Znany polski biznesmen: Nie niszczmy CPK
Jak wskazuje biznesmen, „bez inwestycji infrastrukturalnych Polska stanie, a rozwój gospodarczy musi być kontynuowany”.
Czytaj również: W stanie wojennym prowadził „Dziennik Telewizyjny”. Dziś wraca do TVP
„Nie niszczmy tego, co polskim przedsiębiorcom jest potrzebne”
Jak wskazuje Domarecki, na dzisiejsze trendy gospodarcze ma duży wpływ zarówno polityka, jak i geopolityka, czyli konflikt Stanów Zjednoczonych z Chinami, czy wojna na Ukrainie, której konsekwencją są bardzo wysokie ceny energii w Europie.
To będzie dominujący trend, który zdeterminuje, czy Europa zachowa swój przemysł, czy też przemysł będzie coraz bardziej wypychany na bliski Wschód i do Azji
– wskazuje biznesmen i podkreśla, że z politykami należy rozmawiać o tym, co możemy zrobić w Polsce, ale „zachowując perspektywę 20-, 30-letnią”.
Dla mnie, czyli przedsiębiorcy, który od 25 lat działa w skali globalnej, pierwszym tematem, o którym będę chciał rozmawiać, to – bez względu na walki plemienne, jakie się dzieją w polityce – żeby nie niszczyć tego, co polskim przedsiębiorcom jest potrzebne, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego, zarówno w skali lotniczej, jak i w skali połączeń kolejowych
– podkreślił Domarecki. Zaznaczył, że „to inwestycja, która jest nam po prostu potrzebna”.
Tak jak port w Świnoujściu, jak żeglowna droga na Odrze. Bez inwestycji infrastrukturalnych Polska stanie, a rozwój gospodarczy musi być kontynuowany
– podsumował biznesmen.
Czytaj także: Prof. David Engels: List z Warszawy
Krzysztof Domarecki – kim jest?
Krzysztof Domarecki to przedsiębiorca, główny akcjonariusz Grupy Selena. Obecnie firma posiada 34 spółki w 19 krajach, w tym własne działy R&D z centralnym laboratorium w Polsce. Od 2009 roku Krzysztof Domarecki aktywnie inwestuje również na rynku funduszy venture capital. Od 2021 roku jest ambasadorem międzynarodowej kampanii na rzecz zrównoważonego budownictwa #BuildingLife, organizowanej przez World Green Building Council, oraz członkiem Rady Uniwersytetu Wrocławskiego.
Grupa Selena – polski gigant
Grupa Selena to holding spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej, oparty na polskim kapitale. Jednostką Dominującą w Grupie jest Selena FM SA z siedzibą we Wrocławiu, która w dniu 18 kwietnia 2008 roku zadebiutowała na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
W skład Grupy wchodzi 30 spółek (wg stanu na 12.04.2022 r.) o charakterze produkcyjnym, dystrybucyjnym oraz produkcyjno-dystrybucyjnym w 19 krajach, na 4 kontynentach. Zakłady produkcyjne Grupy Selena zlokalizowane są w Polsce, Chinach, Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Kazachstanie, Korei Południowej oraz we Włoszech, a jej produkty są dostępne na niemal 90 rynkach całego świata. Selena prowadzi również działalność badawczą w Polsce, Chinach, Rumunii, Turcji, Hiszpanii i we Włoszech.
Czy rząd Tuska zaniecha budowy CPK?
Pełnomocnikiem rządu ds. CPK został Maciej Lasek, poseł KO, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w latach 2012–2016.
Budzi to duże obawy co do dalszych losów fundamentalnego dla rozwoju Polski projektu, gdyż Lasek w ostatnim czasie dał się poznać jako co najmniej bardzo sceptycznie nastawiony do tej inwestycji. W mediach społecznościowych opatrywał nawet swoje wpisy hasztagiem #StopCPK.
Tymczasem na terenie inwestycji CPK od miesięcy trwają już przygotowawcze prace budowlane. Idą zgodnie z rekordowym harmonogramem, a to znaczy, że inwestor ma już także m.in. decyzję środowiskową, zatwierdzony Plan Generalny, a nawet promesę Urzędu Lotnictwa Cywilnego na założenie lotniska. Dla najważniejszych odcinków Kolei Dużych Prędkości wybrane są trasy przebiegu.