglądać będziemy do naszego własnego redakcyjnego archiwum. A jest przecież do czego zaglądać. W pierwszym odcinku wędrujemy do lutego 1990, gdy Adam Michnik pod rękę z generałem Jaruzelskim jadą na Forum Ekonomiczne do Davos.

A także „Z archiwum Tomasza Gutrego”, gdzie nasz legendarny fotograf pokaże zdjęcie zrobione 13 grudnia 1981 roku pod siedzibą Regionu Mazowsze. Oczywiście zrobione bez pytania milicji o zgodę.

 

Prenumerata

„Tygodnik Solidarność” do kupienia w dobrych salonach prasowych. Ale jeszcze lepiej zamówić go sobie w prenumeracie. To proste. Sami zobaczcie. TU LINK DO PRENUMERATY



 

Polecane
Emerytury
Stażowe