Kiedy Tusk odwiedzał Paryż, polska PESA traciła ogromny kontrakt z powodu francuskiej firmy?
W grudniu Pesa podpisała z rumuńską Agencją Reform Kolei kontrakt na dostawę 20 (z opcją kolejnych 9) pojazdów klasy Inter–Regio. W ramach obydwu umów bydgoski producent będzie również przez 15 lat świadczyć dla ARF usługi utrzymania pojazdów i w tym celu Pesa wraz z państwowymi kolejami CFR Calatori utworzy lokalne centra serwisowe. W tym zakresie Pesa podpisała już ze spółkami CFR Calatori i CFR SA wstępne porozumienia.
Przedstawicielka Pesy w Rumunii Hanna Wiśniewska Sirbu podała, że fabryka wkrótce otworzy biuro w Bukareszcie i rozpocznie przygotowania do uruchomienia centrów serwisowych we współpracy z lokalnymi partnerami.
Czytaj także: Prof. Bogdan Musial: Niemcy wypłacili reparacje wszystkim oprócz Polski
Francuska firma zgłasza sprawę do sądu
Okazało się, że z powyższym obrotem spraw nie mógł pogodzić się francuski koncern Alstom, który złożył do Sąd Apelacyjny w Bukareszcie skargę na wybór zwycięzcy przetargu.
Kilka dni temu Sąd Apelacyjny w Bukareszcie wydał w tej sprawie wyrok i nakazał zamawiającemu czyli Urzędowi Ds. Reformy Kolejnictwa w Rumunii dokonanie ponownej oceny oferty złożonej przez Pesa Bydgoszcz. Sąd przychylił się do części argumentów, które w skardze zawarł Alstom
– podaje "Kolejowy Portal".
Prezes ARF Stefan Roseanu skomentował, że "decyzja ta w oczywisty sposób opóźnia dostawę pociągów".
Po raz pierwszy spotykamy się z taką sytuacją, także w całej służbie. Moi koledzy z działu prawnego analizują implikacje, na razie czekam na uzasadnienie Sądu i zobaczymy, co tam postanowiono
– wskazał Roseanu.
Do tej pory Pesa dostarczała w latach 2012–2023 na rynek rumuński tramwaje. Łącznie 37 tramwajów jeździ w Kluż, Jassach i Krajowej. Obecnie fabryka produkuje tramwaje dla Tallina i pojazdy dla CD i Regio Jet w Czechach oraz kolei w Ghanie. Eksport w ostatnich latach stanowi połowę produkcji firmy.
Czytaj także: Tusk: Przygotujemy projekt zmian w ustawie o CPK
Wizyta Tuska w Paryżu
Warto przypomnieć, że w poniedziałek w Paryżu gościł szef polskiego rządu, Donald Tusk.
Moją intencją jest jak najszybsza rewitalizacja wzajemnych stosunków
– zadeklarował Tusk w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem Francji. Emmanuel Macron poinformował, że trwają prace nad nowym traktatem o wzajemnej współpracy, m.in. w obszarze obronności i energetyki.
W oświadczeniach dla mediów obaj przywódcy podkreślili znaczenie wzajemnych relacji na forum Unii Europejskiej i NATO, a także współpracy dwustronnej, m.in. w obszarach bezpieczeństwa, obronności i energetyki, w tym jądrowej.
Czytaj więcej: Tusk w Paryżu. „Jak najszybsza rewitalizacja wzajemnych stosunków”