„The Economist”: Co, u licha, dzieje się w Polsce?

Siłowe przejęcie mediów publicznych, chaos w Prokuraturze Krajowej i konstytucyjny bałagan. Tak w skrócie można podsumować to, co dzieje się w ostatnich tygodniach po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska. Dzieje się to przy uciesze Zachodu. Nie ulega wątpliwości, że zagraniczne media w większości są zadowolone z tego, co dzieje się obecnie w naszym kraju. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na artykuł, który pojawił się na łamach „The Economist” pod tytułem „Co, u licha, dzieje się w Polsce?”.
Donald Tusk „The Economist”: Co, u licha, dzieje się w Polsce?
Donald Tusk / PAP/Leszek Szymański

Wiodące zachodnie media już od dawna nie kryją się z tym, że są zainteresowane sytuacją wewnętrzną w naszym kraju. Przez lata próbowano nas pouczać m.in. o inwestycjach, które „powinniśmy” realizować na terytorium własnego kraju, czy instruować w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości. Odkąd władzę w Polsce przejął rząd Donalda Tuska, w zagranicznych, a zwłaszcza niemieckich mediach nie brakuje czułych słów pod adresem obecnego premiera i jego działań. 

Czytaj także: Weber udzielił wywiadu „Wyborczej”. Szydło: Takiej Polski chcieli Niemcy

„Co, u licha, dzieje się w Polsce?”

Brytyjski tygodnik „The Economist” poświęcił publikację sytuacji politycznej w Polsce i bałaganowi konstytucyjnemu.

13 grudnia Tusk został zaprzysiężony, a jego rząd od razu zabrał się do pracy. Ale robiąc to, wdał się w konflikt z sądami i prezydentem Andrzejem Dudą, sojusznikiem odsuniętego rządu. PiS oskarża Tuska o deptanie konstytucji. Eksperci prawni również kwestionują taktykę nowego premiera. Rywalizujące interpretacje prawa podzieliły instytucje publiczne. Ta walka jest testem na to, jak łatwo centrowy rząd może odbudować standardy, które zostały zburzone przez populistyczny rząd. Jak to się dzieje?

– czytamy na łamach „The Economist”.

Tygodnik przypomina, że wszystko zaczęło się od sprawy mediów publicznych. W tekście wskazano, że „20 grudnia polska telewizja państwowa, będąca niczym więcej, jak tylko propagandowym narzędziem PiS-u, została nagle zdjęta z anteny”.

W dalszej części dziennikarze opisują również sytuację w wymiarze sprawiedliwości.

15 stycznia Adam Bodnar, nowy minister sprawiedliwości, zmienił prokuratora krajowego, argumentując, że jego nominacja w 2022 roku naruszyła przepisy. Trybunał Konstytucyjny, w którym zasiadają lojaliści PiS, nakazał wstrzymanie nowej nominacji do czasu rozstrzygnięcia jej legalności. Bodnar upiera się, że postanowienie sędziów było wadliwe

– czytamy.

Tygodnik pisze, że nowa administracja także bezpośrednio konfrontuje się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomina, że 9 stycznia policja wkroczyła do Pałacu Prezydenckiego, aby aresztować dwóch byłych ministrów PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

„The Economist” wskazuje, że PiS jest „oburzone taktyką Tuska”. W tekście wspomniano o manifestacji Protest wolnych Polaków.

Koalicja Tuska przekonuje jednak, że jej agresywne podejście jest konieczne, aby przywrócić praworządność po ośmiu latach rządów PiS

– piszą autorzy tekstu.

Jednak omijanie ustalonych procesów, nawet jeśli celem jest odpolitycznienie i naprawienie instytucji publicznych, tworzy niebezpieczny precedens niekontrolowanych rządów większości w Polsce

– ocenia „The Economist”.

Dalej stwierdzono, że „mimo całego zamieszania strategia Tuska wygląda przynajmniej na rozsądną politycznie”, a zdecydowane działanie Tuska „zachwyciło wielu wyborców”.

Siłowe przejęcie mediów publicznych

W Polsce nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł, gdy pod koniec grudnia rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza „nowe władze” weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwała w budynku TVP na placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP. 

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające „demokratyczną opozycję” w Polsce.

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

Czytaj także: Matecki dla Tysol.pl o rządzie Tuska: Odpowiedzią za to karnie i materialnie 

Chaos w Prokuraturze Krajowej

Adam Bodnar wręczył prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę było dokonane „z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”.

Poinformowano, że premier powierzył obowiązki pierwszego zastępcy prokuratora generalnego – prokuratora krajowego prokuratorowi Prokuratury Krajowej Jackowi Bilewiczowi.

Prokurator krajowy Dariusz Barski odrzucił decyzję Bodnara jako podjętą niezasadnie i na błędnej podstawie prawnej. W obronie Dariusza Barskiego wystąpiły autorytety prawne, a nawet zastępcy prokuratora generalnego Adama Bodnara.

 


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

„The Economist”: Co, u licha, dzieje się w Polsce?

Siłowe przejęcie mediów publicznych, chaos w Prokuraturze Krajowej i konstytucyjny bałagan. Tak w skrócie można podsumować to, co dzieje się w ostatnich tygodniach po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska. Dzieje się to przy uciesze Zachodu. Nie ulega wątpliwości, że zagraniczne media w większości są zadowolone z tego, co dzieje się obecnie w naszym kraju. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na artykuł, który pojawił się na łamach „The Economist” pod tytułem „Co, u licha, dzieje się w Polsce?”.
Donald Tusk „The Economist”: Co, u licha, dzieje się w Polsce?
Donald Tusk / PAP/Leszek Szymański

Wiodące zachodnie media już od dawna nie kryją się z tym, że są zainteresowane sytuacją wewnętrzną w naszym kraju. Przez lata próbowano nas pouczać m.in. o inwestycjach, które „powinniśmy” realizować na terytorium własnego kraju, czy instruować w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości. Odkąd władzę w Polsce przejął rząd Donalda Tuska, w zagranicznych, a zwłaszcza niemieckich mediach nie brakuje czułych słów pod adresem obecnego premiera i jego działań. 

Czytaj także: Weber udzielił wywiadu „Wyborczej”. Szydło: Takiej Polski chcieli Niemcy

„Co, u licha, dzieje się w Polsce?”

Brytyjski tygodnik „The Economist” poświęcił publikację sytuacji politycznej w Polsce i bałaganowi konstytucyjnemu.

13 grudnia Tusk został zaprzysiężony, a jego rząd od razu zabrał się do pracy. Ale robiąc to, wdał się w konflikt z sądami i prezydentem Andrzejem Dudą, sojusznikiem odsuniętego rządu. PiS oskarża Tuska o deptanie konstytucji. Eksperci prawni również kwestionują taktykę nowego premiera. Rywalizujące interpretacje prawa podzieliły instytucje publiczne. Ta walka jest testem na to, jak łatwo centrowy rząd może odbudować standardy, które zostały zburzone przez populistyczny rząd. Jak to się dzieje?

– czytamy na łamach „The Economist”.

Tygodnik przypomina, że wszystko zaczęło się od sprawy mediów publicznych. W tekście wskazano, że „20 grudnia polska telewizja państwowa, będąca niczym więcej, jak tylko propagandowym narzędziem PiS-u, została nagle zdjęta z anteny”.

W dalszej części dziennikarze opisują również sytuację w wymiarze sprawiedliwości.

15 stycznia Adam Bodnar, nowy minister sprawiedliwości, zmienił prokuratora krajowego, argumentując, że jego nominacja w 2022 roku naruszyła przepisy. Trybunał Konstytucyjny, w którym zasiadają lojaliści PiS, nakazał wstrzymanie nowej nominacji do czasu rozstrzygnięcia jej legalności. Bodnar upiera się, że postanowienie sędziów było wadliwe

– czytamy.

Tygodnik pisze, że nowa administracja także bezpośrednio konfrontuje się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomina, że 9 stycznia policja wkroczyła do Pałacu Prezydenckiego, aby aresztować dwóch byłych ministrów PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

„The Economist” wskazuje, że PiS jest „oburzone taktyką Tuska”. W tekście wspomniano o manifestacji Protest wolnych Polaków.

Koalicja Tuska przekonuje jednak, że jej agresywne podejście jest konieczne, aby przywrócić praworządność po ośmiu latach rządów PiS

– piszą autorzy tekstu.

Jednak omijanie ustalonych procesów, nawet jeśli celem jest odpolitycznienie i naprawienie instytucji publicznych, tworzy niebezpieczny precedens niekontrolowanych rządów większości w Polsce

– ocenia „The Economist”.

Dalej stwierdzono, że „mimo całego zamieszania strategia Tuska wygląda przynajmniej na rozsądną politycznie”, a zdecydowane działanie Tuska „zachwyciło wielu wyborców”.

Siłowe przejęcie mediów publicznych

W Polsce nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł, gdy pod koniec grudnia rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza „nowe władze” weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwała w budynku TVP na placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP. 

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające „demokratyczną opozycję” w Polsce.

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

Czytaj także: Matecki dla Tysol.pl o rządzie Tuska: Odpowiedzią za to karnie i materialnie 

Chaos w Prokuraturze Krajowej

Adam Bodnar wręczył prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę było dokonane „z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”.

Poinformowano, że premier powierzył obowiązki pierwszego zastępcy prokuratora generalnego – prokuratora krajowego prokuratorowi Prokuratury Krajowej Jackowi Bilewiczowi.

Prokurator krajowy Dariusz Barski odrzucił decyzję Bodnara jako podjętą niezasadnie i na błędnej podstawie prawnej. W obronie Dariusza Barskiego wystąpiły autorytety prawne, a nawet zastępcy prokuratora generalnego Adama Bodnara.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe