„The Economist”: Co, u licha, dzieje się w Polsce?

Siłowe przejęcie mediów publicznych, chaos w Prokuraturze Krajowej i konstytucyjny bałagan. Tak w skrócie można podsumować to, co dzieje się w ostatnich tygodniach po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska. Dzieje się to przy uciesze Zachodu. Nie ulega wątpliwości, że zagraniczne media w większości są zadowolone z tego, co dzieje się obecnie w naszym kraju. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na artykuł, który pojawił się na łamach „The Economist” pod tytułem „Co, u licha, dzieje się w Polsce?”.
Donald Tusk „The Economist”: Co, u licha, dzieje się w Polsce?
Donald Tusk / PAP/Leszek Szymański

Wiodące zachodnie media już od dawna nie kryją się z tym, że są zainteresowane sytuacją wewnętrzną w naszym kraju. Przez lata próbowano nas pouczać m.in. o inwestycjach, które „powinniśmy” realizować na terytorium własnego kraju, czy instruować w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości. Odkąd władzę w Polsce przejął rząd Donalda Tuska, w zagranicznych, a zwłaszcza niemieckich mediach nie brakuje czułych słów pod adresem obecnego premiera i jego działań. 

Czytaj także: Weber udzielił wywiadu „Wyborczej”. Szydło: Takiej Polski chcieli Niemcy

„Co, u licha, dzieje się w Polsce?”

Brytyjski tygodnik „The Economist” poświęcił publikację sytuacji politycznej w Polsce i bałaganowi konstytucyjnemu.

13 grudnia Tusk został zaprzysiężony, a jego rząd od razu zabrał się do pracy. Ale robiąc to, wdał się w konflikt z sądami i prezydentem Andrzejem Dudą, sojusznikiem odsuniętego rządu. PiS oskarża Tuska o deptanie konstytucji. Eksperci prawni również kwestionują taktykę nowego premiera. Rywalizujące interpretacje prawa podzieliły instytucje publiczne. Ta walka jest testem na to, jak łatwo centrowy rząd może odbudować standardy, które zostały zburzone przez populistyczny rząd. Jak to się dzieje?

– czytamy na łamach „The Economist”.

Tygodnik przypomina, że wszystko zaczęło się od sprawy mediów publicznych. W tekście wskazano, że „20 grudnia polska telewizja państwowa, będąca niczym więcej, jak tylko propagandowym narzędziem PiS-u, została nagle zdjęta z anteny”.

W dalszej części dziennikarze opisują również sytuację w wymiarze sprawiedliwości.

15 stycznia Adam Bodnar, nowy minister sprawiedliwości, zmienił prokuratora krajowego, argumentując, że jego nominacja w 2022 roku naruszyła przepisy. Trybunał Konstytucyjny, w którym zasiadają lojaliści PiS, nakazał wstrzymanie nowej nominacji do czasu rozstrzygnięcia jej legalności. Bodnar upiera się, że postanowienie sędziów było wadliwe

– czytamy.

Tygodnik pisze, że nowa administracja także bezpośrednio konfrontuje się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomina, że 9 stycznia policja wkroczyła do Pałacu Prezydenckiego, aby aresztować dwóch byłych ministrów PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

„The Economist” wskazuje, że PiS jest „oburzone taktyką Tuska”. W tekście wspomniano o manifestacji Protest wolnych Polaków.

Koalicja Tuska przekonuje jednak, że jej agresywne podejście jest konieczne, aby przywrócić praworządność po ośmiu latach rządów PiS

– piszą autorzy tekstu.

Jednak omijanie ustalonych procesów, nawet jeśli celem jest odpolitycznienie i naprawienie instytucji publicznych, tworzy niebezpieczny precedens niekontrolowanych rządów większości w Polsce

– ocenia „The Economist”.

Dalej stwierdzono, że „mimo całego zamieszania strategia Tuska wygląda przynajmniej na rozsądną politycznie”, a zdecydowane działanie Tuska „zachwyciło wielu wyborców”.

Siłowe przejęcie mediów publicznych

W Polsce nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł, gdy pod koniec grudnia rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza „nowe władze” weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwała w budynku TVP na placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP. 

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające „demokratyczną opozycję” w Polsce.

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

Czytaj także: Matecki dla Tysol.pl o rządzie Tuska: Odpowiedzią za to karnie i materialnie 

Chaos w Prokuraturze Krajowej

Adam Bodnar wręczył prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę było dokonane „z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”.

Poinformowano, że premier powierzył obowiązki pierwszego zastępcy prokuratora generalnego – prokuratora krajowego prokuratorowi Prokuratury Krajowej Jackowi Bilewiczowi.

Prokurator krajowy Dariusz Barski odrzucił decyzję Bodnara jako podjętą niezasadnie i na błędnej podstawie prawnej. W obronie Dariusza Barskiego wystąpiły autorytety prawne, a nawet zastępcy prokuratora generalnego Adama Bodnara.

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

„The Economist”: Co, u licha, dzieje się w Polsce?

Siłowe przejęcie mediów publicznych, chaos w Prokuraturze Krajowej i konstytucyjny bałagan. Tak w skrócie można podsumować to, co dzieje się w ostatnich tygodniach po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska. Dzieje się to przy uciesze Zachodu. Nie ulega wątpliwości, że zagraniczne media w większości są zadowolone z tego, co dzieje się obecnie w naszym kraju. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na artykuł, który pojawił się na łamach „The Economist” pod tytułem „Co, u licha, dzieje się w Polsce?”.
Donald Tusk „The Economist”: Co, u licha, dzieje się w Polsce?
Donald Tusk / PAP/Leszek Szymański

Wiodące zachodnie media już od dawna nie kryją się z tym, że są zainteresowane sytuacją wewnętrzną w naszym kraju. Przez lata próbowano nas pouczać m.in. o inwestycjach, które „powinniśmy” realizować na terytorium własnego kraju, czy instruować w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości. Odkąd władzę w Polsce przejął rząd Donalda Tuska, w zagranicznych, a zwłaszcza niemieckich mediach nie brakuje czułych słów pod adresem obecnego premiera i jego działań. 

Czytaj także: Weber udzielił wywiadu „Wyborczej”. Szydło: Takiej Polski chcieli Niemcy

„Co, u licha, dzieje się w Polsce?”

Brytyjski tygodnik „The Economist” poświęcił publikację sytuacji politycznej w Polsce i bałaganowi konstytucyjnemu.

13 grudnia Tusk został zaprzysiężony, a jego rząd od razu zabrał się do pracy. Ale robiąc to, wdał się w konflikt z sądami i prezydentem Andrzejem Dudą, sojusznikiem odsuniętego rządu. PiS oskarża Tuska o deptanie konstytucji. Eksperci prawni również kwestionują taktykę nowego premiera. Rywalizujące interpretacje prawa podzieliły instytucje publiczne. Ta walka jest testem na to, jak łatwo centrowy rząd może odbudować standardy, które zostały zburzone przez populistyczny rząd. Jak to się dzieje?

– czytamy na łamach „The Economist”.

Tygodnik przypomina, że wszystko zaczęło się od sprawy mediów publicznych. W tekście wskazano, że „20 grudnia polska telewizja państwowa, będąca niczym więcej, jak tylko propagandowym narzędziem PiS-u, została nagle zdjęta z anteny”.

W dalszej części dziennikarze opisują również sytuację w wymiarze sprawiedliwości.

15 stycznia Adam Bodnar, nowy minister sprawiedliwości, zmienił prokuratora krajowego, argumentując, że jego nominacja w 2022 roku naruszyła przepisy. Trybunał Konstytucyjny, w którym zasiadają lojaliści PiS, nakazał wstrzymanie nowej nominacji do czasu rozstrzygnięcia jej legalności. Bodnar upiera się, że postanowienie sędziów było wadliwe

– czytamy.

Tygodnik pisze, że nowa administracja także bezpośrednio konfrontuje się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomina, że 9 stycznia policja wkroczyła do Pałacu Prezydenckiego, aby aresztować dwóch byłych ministrów PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

„The Economist” wskazuje, że PiS jest „oburzone taktyką Tuska”. W tekście wspomniano o manifestacji Protest wolnych Polaków.

Koalicja Tuska przekonuje jednak, że jej agresywne podejście jest konieczne, aby przywrócić praworządność po ośmiu latach rządów PiS

– piszą autorzy tekstu.

Jednak omijanie ustalonych procesów, nawet jeśli celem jest odpolitycznienie i naprawienie instytucji publicznych, tworzy niebezpieczny precedens niekontrolowanych rządów większości w Polsce

– ocenia „The Economist”.

Dalej stwierdzono, że „mimo całego zamieszania strategia Tuska wygląda przynajmniej na rozsądną politycznie”, a zdecydowane działanie Tuska „zachwyciło wielu wyborców”.

Siłowe przejęcie mediów publicznych

W Polsce nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł, gdy pod koniec grudnia rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza „nowe władze” weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwała w budynku TVP na placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP. 

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające „demokratyczną opozycję” w Polsce.

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

Czytaj także: Matecki dla Tysol.pl o rządzie Tuska: Odpowiedzią za to karnie i materialnie 

Chaos w Prokuraturze Krajowej

Adam Bodnar wręczył prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę było dokonane „z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”.

Poinformowano, że premier powierzył obowiązki pierwszego zastępcy prokuratora generalnego – prokuratora krajowego prokuratorowi Prokuratury Krajowej Jackowi Bilewiczowi.

Prokurator krajowy Dariusz Barski odrzucił decyzję Bodnara jako podjętą niezasadnie i na błędnej podstawie prawnej. W obronie Dariusza Barskiego wystąpiły autorytety prawne, a nawet zastępcy prokuratora generalnego Adama Bodnara.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe