Alarm dla Donalda Tuska. Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości

W połowie stycznia 38 proc. badanych uważało, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a 42 proc. było przeciwnego zdania. Poglądu na ten temat nie miało 20 proc. – wynika z sondażu CBOS
Donald Tusk Alarm dla Donalda Tuska. Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości
Donald Tusk / (ad) PAP/Radek Pietruszka

W styczniu pogorszyły się zarówno oceny ogólnej, jak i politycznej sytuacji w Polsce, natomiast sytuacja gospodarcza jest wciąż oceniana w przeważającej mierze jako ani dobra, ani zła. Stabilne pozostają oceny respondentów odnoszące się do sytuacji ich rodziny oraz warunków materialnych swoich gospodarstw domowych.

Czytaj również: Rząd Tuska przedłużył Niemcom możliwość sprzeciwu wobec budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu?

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

 

Negatywne oceny zaczęły przeważać

W porównaniu z grudniem ub.r. o 2 punkty procentowe zmniejszył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 5 punktów procentowych.

W grudniu 2023 r. o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 37 proc. respondentów, a 40 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 23 proc.

"Tym samym negatywne oceny zaczęły znów przeważać nad pozytywnymi, tak jak to miało miejsce przed październikowymi wyborami parlamentarnymi (choć przewaga ta jest jeszcze mało wyraźna)" - czytamy w opisie wyników badania.

W połowie stycznia pozytywnie sytuację w kraju częściej oceniały kobiety, młodsi badani, osoby pochodzące z większych miejscowości, lepiej wykształcone, o wyższych dochodach per capita w swoim gospodarstwie domowym, rzadziej praktykujące religijnie oraz posiadające poglądy lewicowe. Spośród grup społeczno-zawodowych najwięcej ocen pozytywnych odnotowaliśmy wśród uczniów i studentów oraz kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem.

 

"Sytuacja jeszcze się pogorszy"

"Pozytywne oceny dominowały znacząco wśród zwolenników rządzących ugrupowań – Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi – tak jak wśród sympatyków ugrupowań opozycyjnych przeważały oceny negatywne. Przewagę opinii krytycznych odnotowaliśmy też wśród badanych niezamierzających głosować" - czytamy.

34 proc. badanych (tyle samo co w grudniu) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 26 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 28 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (spadek o 2 pkt. proc.). 12 proc. nie ma na ten temat zdania (wzrost o 1 pkt. proc.).

Jeśli chodzi o sytuację polityczną w kraju, 17 proc. badanych ocenią ja jako dobrą (wzrost o 1 pkt. proc.). Przeciwnego zdania jest 43 proc. (wzrost o 5 pkt. proc.).33 proc. uważa, że jest ona ani dobra, ani zła (spadek o 5 pkt. proc.). 7 proc. (spadek o 1 pkt. proc.) nie ma zdania.

Sytuację polityczną w Polsce za złą uznawali ponadprzeciętnie często mężczyźni, starsi badani, częściej praktykujący religijnie oraz wyznający poglądy prawicowe.

Wśród zwolenników ugrupowań rządzących przeważały pozytywne bądź neutralne oceny obecnej sytuacji politycznej, natomiast wśród wyborców PiS i Konfederacji dominowały opinie negatywne. Krytyczne głosy przeważały również wśród osób niezdecydowanych, na kogo głosować oraz niezamierzających głosować.

W połowie stycznia 36 proc. prognozowało poprawę sytuacji politycznej (spadek o 2 pkt. proc.). Przeciwnego zdania było 28 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.). 25 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 11 proc. (tyle samo co w grudniu).

 

Sytuacja gospodarcza

Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą 29 proc. ocenia ją jako dobrą (spadek o 1 pkt. proc.). Przeciwnego zdania jest 24 proc. (spadek o 5 pkt. proc.). Jako ani dobrą, ani złą widzi ją 41 proc. (wzrost o 5 pkt. proc.). Zdania nie ma 6 proc.(wzrost o 1 pkt. proc.)

Sytuację gospodarczą za dobrą uznali ponadprzeciętnie często mężczyźni, starsi badani oraz osoby lepiej oceniające własne warunki materialne. Spośród grup społeczno-zawodowych wysokim odsetkiem pozytywnych ocen stanu polskiej gospodarki wyróżniają się przedstawiciele średniego personelu i technicy oraz emeryci

Najwyższy odsetek ocen pozytywnych jest wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, ale niewiele niższy jest również wśród wyborców Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej. Oceny krytyczne przeważają nad pozytywnymi tylko w przypadku elektoratu Konfederacji, a także badanych niezamierzających głosować.

W połowie stycznia poprawę sytuacji gospodarczej przewidywało 33 proc. (spadek o 2 pkt. proc.). Przeciwnego zdania było 24 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.). 32 proc. zakłada utrzymanie status quo (spadek o 4 pkt. proc.). Zdania nie miało 11 proc. (tyle samo co w grudniu).

 

Sytuacja rodzin

W styczniu oceny dotyczące sytuacji rodzin respondentów nie uległy żadnym zmianom. 59 proc. badanych wciąż ocenia ją jako dobrą (tyle samo co w grudniu), 35 proc. jako ani dobrą, ani złą (tyle samo co w grudniu), a 5 proc. jako złą (tyle samo co w grudniu).

Również oceny warunków materialnych swoich gospodarstw domowych pozostają stabilne i bardzo zbliżone do ocen sytuacji własnej rodziny. 59 proc. uznaje je za dobre (57 proc. w grudniu), 36 proc. - za ani dobre, ani złe (38 proc. miesiąc temu), a 5 proc. za złe (bez zmian).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego rośnie wraz z dochodami ankietowanych per capita. Na dobre oceny natrafiamy też częściej wśród osób lepiej wykształconych.

W połowie stycznia 26 proc. badanych prognozowało, że za rok im i ich rodzinie będzie żyło się lepiej (wzrost o 4 pkt. proc.). Pogorszenia spodziewa się 15 proc. (spadek o 2 pkt. proc.). 47 proc. jest przekonanych o utrzymaniu się obecnego stanu (spadek o 2 pkt. proc.). 12 proc. nie ma zdania (tyle samo co w grudniu).

25 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstwa domowego poprawią się (wzrost o 6 pkt. proc.), 61 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 5 pkt. proc.), 14 proc. przewidywało pogorszenie (spadek o 2 pkt. proc.).

"Miesiąc po zaprzysiężeniu nowego rządu Donalda Tuska wśród Polaków przeważa optymizm w prognozach co do sytuacji ogólnej, politycznej oraz gospodarczej w kraju. Bardziej krytyczne są natomiast oceny sytuacji obecnej, zwłaszcza politycznej, naznaczonej w ostatnim czasie zażartymi sporami o media publiczne czy prokuraturę, a także głośną sprawą osadzenia (oraz ułaskawienia) byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Oceny sytuacji własnej rodziny oraz warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego pozostają jak zwykle dość stabilne, umocniły się też nadzieje na ich poprawę w przyszłości" - czytamy w podsumowaniu wyników badania.

Badanie zrealizowano od 11 do 21 stycznia 2024 r. na próbie liczącej 1015 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 59,8 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 27,0 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,2 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/


 

POLECANE
Rzecznik MSZ Iranu o czerwonych liniach. Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego Wiadomości
Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei przypomniał o "czerwonych liniach" Teheranu w kwestii rozmów z USA ws. programu nuklearnego. Podkreślił, że negocjacje muszą odbywać się "uzgodnionych wcześniej ramach".

Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. Czemu kazał pan to kobietom? z ostatniej chwili
Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. "Czemu kazał pan to kobietom?"

Podczas debaty "Super Expressu" Karol Nawrocki przypomniał Rafałowi Trzaskowskiemu, że głosował przeciwko ustawie, która obniżała wiek emerytalny dla kobiet. W odpowiedzi Trzaskowski wymieniał inicjatywy skierowane dla kobiet, realizowane podczas jego rządów w Warszawie.

Rafał Trzaskowski się zaplątał tylko u nas
Rafał Trzaskowski się zaplątał

"Najgorsze, co może być, to ten sam rząd, ten sam prezydent - z jednej partii, którzy tylko słuchają jednej osoby w trudnych czasach." Który polityk jest autorem tych słów?

Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował Wiadomości
Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował

– Stan wyjątkowy zostanie zastosowany w regionach, które o to poproszą – przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Decyzja rządu w Madrycie jest spowodowana ogromną awarią prądu, która dotknęła Hiszpanię i Portugalię.

Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości

Najnowszy sondaż CBOS: Rafał Trzaskowski 31 proc. poparcia, Karol Nawrocki 27 proc., Sławomir Mentzen 16 proc. Frekwencja na poziomie 73 proc.

Ja nie będę tego słuchał. Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna z ostatniej chwili
"Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna

– To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii! Ja tego nie będę słuchał – odpowiedział Grzegorzowi Braunowi kandydat KO Rafał Trzaskowski, po czym odszedł od pulpitu.

Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków Wiadomości
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków

Przywrócenie do stanu pierwotnego pomnika żołnierzy UPA w Monasterzu (Podkarpackie) nakazał właścicielowi terenu - Nadleśnictwu Lubaczów - wojewódzki konserwator zabytków. Na zbiorowej mogile nielegalnie umieszczono dwie tablice. Jedna z nich trafi do policyjnego depozytu.

Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska

Podczas debaty "Super Expressu" kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki oświadczył, że pobór do wojska powinien się odbywać na zasadzie dobrowolności i on nie chce tego zmieniać. Dodał, że należy przyspieszyć system rekrutacji do Wojska Polskiego.

Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci Wiadomości
Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. "Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci"

W zeszły czwartek w dawnej wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Głos w tej sprawie zabrał były ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki.

Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: Sprawdziłem pana wypowiedzi z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"

– Sprawdziłem pana wypowiedzi w Google. Nie ma żadnej pana wypowiedzi sprzed wyborów parlamentarnych, która zawiera "wojna hybrydowa". Wymyślił pan to hasło dopiero, gdy PO doszła do władzy i ten "zły PiS" przestał być odpowiedzialny za sytuację na granicy – mówił do Rafała Trzaskowskiego w debacie prezydenckiej "Super Expressu" twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

REKLAMA

Alarm dla Donalda Tuska. Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości

W połowie stycznia 38 proc. badanych uważało, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a 42 proc. było przeciwnego zdania. Poglądu na ten temat nie miało 20 proc. – wynika z sondażu CBOS
Donald Tusk Alarm dla Donalda Tuska. Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości
Donald Tusk / (ad) PAP/Radek Pietruszka

W styczniu pogorszyły się zarówno oceny ogólnej, jak i politycznej sytuacji w Polsce, natomiast sytuacja gospodarcza jest wciąż oceniana w przeważającej mierze jako ani dobra, ani zła. Stabilne pozostają oceny respondentów odnoszące się do sytuacji ich rodziny oraz warunków materialnych swoich gospodarstw domowych.

Czytaj również: Rząd Tuska przedłużył Niemcom możliwość sprzeciwu wobec budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu?

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

 

Negatywne oceny zaczęły przeważać

W porównaniu z grudniem ub.r. o 2 punkty procentowe zmniejszył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 5 punktów procentowych.

W grudniu 2023 r. o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 37 proc. respondentów, a 40 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 23 proc.

"Tym samym negatywne oceny zaczęły znów przeważać nad pozytywnymi, tak jak to miało miejsce przed październikowymi wyborami parlamentarnymi (choć przewaga ta jest jeszcze mało wyraźna)" - czytamy w opisie wyników badania.

W połowie stycznia pozytywnie sytuację w kraju częściej oceniały kobiety, młodsi badani, osoby pochodzące z większych miejscowości, lepiej wykształcone, o wyższych dochodach per capita w swoim gospodarstwie domowym, rzadziej praktykujące religijnie oraz posiadające poglądy lewicowe. Spośród grup społeczno-zawodowych najwięcej ocen pozytywnych odnotowaliśmy wśród uczniów i studentów oraz kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem.

 

"Sytuacja jeszcze się pogorszy"

"Pozytywne oceny dominowały znacząco wśród zwolenników rządzących ugrupowań – Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi – tak jak wśród sympatyków ugrupowań opozycyjnych przeważały oceny negatywne. Przewagę opinii krytycznych odnotowaliśmy też wśród badanych niezamierzających głosować" - czytamy.

34 proc. badanych (tyle samo co w grudniu) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 26 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 28 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (spadek o 2 pkt. proc.). 12 proc. nie ma na ten temat zdania (wzrost o 1 pkt. proc.).

Jeśli chodzi o sytuację polityczną w kraju, 17 proc. badanych ocenią ja jako dobrą (wzrost o 1 pkt. proc.). Przeciwnego zdania jest 43 proc. (wzrost o 5 pkt. proc.).33 proc. uważa, że jest ona ani dobra, ani zła (spadek o 5 pkt. proc.). 7 proc. (spadek o 1 pkt. proc.) nie ma zdania.

Sytuację polityczną w Polsce za złą uznawali ponadprzeciętnie często mężczyźni, starsi badani, częściej praktykujący religijnie oraz wyznający poglądy prawicowe.

Wśród zwolenników ugrupowań rządzących przeważały pozytywne bądź neutralne oceny obecnej sytuacji politycznej, natomiast wśród wyborców PiS i Konfederacji dominowały opinie negatywne. Krytyczne głosy przeważały również wśród osób niezdecydowanych, na kogo głosować oraz niezamierzających głosować.

W połowie stycznia 36 proc. prognozowało poprawę sytuacji politycznej (spadek o 2 pkt. proc.). Przeciwnego zdania było 28 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.). 25 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 11 proc. (tyle samo co w grudniu).

 

Sytuacja gospodarcza

Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą 29 proc. ocenia ją jako dobrą (spadek o 1 pkt. proc.). Przeciwnego zdania jest 24 proc. (spadek o 5 pkt. proc.). Jako ani dobrą, ani złą widzi ją 41 proc. (wzrost o 5 pkt. proc.). Zdania nie ma 6 proc.(wzrost o 1 pkt. proc.)

Sytuację gospodarczą za dobrą uznali ponadprzeciętnie często mężczyźni, starsi badani oraz osoby lepiej oceniające własne warunki materialne. Spośród grup społeczno-zawodowych wysokim odsetkiem pozytywnych ocen stanu polskiej gospodarki wyróżniają się przedstawiciele średniego personelu i technicy oraz emeryci

Najwyższy odsetek ocen pozytywnych jest wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, ale niewiele niższy jest również wśród wyborców Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej. Oceny krytyczne przeważają nad pozytywnymi tylko w przypadku elektoratu Konfederacji, a także badanych niezamierzających głosować.

W połowie stycznia poprawę sytuacji gospodarczej przewidywało 33 proc. (spadek o 2 pkt. proc.). Przeciwnego zdania było 24 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.). 32 proc. zakłada utrzymanie status quo (spadek o 4 pkt. proc.). Zdania nie miało 11 proc. (tyle samo co w grudniu).

 

Sytuacja rodzin

W styczniu oceny dotyczące sytuacji rodzin respondentów nie uległy żadnym zmianom. 59 proc. badanych wciąż ocenia ją jako dobrą (tyle samo co w grudniu), 35 proc. jako ani dobrą, ani złą (tyle samo co w grudniu), a 5 proc. jako złą (tyle samo co w grudniu).

Również oceny warunków materialnych swoich gospodarstw domowych pozostają stabilne i bardzo zbliżone do ocen sytuacji własnej rodziny. 59 proc. uznaje je za dobre (57 proc. w grudniu), 36 proc. - za ani dobre, ani złe (38 proc. miesiąc temu), a 5 proc. za złe (bez zmian).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego rośnie wraz z dochodami ankietowanych per capita. Na dobre oceny natrafiamy też częściej wśród osób lepiej wykształconych.

W połowie stycznia 26 proc. badanych prognozowało, że za rok im i ich rodzinie będzie żyło się lepiej (wzrost o 4 pkt. proc.). Pogorszenia spodziewa się 15 proc. (spadek o 2 pkt. proc.). 47 proc. jest przekonanych o utrzymaniu się obecnego stanu (spadek o 2 pkt. proc.). 12 proc. nie ma zdania (tyle samo co w grudniu).

25 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstwa domowego poprawią się (wzrost o 6 pkt. proc.), 61 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 5 pkt. proc.), 14 proc. przewidywało pogorszenie (spadek o 2 pkt. proc.).

"Miesiąc po zaprzysiężeniu nowego rządu Donalda Tuska wśród Polaków przeważa optymizm w prognozach co do sytuacji ogólnej, politycznej oraz gospodarczej w kraju. Bardziej krytyczne są natomiast oceny sytuacji obecnej, zwłaszcza politycznej, naznaczonej w ostatnim czasie zażartymi sporami o media publiczne czy prokuraturę, a także głośną sprawą osadzenia (oraz ułaskawienia) byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Oceny sytuacji własnej rodziny oraz warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego pozostają jak zwykle dość stabilne, umocniły się też nadzieje na ich poprawę w przyszłości" - czytamy w podsumowaniu wyników badania.

Badanie zrealizowano od 11 do 21 stycznia 2024 r. na próbie liczącej 1015 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 59,8 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 27,0 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,2 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe