Spotkanie opłatkowe Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”

Spotkanie opłatkowe działaczy NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego odbyło się 5 stycznia w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.
 Spotkanie opłatkowe Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”
/ Fot. Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność"

W spotkaniu udział wzięło ponad 100 związkowców reprezentujących zakłady pracy różnych branż oraz zaproszeni goście.

Opłatki pobłogosławił biskup Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Diecezjalnego Duszpasterza Ludzi Pracy reprezentował ks. Tomasz Bierzyński.

Nie mogło również na opłatku zabraknąć ks. Stanisława Słowika, pierwszego kapelana internowanych w Załężu, oraz ks. Piotra Potyrały, dyrektora rzeszowskiej Caritas.

Z Ukrainy przybył ks. dr Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie, który przekazał od arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego podziękowania dla rzeszowskiej Solidarności za pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Na zaproszenie Romana Jakima, przewodniczącego rzeszowskiej Solidarności, odpowiedzieli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych oraz przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi związek współpracuje: poseł Ewa Leniart, senator Józef Jodłowski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, starosta kolbuszowski Józef Kardyś, burmistrz Nowej Sarzyny Andrzej Rychel, naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Byszuk, który reprezentował dyrektora IPN Oddział w Rzeszowie, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Jerzy Bednarz.

Na spotkaniu opłatkowym byli również: byli przewodniczący Zarządu Regionu Adam Śnieżek i Wojciech Buczak, członkowie Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego z prezesem Mieczysławem Liberem na czele, członkowie Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność” oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji: Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie – Barbara Rogowska, Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie – Józefa Misiewicz.

Zanim zebrani podzielili się opłatkiem, przewodniczący ZR pokrótce podsumował mijający czas:

– Pod koniec ubiegłego roku w wyniku długich i ciężkich negocjacji w Stalowej Woli w obecności prezesa PiS pana Jarosława Kaczyńskiego przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i premier Mateusz Morawiecki podpisali porozumienie zawierające szereg zmian, które wspierają pracowników. Nie ma bowiem takiego pracownika, którego by te zmiany nie dotyczyły, są to: ochrona dla działaczy i pracowników, odliczenie składek związkowych, przywrócenie emerytur pomostowych, środki dla pracowników DPS i państwowej sfery budżetowej, wzrost minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, odmrożenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, wynegocjowany projekt emerytur stażowych. To nie było jedyne wsparcie, zabiegaliśmy również o pomoc dla firm branż energochłonnych i górnictwa węglowego, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne. W dużej części wymienione tematy zostały załatwione, ale jesteśmy świadomi, że przed nami w dalszym ciągu ciężka praca, a nie wykluczone, że jeszcze trudniejsza – zaznaczył Roman Jakim.

Następnie przekazał zebranym życzenia.

– Życzę Wam, słowami naszego patrona bł. ks. Jerzego, abyśmy uczyli się: „Wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”. Ufam, że wtedy nasze życie stanie się lepsze. Szczęść Boże nam wszystkim, Szczęść Boże naszym zakładom, Szczęść Boże Polsce – życzył przewodniczący rzeszowskiej „S”.

W trakcie spotkania opłatkowego Roman Jakim podziękował za stałą i owocną współpracę z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność”, odwołanej z funkcji Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzacie Rauch, szczególnie w zakresie podejmowania wysiłku na rzecz kształcenia zgodnego z wyzwaniami współczesnego świata i wychowania do wartości chrześcijańskich młodego pokolenia.

– Za dbałość o pamięć historyczną; za starania o pielęgnowanie tożsamości narodowej, za wspieranie środowiska nauczycielskiego poprzez  podejmowanie cennych, budujących szacunek do naszego dziedzictwa inicjatyw, za partnerstwo w realizacji wspólnych przedsięwzięć i projektów, m.in.: inicjatywę upamiętnienia dorobku historycznego, etycznego i społecznego Solidarności z okazji 40-lecia związku w formie konkursu na projekt gry planszowej dla dzieci, młodzieży i rodzin pod tytułem: „Solidarność 1980 – 2020. Pokolenia” – wymieniał przewodniczący ZR.

Dodał, że jest dumny z tego, że rzeszowska Solidarność ma w swoich szeregach tak oddaną edukacji podkarpackiej osobę, która poprzez podejmowane działania wskazała i jest przekonany, że będzie nadal wskazywać kierunek jej rozwoju na przyszłe lata.

Spotkanie opłatkowe upłynęło w miłej, związkowej atmosferze, przy dźwięku kolęd, które wygrywał na organach Stanisław Piersiak, przewodniczący Solidarności w Nadleśnictwie Leżajsk. A  rozmowy na temat bieżących wydarzeń w kraju oraz zadań, jakie stawia kolejny rok przed NSZZ „Solidarność”, są już nieodłącznych puntem wszystkich spotkań w gronie działaczy związkowych.


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Spotkanie opłatkowe Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”

Spotkanie opłatkowe działaczy NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego odbyło się 5 stycznia w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.
 Spotkanie opłatkowe Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”
/ Fot. Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność"

W spotkaniu udział wzięło ponad 100 związkowców reprezentujących zakłady pracy różnych branż oraz zaproszeni goście.

Opłatki pobłogosławił biskup Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Diecezjalnego Duszpasterza Ludzi Pracy reprezentował ks. Tomasz Bierzyński.

Nie mogło również na opłatku zabraknąć ks. Stanisława Słowika, pierwszego kapelana internowanych w Załężu, oraz ks. Piotra Potyrały, dyrektora rzeszowskiej Caritas.

Z Ukrainy przybył ks. dr Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie, który przekazał od arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego podziękowania dla rzeszowskiej Solidarności za pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Na zaproszenie Romana Jakima, przewodniczącego rzeszowskiej Solidarności, odpowiedzieli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych oraz przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi związek współpracuje: poseł Ewa Leniart, senator Józef Jodłowski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, starosta kolbuszowski Józef Kardyś, burmistrz Nowej Sarzyny Andrzej Rychel, naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Byszuk, który reprezentował dyrektora IPN Oddział w Rzeszowie, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Jerzy Bednarz.

Na spotkaniu opłatkowym byli również: byli przewodniczący Zarządu Regionu Adam Śnieżek i Wojciech Buczak, członkowie Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego z prezesem Mieczysławem Liberem na czele, członkowie Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność” oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji: Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie – Barbara Rogowska, Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie – Józefa Misiewicz.

Zanim zebrani podzielili się opłatkiem, przewodniczący ZR pokrótce podsumował mijający czas:

– Pod koniec ubiegłego roku w wyniku długich i ciężkich negocjacji w Stalowej Woli w obecności prezesa PiS pana Jarosława Kaczyńskiego przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i premier Mateusz Morawiecki podpisali porozumienie zawierające szereg zmian, które wspierają pracowników. Nie ma bowiem takiego pracownika, którego by te zmiany nie dotyczyły, są to: ochrona dla działaczy i pracowników, odliczenie składek związkowych, przywrócenie emerytur pomostowych, środki dla pracowników DPS i państwowej sfery budżetowej, wzrost minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, odmrożenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, wynegocjowany projekt emerytur stażowych. To nie było jedyne wsparcie, zabiegaliśmy również o pomoc dla firm branż energochłonnych i górnictwa węglowego, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne. W dużej części wymienione tematy zostały załatwione, ale jesteśmy świadomi, że przed nami w dalszym ciągu ciężka praca, a nie wykluczone, że jeszcze trudniejsza – zaznaczył Roman Jakim.

Następnie przekazał zebranym życzenia.

– Życzę Wam, słowami naszego patrona bł. ks. Jerzego, abyśmy uczyli się: „Wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”. Ufam, że wtedy nasze życie stanie się lepsze. Szczęść Boże nam wszystkim, Szczęść Boże naszym zakładom, Szczęść Boże Polsce – życzył przewodniczący rzeszowskiej „S”.

W trakcie spotkania opłatkowego Roman Jakim podziękował za stałą i owocną współpracę z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność”, odwołanej z funkcji Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzacie Rauch, szczególnie w zakresie podejmowania wysiłku na rzecz kształcenia zgodnego z wyzwaniami współczesnego świata i wychowania do wartości chrześcijańskich młodego pokolenia.

– Za dbałość o pamięć historyczną; za starania o pielęgnowanie tożsamości narodowej, za wspieranie środowiska nauczycielskiego poprzez  podejmowanie cennych, budujących szacunek do naszego dziedzictwa inicjatyw, za partnerstwo w realizacji wspólnych przedsięwzięć i projektów, m.in.: inicjatywę upamiętnienia dorobku historycznego, etycznego i społecznego Solidarności z okazji 40-lecia związku w formie konkursu na projekt gry planszowej dla dzieci, młodzieży i rodzin pod tytułem: „Solidarność 1980 – 2020. Pokolenia” – wymieniał przewodniczący ZR.

Dodał, że jest dumny z tego, że rzeszowska Solidarność ma w swoich szeregach tak oddaną edukacji podkarpackiej osobę, która poprzez podejmowane działania wskazała i jest przekonany, że będzie nadal wskazywać kierunek jej rozwoju na przyszłe lata.

Spotkanie opłatkowe upłynęło w miłej, związkowej atmosferze, przy dźwięku kolęd, które wygrywał na organach Stanisław Piersiak, przewodniczący Solidarności w Nadleśnictwie Leżajsk. A  rozmowy na temat bieżących wydarzeń w kraju oraz zadań, jakie stawia kolejny rok przed NSZZ „Solidarność”, są już nieodłącznych puntem wszystkich spotkań w gronie działaczy związkowych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe