Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy

W poniedziałek 15 stycznia br. na terenie Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się uroczystość, na której upamiętniono Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy – organizacje niosące pomoc rodzinom aresztowanym i internowanym w stanie wojennym. – To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – mówił w czasie uroczystości przewodniczący gdańskiej "S" Krzysztof Dośla.
 Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy
/ Fot. Paweł Glanert

"Pochylali się nad obrońcami praw obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia"

Kasa, jak i Bractwo to organizacje wyjątkowe, założone przez stoczniowców dla niesienia pomocy rodzinom internowanych i aresztowanych w stanie wojennym. Uroczystość poprzedziła msza św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bractwo Oblatów św. Brygidy, wmurowaną w bazylice.

W historię pomocy solidarnej i w dzieje Kasy oraz Bractwa Oblatów wprowadził zgromadzonych ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. Św. Brygidy, która była swoistą przystanią dla tych dwóch samopomocowych organizacji, rysując rolę człowieka w historii.

– Oblaci Bractwa św. Brygidy, organizacji katolików świeckich, w trudnych czasach zniewolenia pochylali się, pokonując strach, nad szykanowanymi obrońcami praw pracowniczych i obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia – przypomniał ks. Ludwik Kowalski, wskazując na związki Kościoła z narodem i przedstawiając dzieje organizacji.

Kasa Wzajemnej Pomocy – zrazu w Stoczni Północnej, powstała w styczniu 1982 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego grupa pracowników Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, z Romanem Wyżlicem, Adamem Drągiem i Andrzejem Adamczykiem na czele założyli kasę samopomocy.

Stoczniowcy, po zebraniu informacji o aresztowanych, internowanych i zwolnionych z pracy kolegach oraz o sytuacji materialnej ich rodzin, ustalali wysokość i rodzaj zapomóg. Z funduszu Kasy finansowano pomoc dla rodzin aresztowanych, opłacano adwokatów. Składki płaciło większość załogi, z kierownikami brygad włącznie. Kasa działała do czerwca 1983 r. W 1984 r., na gruncie społecznej nauki Kościoła, powstało Bractwo.

"To dzięki ludziom Bractwa tysiące osób mogło przetrwać nieludzki czas"

– Na polskiej, gdańskiej ziemi w roku 1987 dzisiaj święty papież Polak mówił do ludzi, którzy mieli wolność, „Solidarność” i niepodległość w swoich sercach, ale wciąż żyli w zniewolonej ojczyźnie o Bogu, człowieku z Nazaretu, którego życie, męczeńska śmierć i zmartwychwstanie były przez wieki nauką dobra dla całego świata. Mówił o tych, którzy w sierpniu 1980 w Stoczni Północnej gotowi byli do walki o dobro innych. Mówił o tych, którzy po 13 grudnia 1981 roku, kiedy komuniści więzili i internowali ludzi „Solidarności”, gotowi byli stanąć po stronie dobra, wspomagać ich rodziny i założyć Kasę Wzajemnej Pomocy, która następnie przeistoczyła się w Bractwo Oblatów św. Brygidy – podkreślił przed obeliskiem dr Karol Nawrocki.

– To właśnie wokół tej idei, najpierw w Kasie Wzajemnej Pomocy, a później w Bractwie Oblatów św. Brygidy gromadzili się ludzie, którym zawdzięczamy tak wiele. Tak niewielu, a zawdzięczamy tak wiele. To dzięki takim postaciom i takim postawom udało się przechować to wielkie marzenie milionów Polaków o wolnej i suwerennej ojczyźnie. To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – powiedział Krzysztof Dośla.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku Bartłomiej Pomierski, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” w Remontowa Shipbuilding Krzysztof Żmuda odsłonili obelisk ku czci członków Kasy Wzajemnej Pomocy. Pomnik poświęcił abp Tadeusz Wojda.

Na obelisku na terenie Remontowa Shipbuilding w Gdańsku umieszczono napis: „W istniejącej na tym terenie Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte działała od stycznia 1982 r. Kasa Wzajemnej Pomocy poprzedniczka Bractwa Oblatów św. Brygidy”.

Jest też informacja, że celem organizacji było niesienie pomocy rodzinom internowanych, aresztowanych oraz zwolnionych z pracy związkowców z NSZZ „Solidarność”, a tablica jest wyrazem wdzięczności za odważną i pełną poświęcenia działalność w czasach komunizmu, która była inspiracją do tworzenia Bractwa Oblatów św. Brygidy w Gdańsku, Bydgoszczy, Brzegu, Bytomiu, Głogowie, Kędzierzynie-Koźlu, Piekarach Śląskich, Słupsku, Tarnowskich Górach, Elblągu i Legnicy.

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A., Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”.

Wśród uczestników styczniowej uroczystości byli też członkowie Bractwa, związkowcy z NSZZ „S” z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Regionu Gdańskiego naszego Związku i liderami Związku w Grupie „Remontowa” Mirosławem Piórkiem i Krzysztofem Żmudą, poczty sztandarowe oraz poseł Jarosław Sellin.

Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, KM NSZZ „S” w Remontowa Shipbuilding S.A. i Zarząd stoczni.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE REGIONU GDAŃSKIEGO NSZZ "S".

RELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST RÓWNIEŻ NA STRONIE IPN.


 

POLECANE
Specjalny salonik VIP na dworcu dla Hennig-Kloski. Konsternacja w PKP Wiadomości
Specjalny "salonik VIP" na dworcu dla Hennig-Kloski. Konsternacja w PKP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska żądało od PKP wydzielenia ekskluzywnego miejsca dla minister Hennig-Kloski, podczas gdy ta będzie oczekiwać na pociąg – wynika z ustaleń Radia ZET.

Ogromny pożar w Gdańsku. Jest nagranie z lotu ptaka z ostatniej chwili
Ogromny pożar w Gdańsku. Jest nagranie z lotu ptaka

W dawnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na gdańskiej Przeróbce wybuchł pożar. Przed przyjazdem służb z budynku ewakuowało się ok. 60 osób. Media społecznościowe obiegło dramatyczne nagranie, na którym widać skalę zdarzenia.

Nowe ostrzeżenie GIS. Chodzi o popularny produkt Wiadomości
Nowe ostrzeżenie GIS. Chodzi o popularny produkt

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące odżywki białkowej "Whey Protein". Doszło do ponownego wprowadzenia do obrotu wycofanej partii produktu, w której wcześniej wykryto obecność metalicznego ciała obcego.

Zaginął samorządowiec i muzyk disco polo. Policja prosi o pomoc z ostatniej chwili
Zaginął samorządowiec i muzyk disco polo. Policja prosi o pomoc

Policja apeluje do osób, które w ostatnim czasie mogły spotkać zaginionego samorządowca i muzyka disco polo z pow. zwoleńskiego (Mazowieckie). 38-letni Łukasz Wnuk wyszedł z domu w niedzielę po południu i do tej pory nie skontaktował się z rodziną. Dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

Trzaskowski: Mamy dwie płcie polityka
Trzaskowski: Mamy dwie płcie

– Ja jestem politykiem zdrowego rozsądku, a według polskiego prawa mamy dwie płcie biologiczne, wszyscy o tym wiemy – mówił na antenie Polsat News kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. 

Nie mam z tym nic wspólnego!. Dramat Roberta Makłowicza Wiadomości
"Nie mam z tym nic wspólnego!". Dramat Roberta Makłowicza

Robert Makłowicz, znany krytyk kulinarny i podróżnik, padł ofiarą oszustów internetowych. W mediach społecznościowych pojawiły się fałszywe konta, które podszywają się pod niego, publikując treści bez jego wiedzy i zgody. Co gorsza, niektóre z nich poruszają tematy polityczne, co budzi szczególne zaniepokojenie.

Kolumbijczycy starli się w centrum Słupska. Nagranie obiegło sieć gorące
Kolumbijczycy starli się w centrum Słupska. Nagranie obiegło sieć

W centrum Słupska doszło do awantury, w której udział wzięło około 30 Kolumbijczyków. Policja apeluje do świadków zdarzenia.

Pożar hali w Gdańsku. Ewakuacja Wiadomości
Pożar hali w Gdańsku. Ewakuacja

W dawnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na gdańskiej Przeróbce wybuchł pożar. Przed przyjazdem służb z budynku ewakuowało się ok. 60 osób.

Dziennikarz WP: Izabela Leszczyna kłamie Wiadomości
Dziennikarz WP: Izabela Leszczyna kłamie

"Bardzo smutne jest to, co robi Izabela Leszczyna. Czyli mówiąc wprost – kłamie, żeby wpadło parę lajków na Twitterku" – pisze w mediach społecznościowych dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik.

Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości gorące
Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości

Dzień 3 lutego 2025 r. to data przełomowa w historii sądownictwa, jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości jak Komisja Kodyfikacyjna Prawa o Ustroju Sądów Powszechnych.

REKLAMA

Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy

W poniedziałek 15 stycznia br. na terenie Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się uroczystość, na której upamiętniono Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy – organizacje niosące pomoc rodzinom aresztowanym i internowanym w stanie wojennym. – To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – mówił w czasie uroczystości przewodniczący gdańskiej "S" Krzysztof Dośla.
 Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy
/ Fot. Paweł Glanert

"Pochylali się nad obrońcami praw obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia"

Kasa, jak i Bractwo to organizacje wyjątkowe, założone przez stoczniowców dla niesienia pomocy rodzinom internowanych i aresztowanych w stanie wojennym. Uroczystość poprzedziła msza św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bractwo Oblatów św. Brygidy, wmurowaną w bazylice.

W historię pomocy solidarnej i w dzieje Kasy oraz Bractwa Oblatów wprowadził zgromadzonych ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. Św. Brygidy, która była swoistą przystanią dla tych dwóch samopomocowych organizacji, rysując rolę człowieka w historii.

– Oblaci Bractwa św. Brygidy, organizacji katolików świeckich, w trudnych czasach zniewolenia pochylali się, pokonując strach, nad szykanowanymi obrońcami praw pracowniczych i obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia – przypomniał ks. Ludwik Kowalski, wskazując na związki Kościoła z narodem i przedstawiając dzieje organizacji.

Kasa Wzajemnej Pomocy – zrazu w Stoczni Północnej, powstała w styczniu 1982 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego grupa pracowników Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, z Romanem Wyżlicem, Adamem Drągiem i Andrzejem Adamczykiem na czele założyli kasę samopomocy.

Stoczniowcy, po zebraniu informacji o aresztowanych, internowanych i zwolnionych z pracy kolegach oraz o sytuacji materialnej ich rodzin, ustalali wysokość i rodzaj zapomóg. Z funduszu Kasy finansowano pomoc dla rodzin aresztowanych, opłacano adwokatów. Składki płaciło większość załogi, z kierownikami brygad włącznie. Kasa działała do czerwca 1983 r. W 1984 r., na gruncie społecznej nauki Kościoła, powstało Bractwo.

"To dzięki ludziom Bractwa tysiące osób mogło przetrwać nieludzki czas"

– Na polskiej, gdańskiej ziemi w roku 1987 dzisiaj święty papież Polak mówił do ludzi, którzy mieli wolność, „Solidarność” i niepodległość w swoich sercach, ale wciąż żyli w zniewolonej ojczyźnie o Bogu, człowieku z Nazaretu, którego życie, męczeńska śmierć i zmartwychwstanie były przez wieki nauką dobra dla całego świata. Mówił o tych, którzy w sierpniu 1980 w Stoczni Północnej gotowi byli do walki o dobro innych. Mówił o tych, którzy po 13 grudnia 1981 roku, kiedy komuniści więzili i internowali ludzi „Solidarności”, gotowi byli stanąć po stronie dobra, wspomagać ich rodziny i założyć Kasę Wzajemnej Pomocy, która następnie przeistoczyła się w Bractwo Oblatów św. Brygidy – podkreślił przed obeliskiem dr Karol Nawrocki.

– To właśnie wokół tej idei, najpierw w Kasie Wzajemnej Pomocy, a później w Bractwie Oblatów św. Brygidy gromadzili się ludzie, którym zawdzięczamy tak wiele. Tak niewielu, a zawdzięczamy tak wiele. To dzięki takim postaciom i takim postawom udało się przechować to wielkie marzenie milionów Polaków o wolnej i suwerennej ojczyźnie. To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – powiedział Krzysztof Dośla.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku Bartłomiej Pomierski, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” w Remontowa Shipbuilding Krzysztof Żmuda odsłonili obelisk ku czci członków Kasy Wzajemnej Pomocy. Pomnik poświęcił abp Tadeusz Wojda.

Na obelisku na terenie Remontowa Shipbuilding w Gdańsku umieszczono napis: „W istniejącej na tym terenie Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte działała od stycznia 1982 r. Kasa Wzajemnej Pomocy poprzedniczka Bractwa Oblatów św. Brygidy”.

Jest też informacja, że celem organizacji było niesienie pomocy rodzinom internowanych, aresztowanych oraz zwolnionych z pracy związkowców z NSZZ „Solidarność”, a tablica jest wyrazem wdzięczności za odważną i pełną poświęcenia działalność w czasach komunizmu, która była inspiracją do tworzenia Bractwa Oblatów św. Brygidy w Gdańsku, Bydgoszczy, Brzegu, Bytomiu, Głogowie, Kędzierzynie-Koźlu, Piekarach Śląskich, Słupsku, Tarnowskich Górach, Elblągu i Legnicy.

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A., Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”.

Wśród uczestników styczniowej uroczystości byli też członkowie Bractwa, związkowcy z NSZZ „S” z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Regionu Gdańskiego naszego Związku i liderami Związku w Grupie „Remontowa” Mirosławem Piórkiem i Krzysztofem Żmudą, poczty sztandarowe oraz poseł Jarosław Sellin.

Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, KM NSZZ „S” w Remontowa Shipbuilding S.A. i Zarząd stoczni.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE REGIONU GDAŃSKIEGO NSZZ "S".

RELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST RÓWNIEŻ NA STRONIE IPN.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe