Paweł Jędrzejewski: Ignorancja Tuska

Polska ma utrzymywać dobre stosunki z USA, a nie z jedną z dwóch amerykańskich partii.
Kapitol. Waszyngton. USA Paweł Jędrzejewski: Ignorancja Tuska
Kapitol. Waszyngton. USA / Wikipedia domena publiczna

Obywatele USA czują się poważnie zagrożeni milionami nielegalnych migrantów przekraczających corocznie południową granicę USA. Szanse na zwycięstwo republikańskiego kandydata, czyli Donalda Trumpa, rosną, bo w kwestii migracji amerykańscy wyborcy wiążą z Trumpem wielkie nadzieje. Przecież tylko Trump był wobec tego problemu skuteczny. Już to udowodnił. Potwierdzają to jednoznacznie liczby. W ostatnim roku prezydentury Trumpa, liczba nielegalnych przekroczeń granicy wynosiła 458 tysięcy. W pierwszym roku Bidena natychmiast skoczyła do 1.7 miliona. W zeszłym roku straż graniczna zatrzymała ponad 2 miliony ludzi. Obecnie liczba migrantów zatrzymanych na granicy wskazuje, że do Stanów wejdą nielegalnie w tym roku ponad 3 miliony. W tym samym czasie, Amerykanie dostrzegają wielomiliardowe wydatki na pomoc dla Ukrainy, broniącej swoich granic przed inwazją rosyjską. Wiedzą, że koszt tej pomocy pokrywany jest pieniędzmi z ich podatków, czyli z ich pracy. Jednocześnie widzą, jak w tym samym czasie ich własne granice są codziennie swobodnie przekraczane przez tysiące łamiących amerykańskie prawo ludzi. I co? I nic - administracja Bidena nie próbuje nawet rozwiązać tego problemu. Granica jest otwarta. Wobec projektu nowej ustawy imigracyjnej wysuwane są poważne zarzuty, także przez Trumpa. Dominuje przekonanie, że ustawa absolutnie nie spełni oczekiwań, że nie zlikwiduje, ani nawet nie zmniejszy gigantycznego problemu. Dlatego senatorowie odrzucający nową ustawę imigracyjną są postrzegani przez wiele milionów obywateli USA jako obrońcy suwerenności ich państwa. To są fakty, z którymi każdy polityk powinien się liczyć, nawet jeśli nie podziela tych poglądów.

 

Donald Tusk nie wie, czy udaje, że nie wie?

Donald Tusk zupełnie nie bierze tego pod uwagę. Premier polskiego rządu swoim tweetem "nakazuje" republikańskim senatorom, żeby się wstydzili odrzucenia przez Senat USA projektu ustawy o ochronie granic (koszt 20 miliardów), w której zapisano dodatkowe kolosalne sumy na pomoc dla Ukrainy (60 miliardów), Izraela (14 miliardów) i Gazy (10 miliardów). Tuskowi chodzi o to, że Senat nie przyznał pieniędzy dla Ukrainy. Ten gest polskiego premiera jest świadectwem jego zarozumiałości i zarazem dowodem ignorancji. 

Ignorancja przejawia się tu na kilku poziomach. Tusk nie wie, albo udaje, że nie wie, o co chodziło w tym senackim odrzuceniu. Oczywiście, o tę część ustawy, która dotyczy "ochrony granic", a tak naprawdę nie jest żadną "ochroną" lecz legitymizacją inwazji milionów nielegalnych migrantów na Stany Zjednoczone. Najlepszym dowodem, czym miała być ta ustawa, jest w niej paragraf mówiący o obowiązku kryzysowego zamykania granicy dopiero wówczas, gdy liczba usiłujących się przez nią nielegalnie przedostać przekroczy średnio 5 tysięcy dziennie przez nieprzerwany okres 7 dni. Oznacza to w praktyce, że do USA będzie mogło przedostawać się rocznie ponad 1.8 miliona (5000 x 365) nielegalnych migrantów i granice będą cały czas otwarte. A na to nie mogło być zgody. Kto nie wyrażał zgody na ustawę? 

 

I tu przechodzimy do sedna sprawy 

Bowiem ustawa ta, która była efektem dogadania się przywództwa senackiego (Charles Schumer i Mitch McConnell) obu partii, wywołała tak wielkie oburzenie amerykańskiego społeczeństwa, że lawina telefonów, SMS-ów oraz mailów od wyborców spowodowała zmianę stosunku do niej większości senatorów. Jest to rok wyborczy, senatorowie nie mogli zlekceważyć tej reakcji. Stąd wynik głosowania. To wynik oddolnej presji. Tusk udaje, że tego także nie wie. Gdyby ustawa została przegłosowana, w niższej izbie Kongresu nie miałaby szans. „Ta ustawa jest jeszcze gorsza, niż się spodziewaliśmy i nie zakończy katastrofy granicznej, którą spowodował prezydent” – stwierdził Spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson. Na koniec, Tusk popełnia dodatkowy błąd, zamieszczając swojego tweeta za pochopnie, bo przecież wkrótce po odrzuceniu tej ustawy Senat jednak przegłosował (67:32) rozpatrywanie pomocy finansowej dla Ukrainy i pozostałych państw - osobno, bez powiązania z ochroną granic. Jaki będzie dalszy los tego projektu w Senacie i w niższej izbie Kongresu okaże się później, ale pomocy dla Ukrainy Senat ostatecznie wcale - co najmniej dotychczas - nie odrzucił. Temat jest nadal aktualny.  

Ktokolwiek ocenia postawę Senatu, musi o tym wiedzieć i powinien to pamiętać. W tej sytuacji wypowiedź Donalda Tuska, jako premiera RP, jest - mówiąc bardzo delikatnie - skrajnie niefortunna. Gdyby wypowiadał się byle polityk z centralnej Europy, sprawa przeszłaby bez echa, a wyrządzona szkoda byłaby całkiem minimalna lub zerowa. Jednak gdy się jest premierem państwa sojuszniczego w NATO, należy najpierw pomyśleć o konsekwencjach własnych słów, nim się z nieuzasadnioną wyższością zaatakuje senatorów pogardliwymi słowami "wstydźcie się".

Wtrącanie się premiera polskiego rządu w wewnętrzne sprawy amerykańskie jest nie tylko niepotrzebne, ale może być dla kontaktów polsko-amerykańskich szkodliwe. Widać to już po reakcji dwóch senatorów (Marco Rubio i James David Vance), których oburzyły słowa Tuska. Nie należy poddawać się złudzeniu, że jeśli ambasador Mark Brzezinski poklepie polskiego premiera po ramieniu, to wszystko jest w porządku. Jemu złośliwości Tuska mogą się nawet podobać. Ambasador Brzezinski jest ambasadorem USA, ale przede wszystkim ambasadorem prezydenta Bidena. A kadencja tego polityka kończy się już bardzo niedługo. Po niej w Warszawie może zjawić się ambasador prezydenta-republikanina. Dlatego unikanie stawania po jednej stronie wewnętrznych, amerykańskich konfliktów powinno być dla premiera Tuska oczywiste. A nie jest. Polska ma utrzymywać dobre stosunki z USA, a nie z jedną z dwóch amerykańskich partii.

Czy, gdy się jest premierem polskiego rządu, nie należy, nim się zacznie "ustawiać" senatorów, zadać sobie proste, elementarne pytanie: "czy i jaka będzie z tego korzyść dla Polski?"

 

Kosiniaka-Kamysza kłopoty z logiką

I gdy się jest ministrem obrony narodowej - również trzeba zadawać sobie to pytanie. Bo wpis Kosiniaka-Kamysza na platformie X po słowach Trumpa, to mistrzostwo świata w braku dyplomacji. I braku elementarnej logiki. Trump domaga się od państw NATO dotrzymywania zobowiązań sojuszniczych - wydawania minimum 2% PKB na obronność. Trump żąda wywiązywania się z obietnic przez państwa europejskie. Stany Zjednoczone już trzykrotnie uratowały Europę przed zagładą - w obu wojnach światowych i w okresie zimnej wojny. I dziś wydają więcej na obronność niż wszystkie pozostałe państwa NATO razem wzięte. Kosiniak-Kamysz nazywa słowa Trumpa "podważaniem wiarygodności państw sojuszniczych" i "osłabianiem całego Paktu Północnoatlantyckiego". Chwileczkę! Czyli nawoływanie do wzmocnienia to "osłabianie" według logiki ministra obrony narodowej? I - według takiego samego rozumowania - nie ten członek NATO "podważa wiarygodność" sojuszników, który żałuje pieniędzy na obronę, licząc, że zapłaci za nią podatnik amerykański, a odda życie za jego wolność amerykański żołnierz, tylko podważa ją Trump, który żąda przestrzegania obietnic i umów w kwestii wydatków na obronę? Przecież to absurdalne. I to mówi szef ministerstwa obrony Polski - państwa, które wydaje 4% na potrzeby militarne i które za swojej prezydentury Trump stawiał jako przykład wzorcowego wypełniania sojuszniczych zobowiązań!? 

Nowy polski rząd funkcjonuje od zaledwie dwóch miesięcy, a jego dwie najważniejsze postacie zdążyły już wykonać niemądre ruchy. Tusk - wejść w całkiem niepotrzebny konflikt z republikańskimi senatorami; Kosiniak-Kamysz - bezsensownie skrytykować republikańskiego kandydata na prezydenta USA.


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Paweł Jędrzejewski: Ignorancja Tuska

Polska ma utrzymywać dobre stosunki z USA, a nie z jedną z dwóch amerykańskich partii.
Kapitol. Waszyngton. USA Paweł Jędrzejewski: Ignorancja Tuska
Kapitol. Waszyngton. USA / Wikipedia domena publiczna

Obywatele USA czują się poważnie zagrożeni milionami nielegalnych migrantów przekraczających corocznie południową granicę USA. Szanse na zwycięstwo republikańskiego kandydata, czyli Donalda Trumpa, rosną, bo w kwestii migracji amerykańscy wyborcy wiążą z Trumpem wielkie nadzieje. Przecież tylko Trump był wobec tego problemu skuteczny. Już to udowodnił. Potwierdzają to jednoznacznie liczby. W ostatnim roku prezydentury Trumpa, liczba nielegalnych przekroczeń granicy wynosiła 458 tysięcy. W pierwszym roku Bidena natychmiast skoczyła do 1.7 miliona. W zeszłym roku straż graniczna zatrzymała ponad 2 miliony ludzi. Obecnie liczba migrantów zatrzymanych na granicy wskazuje, że do Stanów wejdą nielegalnie w tym roku ponad 3 miliony. W tym samym czasie, Amerykanie dostrzegają wielomiliardowe wydatki na pomoc dla Ukrainy, broniącej swoich granic przed inwazją rosyjską. Wiedzą, że koszt tej pomocy pokrywany jest pieniędzmi z ich podatków, czyli z ich pracy. Jednocześnie widzą, jak w tym samym czasie ich własne granice są codziennie swobodnie przekraczane przez tysiące łamiących amerykańskie prawo ludzi. I co? I nic - administracja Bidena nie próbuje nawet rozwiązać tego problemu. Granica jest otwarta. Wobec projektu nowej ustawy imigracyjnej wysuwane są poważne zarzuty, także przez Trumpa. Dominuje przekonanie, że ustawa absolutnie nie spełni oczekiwań, że nie zlikwiduje, ani nawet nie zmniejszy gigantycznego problemu. Dlatego senatorowie odrzucający nową ustawę imigracyjną są postrzegani przez wiele milionów obywateli USA jako obrońcy suwerenności ich państwa. To są fakty, z którymi każdy polityk powinien się liczyć, nawet jeśli nie podziela tych poglądów.

 

Donald Tusk nie wie, czy udaje, że nie wie?

Donald Tusk zupełnie nie bierze tego pod uwagę. Premier polskiego rządu swoim tweetem "nakazuje" republikańskim senatorom, żeby się wstydzili odrzucenia przez Senat USA projektu ustawy o ochronie granic (koszt 20 miliardów), w której zapisano dodatkowe kolosalne sumy na pomoc dla Ukrainy (60 miliardów), Izraela (14 miliardów) i Gazy (10 miliardów). Tuskowi chodzi o to, że Senat nie przyznał pieniędzy dla Ukrainy. Ten gest polskiego premiera jest świadectwem jego zarozumiałości i zarazem dowodem ignorancji. 

Ignorancja przejawia się tu na kilku poziomach. Tusk nie wie, albo udaje, że nie wie, o co chodziło w tym senackim odrzuceniu. Oczywiście, o tę część ustawy, która dotyczy "ochrony granic", a tak naprawdę nie jest żadną "ochroną" lecz legitymizacją inwazji milionów nielegalnych migrantów na Stany Zjednoczone. Najlepszym dowodem, czym miała być ta ustawa, jest w niej paragraf mówiący o obowiązku kryzysowego zamykania granicy dopiero wówczas, gdy liczba usiłujących się przez nią nielegalnie przedostać przekroczy średnio 5 tysięcy dziennie przez nieprzerwany okres 7 dni. Oznacza to w praktyce, że do USA będzie mogło przedostawać się rocznie ponad 1.8 miliona (5000 x 365) nielegalnych migrantów i granice będą cały czas otwarte. A na to nie mogło być zgody. Kto nie wyrażał zgody na ustawę? 

 

I tu przechodzimy do sedna sprawy 

Bowiem ustawa ta, która była efektem dogadania się przywództwa senackiego (Charles Schumer i Mitch McConnell) obu partii, wywołała tak wielkie oburzenie amerykańskiego społeczeństwa, że lawina telefonów, SMS-ów oraz mailów od wyborców spowodowała zmianę stosunku do niej większości senatorów. Jest to rok wyborczy, senatorowie nie mogli zlekceważyć tej reakcji. Stąd wynik głosowania. To wynik oddolnej presji. Tusk udaje, że tego także nie wie. Gdyby ustawa została przegłosowana, w niższej izbie Kongresu nie miałaby szans. „Ta ustawa jest jeszcze gorsza, niż się spodziewaliśmy i nie zakończy katastrofy granicznej, którą spowodował prezydent” – stwierdził Spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson. Na koniec, Tusk popełnia dodatkowy błąd, zamieszczając swojego tweeta za pochopnie, bo przecież wkrótce po odrzuceniu tej ustawy Senat jednak przegłosował (67:32) rozpatrywanie pomocy finansowej dla Ukrainy i pozostałych państw - osobno, bez powiązania z ochroną granic. Jaki będzie dalszy los tego projektu w Senacie i w niższej izbie Kongresu okaże się później, ale pomocy dla Ukrainy Senat ostatecznie wcale - co najmniej dotychczas - nie odrzucił. Temat jest nadal aktualny.  

Ktokolwiek ocenia postawę Senatu, musi o tym wiedzieć i powinien to pamiętać. W tej sytuacji wypowiedź Donalda Tuska, jako premiera RP, jest - mówiąc bardzo delikatnie - skrajnie niefortunna. Gdyby wypowiadał się byle polityk z centralnej Europy, sprawa przeszłaby bez echa, a wyrządzona szkoda byłaby całkiem minimalna lub zerowa. Jednak gdy się jest premierem państwa sojuszniczego w NATO, należy najpierw pomyśleć o konsekwencjach własnych słów, nim się z nieuzasadnioną wyższością zaatakuje senatorów pogardliwymi słowami "wstydźcie się".

Wtrącanie się premiera polskiego rządu w wewnętrzne sprawy amerykańskie jest nie tylko niepotrzebne, ale może być dla kontaktów polsko-amerykańskich szkodliwe. Widać to już po reakcji dwóch senatorów (Marco Rubio i James David Vance), których oburzyły słowa Tuska. Nie należy poddawać się złudzeniu, że jeśli ambasador Mark Brzezinski poklepie polskiego premiera po ramieniu, to wszystko jest w porządku. Jemu złośliwości Tuska mogą się nawet podobać. Ambasador Brzezinski jest ambasadorem USA, ale przede wszystkim ambasadorem prezydenta Bidena. A kadencja tego polityka kończy się już bardzo niedługo. Po niej w Warszawie może zjawić się ambasador prezydenta-republikanina. Dlatego unikanie stawania po jednej stronie wewnętrznych, amerykańskich konfliktów powinno być dla premiera Tuska oczywiste. A nie jest. Polska ma utrzymywać dobre stosunki z USA, a nie z jedną z dwóch amerykańskich partii.

Czy, gdy się jest premierem polskiego rządu, nie należy, nim się zacznie "ustawiać" senatorów, zadać sobie proste, elementarne pytanie: "czy i jaka będzie z tego korzyść dla Polski?"

 

Kosiniaka-Kamysza kłopoty z logiką

I gdy się jest ministrem obrony narodowej - również trzeba zadawać sobie to pytanie. Bo wpis Kosiniaka-Kamysza na platformie X po słowach Trumpa, to mistrzostwo świata w braku dyplomacji. I braku elementarnej logiki. Trump domaga się od państw NATO dotrzymywania zobowiązań sojuszniczych - wydawania minimum 2% PKB na obronność. Trump żąda wywiązywania się z obietnic przez państwa europejskie. Stany Zjednoczone już trzykrotnie uratowały Europę przed zagładą - w obu wojnach światowych i w okresie zimnej wojny. I dziś wydają więcej na obronność niż wszystkie pozostałe państwa NATO razem wzięte. Kosiniak-Kamysz nazywa słowa Trumpa "podważaniem wiarygodności państw sojuszniczych" i "osłabianiem całego Paktu Północnoatlantyckiego". Chwileczkę! Czyli nawoływanie do wzmocnienia to "osłabianie" według logiki ministra obrony narodowej? I - według takiego samego rozumowania - nie ten członek NATO "podważa wiarygodność" sojuszników, który żałuje pieniędzy na obronę, licząc, że zapłaci za nią podatnik amerykański, a odda życie za jego wolność amerykański żołnierz, tylko podważa ją Trump, który żąda przestrzegania obietnic i umów w kwestii wydatków na obronę? Przecież to absurdalne. I to mówi szef ministerstwa obrony Polski - państwa, które wydaje 4% na potrzeby militarne i które za swojej prezydentury Trump stawiał jako przykład wzorcowego wypełniania sojuszniczych zobowiązań!? 

Nowy polski rząd funkcjonuje od zaledwie dwóch miesięcy, a jego dwie najważniejsze postacie zdążyły już wykonać niemądre ruchy. Tusk - wejść w całkiem niepotrzebny konflikt z republikańskimi senatorami; Kosiniak-Kamysz - bezsensownie skrytykować republikańskiego kandydata na prezydenta USA.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe