Konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski dla „Rzeczpospolitej”: Prokuratorem Krajowym pozostaje Dariusz Barski
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar uznał, że przywrócenie prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej. Resort sprawiedliwości ocenił, że powoduje to, iż od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia prokuratorem krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji i zdecydował, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki prokuratora krajowego.
Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji. Zdaniem wielu ekspertów było to działanie bezprawne, a polski porządek prawny nie przewiduje funkcji „pełniącego obowiązki” prokuratora krajowego.
Dowiedz się więcej: Ast dla Tysol.pl o działaniach Bodnara: To jest „putinizacja” Polski
Opinia konstytucjonalisty
Krytycznie o decyzji Bodnara w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wypowiedział się konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski, który ocenił, że usunięcie takie możliwe jest jedynie w drodze odwołania, które szczegółowo reguluje ustawa Prawo o prokuraturze, zgodnie z którą prokuratora krajowego odwołuje premier na wniosek prokuratora generalnego za pisemną zgodą prezydenta. – Ustawa nie przewiduje takiej formy usunięcia prokuratora krajowego z urzędu, z której skorzystał minister Adam Bodnar. A zatem w rozumieniu ustawy prokuratorem krajowym pozostaje ten, kto urząd ten zajmował, zanim minister dostrzegł nieprawidłowość w jego obsadzeniu – ocenił.
Zauważył ponadto, że wszelkie decyzje będące w kompetencji prokuratora krajowego, jakie podejmie osoba pełniąca obowiązki tego prokuratora, ale nie będąca nim w rozumieniu ustawy, będą obciążone istotną wadą prawną.