Andrzej Duda: Dziękuję górnikom za całoroczny wysiłek. Ma on strategiczną wartość dla gospodarki

„Dziękuję górnikom za całoroczny wysiłek; ma on wartość strategiczną dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego” – napisał prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Barbórki. Podkreślił, że łączy się ze wszystkimi pogrążonymi w żałobie po tragedii, do której doszło w ub. tygodniu w kopalni Sobieski.
Andrzej Duda Andrzej Duda: Dziękuję górnikom za całoroczny wysiłek. Ma on strategiczną wartość dla gospodarki
Andrzej Duda / PAP/Radek Pietruszka

Barbórka jest tradycyjnym Dniem Górnika obchodzonym 4 grudnia.

W życzeniach barbórkowych, zamieszczonych w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda podziękował górnikom za ich trud, który jak zaznaczył - "służy całemu naszemu narodowi".

Czytaj również: Piotr Duda: Szczęść Boże Górnikom!

Tragedia w kopalni Sobieski

Przyznał, że "nie sposób jednak radośnie świętować w cieniu tragedii, do której doszło 28 listopada w jaworzniańskiej kopalni +Sobieski+". "W dramatycznych okolicznościach tradycyjne obchody ograniczają się do nabożeństw w intencji górników – o wieczny odpoczynek dla tych, którzy odeszli na wieczną szychtę, a dla żyjących o zdrowie, spokojną i bezpieczną pracę oraz wszelką pomyślność" - napisał prezydent.

Zaznaczył, że "z głębokim smutkiem" przyjął wiadomość o śmierci czterech osób w wypadku w zakładzie górniczym w Jaworznie.

"Łączę się ze wszystkimi pogrążonymi w żałobie, składając hołd pamięci zmarłych. Myślami i modlitwą jestem z rodzinami ofiar oraz z całą lokalną społecznością. Bliskich proszę o przyjęcie wyrazów mojego serdecznego współczucia. Przyjaciół, którzy ich wspierają, proszę o okazanie, także w moim imieniu, troski i tej wyjątkowej solidarności, którą zawsze otaczano żony, dzieci, rodziców i wszystkie osoby dotknięte śmiercią górnika" - przekazał prezydent Duda.

Jak zaznaczył, "w tych niezwykle trudnych chwilach tym bardziej chcę złożyć całemu państwa środowisku wyrazy uznania i wdzięczności za pielęgnowanie górniczego etosu i zwyczajów wspólnoty, która wyraża się w słowach +górnicza brać+".

Do wypadku w należącym do spółki Tauron Wydobycie Zakładzie Górniczym kopalni Sobieski doszło w ubiegły wtorek po południu. Jak informował nadzór górniczy, poszkodowani w nim zostali członkowie sześcioosobowej brygady wyznaczonej do płukania rurociągu podsadzkowego na poziomie 500. Zginęło czterech górników, dwóch innych odniosło obrażenia. Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.

Czytaj także: Były prezydent Niemiec: A kto będzie zbierał szparagi?

"Wysiłek górników ma wartość strategiczną"

Prezydent w opublikowanym w poniedziałek liście podziękował "za świadectwo jedności, które górnicy dają i w codziennej pracy, i w przełomowych momentach historycznych, i wreszcie w obliczu wypadków i sytuacji kryzysowych – organizując akcje ratownicze w zakładach oraz spiesząc sobie nawzajem z pomocą".

Dziękując górnikom za ich całoroczny wysiłek, prezydent podkreślił, że ma on "wartość strategiczną dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego naszej Ojczyzny, a przede wszystkim dla milionów polskich rodzin, którym zapewnia warunki niezbędne do życia, zwłaszcza w zimowej porze roku".

"Życzę nam wszystkim, abyśmy mogli jeszcze przez długie lata korzystać z krajowych zasobów, zgodnie z potrzebami naszymi i przyszłych pokoleń" - napisał Duda.

Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ok. 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tys. pracowników, w tym ponad 75 tys. w kopalniach węgla kamiennego. (PAP)
 


 

POLECANE
Liczba osób uczących się w Polsce języka niemieckiego znacząco spadła tylko u nas
Liczba osób uczących się w Polsce języka niemieckiego znacząco spadła

W bieżącym roku na całym świecie około 15,4 do 15,5 miliona ludzi uczy się niemieckiego jako języka obcego. Szacunki te opierają się na ankiecie przeprowadzonej przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych i instytucji takich jak Goethe-Institut. W 2020 roku dotyczyło to 15,4 miliona osób, którzy uczyli się niemieckiego. Od blisko pięciu lat zalicza się niewielki wzrost liczby osób chcących znać język niemiecki biegle, zwłaszcza w Afryce i Azji, podczas gdy w Europie wygląda to już bardzo różnie.

Polacy przestali podziwiać Niemcy. Zaskoczenie w niemieckich mediach z ostatniej chwili
"Polacy przestali podziwiać Niemcy". Zaskoczenie w niemieckich mediach

Jeszcze niedawno dla wielu Polaków Niemcy były synonimem sukcesu, dobrobytu i nowoczesności. Jednak dziś obraz ten wyraźnie się zmienia. Niemieckie media zaczynają zauważać, że coraz więcej Polaków przestaje patrzeć na naszych zachodnich sąsiadów z uznaniem.

Nie pokazujcie publicznie takiego człowieka. Burza po emisji popularnego programu TVN gorące
"Nie pokazujcie publicznie takiego człowieka". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wpisów w mediach społecznościowych popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Podpisano umowę pomostową z Westinghouse-Bechtel ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej z ostatniej chwili
Podpisano umowę pomostową z Westinghouse-Bechtel ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse-Bechtel podpisały w poniedziałek, w obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza energii USA Chrisa Wrighta, umowę pomostową EDA, ustalającą ramy dalszej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Zbigniew Kuźmiuk: Minęło 500 dni rządów Tuska. Gdzie te „100 konkretów na 100 dni rządzenia”? Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Minęło 500 dni rządów Tuska. Gdzie te „100 konkretów na 100 dni rządzenia”?

W tych dniach minęło już 500 dni rządzenia Tuska, a postępów w realizacji konkretów [przewidzianych na 100 dni] nie ma. Ba, staje się coraz bardziej jasne, że większość z nich została wpisana do tego programu bez specjalnego zastanawiania się, czy jest realna szansa na ich realizację, a nawet najprawdopodobniej z przeświadczeniem, że nie będą w ogóle realizowane.

Nie zbliżajcie się. Komunikat poznańskiego zoo pilne
"Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród zoologiczny wydał niepokojący komunikat, w którym przestrzega przed zbliżającym się zagrożeniem.

Masowy atak dronów z Ukrainy. Cios w ważną fabrykę Rosji z ostatniej chwili
Masowy atak dronów z Ukrainy. Cios w ważną fabrykę Rosji

Władze regionalne w Rosji poinformowały o zmasowanym ataku ukraińskich dronów na Briańsk w zachodniej części kraju. Szef ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko potwierdził, że zaatakowane zostały zakłady mikroelektroniki w Briańsku, które produkują komponenty m.in. do systemów rakietowych.

Rubio rozmawiał z Ławrowem. Jest komunikat  pilne
Rubio rozmawiał z Ławrowem. Jest komunikat 

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała w poniedziałek, że szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. 

tylko u nas
Kolinda Grabar-Kitarović: powrót Donalda Trumpa może obudzić Trójmorze

Jak powrót Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych może wpłynąć na rozwój Inicjatywy Trójmorza? Jakie były początki tego projektu politycznego? Czy Inicjatywa Trójmorza spełniła oczekiwania sprzed dziesięciu lat i czy należy powołać jej stały sekretariat? O tym, a także o sytuacji w Chorwacji, wartościach chrześcijańskich i kryzysie migracyjnym mówi Kolinda Grabar-Kitarović, była prezydent Chorwacji, obecnie członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w rozmowie z Barbarą Andrijanić. Pani prezydent była jednym z inicjatorów projektu Trójmorza w 2015 roku. Prezentujemy fragmenty wywiadu opublikowanego w całości w najnowszym wydaniu specjalnym „Tygodnika Solidarność” poświęconym Inicjatywie Trójmorza oraz historii, tożsamości i przyszłości Europy Środkowej. Przypomnijmy, że dziś w Warszawie rusza 10 Szczyt Inicjatywy Trójmorza organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP.

Pałac Buckingham w żałobie. Wydano komunikat z ostatniej chwili
Pałac Buckingham w żałobie. Wydano komunikat

Pałac Buckingham wydał poruszający komunikat, w którym para królewska solidaryzuje się w bólu z ofiarami ataku w kanadyjskim Vancouver.

REKLAMA

Andrzej Duda: Dziękuję górnikom za całoroczny wysiłek. Ma on strategiczną wartość dla gospodarki

„Dziękuję górnikom za całoroczny wysiłek; ma on wartość strategiczną dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego” – napisał prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Barbórki. Podkreślił, że łączy się ze wszystkimi pogrążonymi w żałobie po tragedii, do której doszło w ub. tygodniu w kopalni Sobieski.
Andrzej Duda Andrzej Duda: Dziękuję górnikom za całoroczny wysiłek. Ma on strategiczną wartość dla gospodarki
Andrzej Duda / PAP/Radek Pietruszka

Barbórka jest tradycyjnym Dniem Górnika obchodzonym 4 grudnia.

W życzeniach barbórkowych, zamieszczonych w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda podziękował górnikom za ich trud, który jak zaznaczył - "służy całemu naszemu narodowi".

Czytaj również: Piotr Duda: Szczęść Boże Górnikom!

Tragedia w kopalni Sobieski

Przyznał, że "nie sposób jednak radośnie świętować w cieniu tragedii, do której doszło 28 listopada w jaworzniańskiej kopalni +Sobieski+". "W dramatycznych okolicznościach tradycyjne obchody ograniczają się do nabożeństw w intencji górników – o wieczny odpoczynek dla tych, którzy odeszli na wieczną szychtę, a dla żyjących o zdrowie, spokojną i bezpieczną pracę oraz wszelką pomyślność" - napisał prezydent.

Zaznaczył, że "z głębokim smutkiem" przyjął wiadomość o śmierci czterech osób w wypadku w zakładzie górniczym w Jaworznie.

"Łączę się ze wszystkimi pogrążonymi w żałobie, składając hołd pamięci zmarłych. Myślami i modlitwą jestem z rodzinami ofiar oraz z całą lokalną społecznością. Bliskich proszę o przyjęcie wyrazów mojego serdecznego współczucia. Przyjaciół, którzy ich wspierają, proszę o okazanie, także w moim imieniu, troski i tej wyjątkowej solidarności, którą zawsze otaczano żony, dzieci, rodziców i wszystkie osoby dotknięte śmiercią górnika" - przekazał prezydent Duda.

Jak zaznaczył, "w tych niezwykle trudnych chwilach tym bardziej chcę złożyć całemu państwa środowisku wyrazy uznania i wdzięczności za pielęgnowanie górniczego etosu i zwyczajów wspólnoty, która wyraża się w słowach +górnicza brać+".

Do wypadku w należącym do spółki Tauron Wydobycie Zakładzie Górniczym kopalni Sobieski doszło w ubiegły wtorek po południu. Jak informował nadzór górniczy, poszkodowani w nim zostali członkowie sześcioosobowej brygady wyznaczonej do płukania rurociągu podsadzkowego na poziomie 500. Zginęło czterech górników, dwóch innych odniosło obrażenia. Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.

Czytaj także: Były prezydent Niemiec: A kto będzie zbierał szparagi?

"Wysiłek górników ma wartość strategiczną"

Prezydent w opublikowanym w poniedziałek liście podziękował "za świadectwo jedności, które górnicy dają i w codziennej pracy, i w przełomowych momentach historycznych, i wreszcie w obliczu wypadków i sytuacji kryzysowych – organizując akcje ratownicze w zakładach oraz spiesząc sobie nawzajem z pomocą".

Dziękując górnikom za ich całoroczny wysiłek, prezydent podkreślił, że ma on "wartość strategiczną dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego naszej Ojczyzny, a przede wszystkim dla milionów polskich rodzin, którym zapewnia warunki niezbędne do życia, zwłaszcza w zimowej porze roku".

"Życzę nam wszystkim, abyśmy mogli jeszcze przez długie lata korzystać z krajowych zasobów, zgodnie z potrzebami naszymi i przyszłych pokoleń" - napisał Duda.

Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ok. 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tys. pracowników, w tym ponad 75 tys. w kopalniach węgla kamiennego. (PAP)
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe