Związki partnerskie w Polsce coraz bliżej? Tusk zapowiada
Premier przekazał, że rozmawiał w środę z ministrą ds. równości Katarzyną Kotulą. "Będzie gotowa do przedstawienia projektu ustawy o związkach partnerskich" – wyjaśnił.
– Po konsultacjach z liderami partii, które wchodzą w skład koalicji 15 października, podejmiemy decyzję o rządowym lub poselskim charakterze tej inicjatywy ustawodawczej – przekazał Tusk.
Poinformował, że praca nad projektem odbędzie się w najbliższych tygodniach, a nie miesiącach.
– Jeszcze tej zimy ten projekt o związkach partnerskich będziemy procedować tak czy inaczej. Niezależnie od tego, kto będzie zgłaszał, czy grupa posłów, czy też rząd – podkreślił.
CZYTAJ TAKŻE: Nieoficjalnie: W kręgu podpułkownika Sienkiewicza rozważa się przeprowadzenie prowokacji
Wyrok ETPC
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał na początku grudnia Polskę za winną złamania prawa do poszanowania życia prywatnego z powodu braku ram prawnych, zapewniających "uznanie i ochronę" związków jednopłciowych.
ETPC z siedzibą w Strasburgu otrzymał skargi od pięciu polskich par z Łodzi, Krakowa i Warszawy, którym władze lokalne odmówiły małżeństwa, tłumacząc to tym, że prawo polskie zezwala tylko na związek mężczyzny i kobiety. Ich powództwa przed krajowym sądem zostały odrzucone.
Wspomniane pary uznały, że są "pokrzywdzone z powodu braku oficjalnego uznania ich związku", na przykład w sferze podatków, praw socjalnych czy praw rodzinnych – podał Trybunał w komunikacie.
ETPC przyznał im rację. Przypomniał przy okazji, że państwa sygnatariusze Europejskiej konwencji praw człowieka powinny "stworzyć ramy prawne umożliwiające osobom tej samej płci korzystanie z uznania i odpowiedniej ochrony swojego związku poprzez małżeństwo lub inną formę związku".
CZYTAJ TAKŻE: W Sejmie złożono prezydencki projekt ustawy z podwyżkami dla nauczycieli
Ordo Iuris: Polska nie musi instytucjonalizować związków jednopłciowych
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska ma obowiązek prawnego uznawania związków jednopłciowych – uważa z kolei Instytut Ordo Iuris.
Wykonanie tego wyroku może wiązać się z instytucjonalizacją tego typu konkubinatów czy nawet ustanowieniem tzw. małżeństw osób tej samej płci.
Instytut Ordo Iuris przygotował analizę, z której wynika, że byłoby to niezgodne z art. 18 Konstytucji RP. Wbrew doniesieniom medialnym, wyrok ETPC nie oznacza bezwzględnego obowiązku wprowadzenia związków jednopłciowych. Możliwe jest wykonanie wyroku w mniej radykalny sposób.