Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy

W poniedziałek 15 stycznia br. na terenie Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się uroczystość, na której upamiętniono Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy – organizacje niosące pomoc rodzinom aresztowanym i internowanym w stanie wojennym. – To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – mówił w czasie uroczystości przewodniczący gdańskiej "S" Krzysztof Dośla.
 Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy
/ Fot. Paweł Glanert

"Pochylali się nad obrońcami praw obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia"

Kasa, jak i Bractwo to organizacje wyjątkowe, założone przez stoczniowców dla niesienia pomocy rodzinom internowanych i aresztowanych w stanie wojennym. Uroczystość poprzedziła msza św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bractwo Oblatów św. Brygidy, wmurowaną w bazylice.

W historię pomocy solidarnej i w dzieje Kasy oraz Bractwa Oblatów wprowadził zgromadzonych ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. Św. Brygidy, która była swoistą przystanią dla tych dwóch samopomocowych organizacji, rysując rolę człowieka w historii.

– Oblaci Bractwa św. Brygidy, organizacji katolików świeckich, w trudnych czasach zniewolenia pochylali się, pokonując strach, nad szykanowanymi obrońcami praw pracowniczych i obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia – przypomniał ks. Ludwik Kowalski, wskazując na związki Kościoła z narodem i przedstawiając dzieje organizacji.

Kasa Wzajemnej Pomocy – zrazu w Stoczni Północnej, powstała w styczniu 1982 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego grupa pracowników Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, z Romanem Wyżlicem, Adamem Drągiem i Andrzejem Adamczykiem na czele założyli kasę samopomocy.

Stoczniowcy, po zebraniu informacji o aresztowanych, internowanych i zwolnionych z pracy kolegach oraz o sytuacji materialnej ich rodzin, ustalali wysokość i rodzaj zapomóg. Z funduszu Kasy finansowano pomoc dla rodzin aresztowanych, opłacano adwokatów. Składki płaciło większość załogi, z kierownikami brygad włącznie. Kasa działała do czerwca 1983 r. W 1984 r., na gruncie społecznej nauki Kościoła, powstało Bractwo.

"To dzięki ludziom Bractwa tysiące osób mogło przetrwać nieludzki czas"

– Na polskiej, gdańskiej ziemi w roku 1987 dzisiaj święty papież Polak mówił do ludzi, którzy mieli wolność, „Solidarność” i niepodległość w swoich sercach, ale wciąż żyli w zniewolonej ojczyźnie o Bogu, człowieku z Nazaretu, którego życie, męczeńska śmierć i zmartwychwstanie były przez wieki nauką dobra dla całego świata. Mówił o tych, którzy w sierpniu 1980 w Stoczni Północnej gotowi byli do walki o dobro innych. Mówił o tych, którzy po 13 grudnia 1981 roku, kiedy komuniści więzili i internowali ludzi „Solidarności”, gotowi byli stanąć po stronie dobra, wspomagać ich rodziny i założyć Kasę Wzajemnej Pomocy, która następnie przeistoczyła się w Bractwo Oblatów św. Brygidy – podkreślił przed obeliskiem dr Karol Nawrocki.

– To właśnie wokół tej idei, najpierw w Kasie Wzajemnej Pomocy, a później w Bractwie Oblatów św. Brygidy gromadzili się ludzie, którym zawdzięczamy tak wiele. Tak niewielu, a zawdzięczamy tak wiele. To dzięki takim postaciom i takim postawom udało się przechować to wielkie marzenie milionów Polaków o wolnej i suwerennej ojczyźnie. To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – powiedział Krzysztof Dośla.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku Bartłomiej Pomierski, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” w Remontowa Shipbuilding Krzysztof Żmuda odsłonili obelisk ku czci członków Kasy Wzajemnej Pomocy. Pomnik poświęcił abp Tadeusz Wojda.

Na obelisku na terenie Remontowa Shipbuilding w Gdańsku umieszczono napis: „W istniejącej na tym terenie Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte działała od stycznia 1982 r. Kasa Wzajemnej Pomocy poprzedniczka Bractwa Oblatów św. Brygidy”.

Jest też informacja, że celem organizacji było niesienie pomocy rodzinom internowanych, aresztowanych oraz zwolnionych z pracy związkowców z NSZZ „Solidarność”, a tablica jest wyrazem wdzięczności za odważną i pełną poświęcenia działalność w czasach komunizmu, która była inspiracją do tworzenia Bractwa Oblatów św. Brygidy w Gdańsku, Bydgoszczy, Brzegu, Bytomiu, Głogowie, Kędzierzynie-Koźlu, Piekarach Śląskich, Słupsku, Tarnowskich Górach, Elblągu i Legnicy.

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A., Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”.

Wśród uczestników styczniowej uroczystości byli też członkowie Bractwa, związkowcy z NSZZ „S” z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Regionu Gdańskiego naszego Związku i liderami Związku w Grupie „Remontowa” Mirosławem Piórkiem i Krzysztofem Żmudą, poczty sztandarowe oraz poseł Jarosław Sellin.

Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, KM NSZZ „S” w Remontowa Shipbuilding S.A. i Zarząd stoczni.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE REGIONU GDAŃSKIEGO NSZZ "S".

RELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST RÓWNIEŻ NA STRONIE IPN.


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy

W poniedziałek 15 stycznia br. na terenie Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się uroczystość, na której upamiętniono Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy – organizacje niosące pomoc rodzinom aresztowanym i internowanym w stanie wojennym. – To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – mówił w czasie uroczystości przewodniczący gdańskiej "S" Krzysztof Dośla.
 Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy
/ Fot. Paweł Glanert

"Pochylali się nad obrońcami praw obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia"

Kasa, jak i Bractwo to organizacje wyjątkowe, założone przez stoczniowców dla niesienia pomocy rodzinom internowanych i aresztowanych w stanie wojennym. Uroczystość poprzedziła msza św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bractwo Oblatów św. Brygidy, wmurowaną w bazylice.

W historię pomocy solidarnej i w dzieje Kasy oraz Bractwa Oblatów wprowadził zgromadzonych ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. Św. Brygidy, która była swoistą przystanią dla tych dwóch samopomocowych organizacji, rysując rolę człowieka w historii.

– Oblaci Bractwa św. Brygidy, organizacji katolików świeckich, w trudnych czasach zniewolenia pochylali się, pokonując strach, nad szykanowanymi obrońcami praw pracowniczych i obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia – przypomniał ks. Ludwik Kowalski, wskazując na związki Kościoła z narodem i przedstawiając dzieje organizacji.

Kasa Wzajemnej Pomocy – zrazu w Stoczni Północnej, powstała w styczniu 1982 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego grupa pracowników Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, z Romanem Wyżlicem, Adamem Drągiem i Andrzejem Adamczykiem na czele założyli kasę samopomocy.

Stoczniowcy, po zebraniu informacji o aresztowanych, internowanych i zwolnionych z pracy kolegach oraz o sytuacji materialnej ich rodzin, ustalali wysokość i rodzaj zapomóg. Z funduszu Kasy finansowano pomoc dla rodzin aresztowanych, opłacano adwokatów. Składki płaciło większość załogi, z kierownikami brygad włącznie. Kasa działała do czerwca 1983 r. W 1984 r., na gruncie społecznej nauki Kościoła, powstało Bractwo.

"To dzięki ludziom Bractwa tysiące osób mogło przetrwać nieludzki czas"

– Na polskiej, gdańskiej ziemi w roku 1987 dzisiaj święty papież Polak mówił do ludzi, którzy mieli wolność, „Solidarność” i niepodległość w swoich sercach, ale wciąż żyli w zniewolonej ojczyźnie o Bogu, człowieku z Nazaretu, którego życie, męczeńska śmierć i zmartwychwstanie były przez wieki nauką dobra dla całego świata. Mówił o tych, którzy w sierpniu 1980 w Stoczni Północnej gotowi byli do walki o dobro innych. Mówił o tych, którzy po 13 grudnia 1981 roku, kiedy komuniści więzili i internowali ludzi „Solidarności”, gotowi byli stanąć po stronie dobra, wspomagać ich rodziny i założyć Kasę Wzajemnej Pomocy, która następnie przeistoczyła się w Bractwo Oblatów św. Brygidy – podkreślił przed obeliskiem dr Karol Nawrocki.

– To właśnie wokół tej idei, najpierw w Kasie Wzajemnej Pomocy, a później w Bractwie Oblatów św. Brygidy gromadzili się ludzie, którym zawdzięczamy tak wiele. Tak niewielu, a zawdzięczamy tak wiele. To dzięki takim postaciom i takim postawom udało się przechować to wielkie marzenie milionów Polaków o wolnej i suwerennej ojczyźnie. To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – powiedział Krzysztof Dośla.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku Bartłomiej Pomierski, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” w Remontowa Shipbuilding Krzysztof Żmuda odsłonili obelisk ku czci członków Kasy Wzajemnej Pomocy. Pomnik poświęcił abp Tadeusz Wojda.

Na obelisku na terenie Remontowa Shipbuilding w Gdańsku umieszczono napis: „W istniejącej na tym terenie Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte działała od stycznia 1982 r. Kasa Wzajemnej Pomocy poprzedniczka Bractwa Oblatów św. Brygidy”.

Jest też informacja, że celem organizacji było niesienie pomocy rodzinom internowanych, aresztowanych oraz zwolnionych z pracy związkowców z NSZZ „Solidarność”, a tablica jest wyrazem wdzięczności za odważną i pełną poświęcenia działalność w czasach komunizmu, która była inspiracją do tworzenia Bractwa Oblatów św. Brygidy w Gdańsku, Bydgoszczy, Brzegu, Bytomiu, Głogowie, Kędzierzynie-Koźlu, Piekarach Śląskich, Słupsku, Tarnowskich Górach, Elblągu i Legnicy.

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A., Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”.

Wśród uczestników styczniowej uroczystości byli też członkowie Bractwa, związkowcy z NSZZ „S” z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Regionu Gdańskiego naszego Związku i liderami Związku w Grupie „Remontowa” Mirosławem Piórkiem i Krzysztofem Żmudą, poczty sztandarowe oraz poseł Jarosław Sellin.

Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, KM NSZZ „S” w Remontowa Shipbuilding S.A. i Zarząd stoczni.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE REGIONU GDAŃSKIEGO NSZZ "S".

RELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST RÓWNIEŻ NA STRONIE IPN.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe