Prokuratorzy Prokuratury Krajowej odmówili wykonania polecenia Adama Bodnara
Sprawa dotyczy polecenia wydanego 16 stycznia przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, który polecił "wstrzymanie publikacji jakichkolwiek treści" na stronie internetowej prokuratury krajowej, a także profilu Prokuratury Krajowej w serwisie X, dostępnym pod adresem twitter.com/PK_GOV PL.
Wszelkie treści mogą zostać opublikowane wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Prokuratora Generalnego Adama Bodnara
– głosi komunikat Prokuratora Generalnego.
Czytaj również: Klęska Bodnara. Ekspert: Prokuratorzy masakrują próbę przejęcia Prokuratury Krajowej
Prokuratorzy odmawiają wykonania polecenia Bodnara
Jak łatwo wywnioskować z oficjalnego komunikatu, który pojawił się we wtorek na oficjalnej stronie Prokuratury Krajowej, prokuratorzy odmówili wykonania polecenia Adama Bodnara. Zebranie Prokuratorów po przeprowadzeniu dyskusji stwierdza w opublikowanej uchwale trzy kwestie.
Biorąc pod uwagę, iż zgodnie z art. 18 par. 1 Prawa o prokuraturze Prokuraturą Krajową
kieruje Prokurator Krajowy, do jego kompetencji należy prowadzenie polityki informacyjnej Prokuratury Krajowej, w tym podejmowanie decyzji w zakresie trybu i zakresu publikowania informacji na stronie internetowej Prokuratury Krajowej oraz za pośrednictwem innych. kanałów komunikowania
– podkreślono. Po drugie, jak wskazano, "Prokurator Generalny Adam Bodnar, którego obsługę realizuje Prokuratura Krajowa, jest uprawniony do umieszczania w środkach komunikacji Prokuratury Krajowej pochodzących od niego informacji, w tym dotyczących działalności Prokuratora Generalnego".
Natomiast niedopuszczalne jest obejmowanie poleceniami Prokuratora Generalnego treści informacji odnoszących się do funkcjonowania Prokuratury Krajowej, działalności Prokuratora Krajowego jak również funkcjonowania samorządu prokuratorskiego, które podlegają opublikowaniu. Tym bardziej niedopuszczalne jest zakazywanie umieszczania takich treści bez jego uprzedniej zgody. Należy podnieść, iż wskazane polecenie zostało wydane z pominięciem pośrednictwa Prokuratora Krajowego, sprzecznie z art. 7 par 2a Prawa o prokuraturze
– czytamy. Na zakończenie prokuratorzy podkreślili, że "wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Prokuratora Generalnego opisanych powyżej". Wskazano, że traktują powyższe polecenie "jako próbę cenzury, ograniczającej dostęp obywateli do informacji gwarantowany przez art. 54 ust. 1 Konstytucji RP".
Zobowiązujemy Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego do umieszczenia uchwały na stronie internetowej Prokuratury Krajowej
– podsumowano.
Czytaj także: Nowa władza dąży do likwidacji tradycyjnego modelu życia zbiorowego
Kontekst
W piątek resort sprawiedliwości przekazał, że dotychczasowy prokurator krajowy Dariusz Barski od 12 stycznia nie pełni już swojej funkcji. Jako jego zastępca pełniący obowiązki Prokuratora Krajowego wskazany został prokurator Jacek Bilewicz.
Takim działaniom sprzeciwili się m.in. prezydent Andrzej Duda czy też zastępcy Prokuratora Generalnego. Krytycznie o tych działaniach wypowiedział się także Trybunał Konstytucyjny, który wczoraj „wydał postanowienie tymczasowe, w którym postawił nakazać Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej do czasu wydania wyroku powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej w stanie czynnym oraz pełnienia funkcji prokuratora krajowego”.