Szydło do Tuska przed szczytem w Brukseli: Życzę odwagi 

„Premierze @donaldtusk, życzę odwagi w walce o polskie interesy w Brukseli” – pisze na platformie X (dawniej Twitter) europoseł PiS i była premier Beata Szydło.
Beata Szydło Szydło do Tuska przed szczytem w Brukseli: Życzę odwagi 
Beata Szydło / PAP/Piotr Polak

W czwartek w Brukseli rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów będą rozmawiać o dalszym wspieraniu Ukrainy, rewizji unijnego budżetu, bezpieczeństwie, obronności i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Po raz pierwszy po wyborach 15 października do Brukseli w nowej roli zawita premier polskiego rządu Donald Tusk.

Czytaj również: Konfederacja podjęła decyzję w sprawie Grzegorza Brauna

Beata Szydło: Życzę odwagi

W związku z wizytą lidera Platformy Obywatelskiej w Brukseli była premier, a obecnie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym zwróciła się do premiera Tuska.

W Brukseli rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej. Dzisiaj Rada Europejska będzie rozmawiać o współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, ale od jutra będzie realizowany normalny program posiedzenia Rady Europejskiej. Polskę będzie reprezentował po raz pierwszy w nowej roli po ostatnich wyborach premier Donald Tusk

– rozpoczęła Beata Szydło. Jak wskazała, „warto przypomnieć panu Tuskowi, że siedząc przy stole obrad w Brukseli, należy zawsze reprezentować interes Polski i Polaków”. 

Dbać o nasze sprawy, nie ulegać wpływom, bo jest pan przecież premierem polskiego rządu. I tak robią przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich. A więc czekamy na decyzje Donalda Tuska i jak będzie reprezentował nasz kraj na posiedzeniach Rady. Tutaj właśnie jest wielki sprawdzian. Wiem, że będzie mile witany przez swoich niemieckich, i nie tylko, kolegów, ale to naprawdę nie wystarczy. Odwagi, panie premierze

– podsumowała europoseł PiS.

Czytaj także: Janusz Korwin-Mikke i Stanisław Michalkiewicz zakładają nową partię

 

 

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli

„24 lutego 2022 r. był punktem zwrotnym w historii Europy. Od wybuchu wojny na naszym kontynencie podjęliśmy szereg bezprecedensowych decyzji wspierających Ukrainę i równolegle wzmacniających suwerenność Europy. Dziewiętnaście miesięcy później ponownie stanęliśmy przed koniecznością podjęcia odważnych decyzji. Wymagają one naszej zbiorowej siły i determinacji oraz odwagi, by dokonywać właściwych wyborów” – napisał Charles Michel.

„Musimy wywiązać się z naszych zobowiązań wobec Ukrainy i nadal być wiarygodnym i silnym partnerem. Musimy zapewnić Ukrainie stałe i zrównoważone wsparcie polityczne, finansowe i wojskowe, a w szczególności dojść do porozumienia w sprawie przeznaczenia 50 mld euro na jej długoterminową stabilność. Musimy również zgodzić się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, dając jej tym samym niezbędny sygnał i przybliżając ją do naszej europejskiej rodziny” – postulował szef Rady Europejskiej, dodając, że Unia musi podejmować istotne decyzje wobec innych państw aspirujących do członkostwa, „jednocześnie pracując nad tym, aby nasza Unia była przygotowana na przyszłość i gotowa na przyjęcie nowych członków”.

„Nowe wyzwania pociągają za sobą nowe obowiązki. Rewizja wieloletnich ram finansowych przebiegała intensywnie i nieprzerwanie. Z uwagą zapoznałem się ze wszystkimi Państwa obawami i priorytetami i przedstawiłem wniosek, który ma na celu pogodzenie różnych stanowisk przy stole. Jak w przypadku każdego rozwiązania kompromisowego apeluję o gotowość do budowania kompromisu w imię jedności. Osiągnięcie konsensusu będzie rzeczywiście wymagało zdecydowanego wspólnego wysiłku i silnego zaangażowania politycznego ze strony Was wszystkich” – zaapelował Michel.

Kolejnym tematem rozmów ma być bezpieczeństwo i obrona.

„Należy zrobić więcej, aby szybko osiągnąć cele Unii dotyczące zwiększenia gotowości obronnej. Musimy także pracować nad stworzeniem wewnętrznego rynku obronności, co ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia naszej Unii w tym obszarze” – zauważył szef Rady Europejskiej.

„Ważnym punktem naszego programu będzie także rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Musimy wezwać do uwolnienia wszystkich zakładników i zdecydowanie zająć się alarmującą sytuacją humanitarną w Gazie. Musimy być zdecydowani, wspierać prawo Izraela do istnienia i obrony przed Hamasem, a także jednoznacznie bronić prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego. Nasza szersza refleksja obejmie działania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz perspektyw trwałego pokoju w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe. Powinniśmy także zająć się wszelkimi formami nienawiści, antysemityzmu, nietolerancji, rasizmu i ksenofobii, w tym nienawiścią wobec muzułmanów” – skonkludował Charles Michel.

 


 

POLECANE
IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70. z ostatniej chwili
Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70.

W wieku 88 lat zmarł Kenneth Washington - aktor znany z wielu popularnych seriali lat 60. i 70., m.in. „Star Trek”, „Dragnet 1967” i „Hogan’s Heroes”. O jego śmierci poinformował serwis Variety. Zmarł 18 lipca we śnie, w swoim domu. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni Wiadomości
Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni

Na podróżnych korzystających z lotniska w Rzeszowie czeka świetna wiadomość - po przerwie znów można korzystać z tarasu widokowego, z którego doskonale widać startujące i lądujące samoloty.

Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski z ostatniej chwili
Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski

Były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

REKLAMA

Szydło do Tuska przed szczytem w Brukseli: Życzę odwagi 

„Premierze @donaldtusk, życzę odwagi w walce o polskie interesy w Brukseli” – pisze na platformie X (dawniej Twitter) europoseł PiS i była premier Beata Szydło.
Beata Szydło Szydło do Tuska przed szczytem w Brukseli: Życzę odwagi 
Beata Szydło / PAP/Piotr Polak

W czwartek w Brukseli rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów będą rozmawiać o dalszym wspieraniu Ukrainy, rewizji unijnego budżetu, bezpieczeństwie, obronności i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Po raz pierwszy po wyborach 15 października do Brukseli w nowej roli zawita premier polskiego rządu Donald Tusk.

Czytaj również: Konfederacja podjęła decyzję w sprawie Grzegorza Brauna

Beata Szydło: Życzę odwagi

W związku z wizytą lidera Platformy Obywatelskiej w Brukseli była premier, a obecnie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym zwróciła się do premiera Tuska.

W Brukseli rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej. Dzisiaj Rada Europejska będzie rozmawiać o współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, ale od jutra będzie realizowany normalny program posiedzenia Rady Europejskiej. Polskę będzie reprezentował po raz pierwszy w nowej roli po ostatnich wyborach premier Donald Tusk

– rozpoczęła Beata Szydło. Jak wskazała, „warto przypomnieć panu Tuskowi, że siedząc przy stole obrad w Brukseli, należy zawsze reprezentować interes Polski i Polaków”. 

Dbać o nasze sprawy, nie ulegać wpływom, bo jest pan przecież premierem polskiego rządu. I tak robią przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich. A więc czekamy na decyzje Donalda Tuska i jak będzie reprezentował nasz kraj na posiedzeniach Rady. Tutaj właśnie jest wielki sprawdzian. Wiem, że będzie mile witany przez swoich niemieckich, i nie tylko, kolegów, ale to naprawdę nie wystarczy. Odwagi, panie premierze

– podsumowała europoseł PiS.

Czytaj także: Janusz Korwin-Mikke i Stanisław Michalkiewicz zakładają nową partię

 

 

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli

„24 lutego 2022 r. był punktem zwrotnym w historii Europy. Od wybuchu wojny na naszym kontynencie podjęliśmy szereg bezprecedensowych decyzji wspierających Ukrainę i równolegle wzmacniających suwerenność Europy. Dziewiętnaście miesięcy później ponownie stanęliśmy przed koniecznością podjęcia odważnych decyzji. Wymagają one naszej zbiorowej siły i determinacji oraz odwagi, by dokonywać właściwych wyborów” – napisał Charles Michel.

„Musimy wywiązać się z naszych zobowiązań wobec Ukrainy i nadal być wiarygodnym i silnym partnerem. Musimy zapewnić Ukrainie stałe i zrównoważone wsparcie polityczne, finansowe i wojskowe, a w szczególności dojść do porozumienia w sprawie przeznaczenia 50 mld euro na jej długoterminową stabilność. Musimy również zgodzić się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, dając jej tym samym niezbędny sygnał i przybliżając ją do naszej europejskiej rodziny” – postulował szef Rady Europejskiej, dodając, że Unia musi podejmować istotne decyzje wobec innych państw aspirujących do członkostwa, „jednocześnie pracując nad tym, aby nasza Unia była przygotowana na przyszłość i gotowa na przyjęcie nowych członków”.

„Nowe wyzwania pociągają za sobą nowe obowiązki. Rewizja wieloletnich ram finansowych przebiegała intensywnie i nieprzerwanie. Z uwagą zapoznałem się ze wszystkimi Państwa obawami i priorytetami i przedstawiłem wniosek, który ma na celu pogodzenie różnych stanowisk przy stole. Jak w przypadku każdego rozwiązania kompromisowego apeluję o gotowość do budowania kompromisu w imię jedności. Osiągnięcie konsensusu będzie rzeczywiście wymagało zdecydowanego wspólnego wysiłku i silnego zaangażowania politycznego ze strony Was wszystkich” – zaapelował Michel.

Kolejnym tematem rozmów ma być bezpieczeństwo i obrona.

„Należy zrobić więcej, aby szybko osiągnąć cele Unii dotyczące zwiększenia gotowości obronnej. Musimy także pracować nad stworzeniem wewnętrznego rynku obronności, co ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia naszej Unii w tym obszarze” – zauważył szef Rady Europejskiej.

„Ważnym punktem naszego programu będzie także rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Musimy wezwać do uwolnienia wszystkich zakładników i zdecydowanie zająć się alarmującą sytuacją humanitarną w Gazie. Musimy być zdecydowani, wspierać prawo Izraela do istnienia i obrony przed Hamasem, a także jednoznacznie bronić prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego. Nasza szersza refleksja obejmie działania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz perspektyw trwałego pokoju w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe. Powinniśmy także zająć się wszelkimi formami nienawiści, antysemityzmu, nietolerancji, rasizmu i ksenofobii, w tym nienawiścią wobec muzułmanów” – skonkludował Charles Michel.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe