Spotkanie władz Solidarności z dr. Karolem Nawrockim. Piotr Duda: Nie pozwolimy zaorać IPN-u

- Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko Solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany - powiedział Piotr Duda po dzisiejszym posiedzeniu Konwentu Przewodniczących Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. W pierwszej części na spotkaniu gościł prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Spotkanie Prezesa IPN-u Karola Nawrockiego z Prezydium KK NSZZ
Spotkanie Prezesa IPN-u Karola Nawrockiego z Prezydium KK NSZZ "S" oraz przewodniczącymi Regionów i Branż NSZZ "S" / fot. M. Żegliński

Jednym z tematów spotkania była sytuacja Instytutu Pamięci Narodowej w związku z zapowiedziami jego likwidacji przez przedstawicieli obecnego rządu.

"IPN to dziecko Solidarności"

- Rozmawialiśmy o relacjach Solidarności z IPN-em, które są dobre, a nawet bardzo dobre. Omawialiśmy także sytyuację związaną z zapowiedziami polityków obecnej władzy, którzy w swojej kampanii wyborczej odgrażali się, że jedną z pierwszych instytucji, która zostanie zlikwidowana, będzie IPN

- powiedział po spotkaniu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

- Dla nas sytuacja jest jasna. Dla Solidarności IPN jest tak samo ważny jak sam związek zawodowy. Nie chodzi tylko o to, że przez ostatnie kilkanaście lat IPN wspomagał Solidarność w różnego rodzaju uroczystościach oraz w docieraniu do prawdy. Już w latach 90. w obywatelskim projekcie Konstytucji było wpisane, że ma powstać Instytut Pamięci Narodowej, obudowany właśnie Konstytucją, żeby nikt nie ważył się tej instytucji ruszyć. Wtedy nie wyraził na to zgody pan prezydent Kwaśniewski. Lansował swoją Konstytucję 1997 roku. Instytut jednak wreszcie powstał

- powiedział Przewodniczący.

- Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko Solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany

- dodał.

"Nie da się usunąć IPN-u uchwałą"

- Funkcjonowanie Instytutu Pamięci Narodowej jest zagrożone na chwilę obecną wydaje się wyłącznie finansowym. Komisje Sejmowe, mimo naszej zaciekłej walki, postulują zmniejszenie finansowania Instytutu Pamięci Narodowej na poziomie 50 mln zł, co wpłynie w sposób naturalny na funkcjonowanie Instytutu. Pod względem prawnym prezes Narodowego Banku Polskiego i prezes Instytutu Pamięci Narodowej (a także w opinii publicznej) są niekwestionowanymi prezesami w tym sensie, że nie są żadnymi neo-prezesami albo prezesami, których funkcjonowanie można by podważyć. Wynika to pewnie z faktu, że w Senacie prezes Instytutu Pamięci Narodowej został wybrany także głosami PSL-u, więc w samej Koalicji powstałby pewien problem z nazwaniem tej sytuacji

- powiedział podczas spotkania prezes Nawrocki.

IPN, jak podkreślił prezes Nawrocki, działa na podstawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (…) Zgodnie z polskim prawem, uchwałą nie można jej zmienić.

- Z jednej strony nie czujemy się bezpiecznie, śledząc to, co się dzieje wokół nas, z drugiej strony jeśli pozostawać będziemy w literze prawa, to wyłącznie polski Sejm i polski Senat mają prawo odwołać prezesa Instytutu Pamięci Narodowej czy zlikwidować Instytutu Pamięci Narodowej, a to nie może się odbyć bez zgody Kolegium IPN

- dodał.

Wspomniał, że po doświadczeniach ostatnich tygodni IPN przygotowuje się metodycznie do potencjalnego rozstrzygnięcia poza aspektem finansowym działalności Instytutu.

- Składam jasną deklarację, że my jesteśmy w stanie wpuścić tylko polską policję lub polskie wojsko. Nie wyobrażam sobie (...), żeby jacykolwiek silni ludzie weszli przez próg Instytutu Pamięci Narodowej, bo spotkają się z równie silnymi ludźmi. Zakładamy, że państwo polskie istnieje, a jeśli tak, to Instytutu Pamięci Narodowej uchwałą nie można usunąć

- powiedział.

Podziękował również za akty wsparcia płynące z Komisji Krajowej NSZZ „S” i poszczególnych Regionów o gotowości do obrony IPN jako instytucji, która odkryła także prawdę o NSZZ „S” i dokłada wszelkich wysiłków, żeby Solidarność była w tym miejscu, w którym powinna być w strukturze pamięci narodowej i państwa polskiego.

- Jesteśmy gotowi do obrony, chociaż bez waszego wsparcia byłoby trudniej - dodał Karol Nawrocki.

- Mam nadzieję, że wszystko się zakończy pozytywnie

- powiedział Piotr Duda, przekonując, że zasoby Instytutu są pomocą dla wielu instytucji w kraju, oraz zachęcając, by członkowie Solidarności również z nich korzystali.

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Rozmawiano także o formach upamiętnienia 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodniczący Piotr Duda mówił o trzech obszarach, w jakich w organizacji takich wydarzeń będzie uczestniczyć Komisja Krajowa NSZZ „S”. To tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, którą w tym roku współorganizować będzie Region Podlaski NSZZ „S”, Msza Święta w rocznicę śmierci ks. Jerzego 19 października na warszawskim Żoliborzu, a także duża konferencja naukowa.

Oprócz tego, jak referował Przewodniczący, bardzo wiele okolicznościowych wydarzeń będą również organizować poszczególne struktury regionalne Związku.

Prezes Karol Nawrocki omówił z kolei plany IPN-u dotyczące organizacji wydarzeń związanych z 40. rocznicą śmierci ks. Popiełuszki. - Patrzymy w kierunku Solidarności jako głównego partnera tych wydarzeń. Nie wyobrażam sobie, by zabrakło Solidarności na tych obchodach – powiedział.

Piotr Duda zaś dodał, że trzeba przygotować się na to, że być może będzie trzeba bronić dobrego imienia ks. Popiełuszki, tak jak broniono w ubiegłym roku dobrego imienia Jana Pawła II.

XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił rok 2024 Rokiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.


 

POLECANE
Znana polska dziennikarka trafiła do szpitala z ostatniej chwili
Znana polska dziennikarka trafiła do szpitala

Dziennikarka i trenerka fitness Mariola Bojarska-Ferenc ma problemy ze zdrowiem. Przekazała, że trafiła do szpitala.

Prezes IPN kandydatem na prezydenta? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Prezes IPN kandydatem na prezydenta? Znamienne słowa

– Jeśli jakieś środowisko patriotyczne uzna, że mam być pretendentem do służenia Polsce na innym stanowisku, to czuję się do tego gotowy – oświadczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, pytany o wymienianie go w kontekście najbliższych wyborów prezydenckich.

Pozew przeciwko TikTokowi w sprawie śmierci 10-latki z ostatniej chwili
Pozew przeciwko TikTokowi w sprawie śmierci 10-latki

Amerykański sąd apelacyjny rozpatrzy pozew przeciwko TikTokowi złożony przez matkę dziesięcioletniej dziewczynki, zmarłej podczas wiralowego wyzwania, w którym uczestnicy próbowali pozbawić się przytomności – podał w środę Reuters.

Morawiecki: Projekt budżetu bije trzy rekordy: deficytu, długu i niespełniania obietnic wyborczych z ostatniej chwili
Morawiecki: Projekt budżetu bije trzy rekordy: deficytu, długu i niespełniania obietnic wyborczych

Zdaniem byłego premiera Mateusza Morawieckiego przyjęty przez rząd projekt budżetu na 2025 r. bije trzy rekordy: deficytu, długu i niespełniania obietnic wyborczych. Miało być ograniczenie „rozbuchanych wydatków”, a jest 289 mld zł deficytu, czyli rekord rekordów – przekazał PAP wiceprezes PiS.

Samuel Pereira: Tusk stracił tę szansę tylko u nas
Samuel Pereira: Tusk stracił tę szansę

Wielkie wycie rozległo się po Polsce. „Upokorzenie”, „Nie tak to miało wyglądać”. Tak sędziowie uśmiechnięci, którzy przez lata trzymali kciuki za obóz obecnej władzy i wspierające ich media, zareagowali na informację, że premier Donald Tusk kontrasygnował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą wyboru nowego przewodniczącego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Niezidentyfikowany obiekt nad Polską. Rzecznik DORSZ wydał oświadczenie z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt nad Polską. Rzecznik DORSZ wydał oświadczenie

Dotychczas nie znaleziono żadnego podejrzanego obiektu powietrznego. W czwartek rano wznowiona zostanie akcja poszukiwawcza – przekazał w środę wieczorem PAP rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) ppłk Jacek Goryszewski.

Jest oświadczenie pełnomocnika twórcy Red is Bad z ostatniej chwili
Jest oświadczenie pełnomocnika twórcy Red is Bad

Mecenas Bartosz Lewandowski opublikował na Twitterze (X) oficjalne stanowisko w sprawie twórcy Red is Bad.

Niemcy emigrują z Niemiec. Wielu do Polski tylko u nas
Niemcy emigrują z Niemiec. Wielu do Polski

W 2023 roku do Niemiec trafiły blisko 2 miliony osób, a 1,3 miliona wyjechało z tego kraju. Eksperci niemieckiego urzędu statystycznego oraz instytutów badawczych od lat obserwują znaczny wzrost mobilności ludności na stałe lub tylko tymczasowo osiedlającej się w Niemczech. W tej grupie osób ważną rolę zajmują ludzie, którzy pracują i przebywają w Niemczech tylko sezonowo, aby pracować tylko przez pewien okres czasu. Niektórzy z nich wracają ponownie w kolejnych latach, by następnie znów wyjechać.

Zełenski: Sytuacja na froncie w pobliżu Pokrowska „ekstremalnie trudna” z ostatniej chwili
Zełenski: Sytuacja na froncie w pobliżu Pokrowska „ekstremalnie trudna”

Sytuacja w okolicach Pokrowska i na innych odcinkach frontu w obwodzie donieckim jest „ekstremalnie trudna”; wojska rosyjskie koncentrują tam swoje główne wysiłki – poinformował w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy generałem Ołeksandrem Syrskim.

Tragiczny pożar w Poznaniu. Pilna ewakuacja z ostatniej chwili
Tragiczny pożar w Poznaniu. Pilna ewakuacja

Ze względów bezpieczeństwa w środę po południu musieli zostać ewakuowani mieszkańcy kamienicy przy ul. Kraszewskiego 13, znajdującej się naprzeciwko spalonego budynku – powiedział PAP zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

REKLAMA

Spotkanie władz Solidarności z dr. Karolem Nawrockim. Piotr Duda: Nie pozwolimy zaorać IPN-u

- Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko Solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany - powiedział Piotr Duda po dzisiejszym posiedzeniu Konwentu Przewodniczących Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. W pierwszej części na spotkaniu gościł prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Spotkanie Prezesa IPN-u Karola Nawrockiego z Prezydium KK NSZZ
Spotkanie Prezesa IPN-u Karola Nawrockiego z Prezydium KK NSZZ "S" oraz przewodniczącymi Regionów i Branż NSZZ "S" / fot. M. Żegliński

Jednym z tematów spotkania była sytuacja Instytutu Pamięci Narodowej w związku z zapowiedziami jego likwidacji przez przedstawicieli obecnego rządu.

"IPN to dziecko Solidarności"

- Rozmawialiśmy o relacjach Solidarności z IPN-em, które są dobre, a nawet bardzo dobre. Omawialiśmy także sytyuację związaną z zapowiedziami polityków obecnej władzy, którzy w swojej kampanii wyborczej odgrażali się, że jedną z pierwszych instytucji, która zostanie zlikwidowana, będzie IPN

- powiedział po spotkaniu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

- Dla nas sytuacja jest jasna. Dla Solidarności IPN jest tak samo ważny jak sam związek zawodowy. Nie chodzi tylko o to, że przez ostatnie kilkanaście lat IPN wspomagał Solidarność w różnego rodzaju uroczystościach oraz w docieraniu do prawdy. Już w latach 90. w obywatelskim projekcie Konstytucji było wpisane, że ma powstać Instytut Pamięci Narodowej, obudowany właśnie Konstytucją, żeby nikt nie ważył się tej instytucji ruszyć. Wtedy nie wyraził na to zgody pan prezydent Kwaśniewski. Lansował swoją Konstytucję 1997 roku. Instytut jednak wreszcie powstał

- powiedział Przewodniczący.

- Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko Solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany

- dodał.

"Nie da się usunąć IPN-u uchwałą"

- Funkcjonowanie Instytutu Pamięci Narodowej jest zagrożone na chwilę obecną wydaje się wyłącznie finansowym. Komisje Sejmowe, mimo naszej zaciekłej walki, postulują zmniejszenie finansowania Instytutu Pamięci Narodowej na poziomie 50 mln zł, co wpłynie w sposób naturalny na funkcjonowanie Instytutu. Pod względem prawnym prezes Narodowego Banku Polskiego i prezes Instytutu Pamięci Narodowej (a także w opinii publicznej) są niekwestionowanymi prezesami w tym sensie, że nie są żadnymi neo-prezesami albo prezesami, których funkcjonowanie można by podważyć. Wynika to pewnie z faktu, że w Senacie prezes Instytutu Pamięci Narodowej został wybrany także głosami PSL-u, więc w samej Koalicji powstałby pewien problem z nazwaniem tej sytuacji

- powiedział podczas spotkania prezes Nawrocki.

IPN, jak podkreślił prezes Nawrocki, działa na podstawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (…) Zgodnie z polskim prawem, uchwałą nie można jej zmienić.

- Z jednej strony nie czujemy się bezpiecznie, śledząc to, co się dzieje wokół nas, z drugiej strony jeśli pozostawać będziemy w literze prawa, to wyłącznie polski Sejm i polski Senat mają prawo odwołać prezesa Instytutu Pamięci Narodowej czy zlikwidować Instytutu Pamięci Narodowej, a to nie może się odbyć bez zgody Kolegium IPN

- dodał.

Wspomniał, że po doświadczeniach ostatnich tygodni IPN przygotowuje się metodycznie do potencjalnego rozstrzygnięcia poza aspektem finansowym działalności Instytutu.

- Składam jasną deklarację, że my jesteśmy w stanie wpuścić tylko polską policję lub polskie wojsko. Nie wyobrażam sobie (...), żeby jacykolwiek silni ludzie weszli przez próg Instytutu Pamięci Narodowej, bo spotkają się z równie silnymi ludźmi. Zakładamy, że państwo polskie istnieje, a jeśli tak, to Instytutu Pamięci Narodowej uchwałą nie można usunąć

- powiedział.

Podziękował również za akty wsparcia płynące z Komisji Krajowej NSZZ „S” i poszczególnych Regionów o gotowości do obrony IPN jako instytucji, która odkryła także prawdę o NSZZ „S” i dokłada wszelkich wysiłków, żeby Solidarność była w tym miejscu, w którym powinna być w strukturze pamięci narodowej i państwa polskiego.

- Jesteśmy gotowi do obrony, chociaż bez waszego wsparcia byłoby trudniej - dodał Karol Nawrocki.

- Mam nadzieję, że wszystko się zakończy pozytywnie

- powiedział Piotr Duda, przekonując, że zasoby Instytutu są pomocą dla wielu instytucji w kraju, oraz zachęcając, by członkowie Solidarności również z nich korzystali.

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Rozmawiano także o formach upamiętnienia 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodniczący Piotr Duda mówił o trzech obszarach, w jakich w organizacji takich wydarzeń będzie uczestniczyć Komisja Krajowa NSZZ „S”. To tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, którą w tym roku współorganizować będzie Region Podlaski NSZZ „S”, Msza Święta w rocznicę śmierci ks. Jerzego 19 października na warszawskim Żoliborzu, a także duża konferencja naukowa.

Oprócz tego, jak referował Przewodniczący, bardzo wiele okolicznościowych wydarzeń będą również organizować poszczególne struktury regionalne Związku.

Prezes Karol Nawrocki omówił z kolei plany IPN-u dotyczące organizacji wydarzeń związanych z 40. rocznicą śmierci ks. Popiełuszki. - Patrzymy w kierunku Solidarności jako głównego partnera tych wydarzeń. Nie wyobrażam sobie, by zabrakło Solidarności na tych obchodach – powiedział.

Piotr Duda zaś dodał, że trzeba przygotować się na to, że być może będzie trzeba bronić dobrego imienia ks. Popiełuszki, tak jak broniono w ubiegłym roku dobrego imienia Jana Pawła II.

XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił rok 2024 Rokiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe